• |
ide | kryesore

Kroacia vendos kufizime kufitare për disa vende të Ballkanit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kroacia të mërkurën njoftoi kufizime kufijsh për qytetarët e disa vendeve të tjera të Ballkanit pas një rritje në rastet e koronavirusit dhe një shpërthimi në një turne tenisi të organizuar nga Novak Gjokoviç.


Zyrtarët thanë se shtetasit që vijnë nga Serbia, Bosnja, Kosova dhe Maqedonia e Veriut do të duhet të izolohen për 14 ditë pasi të vijnë në Kroaci.


Vendi i Bashkimit Evropian të Mërkurën raportoi 22 raste të reja pas 30 rasteve një ditë më parë. Ata përfshinë 13 murgeshat në një manastir në një rajon qendror. Kroacia ka pasur 2.388 raste të infeksionit ndërsa 107 njerëz vdiqën.

Dhjetra infeksione të reja raportohen çdo ditë në Serbi, Bosnje dhe shtete të tjera të Ballkanit që kanë parë një rritje pas zbutjes së rregullave anti-virus.

Ylli i tenisit Djokovic ka testuar pozitivisht për virusin, së bashku me tre lojtarë të tjerë që morën pjesë në turneun e bamirësisë në qytetin bregdetar kroat të Zadarit. Dhjetra njerëz po testohen në qytet, të cilët morën pjesë ose vizituan ngjarjen.

Ata përfshinë kryeministrin kroat Andrej Plenkoviç, i cili është kritikuar vetëm disa ditë para një votimi parlamentar më 5 korrik për mos izolim pas një takimi me Gjokoviç. Plenkovic ka testuar negativ dhe thotë se ai vetëm pak kohë ka takuar lojtarin serb.

“Nuk ka pasur asnjë kontakt të afërt. Të gjithë epidemiologët e sqaruan atë. Kjo cështje është mbyllur, “u tha ai gazetarëve të Mërkurën, sipas televizionit N1.

Kroacia rihapi kufijtë e saj përpara sezonit të turizmit veror – industria e turizmit është thelbësore për ekonominë e vendit, e cila është ndër më të dobëtat në BE.

Në Serbi, autoritetet të martën bënë të domosdoshëm maskat e transportit publik ndërsa raportuan 143 raste të reja të Mërkurën. Masat e bllokimit në vend janë liruar dhe epidemiologët po përballen me debatin publike për të mos reaguar para mbajtjes së një zgjedhjeje kombëtare fundjavën e kaluar që çimentoi kontrollin e pushtetit mbi populistët.

Bamirësia e Djokoviç Adria Tour ishte hapur në Serbi në fillim të këtij muaji, kur mijëra morën pjesë gjithashtu në ndeshje futbolli pa respektuar rregullat e distancës sociale ose duke veshur maska. Serbia ka pasur 13,235 raste të infeksionit dhe 263 vdekje.

Epidemiolog Branislav Tiodorovic tha se çdo mbledhje paraqet një rrezik, përfshirë një lojë futbolli të planifikuar të mërkurën më vonë.

“Unë pres që qytetarët të kuptojnë se ky është momenti i fundit për t’u marrë me seriozitetin në lidhje me situatën,” i tha Tiodorovic para televizionit shtetëror RTS. “Ne nuk presim masa të rrepta, siç është shtetrrethimi, por duhet të rrisim vetëdijen.”

Në Bosnjë, statistikat zyrtare treguan se që nga e Mërkura, numri i çështjeve të reja të regjistruara në qershor përbënte një të tretën e të gjitha rasteve të konfirmuara në vend që nga fillimi i shpërthimit të koronavirusit të tij në fillim të marsit. Vendi ka pasur 3.700 raste, përfshirë 173 vdekje.

Qeveria e Bullgarisë ka urdhëruar që një gjendje e jashtëzakonshme të mbetet në vend deri më 15 korrik, duke njoftuar asnjë kufizim të ri, por forcimin e atyre ekzistuese – veshja me maska për fytyrën në shtëpi u rikthye në fillim të kësaj jave dhe ndalimet e udhëtimit mbeten në fuqi për shumicën e vendeve jo të BE-së.

Ministri i Shëndetësisë Kiril Ananiev ka thënë se numri mesatar ditor i të infektuarve u rrit gati trefish këtë muaj. Vendi prej 7 milion banorësh ka raportuar 130 raste shtesë të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit, të cilat shënuan një rritje rekord njëditore në rastet e konfirmuara.

Shifrat e publikuara të Mërkurën treguan gjithsej 4,114 raste me 208 vdekje.

Mjekët rumunë gjithashtu kanë bërë thirrje që qytetarët të respektojnë rregullat e kundër virusit pasi panë një rritje ditore prej 300 rastesh gjatë javës së kaluar. Akoma, vendi nuk ka plane të menjëhershme për të rivendosur masat e bllokimit.

Më tej në jug të Kosovës, qeveria ka paralajmëruar me ngurrim se do të duhet të rivendoste disa masa bllokuese që dëmtojnë ekonomikisht pas një rritje në numrin e infeksioneve në tre javët e kaluara. Fqinjët e Shqipërisë ende nuk lejojnë mbledhje të mëdha, por kafenetë janë plot dhe njerëzit në përgjithësi nuk respektojnë më masat e distancimit shoqëror.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu