• |
ide | kryesore

Basha: Rama zbrazi xhepat e shqiptarëve, PD për taksim të thjeshtë dhe transparent

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka rekomanduar së fundi qeverisë shqiptare që të orientohet drejt tatimit të sheshtë.


Duke iu referuar këtij raporti ka reaguar kryetari i PD, Lulzim Basha i cili thekson se “FMN mbështet atë që PD do të bëjë realitet”.


Përmes një postimi në Twitter, Basha shkruan se “Taksa e sheshtë 9% dhe plani ynë ekonomik do të inkurajojë investimet e brendshme dhe të huaja, do të nxisë punësimin dhe do të rrisë fuqinë blerëse”.

Postimi
Taksa e sheshtë 9% dhe plani ynë ekonomik do të inkurajojë investimet e brendshme dhe të huaja, do të nxisë punësimin dhe do të rrisë fuqinë blerëse. Shqipëria në punë, mirëqenia për shumicën dhe jo një pakicë, do të jetë realitet i prekshëm për të gjithë! #ditemetemira

“Taksimi Rama” zbrazi xhepat e shqiptarëve, rriti çmimet, uli fuqinë blerëse, falimentoi bizneset dhe solli shkatërrimin e ekonomisë në çdo hallkë të saj. Raporti i FMN mbështet atë që PD do bëjë realitet: taksimin e thjeshtë dhe transparent.

8 Comments

 1. Te gjitha jane ide te mira . Por ka diçka ke ty qe nuk ngroh . Qe ne çastin qe re ne ujdi me palloshin per ndryshimet qe te mos ndyshonit asnjegje behesh i pabesueshem . Kembengulja jote per mos ndryshime , kembengulja jote per statuskuo eshte e pashpiegueshme .

 2. Na duhet nje kryeminister normal qe percon miresi dhe besim per biznesin e jo si Ramovic vetem kercenime e koncesione per 10 veta

  1. KESHTU THA EDHE RAMOVICI NE 2013 BILES ME SHUME SE KY POR NE REALITET BERI TE KUNDERTEN . KUSH TE GARANTON TY QE EDHE KY NUK NA BEHET NJE BASHOVIC?

 3. Kujdes me gjuhen shqipe …

  ”” Raporti i FMN mbështet atë që PD do bëjë realitet: taksimin e thjeshtë dhe transparent.””

  FMN nuk e beri raportin per te MBESHTETUR apo KUNDERSHTUAR teknikalitetet partive per ceshtjen e taksave.
  Ata thjesht bejne nje raport ku thone se ne gjendjen aktuale , kjo menyre taksimi do te ishte me e pershtatshmja.
  Mbase dhe ideja e PDs shkon ne kete drejtim..
  Prandaj me mire do kishe thene o Lulush qe ”’ Raporti i FMNs mbi metodologjine e taksimit eshte shume i ngjashem me metodologjine e PDs”’

 4. Nuk eshte gjuha qe rregullon , por veprimi e ligji per rregullimin e gjuhes e takses se sheshte, qe nga opozita eshte thene, e propozuar me kohe qe zhvillimin e impulsin e ekonomise e jep biznesi i vogel, ne kordinim me investitoret. Mos luani me shprehje akrobatike, por me qendrim te propozimit shqip e ne menyre te kijarte, qe kush i sherben me mire ngritjes ekonomike. A po me qe ajo taksa e diferencuar e rilindjes , pasi mori me qafe bizneset, e ekonomime, e gjen justifikimin tek gjuha, por jo tek rrealiteti se kush eshte per te miren ekonomike. Mos e justifikoni rilindjen hajdute, e mashtruese, sepse cdo gje der me sot shihet e flet kunder kesaj forme ekonomiko varferie qe e cuan keta pushtetare te vesefe te poshtra.

  1. O XIXA NUK E JUSTIFIKON NJERI RIDHJERESIT O JO . UA QIFSHA TE 14 KU TI KENE ME KUÇ E ME MAÇ . POR KOJ NUK E BENE BASHEN ME TE BESUESHEM . TI E THUA BUKUR , ESHTE LIGJI , VEPRIMI DHE NDRYSHIMET QE E RREGULLOJNE . NUK E DI PSE , POR NGAQE JEMI DJEG NGA QULLI I FRYME KOSIT DHE GJITHÇKAJE QE NA DEL PARA EDHE PSE MUND TE JETE E FTOHTE . KA DIÇKA QE NUK NGJIT TEK KY NJERI , PERDERISA NUK DEGJON DESHIREN E ELEKTORATIT TE TIJ DHE SIDOPMS TE POPULLIT TE TIJ PER NDRYSHIME SIDOMOS TANI QE ESHTE PA PUSHTET , ÇA MUND TE BEJE NESER KY KUR TE KETE PUSHTETIN DINE TE MA THUASH? E SHIKON PALLOSHIN ? TE GJITHE I RRINE SUS , PSE ? SE KA GJITHÇKA NE DORE DHE TE MBYLL RUBINETIN PO E KUNDERSHTOVE . MIRE PALLOSHIT QE ESHTE NE PUSHTET PO KY PSE TREGOHET HARBUT EDHE TANI QE NUK PA PUSHTET ? TA BEJ NJE PYETJE PERSONALE ? A KUPTOVE QE SESI DO TI ZGJEDHIN EMRAT PER NE KUVEND ? PER MUA ESHTE NJE ÇORBE DERRASH . NE PRESIM NDRYSHIME KURSE KY PO AFRONE HAJDUTET E MEPARSHEM ,ATA QE ISHIN SHKAKTARET E ASAJ HUMBJE TE THELLE . PSE KESHTU ECIM AKOMA . SHUMICA E KETYRE DUHET TE HAP KRAHUN DHE JO TE NA DREJTOJE ME .

  2. O xixe… O lugat. Ti po na sqaron tani politiken e PDs per taksat .. po ai qe ka shkrujt me siper ka shume te drejt se FMN nuk behet pale ne konfliktet partiake. Jo ky ka te drejt jo ai e ka gabim. Po sikur Rama neser ta zbatoj kete sygjerimin e FMN do dalesh ne do bertasesh se Rama po kopjon PD
   Lulushi po thot se po na mbeshtet FMN, Bullshit .
   FMN po ben punen e vet duke sygjeruar nji menyr taksimi dhe kaq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu