• |
ide | kryesore

Rama flet publikisht për sherrin me Lelin: Duhet të punojë më shumë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar edhe publikisht debatin e fortë me kreun e Bashkisë Vlorë, Dritan Lelin. Në një intervistë për televionin “6+1 Vlora”, Rama ka thënë se ka zhvilluar një takim në Zvërnec dhe ka debatuar me Lelin, pasi ai nuk kishte dëgjuar bizneset në atë zonë dhe kishte krijuar pakënaqësi. Rama tha se nuk është i kënaqur me kreun e Bashkisë dhe kërkoi që ai të punonte më shumë dhe të ketë më shumë komunikim me qytetarët.

“Ne kemi pasur një takim, kjo është e vërtetë, është e vërtetë që është bërë dhe në Zvërnec dhe ju e dini që shumë subjekte kanë pasur shqetësime në atë zonë pasi kanë investuar në struktura të lehta për akomodim. Debati ka ardhur si rezultat i një keqkuptimi dhe është krijuar ideja se ato struktura do të prisheshin dhe nga munguar një komunikim nga bashkia e Vlorës.


Kemi pasur një debat dhe kemi vënë pikat mbi I, për gjithçka që mund të kemi për të përmirësuar. Unë nuk jam i kënaqur me asnjë dhe me as për punën time dhe nga Dritani në këtë rast që duhet të punojë më shumë. Unë kam respekt për të, për shumë çka, por duhet të punojë akoma më shumë”, – tha Rama.

I pyetur për sondazhet në Vlorë, ku thuhet se PS ka pësuar rënie, kreu i qeverisë u shpreh se duhet punuar më shumë dhe puna të përmbysë sondazhet.

“Nuk është çështja individi, e Dritani, por e një bashkie të tërë që duhet të përmirësojë të gjitha askpektet e performacës së saj dhe duhet të ndërtojë një marrëdhënie më të afërt dhe më komunikuese me qytetarët që kanë shumë halle. Populli ka një shprehje që thotë ‘nëse nuk ma zgjidh dot hallin të paktën ma qaj”, – tha ai.

Rama zbuloi të tjera pakënaqësi për Lelin dhe Bashkinë e Vlorës dhe tha se mbështetjen e komunitetit nuk duhet ta marrë sikur e të fituar në çdo kohë.

“Një skuadër që synon të fitojë është e dënuar që të jetë më shumë kritike dhe të kërklojë më shumë nga vetja. Kjo vlen për mua, për të gjithë dhe për Dritanin dhe ai duhet të bëjë më shumë. Dritani e ka mbështjen ton, ka potencial, pasi dhe mbështetjen e komunitetin e ka, por kjo nuk duhet marrë si një mbështetje që është aty dhe nuk duhet punuar me komunitetin”, – u shpreh kreu i qeverisë.

Në fund, Kryeministri i dha dhe një mesazh kryebashkiakut se çështja nuk është tek fitorja, por se sa thellë fitohet.

“Ne nuk duhet ta marrim Vlorën që çfarë do të bëjmë e marrin sërish. Nuk është çështja të fitojmë, por sa thellë fitojmë. Ndërsa nga pikëpamja morale është se sa ua kthejmë ne njerëzve këtë mbështetje dhe nga qëndrimi mbi kokë të halleve dhe të qëndrojmë sa më afër njerëzve”, – përfundoi Rama.

Më herët u raportua se kreu i qeverisë ka pasur një debat me kryebashkiakun, Dritan Leli. Rama ka shprehur hapur pakënaqësitë e tij ndaj Lelit, përfshirë dhe sjelljen ndaj bizneseve të zonës. ©LAPSI.al 

7 Comments

  1. DUHEJ TE KISHIN DEBATE PER NJERZIT E ZHDUKUR NE VLORE TE VRARE DHE TE HEDHUR NE DET NGA TRAFIKANTET E DROGES ,DHE PER FAMILJEN E FATMIR DHE GERON XHAFAJ thotë:

    QFAR QELBESIRE ESHTE KY EDI RAMA ME KETO FANELA TE MICHAEL JORDAN ,QE NE FAKT ESHTE EDHE E NDALUAR PER TI VESHUR DIKUSH TJETER,POR MENDON SE DUKET MIRE SE JA THOTE CARLO BOLJA ,YMER GELBAZA ,LAL DHJERI DHE KOL SALLAKU

  2. Pse dy standarte ne Velipoj dhe shengjin kur kryetaret e bashkive kerkojne nga IKMT pse ben prishje te objekteve ne sezonin turistik ndertimet prishen ndersa ne vlore(ka keqkuptim) thote Palikari duhet te mos prishen se eshte sezoni turistik, apo eshte zona zgjedhore e KARIzmatikut dhe dalin sondazhet keq rrezikohet gjiknuri. Cfare ndodh ne kete vend ne veri prishen ndertimet”pa leje” ne jug “keqkuptohet” prishja e ndertimeve pa leje, bravo Palikari🤮

    1. Po pra, si ka mundesi qe jane keqkuptuar se ata te gjithe gjuhen roze flasin?:) Duhet te kete dale ndonje pronar “malok” qe se kane kuptuar, dhe per rrjedhoje e kane keqkuptuar:)

  3. po po o pasha , vetem ti nuk ke faj , ti je i pikuar nga qielli , deshtimin spektakolar ne vlore do tja faturosh atij qe e ke vene vete , po ste beson me njeri o bojaxhi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu