• |
ide | kryesore

Çfarë ka ndodhur/ Zbulohet një re misterioze radioaktiviteti në veri të Europës

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Rritje misterioze e niveleve të radioaktivitetit në Europën Veriore. Konstatimi është bërë nga Autoriteti Suedez për Sigurinë nga Rrezatimi bërthamor që ka pikasur një hapësirë të gjerë që nis nga Rusia dhe prek vendet Baltike, jugun e gadishullit skandinav deri në ujërat lindore të Britanisë së Madhe, siç duket edhe në këtë hartë.

Të njëjtin shtim të radioaktivitetit kanë konstatuar edhe institute të vendeve të tjera europiane, të cilat kanë konstatuar shtim të grimcave radionuklinde. Niveli nuk është i rrezikshëm për shëndetin e njeriut. Këto grimca janë pjesë e lëndëve radioaktive që përdoren në centralet bërthamore.


Origjina është ende e paqartë. Një pjesë më e madhe e këtij asaj që mund të konsiderohet si “re bërthamore” shtrihet në lindje të Rusisë, çka ka shtuar dyshimet se ajo mund të jetë përhapur nga ndonjë central bërthamor për prodhimin e energjisë elektrike në këtë vend.

Megjithatë Moska nuk ka raportuar këtë muaj për asnjë shtim të nivelit të radioaktivitetit. Rusia është vend lider në përdorimin e energjisë bërthamore si për qëllime civile, ashtu edhe për ushtrinë. Hera e fundit që në Europë u përhap një re bërthamore ishte në vitin 1986 gjatë katastrofës së Çernobilit në Ukrainë, në atë kohë ish-Bashkimit Sovjetik. /tv klan

2 Comments

  1. tjeter esht te angazhohesh ne rregullimin e botes tjeter ne shkatrrimin e saj, thotë:

    nafta, gazi ,entralet berthamore,,hidrocentrale termo centralete gjitha format,e teknologjis ,per burimet e energjis ne dobin njerzore,nese njerzimi ,perqendrohet kerkimeve ,shum shpejt mund ti zevendesojn,me nje burim te ri energjije pa ndotje dhe pa shum shpenzim,me shpenzime qesharake nese i masim me shpenzimet e kaluara ,duke kthyer ngarkesen ne forc rrotulluese ne piken e efektit dhe ekujlibrit te saj,mundesit ekzistojn ,perderi sa ekziston ,mendimi pasqyra sendeve ekziton ,perderi sa ekziston ,emrat e sendeve zgjilljet dhe problemi jan krijim ,qe arrihen sipas njohurive perdorimit tyre me rregull mas,dhe angazhimit ne to,mendja eshte pjesa me e shejt ,qe kemi ,si menaxhusja dhe kontrollit dhe suksesit ton,un nga keto hulumtime shum kam kuptuar ,por duke qe shqiptare ,musliman ,njeri i thjesht,mendoj flas dhe veproj me parime sipas besimit,tim,,i malli zot thot kur di cka nuk mund ta besh vet mos ja thuaj kujt,,ne nje ved tjeter thuhet as nje ndihme krimineleve,,kur te fillojn fitneja ne tok qendro ne shpin tende dhe kur te fillojn rromujat ne tok qendro ne shpin tende mbro fen tende,,duke i analizuar gjith ne kompleksitetin e vet,un nuk shoh bot bashpunimi ,qe brenda respektohen lirit dhe te drejtat,ne si komb kemi nje shekull qe persekurtohemi ,na jan grabit pronat ,pasurit kombetare c,optuar shkatrruar dhe torturuar,si individ dhe komb,kur shoh krijesat krijimin ullzimin e te mallit zot perparimin shken cor,perball injoraces njerzore ,kushdo po ta shoh me vemendje si funksionojn zgjilljet dobit,dhe si veprojm ne si njerz duke i shkatrruar,si behet formimi organizimi zgjilljeve dhe si po e ben gjinia njerzore organizimin e shkatrrimit vet,e gjith ky zhvillim ,dhe gjitha keto probleme po te vihen ne siten e dallushmeris,dalim ne kuptimin e kezisten ces,se dy krijesave te persosura qe funksionojn mbi bazen e rregullit mases qe eshte e mira dhe e keqa,qe per te hyr ose dalur ,duhet formimi njohja e tyre,fatmirsisht ,zoti mallerishem e plotsoj,me meshiren e vet gjith cka,krijoj qejt token krijesat dergoj ullzim dhe meshir per to,na vendosi mendjen logjiken si mjet menaxhues dhe kontrollues te dobishem per ne,krijoj universin si gjalles dhe ne form te shkruajtur dergoj ullzimin per ne per ket univers gjallesa se si funksionojne,ku per kete gjersi diturie per universin krijoj trurin ton me hapsir dhe mundesi te gjera per ti kuptuar perpunuar dhe seleksionuar kujtesen ndjeshmerin per gjith ket dituri,i malli zot na persosi ,me mundesi te skajshme kurse ne si gjini njerzore ngerthehemi ne injoranc,mizore vetem per pak pushtet dhe para,te zhytur ne urrejtje pa fund ndaj njeri,tjetrit,hakmarrje perplasje shkatrrim,ne nje koh kur te gjith vim nga i njejti krijues ,sistem funksioni,krijimi,dhe jemi te njejte gjini njerzore,te gjith banojme ne te njejten shtepi te perbashket planetin tok ,duam sejcili te drejten hakun dhe urrejm padrejtesin te na behet,kemi nje natyralitet krijimi ,instikt dhe imunitet,,dhe tani po i sherbejm shkatrrimit tone,me mendjen egon deshirat shpirtin duart tona,dhe si duke menduar folur dhe vepruar per te shkatrruar tjeter dhe tjeret ne menyre te ndersjellt ,ky eshte kulmi kur don veten dhe po me duart tuaja po shkatrron vetem ,difeti ,formimi ,per ndjeshmeri kan vdek zemrat edhe pse ato jetojne,nuk kan ndjeshmeri per mire,te fituar qe ne barkun e nenes si edukat,dhe per ket shkak bota po shkatrrohet,angazhohen per keq dhe endrrojn per mir kjo nuk ka funksionuar nuk funksionon ,dhe as qe do funksionojne,as fetarisht as shkencerisht dhe as praktikisht,keshtu ndalen dobit ne burim ,kushdo qe lexon ligjet e te mallit zot,bindet largohet ,nuk angazhohet por duke mos dhen rendimentin per cilin u krijum ,ne krahun tjeter rritja problemeve ben kufizimin e gjitha deshirave si per individin si per kolektivin ,pastaj fillojn dhe cicerojn te gjith por pa dobi vetem se dem per to,perse behet komenti vetem sa per kujtes ,per gjith ato qe mendojn flasin dhe veprojn padrejtesi ndaj krijimit krijesave gjithckaje,qe me padrejtesi nuk kan triumfu nuk triumfojn dhe as qe kan per te triumfuar askush ne asnje koh e drejta haku verteta rrezaton ne vetem se po sprovohemi njeri me tjetrin dhe gjithcka per te humbur ose fituar dy botet,por ato qe angazhohen ne padrejtesi ,po marrin mbi vete mekate te mella ku prej ,ndeshkimit te te mallit zot nuk kan shpetim vetem nese verojn sipas ullzimit tije qe tu ngjallet zemra meshirohen dhe,fitojn meshiren e tije, shpetojne,kushdo qe te mallin zot vendos te parin nuk mbetet kurr i fundit,tashme te padrejtit pasi zhvillimi koha zbuloj faktet e padrejtesive dhe ullzimi te mallit zot tregon rrugen e shpetimit nuk do gjejn me ndihmes dhe plotesues ne dobi per zgjillje ne dobin e tyre sepse jan ndar gjerat prej te mallit zot e ka ndaluar padrejtesin dhe ndihmen ndaj tyre,mundesit i ka llen ndryshoni dhe perfitoni,kushdo analist filozof teolog njeri me dy gram tru pas nje leximi te till kupton veten se sA E DON VETEN PER VEPRIMIN QE BEN DHE PERFUNDIMIN QE DO KET,SEPSE MENDIMET FJALT DHE VEPRAT E MIRA SIPAS ULLZIMIT TE ZOTIT I SJELLIN VETEM MIRESI DHE TE KEQIJAT TE KUNDERTEN ,DO TA KUPTOJNE SE cFAR DOBISH KAN LARGUAR NGA VETJA DUKE ZHYTUR BOTEN NE MOHIMIN E LIRIVE DHE TE DREJTAVE,URREJTJES AKUZES cOPTIMEVE GRABITJEVE NDARJEN E BOTES SIPAS INTERESIT,DUKE VRAR PRER BURGOSUR TORTURUAR ZHYTUR NE BORXHE DHE FILLUAR LUFTRA TE TE GJITHA LLOJEVE NEPER INDIVID DHE POPUJ NE BOT,,E RENDESISHME ESHTE QE U ZGJUAM TE GJITH DHE KUPTUM TE VERTETEN ,DHE SEJILI PO ATE ZGJELL PER VETEN E TIJE DHE URREN PADREJTESIN PO TI BEHET,POR TANI ,MBETET QE TE KUPTOJNE NJE PJES TJETER QE DUKE U BER PADREJTESI TJEREVE PO I KAP EDHE ATO cMIMI SAJE,QE KRIJUESI SAJ I KA VENE,OROJ PER TE GJITH TE MESOJN SE SI DUHET MENDUAR FOLUR DHE VEPRUAR PER TE DASHUR VETEN MBASI PER KET KAN NEVOJ TE GJITH,UROJ DHE I LUTEM TE MALLIT ZOT TUA HAPIN ZEMREN TE KUPTONI DOBIN TUAJ PER VETEN TUAJ QE TE MOS ZHGENJEHENI,RESPEKT PER TE GJITH ZOTI JU ULLZOFT NE DOBI ,DHE LARGOFT NGA DEMI I VETEVE TE VET SEJcILIN NGA NJERZIT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu