• |
ide | kryesore

Covid-19 nxjerr në pension bilbilin e arbitrave: sugjerimi është modeli amerikan i fishkëllimës

-Instant, Sport

Pas 140 vjetësh aktivitet të nderuar, bilbili klasik rrezikon të dalë në pension për shkak të Koronavirus, me normat e higjienës për tu respektuar në të gjitha fushat, duke e vënë në provë të vështirë përdorimin. Tendenca e re që është shpërndarë në SHBA është efikase për të evituar infektimin: bëhet fjalë për bilbilin që ‘nuk fishkëllen’. Një bilbil elektronik që arbitrat mbajnë në duar e që vepron me një buton në nivelin e gishtit të madh.

Verne Harris, një arbitër amerikan me një eksperiencë të madhe në basketboll, ka ngritur cështjen: “Mund të vazhdohet të përdoret? Do të thosha jo: lojtarët prekin topin, na e kthejnë, ne prekim topin e pastaj vendosim bilbilin në gojë. Jemi më të ekspozuarit ndaj rrezikut”.


Objekti, që është bërë jashtëzakonisht i vlefshëm këto ditë, është prodhuar dhe tregtuar nga Fox40, një kompani që prodhon bilbila për çdo gjyqtar për vite me radhë, siç dëshmohet edhe nga fakti se ai shet rreth 15,000 në ditë. Ndër klientët e kompanisë është Nba dhe Nfl. Ai elektronik i ngjan një elektrik-dore të vogël, problemi i baterisë mbetet për t’u zgjidhur dhe për më tepër ekziston bezdia e pavullnetshmërisë: një prekje e vogël dhe fillon ‘fishkëllima’. Dhe bashkë me të polemikat e zakonshme…

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu