• |
ide | kryesore

Covid 19/ Pse BE i mbajti të mbyllur kufijtë me Shqipërinë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Shqiptarët duhet të presin edhe dy javë për të mësuar nëse do të mund të udhëtojnë drejt Bashkimit Europian. Vendet anëtare  nuk e kanë përfshirë në listën e shteteve për të cilat hapen kufijtë e jashtëm të Bashkimit Europian prej 1 korrikut, ndryshe nga sa bënë me Serbinë dhe Maslin e Zi. Bashkë me ne kufijtë do të qëndrojnë të mbyllur edhe për Maqedoninë e Veriut, Kosovën dhe Bosnjë-Hercegovinën.


Kriteri që kanë përdorur vendet anëtare është ai  përmirësimit apo përkeqësimit të situatës evolucionin e situates gjatë dy javëve të fundit. Kjo situatë ka ndryshuar në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe nuk korrespondon më me nivelin mesatar të të prekurve nga koronavirusi në Bashkimin Europian. Duket se Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Bosnjë-Hercegovinë nuk kanë përmbushur kriterin e pasjes më pak se 16 raste me COVID-19 për 100.000 banorë në dy javët e fundit.


Por ajo që ka bërë më shumë përshtypje është fakti se duket sikur vendet që kanë mbetur të izoluara janë diferencuar. Kështu në Tiranën zyrtare ka një pakënaqësi për dy standartet që janë përdorur mes nesh dhe Serbisë. Aq më tepër kur mediat serioze kanë hedhur dyshime se Serbia i ka manipuluar të dhënat, duke ulur numrin e vdekjeve nga Covid-19. Pala shqiptare mbron logjikën se ne kemi më pak të vdekur dhe të infektuar s Serbia në raport m numrin e banorëve. Por arsyetimi i vendeve anëtare të BE-së që i hapën kufijtë për  14 shtete si  Algjeria, Australia, Kanadaja, Gjeorgjia, Japonia, Mali i Zi, Maroku, Zelanda e Re, Ruanda, Serbia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia, Uruguai, ka qenë tjetër. Ai bazohet në logjikën nëse ka përmirësim apo përkeqësim në periudhën e fundit dhe jo në total që nga mesi i marsit kur shpërtheu pandemia.

Lexo me tej:

BIRN/ Si i fsheh rastet e vdekjeve me Covid 19 regjimi i Vuçiçit

Dhe në këtë pikë shifrat e Shqipërisë nuk janë pozitive. Sipas universitetit “John Hopkins”, të dhënat e infeksionit për 100 mijë banore, në dy javët e fundit të qershorit janë më të larta se në Itali, Spanjë, Britaninë e Madhe, Belgjikë, Serbi, Holandë, pra më i lartë se në 28 vende të tjera të Europës (tabela poshtë).

Image

 

Lista e vendeve, banorët e të cilëve mund të udhëtojnë drejt Bashkimit Europian, ndryshon çdo dy javë, kështu që shpresat janë q nëse gjithçka shkon mirë kufijtë të happen në mes të Korrikut. Deri më tani lajm optimist është se në 1 korrik Greqia do ti hapë kufijtë me ne.

Udhëtimet esenciale drejt Bashkimit Europian mundësohen për punëtorët sezonalë në bujqësi, diplomatët, studentët dhe psersonat që kalojnë tranzit nga Bashkimit Europian, të cilët nuk preken nga kufizimet.

©Lapsi.al

21 Comments

 1. E vetquajtura “Riliundje” i futi njerezit brenda ne kotece fillimisht ne oren 10.30, pastaj ne 13.00 dhe me pas masivisht ne 17.30.
  Imuniteti i tufes as nuk ekzistoi kurre ne ato muaj!
  Shqiperia ate periudhe shenonte shifra qesharake te infektuarish, vetem 10-18 ne dite!
  Vendet e tjera rajonale nuk i paten keto masa drastike kufizuese!
  Sot vendet fqinje, por edhe ato evropiane, e kane kurbben NORMALISHT NE RENIE, sepse u infektuan c’ishin per t’u infektuar.
  Shqiperia e ka kurben NORMALISHT NE NGRITJE, sepse vetem tani virusi gripal po qarkullon sic do te duhej ta bente ne mars, prill e maj!

  E tani……. le t’u ankohemi evropianeve!

  1. O trap evropianit ankohu se ti beri peshqesh pordhitikanet qe si ke votuar. Me junker me merkel qe ben sikur eshte kunder rames e me rracen socialiste evropiane ( po po rracen thashe ,sepse nuk meritojne te jene ne nivelin e njerzimit). Kane qene cfare kane qene, tani jan qen.

  2. Kush i testoi, me cfare mjetesh i testoi, kush i analizoi dhe ku, ne s’kemi sistem shendetesor baze, per sistem kapilar, te shtrire ne te gjithe territorin e vendit as qe behet fjale. Lacifaci jevg, hajduti qe vjedh edhe te vdekurit, lugati rama&banda shperndau maska te skaduara qe duheshin groposur jo te perdoreshin, eskorta qe medemek eshte ministre shendetesie, e cila ka lidhje me shendetesine sa ka lidhje lopa me samarin, qe vodhi12 milion € duke blere 1 cop maske sanitare 1 perdorimshe per 8 €, qe aparatet respiratore qe kushtojne 17500 € i blen per 50.000 €, qe ndihmat falas te qeverise turke i “blen” dhe parate i ndan me vampirin rama, kur ne spitalet qe ende ekzistojne, s’ka as uje dhe as sapun per te lare duart, atehere si mundet qe te jene te besueshme shifrat qe deklarojne perpara kamerave, disa rilindase me pamje prostitutash, qe nuk vlejne as sa minifundi qe veshin, atehere kujt ti besojme per perhapjen dhe numrin e viktimave te virusit, ne Shqiperi?
   Ridhjerrja po e rimbyll po e izolon perseri popullin shqiptar se per vete se kane problem se levizin me pashaporta diplomatike dhe sherbimi, se vjen kokekuqi mafioz igli tare, me avion carter, ne kulmin e pandemise, kur ishin mbylur kufinjte ajror, zbret ne Rinas (3 here), dhe autoriteti ajror nuk e regjistron si fluturin, per te transportuar jashte floririn e vjedhur (blere me parate e korrupsionit, ne rezerven shteterore, ne menyre te jashteligjeshme, nga rama, ndryshoi vkm, ne Tetor 2019) por keta mjerane, me krygomarin ne krye, kujtojne se nuk ka per t’i gjetur gje, kujtojne se jane te padukshem si Peter Pani, asgje nuk harrohet, thejsht ceshje kohe, prisni rradhen!

  1. Muti i Kristaqit ka mjekerr seksi, vesh poture, nderron grua nje here ne 5 vjet dhe banon ne Surrel.
   Mos po me ngaterron, them une!

 2. shqiptaret duhet te zgjohen e te kuptojne qe shteteve europiane sidomos pjesa anglosaksone si ka interesuar kurre Shqiperia, madje e shohin si bezdisje. E me e keqja eshte qe jan keto vende qe ndikojne cdo vendim ne Bashkimin Eurpian, qofte per gjera te rendesishme si per heqje vizash, futje ne BE apo te bejn gjera te paprecendete e te turpshme si vendosja e kushteve mbas viteve me rradhe premtime. U unitereson te levizin lirisht neper vende turistike si Tajlanda apo Tunizia, merre me mend ze me shume rendesi Tajlanda per disa vende te BE (qe shkojne me mijera do vit per turizem, se Shqiperia qe eshte pjese e kontinentin e kemi marre dhe dhene kaq shume neper shekuj. Ne per shume gjera ia kemi bere vetes por duhet thene dhe haptazi qe ne disa vende te BE ka shume diskriminim. Sipas tabeles shume vende qe jan brenda BE jan me me shume raste se shqiperia, Suedia apo portugalia, dhe me kete logjike sduhej hapur kufiri per ta sic eshte vepruar keto 3 muaj.

  1. Problemi esht se me vendet be perfshi suedi apo portugali kan marredhenie ekonomike keshtu qe tôlerojne kurse me ne si mbetet gje vec ti mbyllin ….

 3. Po neve nuk paskemi asnje faj keshtu!!!
  Ne shqiptaret preferojme te thyejme cdo rregull dhe ligj ne vendin tone se ne BE behemi si minj.
  Asnje furre buke, ushqimore, kafene nuk ka dizinfektant dhe shites me maske. Ne te gjithe rrime grup dhe perqafohemi pa problem, valle kaq te dashur jemi!!!!!

 4. Po kur nuk te merr as sudani per koloni, car kerkoni?
  Hajt se na nxjerr gramoz termet peci nga halli.
  Une po habitem si nuk po na heqin nga evropa. Tani gafurruni me gjith boten. Germoni se nocken do te gjeni.
  Se nuk bohet shtet me fshatarkomunistaspiunagejevgjiter.

 5. SEPSE KY KALLAMI I YNE PER LOJRA POLITIKE TE TIJ SHUMFISHOJ NUMRIN E TESTIMEVE DHE TE INFEKTUARVE NE MENYRE TE QELLIMSHE SE SHPEJTI DO DLI FJALIA DO HAM DHE BARE DHE DOREN SJA SHTRIM KUJT…..

 6. Kush i testoi, me cfare mjetesh i testoi, kush i analizoi dhe ku, ne s’kemi sistem shendetesor baze, per sistem kapilar, te shtrire ne te gjithe territorin e vendit as qe behet fjale. Lacifaci jevg, hajduti qe vjedh edhe te vdekurit, lugati rama&banda shperndau maska te skaduara qe duheshin groposur jo te perdoreshin, eskorta qe medemek eshte ministre shendetesie, e cila ka lidhje me shendetesine sa ka lidhje lopa me samarin, qe vodhi12 milion € duke blere 1 cop maske sanitare 1 perdorimshe per 8 €, qe aparatet respiratore qe kushtojne 17500 € i blen per 50.000 €, qe ndihmat falas te qeverise turke i “blen” dhe parate i ndan me vampirin rama, kur ne spitalet qe ende ekzistojne, s’ka as uje dhe as sapun per te lare duart, atehere si mundet qe te jene te besueshme shifrat qe deklarojne perpara kamerave, disa rilindase me pamje prostitutash, qe nuk vlejne as sa minifundi qe veshin, atehere kujt ti besojme per perhapjen dhe numrin e viktimave te virusit, ne Shqiperi?
  Ridhjerrja po e rimbyll po e izolon perseri popullin shqiptar se per vete se kane problem se levizin me pashaporta diplomatike dhe sherbimi, se vjen kokekuqi mafioz igli tare, me avion carter, ne kulmin e pandemise, kur ishin mbylur kufinjte ajror, zbret ne Rinas (3 here), dhe autoriteti ajror nuk e regjistron si fluturin, per te transportuar jashte floririn e vjedhur (blere me parate e korrupsionit, ne rezerven shteterore, ne menyre te jashteligjeshme, nga rama, ndryshoi vkm, ne Tetor 2019) por keta mjerane, me krygomarin ne krye, kujtojne se nuk ka per t’i gjetur gje, kujtojne se jane te padukshem si Peter Pani, asgje nuk harrohet, thejsht ceshje kohe, prisni rradhen!

 7. Sepse na kanë smirë që kishim një sundimtar kaq të zgjuar, sa edhe Rama nuk e besonte sa bukur e organizoi KARANTINËN. Ne ua kaluam të gjithëve, por nuk na besojnë asnjë gënjeshtër. Rama do t’ia dalë, siç ka dështuar në çdo sipërmarrje.

  1. O figur NY eshte 12/13 milion banor ca ja fut pordhes kot ka levizje ne nje dite sa ne shqipri bohet per nje vit…shqipria si popullsi eshte sa nje nje qytet normal europian me 2/3 milion banor vetem se duke qene se ka shume skamje duket sikur jena nja 300 milion….

 8. A e di shpellari ku bie New yoku dhe sa milion banorë ka , or taj? Turp të mbrosh një skizofren tē droguar !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu