• |
ide | kryesore

F1/ Zgjedhja e paprecedentë: Mercedes “black look”

-Instant, F1, Sport

Beteja e shtyrë përpara prej javësh nga Lewis Hamilton, lidhur me luftën kundër racizmit, pas ngjarjeve që pasuan vdekjen e George Floyd në 25 maj në Minneapolis, kanë ndikuar në një inisiativë të paprecedentë nga ana e skuadrës së 6 herë kampionit të botës që në turneun që do të nisë në fundjavë në Austri do të zbresë në pistë me një makinë me imazh të paparë ndonjëherë.Më shumë se Shigjetat e Argjendta, tani makinat Mercedes duhen quajtur Shigjetat e Zeza. Katër ditë nga raundi i parë i provave të lira të Cmimit të Madh të Austrisë, Mercedes ka zbuluar imazhin “black look” të W11 që do të drejtohet në pistë nga Leëis Hamilton e Valtteri Bottas. Makinat “e stiluara” janë tashmë gati totalisht të zeza, me pak hyrje të të kuqes e jeshiles, lidhur me sponsorët. Fjala “Fund racizmit” është shkruar në bisht, duke identifikuar një zgjedhje që Drejtori i Ekipit Toto Wolff nënvizon me këto fjalë:

“Racizmi dhe diskriminimi nuk kanë vend në shoqërinë tonë, në sportin tonë, në ekipin tonë: është një parim themelor për Mercedes”.

3 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu