• |
ide | kryesore

Vakancat në Kushtetuese/ Yuri Kim takohet me Gramoz Ruçin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja amerikane Yuri Kim takohet me kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruçin në Kryesi pas opinionit të Venecias dhe rekomandimeve për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.

Kjo është tema e diskutimeve të kësaj paraditeje në këtë takim, pasi Yuri Kim ka mbështetur opinionin final të Venecias që i dha të drejtë Metës për emërimet në Gjykatën Kushtetuese si dhe dha edhe rekomandimet për vakancat.


Yuri Kim ka filluar takimet nga Ruçi, i cili sot ka një ftesë për t’u takuar me Metën pikërisht për të adresuar rekomadimet. Nga ana tjetër ambasadorja amerikane kërkon që Gjykata Kushtetuese mund të ngrihet brenda 2020 ndërsa palët institucionale të ulen në dialog para se të vendosin për vakancat në mënyrë që mos ketë konflikt siç ndodhi dhjetorin e kaluar.

4 Comments

  1. YURI KIM SAPO U TAKUA ME ISH MINISTRIN E MBRENSHEM KOMUNIST ME ISH SIGURIMSIN NR 1 ME NJE NJERI QE E PAKTA DUHET TE ISHTE EMIGRANT JO KRYEPARLAMENTAR PAK E KA KY POPULL SKA PARE GJE AKOMA………………..

  2. Komunisto leftistet per zot njofin vetem lekun. I shesin te gjitha per lek. Kurse populli i jep ne dor ndihm..me aq tru sa mundet. Aq ka..

  3. Erdhi dita qe ish Ministri brendshem i komunizmit qe e shante dite e nate ameriken te takohet me ambasadoren amerikane

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu