• |
ide | kryesore

Habit Vuçiç: Mund të ulem me Thaçin edhe pse akuzohet nga Haga

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

“Jam gati të takohem me Thaçin, nëse liderët në Prishtinë vendosin të jenë pjesë e delegacionit për bisedimet e ardhshme” – deklaroi presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçic për “Politiko”.

Në versionin e përditësuar të intervistës për portalin e Brukselit, kreu i shtetit serb se dialogu me Kosovën duhet të vazhdojë, pavarësisht aktakuzës kundër Thacit. Edhe pse nuk pranoi të komentonte mbi aktpadinë, Vucic e artikuloi qartë se e dëshiron të fillojë me ndërmjetësimin e BE-së dialogun e ngecur për më shumë se një vit.


“Politico” kujton se BE ka sinjalizuar që synon t`i japë një shtysë të re dialogut në muajin korrik.

“Ne nuk duam të ndezim edhe më shumë konflikte politike ose fizike mes serbëve dhe shqiptarëve, dhe kjo është mënyra më e mirë për të mbrojtur sigurinë dhe sigurinë e serbëve në Kosovë,” – u shpreh Vucic.

Ai tha se Beogradi duhet të vazhdojë procesin e dialogut me këdo që pala kosovare zgjedh si përfaqësuesin e saj.

“Dialogu duhet të vazhdojë. Përndryshe, çfarë mund të ndodhë? Cila do të ishte perspektiva e të gjithë rajonit?” – pyet ai, duke shtuar se përfshirja e Thacit në këtë proces varet nga liderët e Kosovës.

6 Comments

  1. ramen,thaqin,kurtin,batonin,surroin,ruqin,ballen etj serbet i kan krymba qenefi stalini qe nga viti 1941,keta bejn pastrimin e qenefeve sllavoserbpruse.

  2. Mire e ke o serb. I bie qe ky ka vrare me shume shqiptare se sa serbe. Te uleni ne gjunje te njeri tjetrit dhe te filloni gojoret.

  3. I pari që duhej të përgjigjej në një gjykatë speciale ndërkombëtare për krime kundër njerëzimit, është buzviçi Vuçiç, Gëbelsi i Millosheviçit, i dyti soziu i Enver Hoxhës Edvin Kristaq Rama e i treti Hashim Thaçi, kanakari i tyre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu