• |
ide | kryesore

Rama në Kosovë: Kush më thotë “je vëllai i Vuçiqit, i them “amanet mushkat”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës për mediat në Prishtinë, iu është përgjigjur disa pyetjeve të bëra nga ana e gazetarëve. Rama vuri në dukje se liderët politikë të Shqipërisë, të Kosovës, por edhe më gjerë duhet të jenë të bashkuar, e të mos prodhohet helm kur bëhet fjalë për tema me rëndësi kombëtare.

“Unë nuk udhëzoj njeri. Unë nuk mendoj se të gjithë proletarët e të gjitha vendeve do të bashkohen. Duhet të jemi respektues ndaj njëri – tjetrit dhe të mos ndahemi për tema të mëdha. Njohja e Kosovës nga Serbia si shtet sovran është e rëndësishme. Ata që bëjnë patriotin më të madh janë më të dyshuarit në tërësi.


Kam mësuar se ne bëjmë shpesh intriga më shumë me njëri-tjetrin, sic thotë Fishta, bëhemi shpesh siç e do hasmi. Çfarë na ndan shqip, nuk thuhet anglisht. Për fat të keq në Tiranë dhe Prishtinë shpesh krijohet helm për të prishur miqësitë dhe rregullsitë”, tha Rama.

Më tej, kur u pyet se çfarë raportesh ka me presidentin e Serbisë, Rama u shpreh se “kush më thotë je vëllai i Vuçiç, i them amanet mushkat”.

“Mendoj se Shengeni Ballkanik është diçka e mirë për të gjithë ne. kjo sepse “shuan” kufijtë. Fqinjin nuk e zgjedh, as presidentin serb nuk e zgjedhim ne, por ne zgjedhim interesin strategjik dhe sinqeritetin në mjete për të realizuar interesin tonë. Me Shengenin, kush hyn në Aeroportin Adem Jashari, mund të shkojë deri në Sarandë. Kush hyn nga Kakavija, mund të vijë deri në Brezovicë pa kontroll fare. Nuk kemi kohë për të bërë politika me këto gjëra. ne kemi dy shtete, kemi dy shtëpi dhe këtu ka të tjerë që vendosin Kush më thotë vëllai i Vucicit, unë i them ‘amanet mushkat’”, deklaroi Rama.

16 Comments

 1. kontrollet dhe taksen e ke ndor ti o moterqir, ti ju vure takse shqiptarve tkosoves qe vijne ktu per te mbajtur rrugen e kombit. pse o robqir ju ve takse, a di tbesh dicka tjeter o robqir pervec taksave. ti qe kur erdhe ne pushtet fillove me gjoba burg e taksa, ti nuk je vellai i vucicit por je fmija i satanit

  1. pse ti qeke moterqiri o mavi . mos u merzit , kuqalasheve te tjere ju qihet edhe nona edhe baba . ti vetem moterqire je . je mi imire dhe me i ndershmi nder kurvat mavi

 2. Mushka pele Rama, po le amanet krricet e tije rilindas, sepse e nuhat qe edhe ky eshte ne rrugen qe drejtesia neser ka probleme kardinale me kete mushke rilindase. Po a je ti, qelbesira, qe e ke takuar me shume se 8 here Vucicin? A je ti qe deshe te ndaje kufijt e Kosoves, dhe a po e prano ti qe shengeni ballkanik qenka ne te miren e ballkanit? _ Kete e ke per inate te europes e kerkon ti besh karshillek bashkimit europian, bashke me tamam vellane qe nuk ke qejf kur ta permendin,,,Vucicin. Mos na u hiq si atdhetar i teperuar, qe mundohesh tua hedhesh te tjerevembi dozen atdhetare, qe na qenkan figurative, por ti vete je i maskuar ne te gjitha fushat e politikes e ekonomise vetem me masken e mashtrimit hipokrit. Nje njeri, qe se kupton vehten ne rruge e siper se per ku shkon, dihet se kujt i ngjan, e ky eshte psikopati Rama, i degjeneruari i ballkanit.

 3. “Kush më thotë “je vëllai i Vuçiqit, i them “amanet mushkat” ”
  ” Kam mësuar se ne bëjmë shpesh intriga më shumë me njëri-tjetrin, sic thotë Fishta, bëhemi shpesh siç e do hasmi.”
  “Mendoj se Shengeni Ballkanik është diçka e mirë për të gjithë ne. kjo sepse “shuan” kufijtë.

  O i gjati ine dil e shih se mos te kane vjedh kosheren . Po qe se eshte aty , me siguri qe bletet te kane ikur me kohe . Kujtove se eshte pushtei , kujtove se eshte paraja , kujtove se eshte bullizmi , kujtove se eshte egocentrizmi , kujtoje se dielli nuk do lind nese nuk hap syte ti . Je veçse nje mjeran , nje llastice , je veçse nje femije i kenaqur nga jeta por qe nga jeta nuk kuptove kurre asnjegje . Ne fund do thone na ishte nje here nje guapp , dhe njerezia do te te meshiroje .

 4. @ Karikaturë Kryeministër.
  Pse o mushkë, për të lëvizur nga aeroporti “Adem Jashari” Kosovë në Sarandë Shqipëri,
  duhet të marrim leje te shengeni i Vuçiçit në Serbi ???
  Pse o mushkë, për të lëvizur nga Kakavija Shqipëri në Brezovicë Kosovë,
  duhet të marrim leje te shengeni i Vuçiçit në Serbi ???

  1. ky kryekar nuk punon per shqiptaret, por per dike tjeter,ai tjetri ose eshte djalli ose e mbajne ne pushtet grekt serbet e rust me cifutet. po tani nga droga e madhe qe pi po degradon dhe do na e nderrojne me lulzim bashen qe te vetmen fjali qe di eshte ramavirusi. mjere ne kush na ka udhhequr dhe do na udhheqi

 5. Nderkohe sapo eshte prononcuar ministri serb i mbrojtjes Vulin, ku thote se Edi Rama nuk eshte me i besueshem per serbine. Nga kjo kuptohet se Rama eshte njeriu i tyre i besuar dhe deklarata e bere nga ministri i mbrojtjes eshte njekohesish dhe nje shantazhim dhe kercenim i paster. Deklaraten e tij e ka cituar sot agjensia e lajme serbe B92.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu