• |
ide | kryesore

Hapet gara 1.2 miliardë euro për Milot-Fierin, si e justifikon Rama PPP-në e radhës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Rama hapi garën për autostradën Milot-Fier, duke thënë se koncesioni i rrugës kap vlerën e 1.18 miliardë euro dhe se ky është një hap para i qeverisë i cili nuk do të bëhej i mundur pa PPP.

Rama tha se Korridori blu ishte pjesë e procesit të Berlinit, por për shkak të vonesave dhe burokracive qeveria shqiptare nuk do të priste deri në pafundësi por u veprua me PPP.


Një aks rrugor për ëndrrat, shpresat e premtimet, e të gjitha viteve, ndonëse u shfaqën në vitet e pluralizmit. E kemi shpallur ambicien për Korridorin blu. Korridori blu është vendosur në tryezën e procesit të Berlini, është kthyer në prioritet për procesin e Berlinit. Më pas është bërë i mundur për mbështetjen teknike siç e tha ministrja, për fillimin e punës për këtë korridor duke parë vit pas viti ngadalësinë e madhe dhe hendekun e madh mes çka në procesin e Berlinit është vendosur në tryezën politike, dhe çka mekanizmat e pashmangshëm europiane kanë sjellë.

Ne hodhëm një hap, dhe bëmë një fakt që edhe në vende të tjera në rajon kanë bërë, duke mos pritur në pafundësi, dhe në atë hap zgjodhëm PPP, si një mekanizëm financimi për 2 pjesë të korridorit, që kanë rëndësi strategjike brenda, Milot- Balldrenin dhe Milot- Fier. Të sulmuara egërsisht nga kundërshtarët e çdo pune dhe çdo përpjekje që ne jemi përpjekur të bëjmë.

Më pas në kushtet e një situate të re të krijuar kur u angazhuam në paktin për Universitetin, ne zhvendosëm gjithë volumin e Thumanë- Kashar, tek transformimi i të gjitha kushteve të jetesës dhe të mësimit të studentëve. Faktikisht, edhe pse dal jashtë teme, me Bashkinë e Tiranë po punojmë dhe do fillojmë garën për Kampusin e ri Universitar, Akademinë e Sigurisë dhe Akademinë e Arteve.”- tha Rama.

Kryeministri theksoi se aksi Milot-Fier do të jetë me pagesë por do të ketë dhe rrugë pa pagesë me kushte të tjera dhe mundësi të tjera.

29 Comments

 1. Ky eshte rasti dhe momenti qe ky i cmendur duhet fillimisht larguar, arrestuar e nxjerre para drejtesise per shkaterrim perfundimtar te shtetit dhe financave te tij, por edhe futjen ne borxhe te paimagjinueshme per shqiptaret.

  1. Asgje me asin. Kjo eshte si me i ble gruas ne fshat nje ferrari me broxh qe ske per ta shlyer per 3 breza me justifikim se po mban premtimin. Premtimin mbaje me leket e buxhetit jo me leket qe si ke. As Ramziu spo ben kujdes mos te lere nam per faqe te zeze.

  1. Degjoji ekspertet o Edvin hajduti dhe leri PPT. Po shihja nje variant te ketij korridorit blu qe supozohej se do pershkonte gjithe bregdetin shqiptar veri jug. Nga emri dhe ideja, te ben per vete direkt. Por, pa permendur koston dhe ndertimin e kesaj rruge nepermjet PPP,qe vetem keto 2 detaje e fundosin si projekt, po shihja edhe trajektoren nga kalon kjo rruge. I bie se do kalonte krahe per krah bregdetit.Spo them te kaloje mes per mes plazhit por te kaloje andej qe te duket deti dhe,sa me afer qe te jete e mundur.Por sipas ketij projekti,Nga kufiri me Malin e Zi dhe deri ne Fier,,largesia e rruges nga bregdeti duket nga 10-20 km larg vijes bregdetare.Kurse me e keqja fare qe nga Fieri deri ne Greqi i largohet bregdetit cdo here e me shume deri ne 100 km fare.Ku eshte kuptimi i korridorit blu nqs ne 99.99% te trajktores as nuk duket deti fare? Apo me keq fare, kur pjeses me te bukur te bregdetit, rivieres, i largohet dhe perfundion ne kakavije.Pse po hyme ne borgj per te bere kete rruge qe t’ia dergojme grekut turistet apo per ne?

 2. ju nuk jeni kundershtar qe sulmoheni, por jeni ortak ne biznese duke zhvatur popullin, ju rafte mallkimi i popullit aty ku je dhemb me shume te gjith juve politakn biznesmena e dhe gazetarve qe plotesojne axhenden tuaj me propagande,

 3. KY EDI RAMA PO PJERDH ME 3D PRAP,…YMER GELBAZA KELLIRA PRAP DUKE E SULMUAR ALBIN KURTIN ,KY YMER GELBAZA KELLIRA DO TE MBAHET MEND KUR JA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES DHE ATE TURPIN FAMILJAR ME KRISTAQ RAMEN DHE POLLI GREGUN

 4. Po ble azilin.Me sa duket kete kellir nuk e pranon njeri. Do ti sekuestrohen leket nje dite pa diskutim por ketu nuk do te kthehen kurre ashtu si dhe ne 97.

 5. Duhet pare me kujdes emertimi i kesaj PPP-je , sepse keta lozin me fjalet . Sipas rilindasve dhe sidomos kryetarit te rilindasve(me fjalen rilindas nenkupto hajdutet) te gjatit tone , segmenti i autostrades Thumane – Kashar i gjate 20 kilometra do te kushtoje 340 milion euro , ndersa segmenti Kashar -Rrogozhine qe eshte i gjate 44 kilometra do te kushtonte 670 milione euro . Pra ne total segmenti Thumane – Rrogozhine do te kushtoje 1.1 miliard euro per nje gjatesi prej 64 kilometrash . Pra pothuajse 94% e shumes totale te caktuar per PPP-ne
  Milot – Fier , atehere si del kjo shifer 1.18 miliadre kur kane ngelur afersisht edhe 80 km autostrade ? Sepse sipas kesaj llogjike duhen edhe 1.5 miliard euro te tjera per ta perfunduar . Pse thuhet Milot – Fier ? A do jete e gjitha nje autostrade e re apo do kaloje ne gjurmen ekzistuese ? Apo perdoret Milot – Fier per te nenkuptuar Thumane – Rrogozhine ? Por edhe nese nenkuptohet Thumane – Rrogoxhine , pse u vendos ky çmim kur gjashte muaj me pare kushronte 320 milion euro . Pse u vendos ky çmim kur ne hapat e para te tenderimit te kesaj rruge
  ajo kushtonte vetem 84 milion euro dhe me pas u be 124 milion ? Ketu edhe pse luhet me fjalet dhe emertimet e rrugeve , vjedhjet jane aq te medhaja saqe nuk mund te justifikohet vlera e kaesaj PPP-je .
  O i gjati ine nuk u ngope akoma ? O i gjati ine nuk u dende akoma ? Babezia jote per para dhe nepermjet saj te marresh pushtet gia’ te ka shkaterruar . Ti nuk e kupton por je i marre fund , tashme guappeve si puna jote u dihet fundi . Ferri per ty eshte pak , eshte parajs .

 6. Herën e dytë në shkurt të vitit 1992, një muaj para zgjedhjeve parlamentare, kur dy politikanët kryesorë të emëruar të Shqipërisë u takuan kokë më kokë në Trieste dhe hartuan grafikun e pushtetit në tranzicion, dhe shqiptarët, të budallallepsur nga partitë dhe nga pluralizmi, kanë 25 vjet që protestojnë rrugëve të Tiranës duke bërtitur:”Jetën e japim, Triesten nuk e japim”.

  1. EKIP ME TE MIRE KA BURUNDI . NARCELONA KA MARR FUND . POR EDHE PARTIZONI NUK ESHTE KEQ , ATY ATY ME REALIN .
   O TE QIFSHA MEND O PIÇK MAVI

 7. Jemi i vetmi vend pa autostrada. Besoj se ky projekt permbush nevojat e trafikut, vetem se shteti duhet te ofroje kompani me eksperience dhe me reputacion

  1. O na rrufsh bolet ing. Kompania eshte.caktuar me kohe eshte greke. Asnje plan asnje studim nga qeveria shqiptare por cdo gje nga kompania e paracaktuar. Ata caktojne sa fluks do kete ,ata vendosin sa do kushtoje,ata caktojne edhe tarifen dhe ne fund i shtojne pjesen e Edit. Nese Edi mbetet i kenaqur ata fitojne. Asnje procedure as edhe nje studim fizibuliteti ,asgje vec oreksit te pangopur te ripjelljes. Dhe pastaj del e thote se ne Gjermani duhen 12 vjete per ndertimin e nje rruge . Maskarallik.

   1. Une nuk di nqs kompania eshte greke, por te besoj sepse projekti duket sikur e le ne hije gjithe bregdetin e jugut, pra i merr gjtihe turistet e Evropes veriore dhe perendimore, i kalon ne rruget tona qe i paguajme ne dhe femijet tane, dhe i dergon ne Greqi. Ne ca fitojme? Asgje.Vetem Edi fiton leke nen dore,kur te vendos qe kush kalon ne kete rruge te paguaje.

 8. Ideja eshte e qarte. Do na lere gurin e madh ne qafe si popull qe te mbytemi e ky do mbaroje ca kontrata qe do i paguajme me gjak e do ike me thesin e parave, me moton, pas meje qameti. Thjesht po realizon ate skenar qe eshte betuar ta beje: falimentimin e Shqiperise dhe shuarjen e vendit. Sot edhe shtetet e fuqishme jane dridhur ekonomikisht dhe po bejne kujdes me shpenzimet, kurse bytha e Shqiperise paska fuqi te beje projekte miliarda eurosh. As vete nuk e kishte besuar se do tallte bythen aq lehte me shqiptaret. P.S. qe i shkon pas si kope hajvanesh ka qene dhe mbetet fatkeqesia e Shqiperise qe ne 1941

 9. O Basha , ti duhet te dalesh para popullit dhe tju permtosh se veprimi i pare qe do beshe ne pushtet eshte se do fus ne burg brenda vitit te pare te mandatit tend :
  1 Edi Ramen
  2 Arben Ahmetajn
  3 Erion Veliaj
  4 Ilir Beqaj
  5 Elisa Spiropal
  6 Belinda Balluku
  7 Alfred Peza
  ……… dhe shume deputet dhe drejtore drejtorishe qe kane abuzuar marrezisht dhe ne menyre te shfrenuar me fondet publike . Duhet te premtosh se : Nese nuk e mbaj fjalen do jap doreheqjen e menjehereshme . Dhe jo te na thuash se une nuk jam prokuror siçberi berisha dhe nano pasi moren pushtetin .Po ke bythe beje , po qe se e ke vetem per te dhier atehere ik qiu e mos na derdellit idiotesira . Keta palaço nuk kane me as friken me te vogel edhe pse e dine qe jane te rene nga pushteti . Apo mos ke ndonje marrveshje te fhehte dhe nuk e thua ?
  Ky eshte pakti qe populli kerkon prej teje ,qe te jape mandatin e kryeministrit .

 10. Shifini kurvat mavi qe qihen ne bythe tek bodrumet sorrosiane te Fugsit pederast, kane ber te njejtat komente tek Kar’lo i peppinos italian.

  emrat Pjeter= xxxxxxx dhe Udhetar=shqiptari

  E njejta dore qe i bie Palloshit te mavive yttttt se spo durojme dot me sa te vijne zgjedhjet tju cojme te lironi pusetat e haleve te tirones!

  1. CA PO THU O GAMOR ? DINE SHQIP APO JE GAMOR POPULL? MIRE KY SHQIPTARI QE DUKET PAK SERVIL PO KY 7X VECSE E KA SHA O IDIOT .

  2. Lexo pastaj fol o kar me zyle. xxxxxxx ka bo perbledhjen mo tmire me fakte dhe nuk shof qe po mbron mavite por te kuderten, i demaskon de i qun hajdut rilindasit.

 11. Projektet per rrugen Milot-Balldren, per tunelin e Llogarase, per rrugen e Kardhiqit, per autostraden Tirane-Durres me kater korsi ku do ecej me 120km/h, per aeroporte, per palma e per pisha ku shkuan? Apo prioritet eshte kjo rruge tani. KLSH, ka vlersuar se vetem ne 6 vite i eshte bere dem shtetit 6.2 miliarde euro. Kjo eshte nje shifer zyrtare dhe dihet qe ne Shqiperi, shifrat zyrtare jane te pergjysmuara. Ne kushtet ku jemi, pas nje termeti shkaterrimtar dhe ne nje krize globale te shkaktuar nga nje pandemi te krijohet pershtypja se KM ka vendosur qe me cdo kusht ta lere te shkaterruar kete vend. Qe i ka ardhur fundi, ate e shohin dhe e kuptojne edhe gomaret rilindore qe i vene pas. Kane shperthyer kaq shume gjera keto kohet e fundit, duke perfshire edhe keqmenaxhimin absolut te pandemise, saqe vetem nje nje njeri qe do me shume partine se Shqierine si Balla, apo ndonje shemtire qe eshte zbukuruar ne pushtet ben sikur nuk e kupton. KM ne kete periudhe, jo vetem qe po terheq padite idiote qe ka bere kohe me pare, por nuk ka as kurajo te padise z. Thimio qe e akuzoi se ka qene ne burg ne France dhe as Martin Heinzen qe ia kerkon me ngulm. Duke qene thjesht nje demagog, pa asnje ide politike dhe thjesht shfrytezues i pasurive publike qe i konsideron personale, po mundohet ta marre me vehte vendin ne grminen ku po shkon vete.

 12. maskarade , autostarada milot fier thote perversi , duhet te thote se km jane te bame , sa do te behen te reja , ky maskara , hajdut e rrencak , nuk la gja pa rrejte dhe shpife per ato qe bane me te vertet rruge , qe rrealizuan rrugen e kombit me dy tunele nga 5.6 km dhe kostoja eshte me evogel se mashtrimi rruga milot – fier rruge fushore , ky maskara duhet te baje rrugen Shkoder -Milot nga super starde ne autostrade , ne Milot ka kene para 8 vitesh , ky pervers ka urretje per Shkodren se eshte provincial nga katundet e vlores .

  1. Ai nuk eshte as provincial dhe as nga katundet e vlores (qe jane pak me mire se katundet e shkodres)..Arumun Durresi..por thjesht batakci hajdut..Mos e boj me dasi krahinore se 8 vite te Berishes edhe Shkodra u fry ne pare me Topallin &Co etj etj. Nuk ka ngele biznesi tek autostradat milot shkoder apo tuneli i llogarase…Lekun duhet ta perfitojne njerezit jo oligarket e rrugeve..

 13. Dhe sot unë po bëj publike numrin e dosjes së Edvin Ramës të dënuar në Paris, në vitin 1993, që është AL.1961138/A.

  Ndaj sot unë i bëj thirrje Prokurorit të Përgjithsëm që ti kërkojë Ministrisë së Drejtësisë Shqiptare, të bëjë identifikimin e numrit të dosjes së Edvin Ramës, të cilin unë e akuzoj si njeri që është burgosur në Paris për vjedhje të ikonave.

  Ti merren gjurmët e gishtave me emrin Edvin dhe t’ia dorëzojë Ministrisë së Drejtësië franceze dhe jo policisë franceze.’

 14. Ne USA te gjitha autostradat nga veriu ne jug me mijra km Jane pa asnje kokerr leku ky pederasti kryezagari do me I bo me pagese,o qelbsine ku po te con mushka

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu