• |
ide | kryesore

Prokurori Speciali i Kosovës fillon të hetojë rastin Thaçi

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pas vitesh heshtje, Zyra e Prokurorisë Speciale njoftoi javën e kaluar se është ngritur aktakuzë e kundër Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe liderit të PDK-së Kadri Veseli. Prishtina Insight foli me tre ekspertë juridikë për të pyetur: pse tani, dhe a ishte kjo e ligjshme?


Të hënën në mbrëmje, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi lëshoi një deklaratë në të cilën ai iu përgjigj lajmeve se kundër tij u paraqit aktakuzë për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, në Prill nga Zyra e Prokurorisë Speciale, SPO.


“Nëse aktakuza konfirmohet, unë menjëherë do të jap dorëheqjen si presidenti juaj dhe do të përballem me akuzat,” tha Thaci. “Unë nuk do të përballem me akuza nga Zyra e Presidentit.” Ai mohoi çdo përgjegjësi penale për krimet e luftës.

Se një aktakuzë e pakonfirmuar ishte ngritur kundër Thaçit ishte njoftuar në një deklaratë për shtyp nga SPO më 24 qershor, në të njëjtën kohë presidenti ishte duke shkuar për në Shtëpinë e Bardhë për një takim me homologun e tij serb, Aleksandar Vucic.

Me atë njoftim për shtyp , SPO theu atë që deri më tani ka qenë heshtja e saj – duke e zhvendosur strategjinë e saj të komunikimit nga zero në gjashtëdhjetë në një njoftim të vetëm. Pasojat e mundshme politike dhe juridike të veprimeve të SPO-së mund të sinjalizojnë katastrofë për Dhomat e Specializuara të Kosovës, KSC, nëse jo në funksionimin e saj, të paktën në perceptimin e saj publik.

Mattheë Cross ka punuar në zyrat e prokurorisë të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë dhe Gjykatën Penale Ndërkombëtare, ICC. Ai beson se shpallja e aktakuzës së Thaçit – i dyshuari më i lartë i KSC – në këtë fazë ishte një nga hapat më të guximshëm që Gjykata mund të kishte ndërmarrë.

Cross thotë se ka të ngjarë të ishte një veprim që synonte të trasnmetonte para publikut kosovar që Prokuroria Specialiste është akoma këtu, ende e rëndësishme, dhe ende në gjendje të bëjë atë që ata përcaktuan të bëjnë.

“Në terma të pokerit, mund të thuash që SPO ka hyrë me të gjitha,” i thotë ai Prishtina Insight. “Ata nuk mund të kishin bërë një deklaratë më ambicioze. Është një shenjë që ata mendojnë se do të kenë sukses të jashtëzakonshëm. Ose kjo, ose ky është fillimi i një katastrofe.” 

Ekziston një rrezik i madh në marrjen e vendimeve për të njoftuar së pari të dyshuarit më të rëndësishëm politik Gjykata paralajmëron Cross. “Është një gjë e jashtëzakonshme sepse ata do të duken shumë budallenj nëse gjyqtari kthehet në tetor dhe thotë se nuk ka prova të mjaftueshme për të ngritur aktakuzë,” thotë ai. “Ata vërtet mendojnë se e kanë marrë këtë.”

Sidoqoftë, për Artan Qerkini, një avokat me qendër nga Prishtina i licencuar për të ushtruar praktikë në KSC, njoftimi i aktakuzës kundër Thaçit është një zhvillim i padëshiruar. “Në sytë e njerëzve në Kosovë, [shpallja] e aktakuzës së pakonfirmuar për z. Thaçi dhe zotin Veseli nuk është aspak e mirëpritur,” i thotë ai Prishtina Insight. “Ajo ka krijuar perceptimin se vetëm është njoftuar [për të ndërhyrë] në procedurat politike dhe në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.” 

Qerkini e sheh Gjykatën si ndërhyrje në çështjet e brendshme politike të Kosovës. Mbi pengimin e drejtpërdrejtë të procesit të dialogut, për të cilin Thaci është një figurë, dorëheqja e tij e afërt do të shkaktonte një “krizë politike” pasi vendi zgjedh presidentin e ri.

Sipas profesorit të së drejtës penale ndërkombëtare Alexander Heinze, SPO ka dërguar dy mesazhe të qarta përmes deklaratës. Së pari, ata kanë mjaft besim në provat e gjetura gjatë hetimeve të tyre për të përmendur publikisht Thaçin dhe Veseli si të dyshuar, dhe së dyti, ka pasur përpjekje për të ndërhyrë në operacionin e gjykatës për të cilin publiku nuk është i vetëdijshëm dhe mund të çojë në pengimin e drejtësisë.

“Përshkrimi i aktakuzës është mjaft i rrallë, por shton informacione të reja: se të dyshuarit u përpoqën, dhe ende po përpiqen të pengojnë dhe minojnë punën e KSC,” thotë ai. /prishtinainsight

1 Comment

  1. YMER GELBAZA KELLIRA DO TE MARTOHET ME BLEDI MANE DHE BATON HAXHIU ME CARLO BOL**N thotë:

    DULLA KOTI DHE ISA MORINA TANI TE QEVERISINE KOSOVEN NE HASHEN NEPER BOLE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu