• |
ide | kryesore

Basha: Qeveria ime nuk ka për ta njohur koncesionin 1.2 mld euro të rrugës imagjinare Milot – Fier

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Lulzim Basha deklaroi sot nga Divjaka se qeveria në ikje, ka ndërmarrë një projekt tjetër vjedhjeje dje, që nuk ka asnjë shans të realizohet: dhënien e 1.2 miliardë eurove për ‘rrugën imagjinare’ Milot-Fier.


Lexo më tej: 


Hapet gara 1.2 miliardë euro për Milot-Fierin, si e justifikon Rama PPP-në e radhës 

“U bëj thirrje të heqin dorë nga ky hesap pa hanxhinë, biznesmenëve, që të vijnë nga të duan, se nuk kanë asnjë shans për ta marrë. Një nga ligjet e para që ne do të bëjmë do të jetë Ligji Antimafia, siç është edhe ky pseudotender 1.2 miliardë euro dhe vepra të tilla korruptive.” 

Në videon e realizuar duke përshkruar Divjakën, Basha tha: “Hapi i parë që duhet ndërmarrë në një situatë të tillë, është stabilimi i situatës së pandemisë që deri tani ka vetëm fjalë dhe asgjë konkrete për ta kthyer së paku numrin e infektimeve në paramterave normal. Në këto kushte, BE nuk ka për t’i hapur kufijtë. Fqinjët nuk i kanë këto probleme, si Greqia, Mali i Zi. I vetmi vend që ndëshkohet është Shqipëria.

Tani do t’u them dhe diçka tjetër, se cili është prioriteti i kësaj qeverie, e cila në vend që t’i dedikohet çdo sekondë, çdo qindarkë për të pamundurit, e keni parë çka bërë dje?! E keni parë çfarë kanë bërë dje?! Kanë dhënë konçesion 1.2 miliardë euro për rrugën imagjinare Milot – Fier.

Imagjinare, sepse një pjesë e madhe e kësaj rruge është ndërtuar, apo jo?! Është ndërtuar atëherë kur tallej Edi Rama, kur thoshte “rrugë rrugë rrugë…” dhe I bine Shqipërisë nga Tropoja në Sarandë brenda ditës dhe fliste sikur I binte mbi gomar. Jo sikur ecte mbi rrugët. Vetëm sepse e kishte ndërtuar Partia Demokratike, vetëm sepse e kishte ndërtuar kundërshtari politik. Po kjo ështe e kaluara.

E sotmja flet fare qartë. Një qeveri në ikje jep një konçesion 1.2 miliardë euro për një rrugë imagjinare Milot – Fier.

Para disa ditësh e thashë në media, e thashë edhe në një komunikim me ju, që qeveria e ardhshme nuk ka për të njohur asnjë prej këtyre konçesioneve, asnjë prej këtyre kontratave, asnjë prej këtyre tenderave.

1.2 miliardë euro! Cila qeveri ka guximin të ndërmarrë një shpenzim që është baraz me 6 vite investime publike të qeverisë  shqiptare?!”

17 Comments

 1. Po kush tha se do vish ti ne pushtet qe ta njohesh apo jo ate rruge.

  ”’ të heqin dorë nga ky hesap pa hanxhinë ”’ .. Akoma je jasht hanit.. nuk je bere Hanxhiu akoma.
  Problemi me ty Lulush eshte se shume here je perbetuar se do bej kete e do bej ate , e se pa kaluar mbi turpat .. e terci e verci..
  Nese vjen ne pushtet jo vetem qe do ta njohesh ate rruge , por dhe do paguash me shume per akset e tjera dytesore te asaj rruge. Biles me te njejten kompani qe do ta fitoje tenderin.
  To thjesht po ulerin se te kane lene jasht pazarit. Nuk ke marre pjesen tende.

 2. “””” qeveria ime e ardhshme nuk ka për të njohur asnjë prej këtyre konçesioneve, asnjë prej këtyre kontratave, asnjë prej këtyre tenderave. “”””

  Keshtu thoshte dhe Rama .. por ne fund jo vetem qe i njohu por dhe punoi me shume me firmetaret e ketyre kontratave.
  Cfare do besh ? Nuk ben dot asgje se te hedhin ne gjyq dhe te marrin miljona euro demshperblim ne arbitrazh.
  Dhe ti e di shume mire kete gje, por ben propagande per njerez qe nuk e dine se si funksjonojne gjerat.
  Cdo kontrate apo koncensjon i lidhur nga Rama eshte i detyrueshem per qeverite e mepasshme.
  Mos genje naivet dhe trushplaret kot. Thjesht se nuk ke mundesi ligjore ta besh kete pune.

  1. Ca po flet ti.. do pjesen e vet Lyli. Per pare eshte i pa pare fare. Sa here ka pazare ne ajer.. me vrap fillon dhe lef me te madhe se do dhe ai kocken e vet.

 3. Aha , po fillove me kto traplliqe as per 100 vjet nuk fiton ti o Lyl.
  Deri sa eshte rruge qe i intereson gjithe shqiptareve perse mos behet ??

  1. Te behet mor qelbesire por nese do ta beje privati, bujrum te hedhe leket dhe le ta beje me pagese. Si ore ne te paguajme 1,2 miliarde euro dhe ky kodoshi te na vere edhe tarife mbi rrugen qe e paguajme ne . O bytheqirat mavi hapini syte. Shate Berishen qe jepte me koncesion hidrocentralet. Po si eshte puna e tyre? Une si shtet kam lumin ti ke parate. Ndertohe, shfrytezohe per 35 vjet dhe pastaj eshte i shtetit. Pra asnje kosto financiare per shtetin . Kurse ky palla thote paguheni 3 here shqiptare. 1 here kur 62 km rruge u ndertua, te dyten tani kur gjasme do te rindertohet dhe te treten derisa te vdisni ju dhe femijet tuaj. Ngordhni aty qelbesira.

   1. Po pse e shan ate tjetrin per te cilin po i pergjigjesh ? Nuk kometon dot pa e ndyer gojen ? Ne komentin e tij ai nuk shan njeri , thjesht komenton…
    Nuk fiton gje thjesht tregon se je nivel i ulet . Nese kjo te ben te ndihesh me mire te nxjerresh dufin dhe frustrimin atehere mbyllu nja nje ore ne hale dhe fillo bertit me te madhe dhe shaji te gjithe.

    1. TI QEKE NAIV O ?? . AI QE TI THUA NUK PO SHAN DUKET QE ESHTE NJE MILITANT NAIV DHE KETO KURVA TI QISH MARE E PRAPE THJESHT JU BENE NDER .

 4. Po pra duhet me ardh ti ne pushtet me bo rruge. Nuk thu shyqyr te bohen o trongull se po sakatohemi me keto rruge qe keni per 30 vjet legena
  Apo duhet ta bojn ato kompanite e kunatit qe ta qepesh halen

 5. Pas mbledhjes së tryezës së Këshillit Politik në 16 Qershor, pyetur nga mediat nëse do të ndalohet transporti i zgjedhësve nga partitë politike, përfaqësuesi i mazhorancës Damian Gjiknuri deklaroi se ky nen ishte lënë në vullnetin e Partisë Demokratike.

  “Ja kemi lënë Partisë Demokratike ta vendosë. Si të dojë Partia Demokratike. Kaq e thjesht është, ta marrin ata vendimin”, theksoi Gjiknuri.

  Dhe vendimi i Partisë Demokratike nuk vonoi. Mësohet se në mbledhjen e fundit të Këshillit Politik, PD-LSI kanë kërkuar që të mos ndalohet transporti i zgjedhësve dhe dokumenti i cili i kaloi Kuvendit si produkt i kësaj tryeze nuk e ka ketë nen të propozuar nga ekspertët për ndalimin e këtij aktiviteti nga partitë.

  Ky qëndrim i opozitës jashtëparlamentare e shfryn edhe më tej “tullumbacen” e dosjes së famshme 184 të zgjedhjeve në Dibër. Një nga përgjimet e publikuara në media dhe reklamuara fuqimisht si skandal nga ana e PD-LSI në këtë dosje ishte dhe biseda e kordinatorit politik socialist Damian Gjiknuri me drejtuesit e shtabit socialist në Dibër ku interesohej nëse ishin marrë masat për transportin e zgjedhësve drejt qendrave të votimit.

 6. Mos u nxeh o kopili salihut,se rrugen do e maresh ne gusht,ha supen me lakuriq tani,dhe shko ne shtepi dhe qije fort ate mamin kurve qe ke

  1. ME KA THO QE QIJI ROPT ME TE GJALLE E ME TE VDEKUR KESULKUQEVE PA DIN E IMAN . TE QIFSHA GARDHIN DHE LIBRIN E SHPISE . TE QIFSHA GENIN E KURVES ORRAC KARAKURVE .

 7. Dhe sot unë po bëj publike numrin e dosjes së Edvin Ramës të dënuar në Paris, në vitin 1993, që është AL.1961138/A.

  Ndaj sot unë i bëj thirrje Prokurorit të Përgjithsëm që ti kërkojë Ministrisë së Drejtësisë Shqiptare, të bëjë identifikimin e numrit të dosjes së Edvin Ramës, të cilin unë e akuzoj si njeri që është burgosur në Paris për vjedhje të ikonave.

  Ti merren gjurmët e gishtave me emrin Edvin dhe t’ia dorëzojë Ministrisë së Drejtësië franceze dhe jo policisë franceze.’

 8. Here na qine njoni e here tjetri . Nuk kemi as koh me la bythen por kemi kohe me u zon me njoni -tjetrin . Keta vjedhin dhe ne zihemi , keta hane havjar ne skemi buke ne rafte , keta pine shampanje ne nuk kemi as uje prroi .
  Ky popull jemi e kete meritojme . Qepeni kurva , qepeni dhe hiqni breket . Biles mbajini gjithmone ne koke qe te jeni
  gjithmone ne gadishmeri per partine . Ose ngrihuni ne revolt dhe tu tregojme vendin kurvave te politikes .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu