• |
ide | kryesore

Legalizohen edhe në Malin e Zi martesat LGBT

-Instant, Paparazzi, Slider

Mali i Zi ka legalizuar martesën mes çifteve të komunitetit LGBT (Biseksual, Lesbike, Homoseksual dhe transgjinor). Ligji është miratuar këtë të Mërkurë dhe Mali i Zi është kthyer në vendin e parë evropian jashtë Evropës Perëndimore dhe Bashkimit Evropian që njeh ligjërisht martesat mes personave të gjinisë së njëjtë.


“Hap i mrekullueshëm në drejtimin e duhur për shoqërinë e Malit të Zi, maturinë e tij demokratike dhe proceset integruese”, ka thënë Kryeministri malazez, Dushko Markoviç.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.