• |
ide | kryesore

KE aprovon Remdesivirin për trajtimin e pacientëve me COVID-19

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Komisioni Europian dha “OK” për përdorimin e ilaçit Remdesivirit për trajtimin e pacientëve me COVID-19.


KE autorizon Remdesivirin vetëm për pacientët mbi 12 vjeç që e kanë të nevojshëm oksigjenin shtesë.


Ndërkohë Remdesiviri tashmë është bërë ilaçi kryesor në SHBA që ka siguruar gjithë stokun e korrikut, dhe 90% të stokut të gushtit dhe shtatorit. Por BE ka nisur negociatat me kompaninë  “Gilead Sciences”, për të siguruar stok nga COVID-19.

12 Comments

 1. Po çmimin sa e ka ky ilaç “shpëtimtar” ?? Sikur është shumë me shtrenjtë se klorokina dhe zinku, qe jane provuar se kane efekt … Mashtrues te fëlliqur, vampirët nuk kanë të ngopur me gjak!

 2. Ka nje jave qe eshte aprovuar nga agjensia evropiane e ilaceve…Cmimi 520Eur nje fjale (kura, 6 fiala 3120 Eur. )

  1. Kurse 1 kuti me 60 tableta hidroksiklorokine 200 mg kushton vetem 22$. Duke qenë se kjo merret me zink dhe azitromicine rritet pak më tepër kosto…. Bejeni vete llogarinë. Kjo është nje e futur gjigande me duar e këmbë bashkë.

   1. mbase ke te drejte, por klorkinina nuk ka efekte..Edhe mbeshtetesi me i forte , trump, ju desha ta pranonte..Me mire mos flasim per komplotizma se nuk i dalim perfun!

    1. Gjerat janë ndryshe, Trumpin e detyruan te mos fliste me për hidroksiklorokinen, siç e detyruan te thotë qe maskat duhen. Sa për efektivitetin e klorokines nuk jam dakord me atë që the. Duhet të lexosh.

     Dhe pikërisht duhet folur shumë për këto “komplotizma”, se aty flen gjarpri. Beji nji pyetje vetes: Si erdhi kaq shpejt vala e dyte e korones?! Keto na thanë nga dimri, apo jo?

     Por që t’a marrësh vesh kjo korona e ketyre eshte një loje e fëlliqur dhe këta duhen marrë përpara me libër shpie… Shyqyr qe me njerzit që flas, kanë filluar të kuptojnë diçka, fjala “loje” është futur ne fjalorin e përditshëm.

     1. Pa t’keq, pak ka rendesi tani se si ka ardhe e sesi po luftohet. Sa per Trumpin, nuk eshte nga ata qe e myll gojen, nga kurkush. Kura me Klochinine(+azitromicine) e Doktorit Francez Didier Raoult, eshte provuar nga francezet dhe amerikanet qe nuk funksionon perkundrazi te le me pasoja..Desha me te thone, ruj veten e shtepin se eshte e rende! Per arsyetime, flasim kur te mbaroje kjo..nderkohe kujdes! Zoti paste kujdes per te gjithe ne!

     2. @elio – Une jam ne Amerike dhe e di mire qe Trumpi e mbyll gojen kur sheh qe mashtrimi eshte aq shume i perhapur sa ai rrezikon te thote te verteten, ka pasur edhe raste te tjera qe e ka qepur kur ka qene i detyruar. Gjerat jane ndryshe ketu.

      Kurse kura me klorokine dhe zink dhe azitromicine e dr. francez Didier Raoult, eshte provuar qe funksionon shume mire dhe *nuk* ka pasoja. Mos lexo mashtrimet e mediave “mjeksore” apo shteterore, ato punojne thjesht ne baze te interesave dhe nuk e kane per gje te te shkaterrojne figuren private dhe profesionale kur duan. Faleminderit per kujdesin dhe Zoti e befte mire per te gjithe!

 3. Hahahahah me vjen per me qesh me ju komentusit e karit edhe me ato votusit e KE, por duhet ta dini qe kete ilac ose trajtim meqe don disa seanza nuk e gjen dot ne treg sepse e ka ble Trumpi te gjithe prodhimin, jo vetem ate qe eshte ne treg por edhe ate te planifikuar per dy muajt e ardhshem.

  1. Zbrit nga kali o Skënderbe, na thuaj edhe ne pse po qesh që të qeshim edhe ne te “paditurit”. “… Nuk e gjen dot ne treg sepse e ka ble Trumpi te gjithe prodhimin” — E mër pall, ti je komplet viktimë e propagandës mediatike.

 4. O njerez nuk ekzistojne medikamente qe luftojne viruset, max mund te ndihmojne ne kurimin e pasojave po kurrsesi ta luftojne.

 5. Virozat i lufton vete trupi dhe cdo medikament qe marrim eshte thjesht per te luftuar inflamacionet e ndryshme dhe per te ritur imunitetin e trupit. Nejse kemi hyre ne lojen e mafias se medikamenteve dhe duhet ta luajm deri ne fund. Ndersa ti i semuri mendor qe kujton se je Skenderbeu pi ilacet se te erdhi ora

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.