• |
ide | kryesore

Takimi me Abdullah Hotin, Rama përsërit të njëjtin refren: Kosova me doganë në Durrës, mbledhje të përbashkëta mes dy qeverive

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama priti sot në takim homologun e tij nga Kosova, Avdullah Hoti. Dy kryeministrat dhanë një konferencë të përbashkët për mediat, pas takimit që patën kokë më kokë.

Rama u shpreh se mbledhja mes dy qeverive, (nese e lejon situata e koronavirusit) do të mbahet në Shkodër në shtator, ndërkohë që në Pallatin e Kongresve do të zhvillohet Kongresi i autoriteteve vendore të Shqipërisë e Kosovës.


Rama ka theksuar se temat kyçe të diskutuara gjatë takimit me Hotin ka qenë Dogana e Kosovës në Durrës, njehsimi i dokumenteve për shkëmbimin e mallrave mes dy vendeve, eksport-impor dhe hapja e kufirit pa kontroll për lëvizjen e njerëzve.

“Sot kemi folur për doganën e Kosovës në Durrës, në parim është e dakordësuar, por në zbatim jo e plotë, pasi ajo që në fakt Hoti ka ngritur në bisedën e përbashkët përbën thelbin e marrëveshjes, jo një stacion i parë i pasuar nga një i dytë kontrolli në Morinë, por një i vetëm në Durrës ku hyrja e të gjitha mallrave për në Kosovë nga pikëpamja legjislative dhe juridike duhet të trajtohet si hyrje në Kosovë. Na duhet detajim teknik i marrëveshjes për të mos lejuar që burokracia apo interesa të caktuara të pengojnë zbatimin”- tha Rama.

“Njehsimi i shumëherëfolur i dokumentacionit lidhur me mallrat që eksportohen apo importohen mes vendeve ku është e pamundur të flasim për efikasitet nëse nuk arrijmë që dy palët në nivelin teknik të kenë gjuhë teknike të njehsuar e të mos i kërkojmë ne në Shqipëri eksportuesve të Kosovës që të kenë dokumente dhe të Shqipërisë psh të AKU kur vijnë këtej, apo në Kosovë të mos i kërkohen ato të Kosovës kur shkojnë andej por një dokument i vlefshëm për të dy vendet”- vijoi kryeministri.

4 Comments

  1. PIRDHNI PIRDHNI KOT,OR ZAGAR , SHUME SHPEJT KY DULLA KOTI DO TE LARGOHET DHE DO TE VIJ KRYEMINISTER ALBIN KURTI DHE SHPRESOJ SE EDHE DITMIR BUSHATI TE BEHET PRESIDENT I KOSOVES ,SE HASHA DO TE LARGOHET ME BISHT NDER SHALE

  2. Dhe sot unë po bëj publike numrin e dosjes së Edvin Ramës të dënuar në Paris, në vitin 1993, që është AL.1961138/A.

    Ndaj sot unë i bëj thirrje Prokurorit të Përgjithsëm që ti kërkojë Ministrisë së Drejtësisë Shqiptare, të bëjë identifikimin e numrit të dosjes së Edvin Ramës, të cilin unë e akuzoj si njeri që është burgosur në Paris për vjedhje të ikonave.

    Ti merren gjurmët e gishtave me emrin Edvin dhe t’ia dorëzojë Ministrisë së Drejtësië franceze dhe jo policisë franceze.’

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu