• |
ide | kryesore

Berisha pas deklaratës së Bolton: Aktakuza ndaj Thaçit shpëtoi Kosovën nga ndarja

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sali Berisha ka reaguar pas deklaratës së John Bolton, se kërkesën për ndarjen e Kosovës e kishte bërë Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç.


Lexo më tej nga Lapsi.al: 


Deklarata bombë e John Bolton: “Shkëmbimi teritoreve nuk qe ide e SHBA, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiçi” 

Ish-kryeministri ka publikuar deklaratën e Bolton, ndërsa deklaron se aktakuza e bërë ndaj ‘Miladinin shqipfolës’, ishte shpëtimtare për Kosovën.

Reagimi i ish-kryeministrit Sali Berisha:

‘Bomba’ e ish-këshilltarit të Trump: Shkëmbimin e territoreve e kërkuan Thaçi dhe Vuçiç
Miq, po e postoj për ata që nuk kanë të qarte se pse aktakuza për Miladinin shqipfolës shpërfytyroi Zografin Bis dhe pse ajo akt akuzë ishte shpëtimtare për Kosovën dhe kombin shqiptar. 

Ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton vendos më në fund të flasë pa dorashka.

Ambasadori i karrierës ka vënë gishtin për të treguar ideatorët e vërtetë të idesë së shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai ka përmendur me emër Hashim Thaçin dhe Aleksandër Vuçiçin si ideatorë të një projekti që ai nuk e ka kundërshtuar.

 ‘Nuk ka qenë ideja ime shkëmbimi i tokave, janë liderat e Kosovës dhe Serbisë që e kanë kërkuar’ ka thënë ai për emisionin ‘Fokus’ të gazetarit Robert Papa.

Bolton në intervistën ku ka folur edhe për librin e tij të ri kundër Trump, ka pranuar edhe se kjo ide kundërshtohej nga disa vende europiane, por ka theksuar ai nëse dy vendet arrinin marëveshjen, vështirë se dikush do të kishte forcë ti dilte kundër.

‘Një nga gjërat që do të diskutonim ishte këmbimi i tokave, por në Ballkan dhe Europë u prit me kundërshtime se kishin frikë se një shkëmbim tokash atje mund të ndodhte edhe në Europë gjetkë. Kjo ka ndodhur në histori, diçka me të cilën duhet të jetoni, ta pranoni. Nëse Kosova dhe Serbia do kishin arritur marrëveshjen, dhe do të ishte një pjesë e saj ndërrimi i tokave, dhe një pjesë e BE do ishte kundër dhe do e kundërshtonte vallë? Kjo nuk do ndodhte’, është shprehur ai.

16 Comments

 1. Jo detyrimisht!
  Grenell dhe Trump thane se ideja per shkembime territori u perkrah nga Bolton, qe tani s’merr pjese fare!
  POR, mendohej se Thaci do te kerkonte nje tip garanci-amnistie ne Shtepine e Bardhe per mospaditje ne Hage, sikur te arrihej nje marreveshje ekonomike apo strategjike, duke lene jashte kategorikisht, sipas Grenell dhe Trump, ndarjen e Kosoves.

  1. Thaci, apo Thacic sic mire ben qe i thua, kishte qellim kryesor Zhberjen e Speciales.Kush s’do donte ta zhbente Specialen, qe po njollos luften e e shenjte te UCK. As Thacin dhe as ndonje shqiptar apo shqipfoles(por tradhetar)sdo doja ta shihja te denuar nga nje Gjykate qe edhe pse Thaci nuk perfaqeson UCK, prape do e njolloste sadopak ate lufte te paster dhe te shenjte, POR as nuk e luan topi qe Thaci ne nje hall te madh per te shpetu lekuren e tij, do bente kompromise, dhe kompromise sdo bente duke bere kurban veten e tij apo Endrititn por Kosoven, keshtu qe PO, per te mbrojt interesat e Kosoves,mire iu be Thacit qe iu parandalua vizita ne SHBA.Ne fund te fundit edhe tradhetar ne tentative eshte Thaci.Deshi te ndaje Kosoven.E dija gjithmone qe Kosova nuk ndahej, se do behej nje lufte titanike, por kurre mos te harrojme qe ato perpjekje per shkembim territori MUND te sjellin si efekt anesor, dhenien e kompetencave ekzekutive, Asosacionit te komunave serbe, si dhe te sjelle ndonje lloj ekstra territorialiteti te kishave tona, te zaptuara nga serbet.Sepse serbet tani do thone,as shkembime s’na lejuat, tani duam se sben Asosacionin ose Piken strategjike ne veri,disa metra larg kufirit serb.(aty do behet fushbeteja e radhes politike nga serbet)

 2. DHE BERISHA NUK E KA ZBULUAR DOT IDEATORI REGJIZORI DHE SKENARISTI I KESAJ LOJE TE PIST ESHTE

  “LIDERI GLOBAL QE DO NOMINOHEJ PER CMIMIN NOBEL EDI RAMA”

 3. Berisha kërkon me insistim dënimin e Thaçit për krime lufte: ky eshte krye shpellkari serb salih karaxhic berisha qe pasi furnizoje per 15 vjet me karburant e arme armaten gjakatare te miloshevicit qe vrau preu perdhunoje popullaten kosovare ky katil shpellkar qe u takua me arkanin ne oher sot po mendon per gjykaten speciale,per salihun spaku ne shqiperi dhe reforma qe votoje dhe vete me dhunen amerikane e quan jo te mire,gjykaten speciale ne kosove e quan te mire se do denoje thacin,ky i paftyre qe shiti detin greqise me marveshje ky na ben patriotin e madh,ky per pushtet shiti 340 km katror det ne zonen me te pasur te jonit ti mor serb vrases ti mor vellai i karaxhicit me gjak shikoni fotot e karaxhicit dhe salihut te tjerat flasin vete

  1. Ti duhet ta kesh kurvllikun, jo vetëm nga mami, duhet të jeni gen kurvash pa dinjitet.

   Ju vetëm vdekja ju shëron nga kurvlliku.

 4. Per shume arsye Thaçi duhet larguar nga politika kosovare. Kosova nuk mundet te mbetet peng e disa njerezeve qe kane nje civi te dyshimt. Kryeministri i Shqiperise duhet te reagoje me vepra per kete skandal kombetar. Kosova se ka lluksin te drejtohet nga injorant e xhahila

 5. Tre antiShqiptaret e 2020

  Thac, Vuc, RamVirus

  Sal, boj ndonje domino me ate skicofren virusramsin, ti ulen i cik nervat se o bo si kal i terbuar kur del ne televizur, keshtu largohet dhe nga tv se na tremb femijet orar pa orar sa here del. Merre me vete qe mos dali ca kohe lugati.

 6. Ja dhe nje shpellkar me shume ne sektin berisha qe I kerkon te vdekurit qe 2013 te beje dicka,shkoni Qini vajzat e motrat dhe keni realizuar deshiren e shtimit te rraces suaj te qelbur cecen

  1. O I pa emer i ores 17:07
   Je kelysh I PS-se,zorraxhi’, servil,bithlepires…
   Ti dhe disa si shkerdh. Rama, shkerdh.Veliaj me disa te tjere I fryni fort percarjes Veri-Jug,Gege-Toske.
   Ju jeni ne palc rracista.Dihet e keni trashigimi nga Lugati E.Hoxha.
   Ose duhet te keshe ndonji problem me gruan apo gocat qe e kane hanger (ngrene) edramen (k..in)e ndonji shpellari.

 7. Rama mesa duket eshte kumbari i ketyre marveshjeve. Edhe po te shkonte Thaci ne USA, e vetmja qe perfitonte ishte Serbia. Kosova nuk kishte cfare te fitonte se i ka fituar me gjak.
  Rama po behet gati per nonji plumb, se edhe Esat Pasha e kishte tangerllikun ne maksimum para se ti shkerdhehej e ëma!!! Ishalla po ja perpelit njeri kembet bushtres

 8. Jemi shume Te pafat ne histori si komb pasi jemi ne Te kaluaren vazhdojme dhe do Te vazhdojme Te perfaqesohemi nga individe qe Jane turpi yne dhe eshte shume per Te ardhur keq nuk do behet ndonjehere mire per popullin tone eshte FATKEQESI EMADHE thotë:

  I lexova te gjithe komentet e mesiperme dhe kisha vetem nje shtese
  Mos u habitni

 9. Sulen lakuriqet per te mbrojtur salih karaxhic berisha sulen kopilat e tij te krijuar ne eprivetat ne laboratorin e vucidolit te shtepia e verdhe qe zbuloje perkthyesi basha,shkoni Qini motrat e vajzat se grate ja u qine tironisit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.