• |
ide | kryesore

Alarmi i pandemisë/ Covid 19 shifra rekord, 7 të vdekur këtë fundjavë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ditë pas dite po shpallen shifra rekord infektimesh dhe vdekjesh nga koronavirusi. Vetëm të premten janë shënuar 3 viktima (një 57 vjeçar nga Shkodra, një 65 vjeçar nga Tirana dhe një 76 vjeçar nga Durrësi) të shtunën dy gra nga Tirana 67 dhe 73 vjeç) dhe të delën dy 67 dhe 69 vjeç nga Tirana, duke e çuar në 25 numrin e të vdekurve në 8 ditët e fundit (nga 76 gjithsej).

Edhe numri i të prekurve po rritet dita ditës. Të premten ishin 90 te infektuar të rinj ndèrsa këtë të dielë 74. E çuditshme është se këto shifra janë konstatuar vetëm pas një mesatareje prej 360 testimeve çka lë të mendohet se shifra është shumëfish më e lartë. Nga informacionet e Lapsi.al, tamponët vazhdojnë të bëhen me kursim dhe në disa raste nuk i bëhen as bashkëjetuesve të personave që kanë rezultuar më parë si pozitivë.


Një lloj alarmi është krijuar edhe midis mjekëve të spitalit infektiv në Tiranë ku vendet e shtrateve po shkojnë drejt ezaurimit.

Aktualisht janë 89 pacientë në spital, 11 prej të cilëve në gjendje serioze në terapinë intensive, 1 prej tyre i intubuar në gjendje të rënde. Sipas ministrisë së shëndetësisë mosha e të prekurve është ulur ndjeshëm dhe ajo ka arritur në 45 vjeç.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha gjatë një interviste në emisionin “Opinion” se ka pacientë të moshës 30-45 vjeç, që po shfaqin simptoma të rënda nga COVID.

“Sëmundja ka prekur në masën më të madhe moshat mbi 67 vjeç, por me simptoma të rënda ka edhe raste të reja nga 30 deri në 45 vjeç”, tha Manastirliu.

Edhe mjeku Tritan Kalo ka ndarë një mesazh në Facebook, duke iu bërë një thirrje të fortë te rinjve që mendojnë se janë imunë ndaj Covid-19. Kalo ka theksuar se numri i të rinjve që po preken nga koronavirusi është rritur ndjeshëm.Ai ka publikuar skanerët e mushkërive të dy prej të rinjve, nën 35 vjeç, të cilët janë të shtruar te Spitali Infektiv dhe gjendja e tyre është e rëndë.

Pikërisht për këtë Ministria e Shëndetësisë ka bërë bën apel për më shumë kujdes.

“Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska ose barriera mbrojtëse, dezinfektoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni. Në rast se dyshoni se jeni i prekur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izolohuni. Në rast se keni shenja të sëmundjes, telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 të vendosur në dispozicion nga Ministria e Shëndetësisë për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19” mbyllet apeli.

Megjithëatë ajo që nuk kuptohet është fakti se përse kur gjendja është më keq se në mars kur u mbyllëm dhe kur u izoluam, kur kryeministri dilte përditë në Facebook, kërcënonte me gjoba dhe burg, pra tani që kemi më shumë raste dhe vdekje, masat janë ulur krejtësisht, lokalet dhe baret nuk i zbatojnë ato dhe shteti është dorëzuar nga mbrojtja e qytetarëve. Edhe gazeta Tema që mbështet politikat qeveritare vërente sot në editorialin e saj se: “Të kaluarit nga ekstremi i mbylljes totale, në hapje totale me papërgjegjësi, është krim ndaj sakricës tre mujore që kemi bërë dhe një rrezik i shumëshuar për të ardhmen. E njëjta gjë duhet të vlejë dhe për zyrat e shtetit apo etikën e sjelljes në publik, të zyrtarëve të shtetit” shkruante Mero Baze.

Ndërsa në Facebookun e Ramës, prej nga na kallej data disa javë më parë, tani nuk gjen më asnjë fjalë për koronavirusin. Me sa duket qeveria ka kaluar nga izolimi maksimal në politikat e diskutueshme të “imunitetit të grupit”, sipas të vilave kush e ka për risk të vdesi le të vdesi.

©Lapsi.al

31 Comments

 1. Luajmë për rekorde, o ‘lla!
  Na kanë zili po e dimë.
  Ata na kanë në grikë të pushkës, ne i kemi në grikë të topit

  1. SHTETI ESHTE DOREZUAR !

   Nga informacionet e Lapsi.al, tamponët vazhdojnë të bëhen me kursim dhe në disa raste nuk i bëhen as bashkëjetuesve të personave që kanë rezultuar më parë si pozitivë.

 2. Shtet rrumpalle!!!A e dini ,kush e ka thene kete shprehje per here te pare ne Shqiperi??? Ka qene Edi Rama,kur ishte ne opozite dhe qeverija e atehereshme,i dukej rrumpalle.Sot,shqiptaret e kuptojne se fjalet qe perdorte,por qe edhe sot vijon t’i perdore,pa u menduar fare ,ky rrugac,qe eshte rritur me te tilla shprehje dhe e ka bere zakon nga rrugacerite qe ka bere e vijon edhe sot.Po kur ma mbajne edhe per batutaxhi? A thua se eshte ne skenat e humorit dhe don te beje me qesh spektatoret?Po eshte kryetar shteti,dhe jo qe nuk i kane lezet,por eshte turp,edhe per te ,te emerret kryesisht e vetem me batuta!

 3. YMER GELBAZA DHE VELLAI I TIJ SURRAT SHEMTUARI ,PIPERO PSE NUK PO LEHIN SI ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAMA thotë:

  PO AI SURRAT SHEMTUARI VELLAI I YMER GELBAZA KELLIRES ,PIPERO KU ESHTE TANI SE NA LODHI TRAPIN QDO ORE NE TV

 4. qr kur u mbyll klithnit pse na mbylle, rame diktatori na mbylli, rame diktatori po egzaltohet se mbylli shqiptaret, rame diktatori po shkaterron ekonomine. Tani qe spo e mbyll prap i njejti refren, hyp se te vrava, zbrit se te vrava

  1. Pse na mbyllen? Rezultati i mbylljes po shihet apo jo o shkruajtes sufllaqexhi. Pas 2 muajsh e gjysem mbyllje, numri i rasteve duhej te kishte rene kaq shume, saqe aktualisht te ishte eveniment gjetja e ndonje personi me covid. Por pasi u shkaterruam ekonomikisht pas 2 muajsh e gjysem mbyllje, numri i rasteve te te infektuarve arrin ne nivele te paimagjinuara me pare. Nese nje e katerta e personave te analizuar dalin me covid, merreni me mend se sa eshte numri real. KM qe na shpetoi nga 18 mije te vdekur (e ka thene vete ne Kuvend) me sa duket thjesht na ka zgjatur agonine se numri i te vdekurve do jete 18 mije e me shume dhe kjo ne saje te meritave te KM qe e shpalli veten si shpetimtar i kombit. Pati nje minister qe deklaroi ne menyre bombastike se jemi 10 here me mire se Gjermania dhe 50 here me mire se Italia. Perfundimisht, ne udhehiqemi nga njerez te papergjegjshem qe kane vetem merita dhe asnjehere nuk gabojne.

     1. kurse ju armandoshkullaiket jeni akoma qe ia lepini nga mjesi deri ne darke Berishes

   1. o kar me nyje edhe teksas qe eshte shtet me i madh se shqipria dhe pidhi mamit tat bashk ka te njejtin problem si te ju se u hap shpejt dhe u leshuan njerzit si bagetia. si ti domethene qe na ben si kompetent kot

    1. Me siguri je nga Houston i Rrapit te Treshit se aty ka ngritur nje baze NASA dhe kane patur tet eme pastruese aty. Ik e ha sufloaqen tani dhe mos harro ti kerkosh shishen e ujit qe ke racion ditor se po nuk e more ne dreke te kalon per dreken tjeter. Kokrra e legenit qe shkruan dhe ben komente per nje sufllaqe. Do mbetesh pa buke nga viti i ardhshem o i mjere, por ke nje shprese, t’ia lepish pushtetit te rradhes se kaq je i afte te besh, asgje me shume

 5. “Edhe gazeta Tema që mbështet politikat qeveritare …” hahaha po ju jeni asnjanes kshu qe doni thjesht te informoni publikun? Plhera jeni te dyja, ata üartizane te qeverise e ju partizane te opozites,

 6. Dhe sot unë po bëj publike numrin e dosjes së Edvin Ramës të dënuar në Paris, në vitin 1993, që është AL.1961138/A.

  Ndaj sot unë i bëj thirrje Prokurorit të Përgjithsëm që ti kërkojë Ministrisë së Drejtësisë Shqiptare, të bëjë identifikimin e numrit të dosjes së Edvin Ramës, të cilin unë e akuzoj si njeri që është burgosur në Paris për vjedhje të ikonave.

  Ti merren gjurmët e gishtave me emrin Edvin dhe t’ia dorëzojë Ministrisë së Drejtësië franceze dhe jo policisë franceze.’

 7. Cdo popull meriton qeverine qe ka, pra shumica nuk donte karantine, nuk beson te virusi etj etj, edhe qeveria tani kete po ben, ate qe don populli.
  Me kujtohet Rama kur thoshte qe un po e mbyll, se mire ato qe nuk duan, por kur te me pyesin mua po ti qe je pergjegjes si e le hapur vendin. Tani nuk ndihet fare. Nje ndryshim strategjie 360 grade. Tani Suedia thoshte qe ne nese do ktheheshim mbrapa do ta ndryshonin strategjine tone, ndersa ne bejm te kunderten duke ditur rrezikun e imunitetit te tufes po e aplikojme. Pra ne bejm nje ndryshim per keq, gje qe le te nenkuptosh qe edhe strategjia e pare ska qene e planifikuar as e besuar as e interesuar, e mbyllen te gjithe, po e mbyllim edhe ne, edhe te shfrytezojm rastin per te bere propagande edhe ndonje pune qe smund te behej.
  Gjithesesi sic thashe me siper kete meritoj.

  1. Po mor trap po, po ato 3 muj pse na mbajti me karantine, kjo eshte ceshtja apo se ia donte trapi.
   Faktet po tregojne qe karantina e Rames ishte totalisht e pa nevojshme, sepse nuk zgjidhi asgje.
   Po ska faj Rama, kur ka popull idiot dhe analfabet qe nuk dite te mendojn me koken e tyre.
   Nje virus respirator me R>2 este e pa mundur qe te ndalet me karantine, ne nje rast te tille karantina vetem sa e shtyn problemin ne nje kohe te dyte.
   Nuk eshte faji i Rames pse po vdesin njerezit nga virusi, natyra do bej punen e vet, ca lindin, ca vdesin…
   Po mos kini frike kot sepse sipas studimeve (jo te sorosit apo billit) Ne shqiperi nuk vdesin me shume se 1000-1500 persona ne total nga Coronavirusi (perfshir 70-80 vjecaret qe do te vdesin gjithsesi).
   Mua me shqeteson dicka tjeter, nje mikut tim i vdiq babai (vuante prej vitesh nga nje semundje) dhe me tha qe e kishin pyetur a mund ta shenonin qe sikurkishte vdek nga Corona.

 8. Ndersa ti rri i mbyllur brenda e mos dil. Fillo te merresh me ndonje sekt fetar dhe beso tek rilindja, me fal tek tingjallja

 9. o lapsi der dje thonit pse e mbylli rama vendin
  sot thoni pse e hapi kaq shpejt

  o qija robt si gjendet karari shqiptarit, vec te kakarise si pule do po se ca thote vari karin

 10. Bisedova me disa kolegë të mi në perëndim, më informoi se disa qytete perëndimore kanë marrë masa ekstreme, në Britani, Gjermani”, tha Basha.Te gjithe shpellkaret e cecenet bashke me lakuriqet e salihut jane ne terren per te shperndare virusin salih covidi,te gjithe pa maska te gjithe ne varrime te gjithe ne dasma te gjithe ne disko te gjithe,do shikoni ne gusht sa shpellkare do shkojne ne pidh te nenes se salihut atje ne vicidol

 11. Ja nje lajm i fresket — Trajtimi me hydroxichlorokine uli ndjeshem ritmin e vdekjeve te pacienteve me covid-19

  “Treatment with Hydroxychloroquine Cut Death Rate Significantly in COVID-19 Patients, Henry Ford Health System Study Shows

  July 02, 2020

  DETROIT – Treatment with hydroxychloroquine cut the death rate significantly in sick patients hospitalized with COVID-19 – and without heart-related side-effects, according to a new study published by Henry Ford Health System.

  henryford.com/news/2020/07/hydro-treatment-study”

 12. Kemi njerëz (deputetë të opozitës parlamentare) që kanë nënshkruar lënien e mandateve, me dy ose tre përjashtime.

  Pastaj kanë ndodhur magjira të mëdha, dikujt i kanë falur borxhe, dikujt i janë premtuar favore, mos futje të vëllait në burg, këta përbëjnë në masë të madhe, s’po them të gjithë, këta janë ata që ju i thoni opozita parlamentare.

 13. Se pari: Eshte shume e vertete qe Myslim Murrizi nuk ka qene asnjeher ne KOP 2005 sepse gjate pushtetit 2005-2013 nuk isha as pjese e GOPIT

  Se dyti: Per kujtese te KOPISTAVE duhet tu bej me dije qe PD eshte krijuar ne 12 dhjetor 1990, pra 15 vjet para kopit, dhe themeluesit ishin shume IDEALISTE jo si tufa e GOPIT

  Une nuk vij ne PD as nga ppsh e as nga sigurimi i Shtetit

  Se treti: A mund te me thote “ vipi” i KOPIT se sa vazhdojne te jene sot ne PD nga tufa e GOPIT?????????

  Ndersa per shpifjet ordinere te nje spurdhjaku qe enderron si delirant se do behet nje dite burre Shteti, por qe nuk ka by…. te permend asnje emer nga DEPUTETET qe jane sot ne parlament , se kush ka shpetuar vllan nga burgu dhe kush ka shlyer borxhet e kazinove

 14. Bajlozi i surrelit nuk ha dot me mut sepse gjithcka ktheu me 17 Maj kur dergoi 1500 police pa asnje mase mbrojtese e ne mes te nates per te prishur Teatrin Kombetar. Prej asaj dite te gjithe kuptuan se karantina ia arriti qellimit dhe u leshuan rrugeve pa teklif ndersa surrelsi ben e zbaton plane te tjera per mbushjen e xhepave dhe ngritjen e mbreterise se Rameve. Kurse ne rrime e lehim ketu se s’kemi gje tjeter ne dore

 15. Se pari: Eshte shume e vertete qe Myslim Murrizi nuk ka qene asnjeher ne KOP 2005 sepse gjate pushtetit 2005-2013 nuk isha as pjese e GOPIT

  Se dyti: Per kujtese te KOPISTAVE duhet tu bej me dije qe PD eshte krijuar ne 12 dhjetor 1990, pra 15 vjet para kopit, dhe themeluesit ishin shume IDEALISTE jo si tufa e GOPIT

  Une nuk vij ne PD as nga ppsh e as nga sigurimi i Shtetit

  Se treti: A mund te me thote “ vipi” i KOPIT se sa vazhdojne te jene sot ne PD nga tufa e GOPIT?????????

  Ndersa per shpifjet ordinere te nje spurdhjaku qe enderron si delirant se do behet nje dite burre Shteti, por qe nuk ka by…. te permend asnje emer nga DEPUTETET qe jane sot ne parlament , se kush ka shpetuar vllan nga burgu dhe kush ka shlyer borxhet e kazinove,tani lulqja del pa maske takohet me shpellkaret ben nje selfi video ky eshte sot njeriu qe po ndihmon ne zgjerimin e hartes me covid

 16. Si mund te publikosh pamjet e imazheve o doktor i pjerdhur qe me shume rri neper televizione sesa ne pune. Ke pare ndonje homolog ne Gjermani apo gjetke te bej nje gje te tille.

 17. Lapsi per shume gjera ka te drejte po ndonjehere ja keput si kau peles. E para e punes mbyllja ndodh qe qeeria te pergatitet per perballimin e nje epidemie nese situata perkeqesohet. Qe dmth me ato kapacitete qe kishte shqiperia nese mbushej spitali sistemi shendetesor binte ne kolaps.
  E dyta, njerezit te mos shkojne ne kafe dhe jane ne rregull. Kompanite te tregojne me shume kujdes me masat dizinfektuese. Te tregojne kujdes dhe nuk te gjen gje.
  Duhet pasur edhe dicka e qarte, me mire te dalim tani se po erdhi dimri te gjejme vrime ku te futemi, virusi eshte e sigurt qe do jete shume here me agresisv.
  Vdekje do kete, sic ka ne gjithe bote, po nuk ben njeri si histerik dhe ju te lapsit kam pershtypjen qe e keni humbur arsyen ne keto momente.
  Mos u merrni me pandemine, se beheni qesharake si Luli qe nuk di c’thote, nuk konkuron dot as me nje qeveri qe ka skaduar qe diten e pare qe erdhi ne pushtet.

 18. Basha premtoi në Devoll se në takimin e parë që do të ketë me presidentin Trump do t’i flasë atij për prodhimet e tyre bujqësore dhe konkretisht për qepët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu