• |
ide | kryesore

Komisioni harton kornizat e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Komisioni Evropian i paraqiti Këshillit javën e kaluar draftin e kornizave të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por kornizat nuk janë bërë ende publike.


Kuadrat negociues vendosin udhëzimet dhe parimet për negociatat e pranimit me secilin vend kandidat dhe ndahen në tre pjesë: 1) parime që rregullojnë negociatat e pranimit, 2) thelbi i negociatave dhe 3) procedura e negociatave.


Ato po priten qëkur Këshilli vendosi në Mars të fillojë negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore pa caktuar data. Për Shqipërinë ka ende kushte për të përmbushur reformat. Në maj, liderët e BE riafirmuan mbështetjen e tyre për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor në një samit virtual me homologët e tyre të Ballkanit Perëndimor.

“Sot shënon një hap tjetër të rëndësishëm në shtigjet e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimit Evropian,” tha Oliver Varhelyi, Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, më 2 korrik.

Duke ofruar angazhimin tonë, ne përshkruajmë korniza konkrete për zhvillimin e negociatave të pranimit. Propozimet tona bazohen në metodologjinë e rishikuar të zgjerimit që kemi paraqitur në shkurt për ta bërë procesin e pranimit më të besueshëm, me një drejtues më të fortë politik, më dinamik dhe të parashikueshëm. “

Pasi shtetet anëtare të kenë miratuar kornizat e bisedimeve, presidenca gjermane do të paraqesë pozicionin e përgjithshëm të dakorduar të BE-së në konferencën e parë ndërqeveritare me secilin vend, duke shënuar fillimin zyrtar të negociatave të pranimit. Kornizat e bisedimeve do të bëhen publike në këtë fazë. Madje nuk është e qartë nëse dy vendet kandidate i kanë parë ato.

I pyetur nga Brukseli Times për të komentuar kornizat e negociatave, një zëdhënës i Komisionit u përgjigj se nuk mund të zbulojë ndonjë detaj mbi përmbajtjen e tyre. “Ne nuk mund të paragjykojmë diskutimet midis shteteve anëtare.” Draft-kornizat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut janë shumë të ngjashme, por ato marrin parasysh situatën specifike të secilit prej vendeve, sipas zëdhënësit.

Një vendim i Këshillit duket jo shumë larg në korrik. Një zëdhënës i Presidencës së Këshillit të BE tha se të dy kornizat negociuese do të jenë në rendin e ditës të takimit të ambasadorëve të BE27 (Coreper) të hënën (6 korrik). Komisioni do të paraqesë kornizat për ambasadorët në mbledhje.

Coreper përfaqëson “Komitetin e Përfaqësuesve të Përhershëm të Qeverive të Shteteve Anëtare në Bashkimin Evropian” dhe është organi kryesor përgatitës i Këshillit. /The Bruselss Times. ©Lapsi.al

4 Comments

  1. Basha premtoi në Devoll se në takimin e parë që do të ketë me presidentin Trump do t’i flasë atij për prodhimet e tyre bujqësore dhe konkretisht për qepët.Fol dhe me merkel o loqe qe kurre nuk u poqe

    1. Unë do ti rekomandoj Bashës të ta marrë mamin këshilltare, se përderisa djali qenka kaq intelegjent pale se sa do të shkëlqejë mami yt me intelegjencë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu