• |
ide | kryesore

Kryemadhi: Jam për listat e hapura, Rama ka mashtruar opozitën brenda parlamentit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi thotë se është pro një sistemi zgjedhor me lista të hapura, por kjo nuk u arrit në diskutimet për reformën. Në një intervistë për “5 pyetje nga Babaramo”, ajo tha se opozita e mbaroi detyrën e saj dhe se është e para që voton për listat e hapura.

“Në 5 kushtet e OSBE/ODIHR nuk ka ndryshim sistemi, por janë marrëveshja e 5 qershorit për të cilën u dokordësuam. Unë jam pro listave të hapura pasi kjo do të nxisë votimin e gjithë shqiptarëve, por dorkodësimi u arrit vetëm për 5 kushtet dhe rekomandimet e ODIHR-it”, – tha Kryemadhi.


Ajo thotë për opozitën e re se kryeministri Rama i ka mashtruar që në momentin që i futi në parlament në mbyllje dosjesh e premtime korruptive.

“I vetmi kusht ishte dakordësimi i draftit që u pranua nga mazhoranca ku vetë dakordësimi u bë shumë i qartë që do të miratohet pa asnjë ndryshim në parlamentin aktual. Unë jam e para për listat e hapura.

Mua më duket qesharake, Rama i ka mashtruar që në momentin që i futi në parlament në mbyllje dosjesh e premtime korruptive. Mjafton që sot kemi të ngritura institucionin e drejtësisë së re. Ne jemi koshient që grupi i opozitës drejtohet nga Taulant Balla.

Do të dëshiroja që deputetët që bërtasin për listat e hapura do të ishte e ndershme që të kërkonin ligjin e referendumit. Mendoni që ato 75 mijë qytetarë të Tiranës kanë interes se me cilin proces zgjedhor do të zgjidhet Monika?

Rama s’do të jetë për listat e hapura. Për sa i përket sistemit, nuk jemi ne për të vendosur se cili do të vendoset, por do të jenë vetë shqiptarët”, thotë Kryemadhi.

11 Comments

 1. listën e të deleguarve në zonat kryesore në vend ku vihet re një dominim emrash i atyre që kanë qenë pjesë e qeverisjes “Berisha” në nivel ministrash si Genc Pollo, Florion Mima, Flamur Noka, Aldo Bumçi, në nivel zv-ministrash Alfred Rushaj, Jorida Tabaku, Avenir Peka, Bardh Spahia, në nivel drejtorësh të rëndësishëm si Sait Dollapi, Arben Ibro, Ervin Minarolli e emra të tjerë sërish në kohën e qeverisjes “Berisha” si Xhemal Gjunkshi, apo Arben Kashahu.

  Në listën e të deleguarve është përfshirë edhe financieri i PD-së, Ilir Dervishi, një nga dy emrat që ka firmosur kontratat e lobimit të Partisë Demokratike në 2017,

 2. YMER GELBAZA KELLIRA JUA SHKRUAN DHE JUA DERGON ME email ATYRE NE PARLAMENT QKA ME THENE ,AJO ESHTE NJE OPPOZITE E BLERE NGA EDI RAMA DHE TAULANT BALLA

 3. Dhe sot unë po bëj publike numrin e dosjes së Edvin Ramës të dënuar në Paris, në vitin 1993, që është AL.1961138/A.

  Ndaj sot unë i bëj thirrje Prokurorit të Përgjithsëm që ti kërkojë Ministrisë së Drejtësisë Shqiptare, të bëjë identifikimin e numrit të dosjes së Edvin Ramës, të cilin unë e akuzoj si njeri që është burgosur në Paris për vjedhje të ikonave.

  Ti merren gjurmët e gishtave me emrin Edvin dhe t’ia dorëzojë Ministrisë së Drejtësië franceze dhe jo policisë franceze.’

 4. ZOTI BUSHATI,KUR TE JENI NE STUDIO PESHTYJE NE SURRAT ,CARLO BOLINON ,YMER GELBAZEN DHE BATON HAXHIUN, SE ATA JANE ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAMA DHE JU MBAN GOJA ERE BY**TH DUKE E LEPIR EDI RAMEN thotë:

  CARLO BOLJA DHE MERO GELBAZA DHE KOL SALLAKU NUK FLASIN HIQ PER KETE DOSJE TE EDI RAMES NE FRANCE…

 5. Lista te hapura por me referendum, thote murgesha. Referendum?????????????????????
  Kjo ta fut plumbin kokes dhe pastaj thote hajd e bejme gjyqin e meritonte apo jo .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu