• |
ide | kryesore

Komiteti Teknik i Ekspertëve vendos: Mbajtja e maskës e detyrueshme ose gjobë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Mjekja Gjeorgjina Kuli, anëtare e Komitetit Teknik të Ekspertëve për pandeminë thotë se është vendosur që maskat të bëhet të detyrueshme në ambientet ku ka shumë njerëz, biznese dhe ambientet e mbyllura, pritja në radha dhe se nëse kjo nuk respektohet do të vendosen gjoba. E ftuar në Report Tv, mjekja tha se ky vendim do të behet bëhet shumë shpejt i zbatueshëm, ndërsa shtoi se nuk pritet të ketë ulje të rasteve.

“Në ambientet e mbyllura do të jetë e detyrueshëm maska dhe do të ketë gjoba dhe do të bëhet këto ditë. Janë çështje të vendosura nga Komiteti Teknik që maska të bëhet e detyrueshme dhe kjo do të zbatohet sa më shpejtë. Kurba është e lartë por e qëndrueshme, ndërsa nuk pritet të ketë ulje të rasteve”, – tha anëtarja e Komitetit teknik.


Vendimi për bërjen të detyrueshme të mbajtjes së maskës i është sugjeruar këtij Komiteti që në nisje të pandemisë, si në rastin e disa vendeve, por u desh mjaft kohë që ekspertët shqiptarë të binden. ©LAPSI.al

16 Comments

 1. Te filloni nga politikanet e medhenj,pastaj cecenet shpellkaret skifteret e salihut qe qarkullojne pa maska sa ne nje lokal ne tjetrin gjoba dhe jo me fjale por me vepra

  1. Mos, qenka edhe Edi Rama jot shpellar dhe cecen i Saliut. Shkoi ne Kosove, dhe vetem idhulli jot ishte pa MASKE.
   Njese, se ze korona Karin.

 2. Maska te behet e deryrueshme por nuk pritet renie rastesh?!?!?!?!?!?!?
  Me fal, se jam ari dhe nuk kuptoj mire…..

  1. Ca nuk kupton, ajo ishte shume e qarte.
   Maskat do behen te detyrushme, por kjo gje nuk do te sjelli renie rastesh sepse maskat nuk kane asnje funksion.
   Nuk e kupton ti qe e gjitha kjo eshte politik e paster??
   A e ke pare kandidatin Demokrat per president ne USA qe rri me maske ne rruge, kur personin me te afert e ka 5m larg??
   A i ke pare gazetaret ne usa qe raportoni Live protestat, dilnin me maska edhe pse personi me i afert ishte 20m larg?

 3. Nqs kryebariu i stanit Mavi nuk e vendos masken neper mbledhje apo konferenca qe ben, edhe une nuk e vendos!

 4. Rikthimi tek një burrë i urtë, është rikthimi tek një popull që ishte 4 milionë dhe shkoi në 2 milionë. Kemi nevojë për një njeri që del në punë nga ora 8 dhe ikën në shtëpi në orën 4. Të kthehet tek gruaja tek kalamajtë si gjithë të tjerët, s’ka nevojë të qëndrojë gjithë natën me eskortë rrugëve. Bashën e kam njohur personalisht edhe kur ka qenë ministër, ky është lideri Lulush e salih policia tja u with rombt ketyre shpellkareve qe shperndajne coronen ne cdo lokal lagje e cepa pallatesh

 5. O miu i haleve te lalzit jane fjale te neritan cekes,mos e shaj nerin se të merzitet lulushi o lepirsi i bythes se kryetarit te rradhes ne pd

 6. O Ethem bythqir Lalaj, o fshata nga Corrushi Mallakastres qe duhet te jesh kopili i Mehmet Shehut, boll etiketove kedo qe te shan dylberin tend si shpellkar se nje dite do vime aty ne Corrush ta tregojme mire qejfin dhe ta bejme bythen sa nje shpelle. Viti 1996 do te duket lule

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu