• |
ide | kryesore

Merkel tregon prioritetet e presidencës gjermane: Të hapen kapitujt e parë të negociatave me Shqipërinë brenda këtij viti

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka shpalosur para eurodeputetëve në PE prioritetet e presidencës 6- mujore gjermane të Bashkimit Europian. Merkel sa i përket objektivave për zgjerimin e BE ka përmendur vetëm Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, teksa ka kërkuar që për këto dy vende negociatat të happen plotësisht brenda këtij viti, dhe brenda 6- mujorit të Presidencës gjermane të fillojë hapja e kapitujve të parë për negociatat.


Sipas IBNA, parashikohet që kapitujt e parë të negociatave për dy vendet të hapen më nëntor ose dhjetor, kur do fillojë dhe raundi i parë i negociatave, vetëm nëse dy vendet kanë zbatuar reformat respektive.


Maqedonia e Veriut formalisht i ka të hapura negociatat pa kushte, ndërkohë Shqipëria ka 15 kushte në total, dhe që të ulet në Konferencën e parë ndërqeveritare me BE duhet të plotësojë disa prej tyre. Merkel ishte një nga iniciatoret që në tetor të vitit të kaluar që të hapeshin negociatat me Shqipërinë, dhe Bundestagu miratoi rezolutën me 9 kushte, kurse në mars Këshilli Europian i çoi në 15.

10 Comments

 1. na keni ça karin me këtë propagandë o ju qifsha ropt, o ju qifsha fisin, o ju qift Kina motrat o ropqira muti. boll me propagandën e negociatave se nuk i plas kujt kari për një vend kriminelash si këta që kemi në pushtet o ju qifsha fisin. merruni me problemet reale o ropqira, lërini mashtrimet me negociata se as atyre, as ne nuk na kërcet kari për to

 2. Ne kete derexhe ku ka perfunduar ky vend , jo europe por as afrike nuk meriton .
  Hiqni kete klase politike , denoni te korruptuarit , denoni kriminelet vini drejtesine pastaj edhe mund te flasim .
  E gjitha kjo kerkon nje revolucion .
  Te fala Merkel

 3. Rikthimi tek një burrë i urtë, është rikthimi tek një popull që ishte 4 milionë dhe shkoi në 2 milionë. Kemi nevojë për një njeri që del në punë nga ora 8 dhe ikën në shtëpi në orën 4. Të kthehet tek gruaja tek kalamajtë si gjithë të tjerët, s’ka nevojë të qëndrojë gjithë natën me eskortë rrugëve. Bashën e kam njohur personalisht edhe kur ka qenë ministër, ky është lideri Lulush po cfare thote ky loqja e majte e salihu per merkelin qe paska folur per shqiperine

 4. Nuk na plas hajdari ne per BE se kemi baba Erdoganin dhe Turqine mike. Te ishit aq te mire ju plerat e rospise europe do na kishit futur qe para 10 vjeteve ne Union ashtu sic vepruat me Rumanine dhe Bullgarine. Tani eshte teper vone jo faleminderit nuk e duam shqiperine ne nje Europe rraciste dhe te padrejte.

  Bye,bye fuckers

 5. NUK DUAM BE ME ADOLFINA MERKEL DHE ME NJE SHTET NAZIST SI GJERMANIA NE KRYE TE UNIONIT.

  FUCK NAZI GERMANY!!!!

  FUCK EUROPE!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu