• |
ide | kryesore

“Prej 5 ditësh babai në gjendje kome”/ Gazetari Berat Buzhala ka një mesazh për situatën nga covid

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Gazetari Berat Buzhala ka treguar sërish sot se po përjeton COVID-19 në familjen e tij. Në një reagim në Facebook sociale, Buzhala shkruan se ai ka arritur të fitojë kundër virusit, por babai i tij ende jo. Gazetari tregon se prej 5 ditësh babai i tij është në koma, pasi është prekur nga COVID-19 dhe ka pasur simptoma shumë të forta. Ai u bën thirrje të gjithë qytetarëve që të besojnë tek ekzistenca e virusit dhe të zbatojnë rregullat, pasi COVID-19 është një sëmundje shumë e rëndë.


“Edhe po tutna, e edhe po pritoj me dale, ndonese kane kalu tashme ma shume se dy jave prej kur jam testu pozitivisht me Covid. Fatkeqesisht nuk kam qene i vetmi ne familje qe pata dale pozitiv, e fatkeqesisht ka prej nesh qe ende nuk po munden me i nxjerr kambet prej kesaj beteje te gjate, te lodhshme, e te merzitshme. E kam fjalen per baben. Gjendja e tij vazhdon me qene kritike, eshte ne kome qe 5 dite.


Cka po du me thane eshte kjo: Mbani ato maska, mbajeni distancen, e mbajeni edhe higjenen. Sikur te rikthehej gjendja sikur qysh ka qene para dy javesh kisha premtu qe do ta kisha mbajte masken per pjesen tjeter te jetes. Mirepo ajo nuk kthehet tashme, krejt cka mundemi me bo eshte me parandalu raste te tjera, me parandalu me shume fatkeqesi dhe me shume renie te shtetit. Kjo lufte nuk do te zgjas edhe disa dite, e as edhe disa jave. Do te zgjas edhe disa muaj, kurse ne se bashku do te mund ta krijojme nje realitet te ri dhe te perkoheshem, por qe na mbron prej shume dramave familjare.

Une jam i bindun qe ne nje te ardhme jo shume te larget prape kemi me pase mundesi me ndejt truç me njani tjetrin, me kcy ne valle si te dalldisun, ama nuk kemi me pase mundesi me i pas afer vetes ata qe prej pakujdesise tone nuk i kemi afer vetes. E kam thane edhe nje dite tjeter, ky vit eshte Viti i Mbrapshte, e jo ai qe ka thane Kadareja.

p.s. Na pamundesi me ia thane te veshi, po kam nevoje me ia thane qitu babes se nuk ka gajle qe i ke pas prishe krejt mollat e dardhat me helm. Kisha pase qef me prishe hala….”, shkruan Buzhala.

11 Comments

  1. Shpellaret e sateme mor trushplare idiot.
   Nuk e ve njeri ne dyshim ekzistencen e virusit o nallban idiot.
   Ceshtja eshte qe masat qe po meren a kane lidhje me luften ndaj covid apo po shfrytezohet rasti per tia ngulur derri ne rreze popullit.
   A i ke pare se ca po bejne “shpellkare e salihut” ne Beograd o idiot?
   Ne nuk jemi as sa 1/10 e popullit Serb.
   Po nuk ke faj jo, ti dhe shumica e shqiptarve jane Alfabet Funksional dhe nuk kane se si te kene informacione per Viruset respiratore apo per Demokracine.

 1. Rikthimi tek një burrë i urtë, është rikthimi tek një popull që ishte 4 milionë dhe shkoi në 2 milionë. Kemi nevojë për një njeri që del në punë nga ora 8 dhe ikën në shtëpi në orën 4. Të kthehet tek gruaja tek kalamajtë si gjithë të tjerët, s’ka nevojë të qëndrojë gjithë natën me eskortë rrugëve. Bashën e kam njohur personalisht edhe kur ka qenë ministër, ky është lideri Lulush per ty o AS ti funksionali i shpellkareve serb dhe cfare po bejn ate qe beri salihu e lulushi yt prej nje viti dhe ne fund i lepine te gjitha qe peshtyne bashke me ty o loqja e majte e salihut

 2. O berat ca po thu? E po pastaj. Apo je gazetar ti. Per te vdekur kemi o loqe, nuk jemi te perjetshem. Njeri vdes nga melcia, nje tjeter nga veshka, zemra, ngaterrim zorresh e lloj lloj semundjesh, e po pastaj? Apo keshtu te thane shkruaj edhw ti dicka per corona carin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu