• |
ide | kryesore

PD kërcënon me tërheqjen nga marrveshja për reformën zgjedhore. Po çfarë zgjidhje ka?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Partia Demokratike ka paralajmëruar një tërheqje nga marrëveshja me bekim ndërkombëtar e reformës zgjedhore, nëse socialistët shkojnë drejt veprimeve të njëanshme së bashku me opozitën fallco. Sipas PD nëse Rama do ta transformojë paktin “që është një kërkesë e Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, si dhe 1 nga 15 kushtet për nisjen e negociatave të anëtarësimit me BE” opozita nuk do ta pranojë atë.

Lexo me tej:


“Tryezë tre palëshe për zgjedhoren”, PD i përgjigjet Ramës

Që kur u detyrua të lëshojë shumë në 5 qershor si pasojë e presionit të europianëve, Rama po bën të gjitha akrobacitë për të ndryshuar atë që u arrit. Ai jo vetëm takoi dy herë ata që i quan si të zgjedhuit e Bashës dhe Kryemadhit në parlament por këtë të enjte me gojën e Taulant Ballës deklaroi aty se PS është e gatshme për hapjen e listave, heqjen e koalicioneve dhe vendosjen e një pragu 5% për futjen në kuvend.

opozita bojkoton

Teatri i opozitareve fallco qe bejne sikur largohen te zemeruar nga kuvendi

Natyrisht gjithkush e kupton se këto nuk janë kërkesat e një bande mercenarësh që në vijimsi kanë votuar si ka dashur qeveria edhe në pika tejet të kontestueshme (lexo linkun poshte). Por kryeministri tashmë duket i vendosur për një marëveshje me opozitën fallco.

Andi Bushati: Si ka votuar opozita fallco ne favor te Ramës(shifrat)

Nga ana tjetër PD ka kërcënuar se ajo, ndonëse nuk është kundër hapjes së listave nuk mund të pranojë që kjo të bëhet me shpejtësi dhe nga një parlament i kriminalizuar. Ajo ka këmbëngulur për ndryshime kushtetuese me referendum.

Në të kundërt opozita reale ka njoftuar se mund të tërhiqet nga marrëveshja. Por PD nuk ka shkuar më tej për të sqaruar se ç’do të thotë ky bojkot i ri?
Çfarë efektesh ka një tërheqje ndonëse ajo mund të jetë e provokuar prej Ramës?

Socialistët i kanë edhe votat edhe dëshirën për të shkuar përpara siç duan vetë. Dhe në këtë pikë nëse sprapset nga firma për paktin e 5 qershorit, nëse ato që u arritën nuk pasqyrohen në kodin e ri, hapi tjetër është mofutja në zgjedhje me kushtet që vendos njëra palë?

Po a është e përgatitur PD e LSI, për këtë? Askush nuk mund të vërë bast.

Prandaj, kërcënimi me tërheqje nga marëveshja për reformën duket më shumë si një kambanë që tringëllin për ndërkombëtarët garantë të saj, sesa si një lëvizje e planifikuar e opozitës.

©Lapsi.al

39 Comments

 1. NE PIDH TE MORES VAFTE PD E LSI . PSE MARRVESHE PER NDRYSHIME ISHIN KETO? KUSH I HA KETO PALAÇOLLEQE? JU TE GJITHE JENI KURVA POR JU JENI ME KURVA SEPSE EDHE JENI NE OPOZITE EDHE KERKONI STATUSKUO . KUR 90 % E POPULLSISE DUAN NDRYSHIME JU KERKONI PO ZHULIN . UNE JA KAM QI ROP KOMUNISTEVE POR EDHE JU NUK JENI BURRA ME TE MIRE . PO NUK U BENE NDRYSHIMET ME MIRE TE RRIJEN KURVAT MAVI SESA TE VINI JU DHE TE RRIME EDHE 15 VJET NE KETE GJENDJE .

  1. Filluat ju me propaganden “ky keq, po ai tjetri eshte akoma me keq”?
   Ti do jesh ai pidhrobshi vogel pa shkolle, Erion Brace. Se ai shkruan me germa te medha qe te ngjaje i madh

   1. UNE JAM AI QE TE QI ROPT TY DHE GJITHE POLITIKANEVE DHE PARTIVE . UNE NUK JAM QORR APO MILITANT PARTIE O KURV PARTIE .

   2. Perveç ofezave tuaja une nuk shoh gje te keqe nga kjo opozita e re . Mire se te vijne , ne keto ndryshime kemi kohe qe i kerkojme .

  2. Ik more robqire ripjelles po na tregon ti cfar duhet te bejme..langaraq mavi..ptuuu🤮🤮🤮

  3. Cfaredo maskaralleku qe te bejne; reptiliani, nazist soros, vampiri, jevgjiti llacifac, edvin kristaq rama dhe banda e krimineleve, nuk ben me asnje fajde, eshte e kote!
   Fati i tyre eshte vullosur, ka marre fund gjithcka, kufoma soros-jozef zwarc, ne mosngodhte nga Cov19, do te denohet si ideatori dhe si bashkepuntor ne perhapjen e virusit, (ky kriminel nazist, spiunonte racen e vet cifute, ne kampin e perqendrimit, tek nazistet, vidhte dhembet e fllorinjte, sendet me vlere, te viktimave te djegura, ne furra, kete e ka pranuar, duke thene me paturpesi se; “po te mos e beja une kete pune, do ta bente dikush tjeter”, tani ky kriminel nderkombetar, kerkon qe te zhduk 98% te njerezimin, rreth 7 miliard njerez), ky perbindesh kishte shtene ne dore; be dhe shba, me ane te korrupsionit, shantazhit, infiltrimit te njerezve te tij, si metastaza kanceri, neper institucionet e cdo forme dhe vendim-marrjeje, kudo.
   Ne Shqiperi, kane depertuar deri tek pastruesija dhe roja, ka vetem nje zgjidhje, zdukja nga rrenjet e ketij sekti demonian, zhdukja e ridhjerrjes, kesaj fare te keqe, antiShqiperi, antiKosove, antiKomb, antiAtdhe, antiFamilje, antiMoral, antiFe, antiNjeri.
   Le t’a bejne kodin si te duan, nuk ka fare rendesi, ne presim vetem diten e zgjedhjeve, nese do te tentojne qe te vjedhin dhe manipulojne zgjedhjet, si ne; 2013, 2015, 2017, 2019, atehere te shohin se cfare do ti gjeje, s’do te kete me kufome soror, s’do te kete me bandite ne sherbim te kufomes naziste, ne shba apo be, qe ti shpetoje. As mos ta cojne neper mend kete skenar, ja do te ikin qetesisht, neper burgje dhe gjithe parate e vjedhura do tu konfiskohen, deri tek ushkuret e brekeve dhe minifundet, ja do te perballen me popullin-turme, te vjedhur, te grabitur, te vrare, te genjyer, te varferuar, te dhunuar, te perdhunuar prej ketyre krimineleve, ky eshte skenari me i keq, me i kobshem, mjerr per jevgjitin lacifac & banden, nese keta pedesaste dhe kurva semaforesh, te sodomonizuara, me instikte kafsherore, zgjedhin vjedhjen dhe konfrontimin, mjerr per ta!

   1. O popull asnje nuk e do kurven e anetes por edhe keta te tjeret nuk jane burra me te mire . Ne duam ndryshime qe ti o popull te jetosh me mire dhe me i lire dhe te vendosesh vete per fatet e tua dhe jo tja leme ne dore kurvave te politikes . Ja kete duam o popull .

  4. Po sa hedh shashkat e dyshimeve për “pa aftësinë e opozitës” o Bushat që sipas teje shpresat i mban tek ndërkombëtarët, përse nuk ja ndriçon ti rrugën e zgjidhjes shqiptarëve ?
   Në fakt, me kësij arsyetimesh , është Lym Murrizi që ka dalë para teje.
   Mos është Lymi kryeministër zgjidhja e konfliktit politik në Shqipëri ?

 2. Europa ishte kundra marrveshjeve Rama-Vucic-Thaci-Soros, ndaj perdori gjykaten speciale ne momentin e duhur! Nuk do kete asnje hezitim nga BE qe te dale ne deklarate per mosnjohje zgjedhjesh, nese Rama vjedh nje vote, e jo me te miratoje ligje e kode sipas oreksit!
  Lereni bythqirin Rama ne hall te vet se e di mire qe eshte humbes dhe nuk e kupton “frika burgut nuk e ben trim”!
  Edi ta kete te sigurte qe nuk e vret njeri po la pushtetin, ama qe do i shkerdhehet mamaja e gruaja sapo… kete ta kete te sigurte!

 3. Legenat e pd shajn murrizin per pazar me ramen dhe nuk japin asnje fakt Kurse per lule bashen ka 100 fakte qe ka bere pazar dhe te dy palet duan lista te mbyllura Ku te fusin deputet loqe si ed shalsi spiropali kac islami ed paloqja ervin bushati dhe Sh te tjer Bravo m Murrizi

 4. Muslim Murrizja krytar i partise na cau lepri ,Kujtimja Gjuzi krye.k. i partise se laperave te Tiranes ,Nimut Musai derri Patosit krye.k i partise se halexhinjeve ,Rudi kryetare e partise se pjatave,kini dhe ate Ralfen krye .k i partise se sumriqeve ,ja keta jane opozita parlamentare qe do ndryshim dhe keta me pa tjeter do ta fitojne deputetllikun ne zgjedhjet e ardhshme me ndihmen e sufllaqexhinjeve te Endri sapunit.

 5. Bravo murrizi ja kerkoj balles sot rritjen e pazarit , domosdo duhet pazar i lart se mbase nuk behet deputet heres tjeter po su hapen listat. Kjo eshte kembngulje e admiruesshme por vlen per tu theksuar se po i qendrojne besnik edhe ca deputet gjyhnaqar qe te marrin ndonje kock, suksese ne jete lymo

  1. Ik more rob qire mavi..jo po votojn ps pillin e somes tene..ps vetem me mashtrim si ne 2013 dhe vjedhje e droqe si ne 2017 fiton por kjo nuk mund te ndodhe me se i del flake e tym shqierise pasta dhe ps pillin e semes tende do e qije popolli ne te gjitha vrimat..ok

   1. Pse ai pidhi i satom deri ne 2013 nuk vodhi? te gjithe po ju qine mare e prape dhe ju prape çirreni e berrtisni sepse jeni kurva partish

  2. He mor i pa emer rilindas me mire me Ramen tet qi krejt nga pragu dhe se fundmi edhe ty se ashtu rac jeni ju rilindas qe qiheni ne byth dhe i nderoni grate hu rac muti

 6. Akoma nuk u binden keta te PD se me bojkot nuk arrihet asgje. Prandaj dhe kane humbur besimin te njerezit se mund te sjellin ndyshimin. Gjithmone kane frike te futen ne zgjedhje se nuk jane te sigurt ne perrahjen qe kane. Dhe thone se kesaj here ne i fitojme zgjedhjet.

 7. Lulushi i tha shpellkareve se do hapemi,por listat nuk pranon ti hape ky eshte luluqja i salihut qe ju shpellkare i lepini bythen e loqet gjithe naten e diten shkoni votoni nje te kapur nga te gjithe nga serbet ruset greket dhe sorosin ky eshte kamarieri sigurims i rinasit lulzime basha

 8. Demokrati Kastriot Islami: Do kandidoj sërish si deputet për PD-në,kaci i zi deputet i pd shpellkaret e salihut te gezuar per kete lajm nga portalet afer pd

 9. Tundjet e vitheve te Rames jane Show koti. Eshte urdher nga jashte – Do miratohet marrveshja e 5 Qershorit!
  Per Murrizet ka dy zgjidhje – ose te futen te lista e Rames ose te shkojne ne gop te s’emes.

 10. O sa mut dhe jarge nga njeri tjetri hane keta fugshpumsat,po si su ngopen xhanem,o ju hegerte mortja skeni pune tjeter vec tja mbani si llulle ne goje shpellareve.

 11. Kopjacit te Mender Bazes te ores 17:49 shpellkaret i kane shkordhy grua, moter, vajze si dhe i kane derrmuar vence bythen ndaj eshte ne konflikt interesi kur flet per ta.
  O Llapaqitesi i Baze kurves, ne do shpellkare shko se i ke te furriku Rames Taulant Ballat, Gjiknuret, Manjat, Nikollat, Pjerdhin Ndre, Gent Kak e tjer torollak moj rrospi

 12. Çdo marreveshje qe nuk prek kushtetuten dhe sistemin zgjedhor eshte nje hap pas dhe nje shans i humbur per
  kete vend . E kunderta , eshte nje hop gjigant drejt demokracise dhe shtetit te se drejtes . Nese doni status quo , miratoni ndryshimet e kodit , nese doni zhvillim dhe permiresim galopant miratoni ndryshimin e kushtetutes .
  Ujti kur rrine ne nje vend , qelbet , kur leviz , sjell bereqet dhe behet i pijshem .

 13. Cfaredo maskaralleku, qe te bejne; reptiliani, nazist soros, vampiri, jevgjiti llacifac, edvin kristaq rama dhe banda e krimineleve, nuk ben me asnje fajde, eshte e kote!
  Fati i tyre eshte vullosur, ka marre fund gjithcka, kufoma soros-jozef zwarc, ne mosngodhte nga Cov19, do te denohet si ideatori dhe si bashkepuntor ne perhapjen e virusit, (ky kriminel nazist, spiunonte racen e vet cifute, ne kampin e perqendrimit, tek nazistet, vidhte dhembet e fllorinjte, sendet me vlere, te viktimave te djegura, ne furra, kete e ka pranuar, duke thene me paturpesi se; “po te mos e beja une kete pune, do ta bente dikush tjeter”, tani ky kriminel nderkombetar, kerkon qe te zhduk 98% te njerezimin, rreth 7 miliard njerez), ky perbindesh kishte shtene ne dore; be dhe shba, me ane te korrupsionit, shantazhit, infiltrimit te njerezve te tij, si metastaza kanceri, neper institucionet e cdo forme dhe vendim-marrjeje, kudo.
  Ne Shqiperi, kane depertuar deri tek pastruesija dhe roja, ka vetem nje zgjidhje, zdukja nga rrenjet e ketij sekti demonian, zhdukja e ridhjerrjes, kesaj fare te keqe, antiShqiperi, antiKosove, antiKomb, antiAtdhe, antiFamilje, antiMoral, antiFe, antiNjeri.
  Le t’a bejne kodin si te duan, nuk ka fare rendesi, ne presim vetem diten e zgjedhjeve, nese do te tentojne qe te vjedhin dhe manipulojne zgjedhjet, si ne; 2013, 2015, 2017, 2019, atehere te shohin se cfare do ti gjeje, s’do te kete me kufome soror, s’do te kete me bandite ne sherbim te kufomes naziste, ne shba apo be, qe ti shpetoje. As mos ta cojne neper mend kete skenar, ja do te ikin qetesisht, neper burgje dhe gjithe parate e vjedhura do tu konfiskohen, deri tek ushkuret e brekeve dhe minifundet, ja do te perballen me popullin-turme, te vjedhur, te grabitur, te vrare, te genjyer, te varferuar, te dhunuar, te perdhunuar prej ketyre krimineleve, ky eshte skenari me i keq, me i kobshem, mjerr per jevgjitin lacifac & banden, nese keta pedesaste dhe kurva semaforesh, te sodomonizuara, me instikte kafsherore, zgjedhin vjedhjen dhe konfrontimin, mjerr per ta!

 14. O ti kari me germa kapit-hale ule i cik ule, se nuk te bo mire per tastieren. Qe je kar dukesh, por problemi eshte qe je jo vetem kar i shtremet por edhe me gunga. Rri urte mos ha shume, se vjen shpejt dita e mcifesh si ai qenushi i vogel brace. More vesh o kar…….. .

 15. Deputeti Myslim Murrizi dhe Rudina Hajdari kanë deklaruar vazhdimisht se opozita parlamentare nuk do të votojë reformën pa lista të hapura. Por siç duket, qëndrimi i opozitës ka ndryshuar.

  Ose më saktë i disa deputetëve të saj, të cilët në fakt, thuhet se janë kontaktuar nga Lulzim Basha, për të votuar për marrëveshjen.

  Vetë Murrizi dhe Hajdari kanë përmendur disa herë, se deputetëve të opozitës poi u bëhet presion, për të votuar këtë marrëveshje, e cila nuk përmbush kushtet e tyre.

  Ndërkohë, nga opozita parlamentare pritet të “rekrutohen” edhe deputetë të tjerë nga Basha e Kryemadhi, për të votuar marrëveshjen e 5 qershorit.E kuptoni o shpellkare qe kush eshte lulushi qe rama e bleu me nje tender shkoni lepini bythen e loqet lulushit te salihut

 16. Erinda Balanca, të cilën e quajti “avokaten e 17 majit dhe avokaten e Bashës”, referuar marrëveshjes së bërë aso kohe me Ramës dhe kryedemokratit.

  “Xhepat e shqiptarëve janë grabitur nga çdo qeveri në 30 vjet, pa i bërë dallim, kurse në anën tjetër rriten shpenzimet e luksit, shumëfishohen dietat dhe financohen aktivitete të padobishme që të xhirohen paratë e buxhetit.

  Avokatja e Lulit, jo që s’ka bërë asnjë punë, por titullarja e institucionit avokatja e 17 majt, është shumë larg pritshmërive nga ajo që pritej kur u vendos. Ka administratë të politizuar që nuk kanë lënë asgjë gjurmë.

  Avokati i Popullit se vetëm për popullin nuk kanë punuar, është një pushtet që iu dhurua PD dhe janë aty falë dhuratës pa asnjë meritokraci

 17. hahahhahahhahahhaha vete lul petulla, arkitekt i opozites loqiste te parlamentit……. rri si muti, po pret rrotacionin.

 18. Nuk fiton kurre PeDja se nuk e voton populli .Nuk voton njer vrasesit,kriminelet hajdute qe shkaterruan Shqiperine ..5 euroshit e PeDes lefin kot se askush nuk ua ve ne pordhe Rama fiton ne 2021 dhe prap ne 2025 dhe shpellaret s’kane cfare te bejne vetem se gam gam si qente per kocka

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu