• |
ide | kryesore

Qurravitja e kotë e opozitës për prishjen e marrëveshjes

-Instant, 1, Ide

 Tradhëtia që Edi Rama po i bën marrëveshjes së 5 qershorit dhe garantëve të saj ndërkombëtarë, po e shtyn opozitën ti fryjë më tepër sesa duhet një rreziku të mundëshëm. Lulzim Basha ka kërcënuar me tërheqjen nga pakti për reformën zgjedhore dhe ka evokuar edhe njëherë ringjalljen e fantazmave të neveritshme të dosjeve 184 dhe 339.

Në fakt, në të gjithë alarmin që ka vënë opozita, ka shumë konstatime të sakta, por edhe një abuzim të shproporcionuar.


Lulzim Basha ka të drejtë kur përmend se marrëveshja kishte një pikë që ndalonte ndryshimet e njëanshme, ai thotë të vërtetën kur pohon se kryeministri po i del fjale edhe ndërkombëtarëve, ai nuk gënjen kur e lidh këtë me frikën e një qeverisjeje brutale dhe keptokrate nga zgjedhjet e lira dhe të ndershme. 

Lulzim Basha ka vënë pikat mbi “I” edhe kur tregon se Ramën nuk e preu barku për listat e hapura, por se ai po i hyn kësaj aventure për të ndaluar koalicionet e për rrjedhim krijimin e një fronti kundër kësaj demokarikature. 

Prishja e marëveshjes/ A ka nisur thyerja e Ramës me ndërkombëtarët (deklaratat)

Në fakt, këtu është e gjithë loja e pisët e Ramës.

Ai do të hyjë në zgjedhjet e ardhshme me ndonjë avanazh të rrëmbyer në tavolinë, pasi e di, se në këtë mandat të dytë, që e nisi me daljen e përgjimeve të ministrit të tij më të suksesshëm të lidhur me Habilajt, që e vazhdoi me denoncimet e Bildit, me zbulimin e vjedhjes te unaza e re, dhe që po e mbyll me amnisti për paratë e krimit, legalizimin e hashashit dhe borxhin mbi 80% të PBB, nuk ka asnjë shanc që të fitojë. 

Pikërisht për këtë, ai do të pengojë futjen në koalicion të PD dhe LSI, duke shpresuar se dalja e tyre ne zgjedhje, veç e veç, do t’u jepte në finale ndonjë deputet më pak. 

Natyrisht, në këto manovra prej grabitësi meskin nuk ka asgjë morale dhe të ndershme. Edhe ndryshimi i rregullave në më pak se një vit para garës, edhe vendosja e tyre vetëm nga njëra palë në lojë, edhe piruetat e politike, herë sikur po i hap listat për Murrizin dhe herë se po e bën për të përmbushur pritshmëritë e publikut, të lënë shijen e një matrapazi të neveritshëm.

Në çdo hap që ndërrmer kohët e fundit Rama lë nga pas kudërbimin e një kufome që qelb dhe ndot këdo që ka pranë.

Por, thënë të gjitha këto, sërish alarmi që po ngre opozita pas lëvizjes së fundit për heqjen e koalicioneve, duket i tepruar dhe asimetrik. Sepse sado e padrejtë të jëtë ajo që po bën kryerilindasi, në fund e gjitha ka të bëjë me një avantazh të vogël që sjell në favor të tij këmbimi i një sistemi me një tjetër.

Por, po të shikosh gjithë krimet, mëkatet, grabitjet, dhunimet, koncesionimet, tenderimet, shkatërrimet dhe dërdëllitjet e Edi Ramës në këto shtatë vite, e kupton me lehtësi se nuk ka sistem ekzistues në planet që e shpëton nga humbja në një sfidë të lirë dhe të ndershme. 

Pra, problemi real i zgjedhjeve të ardhshme, nuk janë nëse ato do të zhvillohen me lista të hapura apo të mbyllura, me koalicione apo jo, por nëse do të ketë vjedhje masive, apo do të arrijë të ndalet ajo.

Në këtë kuptim, opozita më shumë sesa alarmi dhe qurravitja se po i prishin kompromisin që arriti në 5 qershor, duhet të jetë e preokupuar për garancitë që ka marrë nga kjo marrëveshje. 

Duke qenë personalisht i bindur se, Rama nuk është një nga ata që e lëshojnë pushtetin me zgjedhje, duke besuar se ai do të përdorë sërish banditët, paratë e oligarkëve me të cilët po vazhdon të vjedhë shumicën e shqiptarëve dhe mediat e mëdha që i ka vënë në garë për ti shërbyer, si skenarin më të keq shoh një palë zgjedhje si ato atë ’96 apo 2001-shit. 

Një masakër me blerje dhe kërcënime.

 Ky do të jetë problemi real i betejës eklektorale që na pret, mobilizimi i një pakice që ka grabitur çdo gjë, për ti’u imponuar pjesës më të madhe. E kjo nuk bëhet dot përmes ndryshimit të sistemit. 

Prandaj alarmi i opozitës për tradhëtinë e fundit të Ramës është tepër i ekzagjeruar. Ai mund të vlejë disi, për të ndërgjegjësuar sadopak ndërkombëtarët, që u përdorën si mos më keq, por jo për t’i treguar njerëzve, hallin real të zgjedhjeve të ardhshme.

©Lapsi.al

 

36 Comments

 1. BRAVO ANDI SI GJITHE I KAP GJERAT NE SECOND, ME EDMOND BEGON FAMILJEN XHAFA SAIMIR TAHIRIN DHE TJERE BANDITE SHE HAJDUT E OLIGARK EDI RAMA EDHE TI VJEDH EDHE TI BLE ZGJIDHJET PA U MBAJTUR FARE..

  1. Pse e terholloni shume muhabetin, me fjale te kota?! Jevgjiti-llacifac, demon i zi, i honeve te Ferrit, i pafeu, i pa atdheu, i pafisi, i pafare, famije degjeneruari, antishqiptari rama & banda e pederasto-prostitutave, kane marre fund.
   Lerini ta bejne si te duan, kodin, sistemin zgjedhor, listat, jepjani KQZ dhe te gjithe komisionieret, asgje nuk do t’i beje fajde, nuk do te ndryshon asgje, fati i tyre eshte i vulosur, rijashteqitja eshte e marre fund, thjesht shtrohet pyetja a do te ikin me qetesi neper burgje me te gjitha pasurite e vjedhura te konfiskuara apo do te merren zvarre nga turmat e zemeruara, sa s’ka me?
   Kete demon te zi, na e beri peshqesh, krimineli nderkombetar, nazisti soros, duke perdorur mafien nderkombetare, ai e beri minister, kryetar bashkie, kryetar partie, kryeminister, se per kete plere, kerkush nuk ka votuar ndonjehere. Sala nuk te fal sot dhe as te falte dje por e “toleroi” jevgjitin rama prej 2005 e ne vazhdim sepse ky funderine mbrohej nga krimineli soros qe kontrollonte SHBA dhe BE, tani djallit soros, me nje kembe ne varr, ia kane hapur dosjen e Cov-19, ne SHBA, pritni kur te degjoni se e nisen ne drejtim, te Ferrit.
   Sa per ilustrim, nje nga vemiet nderkombetare, te vampirit soros, ish-raportori, per Shqiperine ne PE, knut frankenshtain (nga famija Adams), eshte fotografuar ulur ne shkallet e nje qendre tregtare, ne Tirane, si barbon, ky sorosian hollandez, sherben tani si keshilltar i gramoz rucit (trimit nga salaria, qe ja mbathi neper nate, me fustanin e gruas veshur).
   Populli dhe opozita prisnin qe ky barbon, me lypsarin cek kukan, ate prostin plake, italianen mogerini, ate baxhellen kroate, me flloke ngjyre ndryshku, kinezin lui e plerat e tjere te sorosit, t’i jepnin te drejte dhe te ndanin shapin nga sheqeri, kjo ishte forca ku mbeshtetej ridhjerrja, pa keta, ridhjerrja ka per te perfunduar atje ku e meriton, nuk do ta shpetojne me as parate e vjedhura, as banditet me uniforme apo pa uniforme, thjesht i pret nje fund i tmerrshem, tmerr i denj vetem per ta!

 2. PO NGORDHI ISA MORINA,SHPENZIMET E FUNERALIT TE TIJ I MBULON UNE ME GOCAT E MIJA ,PO PAT NEVOJE EDHE BORGJ DO I GJEJME..

 3. Reforma ne drejtesi ka filluar te japi efektet e para

  I penduari i pare i “ bandes” politike rrefen nje nga pazaret e pista qe prej 30 vitesh luhet ne kurriz te shqiptareve

  Shpresoj qe “ pentito” i pare i kesa “ bande” politike te bashkepunoj deri ne fund me drejetesine.

  Njeri president e tjetri kryeminister???????????

  Hajde gallate hajde. Domethene qe Shqiptaret nuk kane fare te drejte te zgjedhin

  Prandaj kane 12 vjet qe jua kane ndaluar me ligj te drejten e zgjedhjes me vote??????

  Prandaj nuk duan listat e hapura??????

  Prandaj bejne sikur zihen me njeri tjetrin???
  O bushat pyet murrizin cfare thote per bashen,Shahu politik te nxorri dhe ty bllof per te disaten here ne keto vite lufte me ramen

  1. Po flisni per listat e hapura si te ishin ato qe do te sillnin shpetimin kombetar, por nga listat e hapura mund te dale deputeti i kryetarit edhe 10 vota. Arsyeja eshte shume e thjeshte. Nese nje parti ne Tirane p.sh. ka marre vota per 10 deputete, le ta zeme 100 mije vota dhe 9 te paret kane marre shumicen e votave, ne rastin hipotetik 99.990 vota, i dhjeti me 10 votat e tij do ishte ne parlament sepse kryetari e ka vene te dhjetin ne liste. Nuk eshte zgjidhja tek listat e hapura, por tek mazhoritari i paster. Aty me te vertete partite e vogla kane pak shance, por ama do jene te detyruar te nxjerrin kandidate me reputacion

 4. Nga gazeta lapsi, edicioni i ditës sotme: Rama – ‘Sa për koalicionin me SHPK e LSI siç e quan LB,as e ndalon hapja e listave që ta bëjë, as e detyroj dot unë që ta zhbëjë!’. Ky artikull, Rama don të zhbëje koalicionet. Hajde merre vesh këtë gazetë.

 5. Analize e drejt Po ta kish marr Lul palla i pari flamurin per hapjen e listave do fitonte sh pike Rama jo se e do po nga sondazhet qe ben fuga nga ato te fshehtat ka dal qe njerzit duan ndryshimin e listave dhe largimin e basha rama me kete ai ka nje argument ne dore

 6. ME ERE QE I MBANE GOJA E YMER GELBAZA KELLIRES,GOCAT E MIJA IKIN ME KLM LARG NGA QELBESIRA YMER GELBAZA KELLIRA

 7. Nga ana tjetër unë po tregoj edhe një gjë tjetër: Rama i ka dërguar mesazh edhe Metës, të ikë Monika nga koalicioni me Bashën dhe ti kryeministër e unë president”, ka thënë Peka, duke menduar se po zbulonte diçka që e përkeqësonte pozitën e Ramës, por nga budallalliku, thjesht ka bërë qesharak Bashën.

  Se vështirë ta besojë njeri, që Rama paska dalë rrugëve dhe kërkoka me patjetër që të bëjë kryeministër dikë tjetër.

 8. ZOTI ANDI,JU LUTEM KUR TE JENI NE NJE STUDIO ME YMER GELBAZEN ,CARLO BOLEN DHE BATON HAXHIUN PESHTYJI NE SURRAT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE BATON HAXHIUT DHE CARLO BOLEN KISHA PAS DESHIRE TI FUTI NE NJE DHOME ME RICHARD GRENELL

 9. I morëm vesh në këtë shkrim, të gjitha marrëzitë e Ramës, të gjitha djallëzitë e tij për të qëndruar në pushtet me çdo kusht bile duke i bërë karshillëk si Enver Hoxha dikur , gjithë botës perëndimore.
  Po këtë “qaravitjen e opozitës” nuk na e ka argumentuar Bushati me fakte, e ngelet vetëm një paragjykim i vjetër “kllasor” i tij ndaj opozitës së djathtë.
  Duke lexuar këtë shkrim, padashur të shkon mëndja tek “gërmimet e Tares”, që ngaqë është edukuar që në djep me urrejtjen ndaj antikomunistëve, po bredh në arkivat e Londrës e Washingtonit, (një Zot e di se nga i mer paratë ky Tare për të gërmuar nëpër arkivat e perëndimit) që të “demaskojë” gjithë elitën patriotike shqiptare, vetëm se paskan bërë krimin e madh që nuk e deshën komunizmin.

 10. Ngado te vertitet Edi Rama nuk ka asnje mundesi te zvarritet me ne pushtet. Jo nga opozita, fare! Por sepse ngado rrotullohet i del para mali i pa kapercyeshem i Krizes Ekonomike. Ishte ky mal qe e beri dhe Ramen tjeter ate te 1991 qe edhe pse fitoi zgjedhjet atehere, te zbythej nje vit me pas me 1992.

 11. Ore ju shpellkare e kuptoni ju cfare shkruan basha apo jo,me gjeni nje rast tjeter ne bote qe krye kari juaj basha thote qe mua me caktuan kryeminister dhe rama caktoje te behet president por ky basha nuk ju tregoje ku ishte caktuar likja,ky loqja basha thote qe rama eshte Ai qe cakton politikanet se cfare do behen,e kuptoni o shpellkare qe mbas revolucionit demokratik qe beri dhe korri sukses e te medha tani filloje te na tregoje perrallat qe i tregon salihu qe ta zeri gjumi

  1. shshshshttt se keta po ikin..mbylle se do te te heqin nga puna ty dhe femijet e tu..do ngelesh pa buke o barkdreq!

  2. Gjithmone banal e qen i doçit ky langoja par emer,kelthet nga ferrat ku eshte ngjizur. Or byth shpatalluar fol me njerzi o qen rrugesh o kellire kanalesh kopertivash. Ku te ka zene joteme me brigadierin.,o shpullkar i jugut.

 12. Pa diskutim qe lul basha thote te verteten, pa diskutim qe cim peka thote te verteten, a nuk u be meta president pas nje marreveshje paraprake? Pa diskutim qe rama shpif e genjen qe nga koha kur ka qene fatos i enverit, pa diskutim qe kjo hileja tjeter per mos lejimin e koalicioneve do ti kthehet ne boomerang, pasi shqiptaret do te detyrohen te votojne ne mase pd-ne, dhe ne fund pa diskutim qe perdorimi i fjales qurravitje nga bushati ne adrese te opozites eshte tinzare

 13. PD dhe opozita te qendrojne forte, Rama eshte I mbaruar, tani beri kunder dhe nderkombetaret. Po ben pazar per imunitetin e tij

 14. Në një konferencë për media, Hajdari publikoi një vidoe të Bashës ku premton në 2017 se kjo do të ishte hera e fundit që listat ishin të mbyllur, por që me deklaratën e djeshme doli se gënjeu hapur.

  Sipas Hajdari në politik kërkohet një qëndrim i qartë, por që për Bashën kjo është e vështirë pasi jo vetëm nuk është koherent por nuk mban premtimet e bëra qytetarëve.O locomotiva enverit lexo cfare ka thene basha ne 2017 pastaj vazhdo ha supen me lakuriq

  1. Po kaq të trashë jeni që nuk e kuptoni se si mund të ndryshojjnë nenet e kushtetutës për zgjedhjet me një parlament monist ?
   Nuk ka thënë asnjëherë Basha që PD është vetëm për lista të myllura, por bile ka thënë disa herë se për mua më i pranueshëm është sistemi mazhoritar i hapur.
   A mos kujtoni se Rama i do vërtetë listat e hapura. ?
   E bën këtë vetëm që të prishet marëveshja e 5 qershorit e me Tao Pallën e kurdisi këtë imtrigë me një rrëmbythje si Lymi .
   Murrizi e ata budallej që i venë pas e dijnë që si me lista të hapura e si me lista të mbyllura, vitin tjetër nuk puthin më në parlament e le ta mbajnë mend këtë vit veten si deputetë se nuk ka shiptar të marrë të hedhë votën për këta lolo të komanduar nga Rama..
   Rama po luan aktin e fundit të çmendurisë së tij politike e për këtë më duket e çuditëshme që opozita sipas Bushatit “po qaraviteshka”

 15. Pse e terholloni kaq shume muhabetin, me fjale te kota?! Jevgjiti-llacifac, demon i zi, i honeve te Ferrit, i pafeu, i pa atdheu, i pafisi, i pafare, famije degjeneruari, antishqiptari rama & banda e pederasto-prostitutave, kane marre fund.
  Lerini ta bejne si te duan, kodin, sistemin zgjedhor, listat, jepjani KQZ dhe te gjithe komisionieret, asgje nuk do t’i beje fajde, nuk do te ndryshon asgje, fati i tyre eshte i vulosur, rijashteqitja eshte e marre fund, thjesht shtrohet pyetja a do te ikin me qetesi neper burgje me te gjitha pasurite e vjedhura te konfiskuara apo do te merren zvarre nga turmat e zemeruara, sa s’ka me?
  Kete demon te zi, na e beri peshqesh, krimineli nderkombetar, nazisti soros, duke perdorur mafien nderkombetare, ai e beri minister, kryetar bashkie, kryetar partie, kryeminister, se per kete plere, kerkush nuk ka votuar ndonjehere. Sala nuk te fal sot dhe as te falte dje por e “toleroi” jevgjitin rama prej 2005 e ne vazhdim sepse ky funderine mbrohej nga krimineli soros qe kontrollonte SHBA dhe BE, tani djallit soros, me nje kembe ne varr, ia kane hapur dosjen e Cov-19, ne SHBA, pritni kur te degjoni se e nisen ne drejtim, te Ferrit.
  Sa per ilustrim, nje nga vemiet nderkombetare, te vampirit soros, ish-raportori, per Shqiperine ne PE, knut frankenshtain (nga famija Adams), eshte fotografuar ulur ne shkallet e nje qendre tregtare, ne Tirane, si barbon, ky sorosian hollandez, sherben tani si keshilltar i gramoz rucit (trimit nga salaria, qe ja mbathi neper nate, me fustanin e gruas veshur).
  Populli dhe opozita prisnin qe ky barbon, me lypsarin cek kukan, ate prostin plake, italianen mogerini, ate baxhellen kroate, me flloke ngjyre ndryshku, kinezin lui e plerat e tjere te sorosit, t’i jepnin te drejte dhe te ndanin shapin nga sheqeri, kjo ishte forca ku mbeshtetej ridhjerrja, pa keta, ridhjerrja ka per te perfunduar atje ku e meriton, nuk do ta shpetojne me as parate e vjedhura, as banditet me uniforme apo pa uniforme, thjesht i pret nje fund i tmerrshem, tmerr i denj vetem per ta!

 16. O lokomotiva dhe ai KAQ ndigjojeni videon o trushpelaret e salihut dhe lepirsit e bythes se luluqes pastaj vazhdoni hani supen e perditeshme me lakuriq qe ju gatuan Qimi I zenit te salihut ne pronen e likes

  1. Kur do ta kuptosh qe nuk eshte fjala thjesht tek listat e hapura, ose me mire me thene, qe nuk te intereson ta kuptosh, historia eshte me e gjate sec na e percjell ti, dhe e dyta, perderisa po me drejtohesh direkt me emer, po deshe, brenda arsyes, mos me ofendo sepse un nuk po te ofendoj

 17. Ne ka ketu lepires bythe i pushtetit je ti or Llapaqitesi i ores 15:05 qe Rama ju ka heq trurin e ju ka vene nga nje bajge ne vend te tij.

 18. Lulzim Basha, lideri politik që kurrë nuk hoqi një valle të vetme, por vetëm i shkoi pas kundërshtarit, nuk arriti të shprehë sot as formalisht përkrahje për kërkesën më instituese, më të artikuluar dhe më të pranishme gjatë muajve të fundit – atë të hapjes së listave të kandidatëve për parlamentin e ardhshëm. Ndërkohë që Rama hoqi dilemat e fundit, duke u pozicionuar më në fund në favor të aktit më emancipues që lidhet me zgjedhjet dhe produktin e tyre, Basha nuk arriti të thotë diçka më të mirë për listat, sesa “ta vendosë populli me referendum”.

 19. Shkrimtari austriak: Shqiptarët, njerëz që e kanë passion spiunllëkun, militantizmin dhe konspiracionin,lepirjen per ju shpellkare

  1. Duket se këtë mendim ky “shkrimtari austriak” për shqiptarët, do ta ketë krijuar kur të ka kapur ty në flagrancë si hajdut xhepash.

 20. Duket se këtë mendim ky “shkrimtari austriak” për shqiptarët, do ta ketë krijuar kur të ka kapur ty në flagrancë si hajdut xhepash.

 21. Ti loqja e majte e salihut qe i perseri nga dy here komentin duhet te jesh staf bodrumi ku supa sherbehet falas,ti loqja i ores 18:23

  1. Ti qe qenke ekspert i loqeve te Saliut zbulon vehten si Mender Baze me pervojen si loqe lepiresi i Saliu per shume vite.

 22. Mos ndalo me lepirjen deri ne zgjedhjet e ardheshme o ftere,dicka do fitosh por supen me lakuriqe vazhdoje,salihu gatuan mire

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu