• |
ide | kryesore

Çfarë të presim nga dialogu i përtërirë Beograd-Prishtinë?

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Vetëm disa javë më parë, dukej se Shtetet e Bashkuara kanë iniciativën në procesin e normalizimit të marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës. Në vetëm disa ditë, megjithatë, takimi i planifikuar i 27 qershorit në Shtëpinë e Bardhë u anulua, dhe u njoftua se rinovimi i Dialogut Beograd-Prishtinë të lehtësuar nga BE do të zhvillohet në 12 korrik në Bruksel.


Rinovimi duket se është termi i duhur, duke marrë parasysh faktin se raundi i mëparshëm i Dialogut të ndërmjetësuar nga BE u zhvillua në 8 nëntor 2018. Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit në atë kohë, Federica Mogherini, deklaroi se Bashkimi Evropian pret që Serbia dhe Kosova të Dorëzojnë me shpejtësi angazhimin e tyre për Dialogun për normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve. Progresi drejt këtij qëllimi ka munguar pothuajse plotësisht që nga ajo kohë.


Koha për një rivendosje duket se ka mbërritur më në fund dhe, me kusht që të mos ketë anulime të minutës së fundit, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti janë vendosur të takohen me Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Presidentin Francez Emmanuel Macron përmes lidhjes video sot, dhe më pas të Dielën me Përfaqësuesin e Lartë Josep Borrell dhe Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë Mirosllav Laj Lk.

Sipas Marko Savković, Drejtor Ekzekutiv i Fondit të Beogradit për Përsosmëri Politike, iniciativat e BE-së po vijnë tani sepse parakushtet janë krijuar më në fund – është caktuar një Përfaqësues Special, është formuar ekipi i tij, dhe Berlini (dhe Paris) kanë duke i dhënë atij mbështetjen e nevojshme; zgjedhjet në Serbi përfunduan pa ndryshim të qeverisë; dhe është formuar një qeveri e re në Kosovë që ka hequr tarifat pa kushte. Edhe pse shumica e saj është më e holla e mundshme (61 nga 120 deputetët), tani për tani nuk ka indikacione për zgjedhje të reja, kujton Savković.

Nisma në emër të BE-së padyshim është udhëhequr nga Paris dhe Berlin. Edhe pse Gjermania konsiderohet prej kohësh si forca shtytëse e përpjekjeve të ndërmjetësimit të BE-së për shkak të lidhjeve të saj më të ngushta me rajonin, gjatë vitit të kaluar apo më shumë Presidenti Emmanuel Macron e ka bërë të qartë se vendi i tij po interesohet gjithnjë e më shumë për zgjidhjen e çështjes. Ai e demonstroi këtë edhe një herë këtë javë duke pritur në fillim Hoti dhe pastaj Vuçiq individualisht para Samitit.

Një injeksion i vullnetit politik
Drejtoresha Ekzekutive e Platformës CiviKos dhe anëtare e Grupit Këshillimor të Politikave të Ballkanit në Evropë (BiEPAG) Donika Emini thotë për Ballkanin Perëndimor Evropian se urgjenca për të organizuar takime të niveleve të larta, veçanërisht me Francën dhe Gjermaninë, është një tregues i qartë se BE po përpiqet për të shtuar vullnet politik dhe fuqi në procesin që do të udhëhiqet nga Lajčák dhe Borell në kuadrin e Dialogut të lehtësuar nga BE në Bruksel.

“Përveç kësaj, Franca është njohur si e vetmja pengesë politike që bllokon liberalizimin e vizave të Kosovës. Tani e tutje, ky takim dërgoi mesazhe të mbështetjes së përgjithshme politike, të cilat mund të përfshijnë gjithashtu procesin e liberalizimit të vizave – një proces që ka zvogëluar jashtëzakonisht besueshmërinë e BE-së në Kosovë, veçanërisht në aftësinë e tij për të dhënë çështje të ndjeshme politike siç janë Dialogu ”, Emini thekson.

Procesi i liberalizimit të vizave është zgjedhur edhe një herë nga Parlamenti Evropian javët e fundit, me dhjetëra eurodeputetë që i dërgojnë një letër së pari Presidencës gjermane, dhe më pas saktësisht Presidentit të Francës, si dhe Kryeministrit të Hollandës Mark Rutte, për të marrë një vendim pozitiv për këtë çështje. Komisioni Evropian vlerësoi se Kosova kishte përmbushur të gjitha kriteret e BE-së për heqjen e vizave në korrik 2018.

Ndërsa kryeministri i Kosovës Hoti u takua me Macron në fillim të kësaj jave, duke deklaruar pas tij që Franca mbetet e përkushtuar të mbështesë Kosovën në procesin e dialogut me Serbinë, e cila duhet të çojë në njohje të ndërsjellë dhe normalizimin e marrëdhënieve, nuk ka pasur raporte për vizat liberalizimi.

Donika Emini kujton se Macron ka propozuar një Samit të Parisit midis Serbisë dhe Kosovës të paktën që nga viti i kaluar – ai u la në pritje që nga korriku 2019 për shkak të refuzimit të qartë të ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj për të hequr tarifat e vendosura ndaj mallrave nga Serbia dhe BiH. Kjo do të thotë që ai duhet të jetë i vetëdijshëm për rëndësinë e liberalizimit të vizave për të ecur përpara procesin, dhe takimet sot dhe të dielën mund të japin tregues më të qartë se ku qëndron Franca në këtë çështje.

Asnjë përparim i pritshëm, të paktën jo akoma
Të dy bashkëbiseduesit tanë nuk presin asgjë të madhe për t’u rënë dakord gjatë kësaj jave. Ky këndvështrim u mor edhe nga Presidenti i Serbisë, i cili deklaroi pas takimit me homologun e tij francez të enjten se përpjekja për të gjetur një formulë të qartë brenda natës nuk do të çonte në një rezolutë, por që ka shumë hapa të vegjël që mund të së pari të përmirësojnë marrëdhëniet midis serbëve dhe shqiptarëve.

Sidoqoftë, Donika Emini thekson se pritjet janë të mëdha pasi këto takime po vijnë pas një anulimi në Shtëpinë e Bardhë, e cila ishte refuzuar hapur nga Gjermania.

“Për BE-në, kjo është shansi i fundit për të dëshmuar se ata janë një ndërmjetës i besueshëm plotësisht i përkushtuar me një dorë më shumë proaktive në qasjen e aftë për të dhënë rezultate të prekshme”, thotë Emini.

Sipas Marko Savković, hapi i parë logjik pas një ndërprerje dy-vjeçare është të përcaktohet nëse bashkëbiseduesit kanë mandat të vazhdojnë vetë Dialogun. Duke supozuar se ato kanë, megjithëse mund të pritet që disa do të tregojnë në zgjedhjet e bojkotuara në Serbi, të ndjekura nga një seri protestash, si dhe minimumi i zhveshur i shumicës në punë të Qeverisë së Hotit aktualisht, hapi i dytë është të përcaktoni se sa larg implementimi i marrëveshjeve të arritura deri më tani ka përparuar.

Savkoviq thotë se këto përfshijnë të ashtuquajturat “çështje teknike”, siç janë diplomat e tregtisë dhe universitetit, si dhe pjesa më e rëndësishme për Beogradin: Shoqata / Komuniteti i Komunave Serbe.

“Disa nga marrëveshjet janë zbatuar në mënyrë të njëanshme pjesërisht, megjithëse Dialogu është ndalur, shembulli është marrëveshja e energjisë, ku licencimi i kompanive ende mungon”, kujton Savković. Asociacioni i Komunave Serbe, të dakorduar në Marrëveshje për parimet e para për normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve në 2013, megjithatë, ende nuk është krijuar.

Mbetja e panjohur në këtë ekuacion janë Shtetet e Bashkuara, përfundon Savković.

“Ajo e gjen veten para një zgjedhjeje – nëse do t’i mbështesë evropianët dhe procesin politik që do të udhëheq Lajčák, ose të provojë përsëri me” iniciativën e tyre ekonomike “, e cila ka vlerën e saj, por vetëm si pjesë e procesit, jo zëvendësojeni atë ”, thotë ai.

Duke folur për Gazeta Express në fillim të kësaj jave, i dërguari special i SHBA për Dialogun Richard Grenell tha se nisma evropiane ka mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara dhe se ai është i kënaqur të shohë që evropianët do të mblidhen takime në 12 korrik në Bruksel për diskutime të mëtejshme me Kosova dhe Serbia. Grenell shtoi se çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të përfundojë në këtë takim dhe se SHBA kurrë nuk ka besuar në një marrëveshje të shpejtë të zgjedhjeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç besuan disa komentues.

Me një situatë politike ende të lëkundur si në Serbi ashtu edhe në Kosovë dhe në pandeminë COVID-19 larg, duket se rinovimi i Dialogut mund të dëshmojë të jetë vetëm një hap i vogël drejt përfundimit përfundimtar të procesit në fund të fundit. /europeanwesternbalkans ©Lapsi.al 

3 Comments

  1. DULLA KOTI DHE ISA MORINA,ZAGAR TE TREDHUR NGA HASHIM THACI DHE BATON HAXHIU thotë:

    DULLA KOTI ,PASKA FILLUAR TE LEH SO ZAGAR I HASHES ,ISA MORINES DHE BATON HAXHIUT PRAP ME MIKUN E EDI RAMES ALEXANDER VUCIC…HAHA HAHA TURP TURP TURP

  2. E ashtuquajtura “Akademia politike” e Kosoves fale akademise se saj sot e shef veten ne vijen e pare te zjarrit. Isa Mustafa do ti beje mire llogarite a ka karizem te perballet me peshen e pergjegjesise qe ka ky takim. Besoj se shume shpejt do gjeje ndonje justifikim qe ti shmanget pergjegjesise. Natyrisht po e lane ata te “fuqishmit”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu