• |
ide | kryesore

Ambasada e SHBA: Të miratohet marrëveshja e 5 qershorit siç është

-Instant, Lajme, Paparazzi, Të fundit

Lidhur me zhvillimet më të fundit politike në vend ku shumica qeverisëse i tha po ndryshimeve kushtetuese propozuar nga 29 deputetë të opozitës vjen qëndrimi ambasadës së SHBA në Tiranë.

Top channel e pyeti përfaqësinë e Washingtonit se si i shikonte propozimet për listat e hapura, mospasjen e koalicioneve para zgjedhor dhe pragun 5 % të hyrjes në parlament.


Paraditen e të shtunës një zyrtar i kësaj ambasade i dha këtë përgjigje pyetjes të Top Channel.

“Ambasada i qëndron komenteve të ambasadores Yuri Kim bërë gjatë një interviste këtë të enjte. Marrëveshja e 5 Qershorit të miratohet siç është”.

Megjithëse Top Channel pyeti në mënyrë specifike për ndryshimet kushtetuese, në përgjigjen e selisë së Washingtonin në Tiranë ato nuk përmenden fare por vetëm marrëveshja e 5 Qershorit që ishte në vetvete fitorja e parë diplomatike e Yuri Kim si ambasadore në Shqipëri.

Këmbëngulja e ambasadës amerikane për marrëveshjen e 5 Qershorit do të thotë se dakortësia e dhënë nga Edi Rama një ditë më parë për ndryshime kushtetuese, mbetet pa “bekimin” amerikan për momentin.

12 Comments

 1. Me sa duket amerikanet ia kane vene vizen Rames dhe duan ta cojne ne shtepi pa qera. Do jete i pari me sa duket. Te tjeret e kane rradhen me pas, sipas sjelljes

  1. U qifsha ramen e ripjelljen çfar doni me nuk e patet pushtetin 8 vjet dhe i bete mutin shqiperise..çmutin doni me..!?

 2. U qifsha ramen e ripjelljen çfar doni me nuk e patet pushtetin 8 vjet dhe i bete mutin shqiperise..çmutin doni me..!?

 3. Rameziu se kupton qe koha po i mbaron,qe laku po i ngushtohet.Amerika ka perkrahur dhe Sadamin ,Bin Ladenin, Gedafin etj por kur misioni i tyre mbaron ose ata i dalin nga dora ja u tregon mire vendin.Dhe ti u kujdese jashte mase t’i beje gropen opozites me kapjen e Reformes ne drejtesi,tani ajo grope eshte per ty dhe sektin tend.Gjykatedit qe ti mendon se do te sherbejne jane mesuar t’i sherbejne padronit te rradhes,

 4. Pak orë përpara nisjes së punës së tryezës së Këshillit Politik për reformën zgjedhore, Presidenti i Republikës Ilir Meta u bëri apel partive politike në maj të këtij viti, që të hapin listat zgjedhore. Nëse futesh në google dhe kërkon deklaratat e viteve, muajve e deri pak javëve më parë nga partitë e djathta opozitare, do të gjesh pafund rreth kërkesës së tyre të pandërprerë për hapjen e listave zgjedhore.

  Që në janarin e 2016 e deri më sot, një nga kushtet e partive të djathta ka qenë (citoj fjalë për fjalë): “Konkurimi me lista të hapura do të garantonte garën dhe përzgjedhjen e kandidatëve fitues nga vota e drejtpërdrejtë e zgjedhësve shqiptare dhe jo nga përcaktimet e krerëve të partive politike”.

  E për të ardhur deri në dhjetorin e 2019, kur dhjetra aktivistë dhe grupe të shoqërisë civile, me mbështetjen edhe të ambasadës gjermane në Tiranë, u mblodhën sëbashku me përfaqësuesit e opozitës së re parlamentare dhe kërkuan që në zgjedhjet e ardhshme, partitë politike të konkurojnë me lista të hapura kandidatësh për deputetë.Po rama nuk ka dale nga marveshja e 5 qershorit o ju shpellkare thjeshte po fut ne marveshje dhe deputetet e bashes qe jane ne kuvend,rama tha qe do e votojme marveshjen pd eshte jashte me qefin e saj keshtu duhet dhe marveshje me keta qe jane brenda se vetem nuk e voton dot o shpellkareeeeeeeeeeeeeeeee

 5. kur ty nuk të voton as Partia Demokratike, ndoshta as Doktori ? Vërtetë e beson ti zoti Basha, se kryeministri Rama, do ti hiqte shansin Partisë Socialiste për të qeverisur vendin edhe për mandatin e tretë apo të katërt, për të finalizuar reformat e nisura dhe bërë shtetin ligjor, dhe do të të bënte ty kryeministër ? Gjëra të tilla mund ti besoni vetëm ju zoti Basha, madje vetëm fantazistë si ju, por duhej të kishe gjetur diçka më të besueshme, pasi realisht je futur në “telashe” edhe me Ilir Metën. Kjo për faktin sepse, nuk i dihet, ndoshta kreu aktual i shtetit, deri atëhere mund të kërkojë edhe një mandat të dytë si president i vendit. Dhe diçka tjetër zoti Basha, thonë se kur sheh ëndërra me “kryeministër”, do të humbësh diçka të madhe, ndoshta zgjedhjet e ardhshme, ndaj ndale fantazinë dhe merru me Partine

  1. O shoku komisar e di atë shprehje…. Gomarin po e hante ujku, ai thoshte ishalla jam në ëndër.

   O shoku komisar po ju ha ujku i vjedhjeve pa turp të rilindasve që prej 2013.

   Koha juaj mbaroi! Pip, pip, pip, baaauuuu.

 6. Miratoni poshtersine e rradhes dhe, prisni rradhen e poshtersinave! Kush shpreson gje prej k’tyne, harrojeni ate qe thuhet per shpresen “se vdes e fundit”!

 7. Shkurt o igjate, mos e luaj si shume torovicken, se do ta mbeshtjellin keq keta perendimoret qe dine te lozin me mire nga ti politiken, sepse jane zbatues te ligjit e te demokracise. Mblidhe mendjen, qe te ka mbetur, se po te shket e tera sipas informacioneve, e po na co ne rruge pa krye, qe te sherben tya, e hajnave qe ke prane, e ata qe te sherbejne per dy kacidhe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu