• |

Kukësi mesazh për Kupën: Teuta shkatërrohet 3-0 në një ndeshje 10 kundër 9

Fitore e rëndësishme e Kukësit, që tani mund të përqendrohet vetëm tek gjysëmfinalja e kthimit e Kupës, sepse vendin e dytë nuk ia merr dot askush, pas fitores 3-0 përballë Teutës. Suksesi në Elbasan Arena u ndërtuar që në pjesën e parë e ku vendosi ofensiva e rëndësishme e Bluve, që bëri të mos ndihej mungesa e kryegolashënuesit Shkurtaj.

Goli i shpejtë i pësuar nga Limaj në minutën e 5, përshpejtoi mbrëmjen jo për durrsakët, që bënë një pjesë të parë për tu harruar. E në fakt, pas 1-0 Kukësi bëri në fushë cfarë deshi: Cooper shënoi në të dytën ndeshje radhazi, duke mposhtur Frashërin brenda zonës, pikërisht në asist të Abazajt, në minutën e 12′.

Ganezi shënoi dygolëshin e parë me fanellën e Kukësit në minutën e 35′ në një ftesë të parefuzueshme të Abazajt, duke e cuar kuotën sezonale në 4 rrjeta. E gjithë bukuria e 45 minutave të para u prish në të dytën ku tre kartonë të kuq të treguar nga Enea Jorgji kondicionuan performancën. Në të 54 Aleksi mori kartonin e dytë të verdhë, duke shprehur gjithë tërbimin e tij ndaj Jorgjit, ndërsa edhe Beqja e pasoi në të 65, pasi u bë portieri i padeklaruar i Teutës, në tentativë për të shpëtuar golin e katërt. Karton i kuq por gol nuk ka sepse Musolli hiponotizohet nga Frashëri, që nuk kishte harruar sic duket mënyrën e ekzekutimit të ish-shokut të skuadrës.

Një ndeshje e vendosur me superioritetin e tre golave dhe dy lojtarëve më tepër, që i dhanë mundësinë Shehit trë provojë cilin të ri mundi, përpara se edhe Krasniqi të dilte me karton të kuq nga fusha, pas ndërhyrje së gabuar ndaj Çyrbjas.