• |
ide | kryesore

Mblidhet të hënën Komisioni për shkarkimin e Metës, çfarë pritet të ndodhë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

I ndërprerë prej muajsh, të hënën pritet të mblidhet komisioni që heton Presidentin Ilir Meta për shkelje të Kushtetutës. Kur mbetet edhe pak ditë nga skadimi i afatit (31 korrik), komisioni duhet të marrë një vendim që duhet të t’ja kalojë më pas seancës plenare për votim.

Tashmë komisioni ka në tryezë edhe opinionin e Komisionit të Venecias që rrëzoi 2 nga pretendimet më të forta të mazhorancës. I pari lidhet me shtyrjen e datës së zgjedhjeve lokale. Venecia tha se Presidenti nuk i kishte tejkaluar kompetencat përderisa një gjë e tillë nuk ndalohej nga Kushtetuta dhe se kjo nuk ishte e mjaftueshme për shkarkim.


Pika e dytë është ajo e emërimeve në Gjykatën Kushtetuese. Venecia i dha sërish të drejtë Presidentit në përzgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, dhe pezullimin e betimit të Arta Vorpsit dhe zgjedhjen e Marisa Xhaferllari, edhe pse nuk kishte renditjen më të mirë nga KED.

Mbetet të shihet tashmë vendimi i mazhorancës që kohët e fundit ka dhënë sinjale tërheqjeje nga nisma për shkarkimin e kreut të shtetit. ©LAPSI.al

9 Comments

  1. Maxhoranca tani do i shpalle lufte shqiptareve, nuk i ka mbetur gje tjeter. Keshtuqe do dale me nje vendim per shkarkimin e presidentit me votat e deputetit me te ndershem ne bote Murrizi, por jo vetem te atij, por edhe te Gjuzit e ca te tjereve qe paguhen me taksat tona per te na vjedhur. Problemi eshte se si do reagoje Meta…

  2. Pazaret e pista midis PD-se dhe PS- se qenkan bere ne kurriz te shqiptareve jo se like floriri eshte me i mire dhe cdo gje ka marre fund. Lulja kryeminister dhe Ramziu president Ketu cdo gje ka marre fund.

    1. Normalisht qe ka marre fund cdo gje. Te kesh per 7 vjet kryeminister nje hajdut psikoreaktiv me probleme te medha mendore, kper dreq perfundojne punet. Apo jo o i parmer i ores 18:27?

  3. E mor kadosh sa pervoje ke ftuar ti, motra, nona dhe gjithe kurvat e familjes tate duke jetuar ne llumin e mutin Kristaqit dhe mendon se te gjithe kane fatin tend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu