• |
ide | kryesore

Reagon Erdogan: Shën Sofia është çështja jonë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan thotë se çështja e kishës Shën Sofia është çështje vetëm e Turqisë.

“Vendimi përfundimtar për statusin e Hagia Sophia ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë tjetër. Është  çështje jona e brendshme”, tha presidenti turk, duke iu referuar reagimeve për shndërrimin në xhami të Shën Sofias.


Në një intervistë për revistën Kriter, Rexhep Tajip Erdogan u rishfaq në pozicionin e tij për Shën Sophia .

Presidenti turk, tha se vendimi për ta kthyer kishën në muze në vitin 1934 ishte “jashtëzakonisht i dhimbshëm për kombin tonë”. 

Në të njëjtën intervistë, presidenti turk gjithashtu përmendi ato që po ndodhin në rajonin e Mesdheut, duke argumentuar se vendi i tij “nuk dëshiron tension në rajon”. 

“Unë e them qartë dhe me zë të lartë. Ne nuk duam tension në Mesdhe , i cili ka qenë djep i kulturave të ndryshme përgjatë historisë. Përkundrazi, ne besojmë se depozitat e hidrokarbureve janë një mundësi për të gjithë rajonin”, tha Rexhep Tajip Erdogan.

“Dera jonë është e hapur për çdo ofertë bazuar në bashkëpunim dhe shpërndarje të barabartë. Ne jemi të gatshëm të punojmë me të gjithë mbi këtë bazë.” 

24 Comments

 1. Emri im eshte Gay Greek Pistolero me pelqen buzukaqia,muzika tallava dhe i gjati ne sume. Ne Grēqi natyrisht ne pime edhe kafe turke dhe hame qebab alla agia sophia. Shqiptari dhe Turku eshte padroni im.

 2. Turqia nuk eshte shqiperi dhe kandahar kur te huajt bejn ligjin. Ajo i tregon vendin kujdo qe fut hundet ne punet e saj te brendshme. Ndalu beg se ka hendek.

  Ec perpara Sulltan Erdogan

 3. Edhe teatri kombetar qe jevgjiti i Surrelit e prishi gjate pandemise duhej te ishte çeshtje e kulteres wuropiane po ne fakt ata bene sikur e denuan dhe çdo gje u harrua. Çudia e madhe zgjat tre dite keshtu qe Erdogani do bej punen e tij dhe keto nderkombetaret do lehin si qente per nje far kohe dhe çdo gje do kthehet ne normalitet.

 4. PSE THONI VENDOSII PER TA MBAJTUR KISHEN NE MUZE ? AJO KISHTE 500 VJET QE ISHTE XHAMI DHE JO KISHE . DHE NGA XHAMI AJO U KTHYE NE MUZE . NJERA PALE E SHEH PER VLERAT E KISHES , TJETRA PALE E SHEH PER VLERAT E XHAMISE DHE PALA E FUNDIT I SHEH TE DY VLERAT .
  THOTE NJE SHPREHJE , EDHE BABA IM KA QENE TRIM POR KA 30 VJET QE KA VDEK . UNE PER VETE JAM I MENDIMIT TE RRIJE MUZE POR KJO U TAKON ATYRE TE VENDODIN .

  1. Ishte ndertuar nga Kristianet dhe perpara se te kthehej me dhune ne Xhami kish qene per 1200 vite Kishe! Ne ate moment qe ajo ishte simbol i kishes orientale dhe i turqise , ATATURK (Jo erdo**ri) e ktheu ne muze!

 5. Sa paskan qene keta “egersirat” e xhamive..Ngelen “gay” ky “gay” ai..Mbase duhet te flasin pasi te kene studiuar sa preferonte “dylberet” dhe homoseksualitetin perandoria osmane..Lexoni e studioni..se ai qe perflet tjetrin me siguri ka kompleksin e vetes..

 6. Une Gay Greek Pistolero zotohem se kurre nuk do ta tradhtoj mitera Hell-Ass deklaroj trashigimine time kulturore te homoseksualizmit dhe do perhap kudo neper bote jo vetem ne Lesbos dhe Mykonos.

 7. GREQIA SHTET SHKERDHATASH NUK LEJON ASNJE XHAMI SKA NJE SHKOLLE SHQIP
  MEGJITHESE GATI GJYSMA E GERIQISE JANE ARVANITAS
  JANULLATOS DO DUHEJ TE ZHDUKEJ QE KTEJ SE ASNJE TE MIRE SNA KA
  SJELLE PERKUNDER QE PUNON NATE E DITE KUNDER SHQIPERISE
  PLAK BYTHQIRE

 8. Erdoganit mund ta kritikosh per shume gjera por nuk e mohon dot qe eshte lider me karakter te forte dhe fetar i devotshem, fiks nga ata qe fshehin leket e vjedhurave tek kutite e kepuceve.

 9. Ky Grekofili me pseudonim Neri duhet te jete nje nga ata qe i bejne fresk topeve te Erdoganit prandaj i shkreti ja di edhe sekretet se ku Erdogani fsheh parate e tij.

 10. Neri menderi greko jevgjit defteri sumaxhi i dhjeri.
  Neri greko pederi nqs nuk te pelqen shqiperia mund te shkosh me gjithe Janullatos ne Hell-Ass pa te drejte kthimi.

  Shqiperia e Shqiptareve vdekje tradhtareve.

 11. Mbase keta me siper, nuk po kuptojne qe po flitet per Kishen ortodokse, jo per Greqine..Ndryshimi eshte i madh, po nejse, jane te trashur nga trute!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu