• |
ide | kryesore

Kryesia e Shqipërisë në OSBE hap procedurën për zgjedhjen e Sekretarit të Përgjithshëm të OSBE-së dhe Drejtuesve të Institucioneve

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryesia e OSBE-së e Shqipërisë ka njoftuar hapjen e procedurave për zgjedhjen e kandidatëve në postet e Sekretarit të Përgjithshëm të OSBE-së, Drejtorit të Zyrës së OSBE-së për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (ODIHR), Komisionerin e Lartë për Pakicat Kombëtare dhe Përfaqësuesin për Lirinë të mediave. Kryesia shpreh keqardhje që 57 shtetet pjesëmarrëse nuk mund të arrijnë konsensus për riemërimin e katër zyrtarëve që aktualisht kanë këto pozita.

Kryesia sidoqoftë respekton pikëpamjet e shteteve pjesëmarrëse, delegacionet e të cilëve në Vjenë javët e fundit kishin diskutuar për riemërimin e detyrave për një mandat të dytë tre-vjeçar. Kushtet e tyre aktuale skadojnë më 18 korrik 2020.


Riemërimi i kandidatëve do të lejonte, ndër të tjera, vazhdimësi të qetë të aktivitetit për Organizatën në mes të pandemisë COVID-19. Një angazhim në rënie ndaj institucioneve të qëndrueshme do të paraqiste sfida të rëndësishme për multilateralizmin efikas, tha Kryesia. Shtetet pjesëmarrëse inkurajohen të mbajnë një qasje bashkëpunuese dhe konstruktive në procesin e emërimit ndërsa ecim përpara, shtoi ai.

Me qëllim të arritjes së konsensusit për plotësimin e këtyre pozicioneve nga Këshilli Ministror i OSBE-së në Tiranë në Dhjetor, Kryesia u kërkon Shteteve pjesëmarrëse të propozojnë kandidatët për të katër pozicionet deri më 18 Shtator 2020.

5 Comments

  1. Prostitutat në Hamburg kërkojnë rihapjen e bordellove,prostitutat ne tirone mbrojne erdokarin turk me zell te madh,shpellkaret dun baben salih ne pd

  2. Lulzim Basha teksa poston edhe fotot me maskë.

    Kujtojmë se më herët kreu i PD është proceduar nga Policia, pas takimeve pa maska në Durrës, shkruan javanews. Gjithashtu ai është shfaqur edhe në tubimet për Teatrin Kombëtar, pa asnjë mjet mbrojtës kundër koronavirusit. Apo në takimet me qytetarë të ndryshëm në terren, ku nuk kanë munguar as fotografitë sup më sup.

  3. Çfar lajmi eahte ky mua me duket tallje trapi. Akoma shqiptaret I besojne perrallave me EU dhe integrime euro atlantike?

  4. Çfar lajmi eshte ky mua me duket tallje trapi. Akoma shqiptaret I besojne perrallave me EU dhe integrime euro atlantike?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.