• |
ide | kryesore

Opozita qesharake, prap ndryshon version për kodin

-Instant, Lajme, Të fundit

Opozita e re në Parlament po shnderrohet në gallatë pasi po tërhiqet nga propozimi i saj për rritjen e pragut elektoral në zgjedhjet e ardhshme.


Në propozimin e ndryshimeve kushtetuese e firmosur nga 29 deputetët të pakicës në Kuvend, vetë deputetët e opozitës së re propozuan që pragu elektoral nga 3% që është aktualisht, të rritej në 5%.


Por pas diskutimeve, përfaqësuesit e opozitës së re, janë tërhequr nga qëndrimi i mëparshëm i firmosur nga vetë ata, teksa kanë kërkuar që pragu të ulet në 2%.

Në emër të Grupit Parlamentar të Demokratëve, Korab Lita ka thënë se propozimi i tyre për rritjen e pragut në 5% dhe ndalimi i koalicioneve ngushton hendekun për futjetjen në parlament të partive të vogla. Kërkesa e Korab Litës për të zbritur nga 5 në 2% pragun elektoral, është mbështetur nga të gjithë deputetët e opozitës.

Deputeti Myslim Murrizi deklaroi gjatë fjalës së tij se e mbështet nismën e Litës, për të zbritur në 2% ndërsa pritet edhe qëndrimi i mazhorancës rreth këtij propozimi.

“Mbështes në emër të opozitës propozimin e relatorit, që të ndryshojë pragu i përqindjes që ka qenë 5% të merret në konsideratë dhe të zbresë ai prag nga 5% në 2%”, tha Murrizi.

15 Comments

 1. Asaj jashte parlamentare ti plehre mavi e hajdut rilindas i vjen anash !
  Opozita eshte nje,ajo nuk eshte parlamentare !
  Ata qe jane ne parlament jane ca qelbesira te padinjitet e pa integritet !!Ca vemje ne sherbim te edvin rames,te cilet nuk do bejne ndryshe nga ajo qe u eshte thene nga Taulant droga !!!
  Opozita se shpejti vjen ne qeverisje ,ne rastin me te pare,rilindja e partise socialiste ka marre fund,plaçkitjes dhe monstruozitetet e saj ne keto vite u ka ardhur fundi !Do te shkoje per lesh edvin hajduti e genjeshtari i pacipe fare !Po kerkon te shpetoje lekuren e tij,te gjeje nje menyre per te marre garanci per mosfytjen ne burg !
  Nuk do ja arrije dot !Edvin var veten !!!

 2. Po pse mos ke prit ndonje relatim te kalibruar e te argumentuar dhe teknike legjislative…!!!
  Me çfare programi elektoral (pa shkuar te realizimi apo jo) i mori Ai votat (qe quhen legale) apo me çfare po konkurohet per gjithshka…. (kudo PPP-e ka)!!!
  Koke a pil e kemi pas gjithmone ne breza (terheqja e vemendjes u realizu, kaq)!
  Ne fund te limitit do dalin udheheqesit largpames me formulen magjike (gjithmone mos te harrojme ne interes te kombit dhe te popullit) dhe shkojme te lumtur ne zgjedhje se cilin nga M-te te votojme (hedhim nje leter se te tjerat i din udheheqja)!

 3. Si ka mundesi qe kesaj opozite bisht i plotesohen te gjitha kerkesat. Kur ishte opozita reale ne parlament asnje leshim nga maxhoranca, por vetem fyerje dhe telendisje

 4. I paemer 14:41 dhe Ahmet,
  qe je bolet e te njejtes loqe nuk diskutohet por ajo qe dyshohet eshte se ti duhet te jeshe komentuesi idiot ipasardhes i ari-t, Stalini.

 5. I paemer 15:43 !Ato te duken ne balle,je komplet ar me k para !
  Mendoj se as te mesmen nuk e ke bere e leshon jarget me ere delesh ketu !
  Qelbes e qelbesira u ka ardhur fundi !
  Vjedhja,mashtrimet,vjedhjet,degjenerimi i shoqerise dhe kultures se ketij vendi,po i vjen fundi sebashku dhe plakushit te Surrelit.
  Per ty rilindas socialist,kam dy fjale,as te gishti kembes nuk me vjen per asgje !
  Hajduter,gjeni vrime e shpetoni,mos ikni se na duheni,ku do i marrim parate qe te bejme kete vend ?!
  Nga ju hajduter e mashtrues,ju do ua marrim !

 6. Ne thelb i gjitha keto manovra elektorale konkludojne ne dy forma qeverisje: Qeveri e forte ose qeveri e dobet. Kjo qe kemi sot qeveria e PS e qe kishim kur qeveriste PD jane qeversje te forta ku kryeministri eshte “Zoti”, kujtoni Berishen e Edin si kryeministra, tjetra eshte qeverisje me shume parti ne te, ku kryministri eshte vazhdimisht i shantazhuar mjaftushem. Ke doni o shqiptar? Kryeminister “Zot” apo kryeminister qe me e pakta nuk eshte “Zoti”?

 7. Të besosh se “Lulzimi do të bëhet kryeministër” apo dhe se “ai do të bëjë shtetin ligjor”, është njëlloj sikur të thuash “Doktorri nuk ka qenë asnjë ditë komunist, por ka lindur demokrat”

 8. I paemer 14:41, Ahmut dhe I paemer 16:38,

  kame 30 vite qe i dhashe dum vetes time per te qene sa me larg juve qe shkoni deri tek jarget dhe era e deles. Ndonese ju meshiroj se nuk eshte faji juaj ti me detyron te pergjigjem ne kete menyre.
  Meqenese qenke njohes i deleve dua te ndimoje qe kur t’a rruaj manallin te dhuroje leshin per t’a bere farnelle dhe corape per dimer se me kane thene qe akoma nuk eshte rregulluar ngrohja andej nga ju, prandaj me shkruaj adresen te t’a nise me poste.

 9. Ate motren dhe gruan te shkerdhevsha o i-pa emer-mavi qe ma ke marre perseri ne goje.O robqire ju erdhi fundi me gjithe ato shurrat e baxhellat qe ke ne shtepi .Ato do shpetojne nga -Shykyrinjte – por do na luten ne perseri per te na bere -gojore-.Ne te vertete ato jane me stazh te gjate -partie-per kete pune .Mamken do na i dergosh me dhembe te vene sic na i dergove radhen e pare qe te na i gudulise -neper goje .Mire ke komentuar ne kohe te pershtatshme ,ne oren 15;43 ke kohe te na i sjellesh pak me shpejt.

 10. Qe nga shurrat e shtepise dhe te gjithe fisit edhe femijet e djepit te kam shkerdhyer dhe do te ti shkerdhej .Mamken ma dergo me dhembe te vene mos harro o moter dhe grua qire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu