• |
ide | kryesore

Kërcënon Gjermania: Tërhiquni nga ndryshimet kushtetuese ose bllokojmë hapjen e negociatave

-Instant, Kryesore, Lajme

“Me marrëveshjen e 5 qershorit dhe marrëveshjet e tjera të bazuara mbi të, qeveria dhe opozita kanë hartuar një reformë të mirë zgjedhore. Kjo reformë zgjedhore tani duhet të miratohet nga Parlamenti pa ndryshime, ashtu siç përcaktohet në marrëveshjen e 14 janarit 2020. Atëherë do të përmbushej kërkesa e bërë nga BE dhe Bundestagu gjerman për të kryer një reformë zgjedhore në një proces gjithëpërfshirës midis qeverisë dhe opozitës – përfshirë opozitën ekstra-parlamentare.

Por tani po dëgjojmë për vendime në Parlament, për të ndryshuar marrëveshjet e 5 qershorit dhe kushtetutën, duke ndaluar formimin e koalicioneve zgjedhore nga partitë përpara zgjedhjeve.


Të dyja këto ndryshime, nëse do të miratohen nga Parlamenti, do të ishin një shkelje serioze e marrëveshjeve të 5 qershorit dhe 14 janarit.

Ndryshimi kushtetues për më tepër do të minonte tërë reformën zgjedhore dhe kështu do ta asgjësonte atë.

Në praktikë, kjo do të thoshte, se Parlamenti shqiptar do të bënte të pavlefshme reformën zgjedhore të arritur me marrëveshjen e 5 qershorit.

Kjo do të vendoste parlamentin shqiptar dhe shumicën qeverisëse, përfshirë Kryeministrin, kundër vendimit të të gjithë krerëve të shteteve dhe qeverive të Bashkimit Europian, të marrë në mars të këtij viti, dhe do të vinte në veçanti në pikëpyetje perspektivën e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Për më tepër, një qasje e tillë do të ishte një shkelje e jashtëzakonshme e besimit ndaj BE-së, OSBE-së dhe aktorëve të tjerë ndërkombëtarë që kanë dhënë një kontribut të rëndësishëm për arritjen e një reforme të mirë zgjedhore.

Bundestagu gjerman nuk do të aprovojë konferencën e parë ndërqeveritare dhe hapjen e negociatave të anëtarësimit, për aq kohë sa nuk miratohet marrëveshja e 5 qershorit nga Parlamenti pa asnjë ndryshim dhe pa ndryshime kushtetuese që minojnë këtë marrëveshje.

Prandaj u bëj thirrje kolegëve në Parlamentin shqiptar:

Bëni një hap të madh drejt forcimit të demokracisë në vendin tuaj dhe miratoni reformën zgjedhore siç përcaktohet në marrëveshjen e 5 qershorit. Dhe hiqni dorë nga ndryshimet e planifikuara kushtetuese që do ta shkatërronin reformën zgjedhore. Vetëm atëherë ju do të keni akoma mbështetjen e fortë të Bundestagut gjerman.

Prandaj: mos vini në pikëpyetje perspektivën e BE-së për vendin tuaj! Populli shqiptar nuk e meriton këtë! ”

42 Comments

 1. akoma ju me keto karlliqe, se rrun jo Gjermania po asnje shtet ne europe per shqiperine e jo me se ca bejm ne me reformen zgjedhore. Per te gjith keta qe dalin e flasin eshte lobur qofte nga njera parti e qofte nga tjetra. Lene qe ky tipi as qe ia paska idene fare ca eshte bere ose ia kan shkruajtur tekstin gabim, thote “Me marrëveshjen e 5 qershorit dhe marrëveshjet e tjera të bazuara mbi të, qeveria dhe opozita kanë hartuar një reformë të mirë zgjedhore.” Ky akoma nuk e di qe s’eshte bere e s’eshte folur per nje reforme zgjedhore, thjesht jan vendosur 2-3 arna e eshte lene ashtu sic eshte. Here tjeter kursejini keto karlliqet me nderkobetare

    1. Ne fakt, ka raste kur i meritoni sufllaqet.
     Po kur te ndryshoje pushteti, me cfare do ushqeheni ju sufllaqexhinjte?!
     Eshte problem madhor ky, duhet ta mendoni mire…

  1. Pa tjeter aqif,Latif, Mazllem,me fal Hajdar apo si karin e ke emrin, ne ty te degjojme. Sa per Ameriken, BE e Gjermani e biles edhe mendjes tone i kemi thene ik pirdhu. Sa te kemi Taulantin dhe Librazhdin ne sia fershellejme askujt.

  2. Po kaw shume ju desh Gjermaneve qe ta kuptojne qe Edvini eshte BASTARD I LINDUR , mjafton te shikonin nga çfare familje vjen bastarde ne breza , bythelepires te te gjitha regjimeve 🤮🤮🤮🤮

   1. BOTA TALL KARIN ME NE O IDIOT .
    STABILITET PER VENDE BASTARDE SI PUNA JONE DHE DEMOKRACI PER VETE.
    SHQIPERIA DO BEHET KUR SHQIPTARET TE KOMANDOJNE VETVETEN .

    1. Bota nuk tall karin me ne se ka 30 vjet qe na ndihmon me miliarda qe tbohesh njeri edhe vazhdon akoma te na ndihmoi,por idjotet si ty e kuptojn ndryshe se e kon shejtonin ne bark.
     Komando veten ne fillim,komento se ce ka thon nenkryetari i bundestagut dhe jo kari leshi burdello,masnej vijn tjerat.Drejtohu vetes nje here pastaj drejtoju ne shumes shqiptareve.

     1. Ku i ke miliardat o idiot?
      Kur ta kuptoni ju si si tall karin bota, vecanerisht gjermania me shqiperine, do jete teper vone per ju.
      A e di ti o nallban qe nga 1 Milion € qe jep Gjermania mbi 900’000 i marin po gjermanet e punesuar si “eksperta” qe vin me na dhon ne “men” ktu. E vetmja gje per te cilen ka dhene nje kontribut te madh gjermania ne shqiperi eshte, zhvillimin e korrupsioit, kete e kam me fakte te provuar.

  3. keta karat qe komentojne nga 100 raste, 99 here i kan pas nderkombetaret kunder e na ka ca trapin si lapsi me artikuj e si karat me komente, 1 here qe doli nje e u mbeshtet mbas 99 disfatave dalin karat e eksitohen me komente

  1. Tani le te dale Lymi dhe te thote Alo mirmroma! Nuk e kuptoni qe perendimi e shikon Ramen si karte te djegur..Problem tani eshte si do ja dale Basha pasi Rilindja i la toke te djegur kudo.Shyqyr qe mendojne te tjeret per ne se per ne cdo budalla ne krye behet mbret me kete popull .

 2. Sugllaqexhinjye para nje viti shkruanin me germa te medha se opoziten nuk e duan nderkombetaret. Jua futi ky apo jua futi ay. Por sot, te forte nga aelanca me Murrizin, Gjuzin, Hajdarin me disa kalores trima si Balla, Spiropali, Balluku, Hysi, Manja e shume te tjere, i thone “NDAL” BE dhe SHBA, ky vend ka zot dhe ne na i ka hapur negociatat dhe shishet e shampanjes Edi Rama qe para dy vitesh, BE nuk ka force qe e ndal ne rrugen e saj drejt Shqiperise. Por e vetmja frike eshte se mos na dale ndonje vendim gjykate franceze ku eshte denuar njeri per shitje ikonash dhe ne kete rast SPAK do jete i detyruar nga amerikanet qe te hetoje…

 3. Duke dashur të prishin marrëveshjen e 5 Qershorit, apo duke paralajmëruar “trazira dhe kaos” në gjithë vendin, ish-opozita e vjetëruar e tranzicionit, po tenton të mbajë peng të ardhmen e vendit, Parlamentin e Shqipërisë, procesin e integrimit dhe reformave europianizuese. Zgjedhjet e 2021, natyrisht do të nxjerrin jashtë skenës politike, kryetarët parazitë dhe partitë e tyre tranzitore, për ti hapur rrugën një epoke të re civilizuese, dhe marshimit të pandalshëm të Shqipërisë drejt BE.Nuk eshte gjermania o gazekar por cdu njelloj si te jete PD ne shqiperi

 4. Po keta minjte e bunkerit te Endri Fuges vetem ne nje vrime i bien ,vetem vrimes se bythes se tyre,se tjeter skane ca bejne ,dhe si duket u lodhen me kete pune.

   1. Shapke ju fusin karin dhe nga nje sufllaqe asnje lek me teper. E di se shfryja loqen me nje zocke kur dilte nga bodrumi i komenteve. Une e palloja me krepa dhe me kastravec te fresket

 5. Ku do futesh tani o i gjati , Mendon per vehten tende oi korruptuar se Shqiperine ha bere m….. Do jesh ne nje biruce me Caushin e do qani hallet .Le qe ti nuk krahasohesh fare me Caushin sepse eshte me i ndereshmen se ty , ne personin tend gjejne vend gjithe te ligat dhe paudhesite . Po merr me qafe shqipetaret Duke i larguar nga Europa . Rilindjes duhet te dal e jashteligjeshme

 6. Europes nuk i plas fort per ne, por kur te plasi ketu, do te thote vazhdoni, edhe jo ndalni dhunen sic ndodhi pak kohe me pare

 7. Ku eshte spiropali aman

  Me shkoqur sbehete…

  O rame ik o i marre

  Je kontigjent burgu rama, aty e ke vendin me shoket e tu shullazi dajti frroku rroshi doshi qazim sejdini suel cela fatmir gon xhafa. Sajmir tahiri aka qorri po te pret

 8. Te isha une Psikopati i Surrelit nuk terhiqesha.
  O e shkaterroja perfundimisht kete vend, dhe keshtu hyja ne histori njesoj si Enver Hoxha, o largohesha si humbes.
  Perpara Kristaqino!

  1. Ti duhet te jeshe Berisha se ai ja qiu nanen ketij vendi dhe nuk i del shpirti po nuk e dogji edhe nje here o i mbytur ne spermen e Kristaqit…

 9. DAKORT PER KETO NDRYSHIME SIPAS QEJFIT TE PALLOSHIT , AS MISH E AS PESHK , POR MOS KUJTONI SE AJO E 5 QERSHORIT ESHTE ME EMIRE . O TE BEHEN NDRYSHIME KUSHTETUESE ASHTU SIÇ DUHET OSE HIÇ.

 10. Ne kete vend nuk eshte punuar keq , as shume keq . Por me keq sesa kaq nuk mund te behej .
  Ne kete vend duhet nje kallup tritol per meter kartror qe ta sjellesh ne vije .

 11. DUHET TJU QISH ROPT JUVE NE FILLIM PASTAJ KETYRE KURVAVE TONA TE POLITIKES . JENI JU QE E SHKATERRUAT KETE VEND ME TEORINE , TE KENI STABILITETIT PAÇKA SE MUNGON DEMOKRACIA .

 12. Duke dashur të prishin marrëveshjen e 5 Qershorit, apo duke paralajmëruar “trazira dhe kaos” në gjithë vendin, ish-opozita e vjetëruar e tranzicionit, po tenton të mbajë peng të ardhmen e vendit, Parlamentin e Shqipërisë, procesin e integrimit dhe reformave europianizuese. Zgjedhjet e 2021, natyrisht do të nxjerrin jashtë skenës politike, kryetarët parazitë dhe partitë e tyre tranzitore, për ti hapur rrugën një epoke të re civilizuese, dhe marshimit të pandalshëm të Shqipërisë drejt BE.Nje tufe lakuriqesh skifteresh debatikas shpellkare guerilas cecene qe komentojne ketu larte ne kerkim te rrugicave me diell,por kur prasin e tritanit e keni akoma ne bythe prej 23 vjetesh dhe do te vazhdoni ta mbani ne bythe deri kur te ngordhe salih karaxhic berisha,hani supen e salihut mbas prasit ne bythe

  1. Fantazi e shkelqyer. Ja nje Kadare i dyte i kombit shqiptar. Nje gjeni i mendimit te lire. Me siguri, ky i paemri i ores 21:09, eshte frymezyar nga ndonje diarre e momentit dhe ne banjon allaturka ka shkruar kete koment qe perben nje veper arti me vete. Socrealizmi eshte krenar me njerez te tille qe ju vjen frymezimi ne wc allaturka

 13. Arsyetimi qe po perdoret per te ndaluar koalicionet eshte se fleta e votimit duke futur listat e hapura, do jete shume e gjate. Duke marre si shembull qarkun e Kukesit nga ku dalin tre deputete dhe meqe 1/3 eshte ekskluzivitet i keyetareve, do kishim dy kandidate ne listat e hapura. Le ta zeme se ne zgjedhje marrin pjese 30 parti, keshtu do kishim nje liste me 30 parti dhe 60 emra ku zgjedhesi do zgjedhe nje parti dhe nje emer. Nese do kishim dy koalicione me numer te barabarte partish, pra nga 15 parti, prape fleta e votimit do ishte me 30 parti dhe 60 kandidate. E njejta gje vlen edhe per Tiranen ku do ishin nga 23 emra per secilen parti, pra 30 parti me nga nje liste prej 23 kandidatesh do kishim nje flete votimi me 720 rrjeshta dhe kuadrate ne krah per te vene shenjen e votimit, por edhe nese do kemi koalicione, asgje nuk ndryshon pra 30 emra partish dhe nen secilen prej tyre 23 kandidate duke bere qe te kete te njejten madhesi si flete votimi. Se ku e shohin ndryshimin “adhuruesit” e listave te hapura, vetem Myslym Murrizi me Kujtim Gjuzin mund ta dine.

 14. Nuk terhiqemi se jemi mesuar me “edhe bar do hame e nuk nenshtrohemi” dhe e kemi restauruar ne “edhe bar do hame, as uje e drita nuk duam por deshirat e Rames do i plotesojme”
  Sa per ate bllokim hapje negociatash ohuuu, ne ndenjem 47 vjet me kufinj te bllokuar e jo mos rrijme me negociata te bllokuara.

 15. Lulzim Basha ka caktuar edhe drejtuesit e Qarqeve.

  Në disa takime ka pasur edhe sherr, dhe kjo, me sa duket, ka shtyre demokratët e Kinostudios që të vënë portretin e Nënë Terezës në zyrë, për të frymëzuar paqen.

  Natyrisht portreti i Lulzim Bashës duhet të jetë shumë më i madh dhe prezent në zyrë!

  Aq sa të duket, sikur ai është fizikisht aty.shkoni neper mbledhje shpellkare dhe mos gjuani me grushta por ne karrike

 16. Njerez, mos u habisni me Kopjacin e Mender Bazes ores 10:35 qe ne kete shkrim per Bundestagun gjerman qurravitet akoma pas atyre qe i kane shkordhy grua, moter e i kane derrmu bythen, domethene ato qe i quan “shpellkar”! Kete e ben se i ka pare keq ajo byth e derrmuar…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu