• |
ide | kryesore

OBSH paralajmëron se kriza e koronavirusit mund të përkeqësohet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pandemia mund të përkeqësohet shumë nëse të gjitha kombet nuk respektojnë masat paraprake themelore të kujdesit shëndetësor, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).


Sipas një raporti të lëshuar nga grupi i të drejtave të njeriut Save the Children, pandemia ka shkaktuar “një emergjencë arsimore”,  pasi 9.7 milionë fëmijë nuk po kthehen më nëpër shkolla.


Një në tre pacientë të Koresë së Jugut të sëmurë rëndë me COVID-19 treguan një përmirësim në gjendjen e tyre pasi iu morën ilaçe antiviralë, thanë autoritetet shëndetësore.

Më shumë se 12.98 milion njerëz në mbarë botën janë diagnostikuar me COVID-19 dhe më shumë se 570,000 kanë vdekur, sipas një informacioni nga Universiteti Johns Hopkins. Më shumë se 7.1 milionë pacientë janë shëruar.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *