• |
ide | kryesore

Rama nuk hap listat, por heq vetëm koalicionet parazgjedhore

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Zbardhet sot drafti i miratuar nga Komisioni i Ligjeve, ku PS ka bërë ndryshimet e saj në draftin e opozitës parlamentare. Në draftin e miratuar përcaktohet se listat e hapura shtrihen vetëm për 2/3 e listave, ndërkohë që 1/3 e listës caktohet në mënyrë të pandryshushme nga partia. “Ligji për zgjedhjet garanton që votimit parapëlqyes t’i nënshtrohen jo më pak se dy të tretat e listës shumemërore” – thuhet në draftin e miratuar.

Kjo nënkupton që nëse në Tiranë ka 34 kandidatë për deputetë, atëhere 11 kandidatë listohen nga partia dhe janë të pandryshueshëm, ndërkohë që qytetarët mund të zgjedhin nga mandati i 12 e në vijim. Pra nëse një parti politike fiton 15 mandate në Tiranë, atehere 11 janë në listat e mbyllura të partisë dhe të caktuar prej saj, dhe vetëm 4 deputetë mund të zgjidhen nga qytetarët. Pra praktikisht pjesën fituese të listës e cakton partia, dhe jo qytetarët.


Kjo rrëzon alibinë e Edi Ramës se do hapte listën, duke dalë zbuluar që qëllimi i vetëm i ndryshimit të mendimit në 10 Korrik, është heqja e koalicioneve parazgjedhore.

13 Comments

 1. KJO ESHTE KURVERI
  ATEHERE KY KETE E BERI VETEM PER KOALICIONET.
  VETEM REVOLUCIONI E ÇRRENJOS KETE KASTE KURVASH POLITIKE.
  O LISTA TE HAPURA 100% OSE MBYLLINI DHE MOS NA QINI KARIN ME MASHTRIME.
  TE QIFSHA ROPT O EDI RAMA , PASKE QENE PROSTITUTA ME E MADHE E KETIJ KOMBI

 2. Murrizi luftoi si luan, dhe megjithese i dhane leje ndertimi nuk i shkoi mendja te tradhetoje listat e hapura. Vetem se ka nje problem, minimalisht 2/3 e parlamentit do jene nga listat e mbyllura dhe pragu u ul ne 2%. Keshtu, Murrizit i duhen se paku 25 mije vota ne rang kombetar dhe te palten 10 mije vota ne qarkun e Fierit, per t’u bere deputet. Ose e thene ndryshe i duhet te paguaje nja 7.5 milione euro nese nje vote vlen 50 euro. Megjithate edhe nese ia hedh kush dhe nuk e voton, Murrizi nuk e rruan per ata leke, mjafton te rroje rilindja se do ia jape ne nje menyre tjeter. Gjuzi nuk ka leke per te dhene, por do ia kete borxh te gjithe votuesve.

 3. Rama eshte bythqir se prishi koalicionet. Shqupistat antikomuniste duan koalicion me LSI antikomuniste dhe me kacin e zi antikomunist. Ata jane gjithashtu patriote te flakte dhe bejne koalicion me idriz comin dhe republikanin lexhendar Fatmir gerdeci. Po jane edhe pak te pabese kur ne koalicion fusin dule grekun. Dhe behen legena kur ne koalicion fusin klanin e zemunit dhe nar traktoristin.
  Gjithsesi pak rendesi ka. Rendesi ka qe Rama eshte bythqir dhe do zhduket nga uragani veshderr popullor.

 4. ÇENDURI ALLA SHQIPTARÇE . PO SI NUK E BEME NJE PUNE TE HAJRIT DHE TA ÇONIM DERI NE FUND?
  E KEMI MENDJEN VETEM TEK MASKARALLEQET . OSE HAPINI 100% OSE LEJINI KESHTU SIÇ JANE .

 5. Duke dashur të prishin marrëveshjen e 5 Qershorit, apo duke paralajmëruar “trazira dhe kaos” në gjithë vendin, ish-opozita e vjetëruar e tranzicionit, po tenton të mbajë peng të ardhmen e vendit, Parlamentin e Shqipërisë, procesin e integrimit dhe reformave europianizuese. Zgjedhjet e 2021, natyrisht do të nxjerrin jashtë skenës politike, kryetarët parazitë dhe partitë e tyre tranzitore, për ti hapur rrugën një epoke të re civilizuese, dhe marshimit të pandalshëm të Shqipërisë drejt BE.Keshtu e kerkoje basha,ate qe ka bere me zgjedhjet brenda pd keshtu mos u merzisni o shpellkare

  1. O te qifsha ropt o kurve mavi , ju bete vetem sa rritet lartesine e mutit o kurva te lindura . Por do ta hani vete te gjithin me kete qe bete . Shpellaret babin , kina nonen mare e prape .

 6. SA TURP . DY VJET ZVARRE PER TA BERE ME KEQ SESA ISHTE .
  MURRIZ KETE KERKOJE ????? ÇOÇ NA U DUKE POR ME KURVE SE KETA DOLE .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu