• |
ide | kryesore

Profil Wadephul/ Njeriu pranë Merkel që po kërcënon Edi Ramën

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Një nga figurat kryesore të partisë së Merkelit, deputeti gjerman Johann David Wadephul, është vënë në qendër të vëmendjes në Tiranë. Deklarata e tij e fundit u ka dhënë krahë demokratëve, ndërsa e ka detyruar kryeministrin Rama të flasë për një mik të mirë dhe një evropian të palëkundur, por që këtë herë e ka zhgënjyer.


Në fakt ajo që numri dy i grupit parlamentar të CDU-CSU-së tha një ditë më parë, mund të quhet pa frikë si një nga kërcënimet më të forta që ndonjë lider shqiptar ka marrë që prej vitit të zi ’97.


Ai e kërcënoi Ramën se nëse shkon përpara me prishjen e njëanëshme të marrëveshjes së 5 qershorit, kjo mund të shpjerë në pezullimin e negociatave me Shqipërinë.

Lexo me tej:

Kërcënon Gjermania: Tërhiquni nga ndryshimet kushtetuese ose bllokojmë hapjen e negociatave

Dhe kjo deklaratë nuk vjen nga një politikan dosido. Lapsi.al ka hetuar mbi të.

Johann David Wadephul është një njeri tejet i afërt i Merkelit dhe i shefes së BE, Von der Lyen me të cilën ka punuar ngushtë për hartimin e strategjisë për politikën e jashtme të koalicionit të sotëm qeverisës. Ky ish avokat nga Kieli i Gjermanisë ka qenë pjesë e CDU që përpara katër dekadash. Ai është një nga anëtarët më të zëshëm të komisionit të jashtëm të Bundestagut, ku është marrë kryesisht me vendet e lindjes së mesme, gjirin Persik, Iranin, Rusinë, Bjellorusinë dhe natyrisht Ballkanin Perendimor.

Në këtë kuadër ai ka qenë i njohur edhe në Shqipëri. Ndryshe nga kolegu i tij Krichbaum, i cili i ka artikuluar herët kritikat ndaj regjimit të Ramës dhe i cili paralajmëroi i pari kushtet ndaj vendit tonë, Johann David Wadephul, ka qenë më i ekuilibruar në gjykimin e politikës së brendshme të Shqipërisë. Ai ka qenë kundër djegies së mandateve nga opozita, duke i bërë asaj thirrje: “Mos u mbyllni përgjithmonë”.

Ai ka përshëndetur disa vendime të qeverisë Rama si ai për ta hapur vendin për pritjen e refugjatëve, një lëvizje që kryeministri e ndërmori si shkelje syri ndaj Gjermanisë për të hapur negociatat. Wadephul deklaroi disa herë se Gjermania është pro Shqipërisë në këtë proces dhe se ajo po bën të gjitha përpjekjet për të bindur Francën që të mos përdorë veton e saj për hapjen e negociatave.

Deputeti gjerman: Po përpiqemi të bindim Francën për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Pra, ky aleat i krahut të djathtë, ndonëse i përket të njëjtit spektër si PD-ja, nuk mund të konsiderohej mes kundërshtarëve të Edi Ramës në Berlin. Por pika ku ai u thye, ndodhi diku në pranverën e vitit të shkuar, kur ai kuptoi se ato që po ndodhnin, nuk ishin thjeshtë probleme të një demokracie në tranzicion, por një përpjekje e Ramës për të instaluar një regjim njëpartiak në vend.

Pas çdekretimit të datës së zgjedhjeve moniste nga presidenti Meta, Wadephul deklaroi: “Zgjedhjet pa pjesëmarrjen e opozitës janë problematike në aspektin demokratik. Prandaj duhen vënë në tryezë të gjitha opsionet që u garantojnë qytetareve dhe qytetarëve mundësi të vërteta për të zgjedhur në zgjedhjet lokale. Këtu hyjnë edhe masa të jashtëzakonshme, si për shembull, shtyrja e datës së zgjedhjeve lokale. Qëllimi më i lartë duhet të jetë kthimi pa ekuivok në procedurat demokratike dhe respektimi i standardeve të shtetit të së drejtës në zgjedhje”. Ai së bashku me deputetin tjetër gjerman Christian Schmidt, ofruan ndërmjetësimin e tyre për krizën e zgjedhjeve lokale. Por Rama e refuzoi dorën e tyre të shtrirë.

Reagon partia e Merkel: Gati të ndërhyjmë për zgjidhjen e krizës në Shqipëri

Ndoshta, ky është edhe momenti i fundit që e bindi numrin dy të CDU CSU-së t’i ashpërsojë qëndrimet. Ai u bë strumbullari i marrëveshjes për reformën zgjedhore mes mazhorancës dhe opozitës, i bindur se kjo e fundit nuk mund të qëndrojë më jashtë sistemit.

Kur Edi Rama provokoi rëndshëm konsensusin fraxhil të sapo arritur, duke shkatërruar Teatrin Kombëtar në kohën e gjendjes së jashtëzakonshme, reagimi i Wadephul ishte larg qëndrimeve të ekuilibruara që kishte mbajtur më parë.

Ai e etiketoi këtë akt të nxituar dhe të dhunshëm, duke e shoqëruar me një pyetje retorike: “A kishin të drejtë kundërshtarët e mij politikë të parlamenteve të ndryshme, kur refuzonin hapjen e negociatave me Shqipërinë?”

Edhe deklaratat e tij të fundit pas përmbysjes që Rama po i bën marrëveshjes së 5 qershorit, nuk janë aspak të pafajshme. Duke qenë se Wadephul është njeri shumë pranë kancelares Merkel dhe tejet i dëgjueshëm prej saj për Ballkanin Perendimor, qëndrimet e tij të para një dite nuk mund të shihen të palidhura me ato që Merkel mbajti para parlamentit europian, kur e diferencoi Shqipërinë nga Maqedonia dhe para nesh vuri ndajfoljen ndoshta për mundësinë e fillimit të bisedimeve me BE.

Pra kur Wadephul, thotë se negociatat mund të pezullohen, ato janë fjalë që vijnë nga një njeri i afërt i kancelares dhe i shefes se Komisionit Europian , Ursula Von der Lyen. Por mbi të gjitha, ato janë fjalë që shqiptohen nga një përfaqësues i së djathtës, që kur u afrua me Shqipërinë nuk qe aspak armiqësor me Ramën, ashtu sikurse e pranon edhe vetë kryeministri ynë, por që duke parë dhe analizuar aktet e tij, ka ndryshuar radikalisht për të mbërritur në kërcënimet që po artikulon sot.

©Lapsi.al

25 Comments

 1. Te gjithe e kane ngrene pluhrin e Rames ne fillim, por gjermaneve po ia fute nje here nuk nuk ta japin me shansin t’ja fusesh prap. Rama po perfundon si Enveri qe na coi deri ne Kine. Ky do te na kthej tek Erdoqeni por harron qe shqiptaret shohin telenevelat turke dhe thone: “Aman vetem si keto jo”.

  1. Deri sot Rama ka mundur të mbijetojë në politikë, vetëm nga kujdesi i i BE që në Ballkanin e trazuar ku Rusia përpiqet të fut hundët e saj nëpërmjet Serbisë, të ruajë një stabilitet të dyshimtë qoftë edhe me Ramën në Shqipëri.
   Nga ana tjetër, eksperimenti me reformën në drejtësi që e bëri Shqipërinë si vendin e vetëm pa Gjykatë kushtetuese e Gjykatë të lartë, duket kjartë se në vënd ta reformonte drejtësinë shqiptare, e çoi ate në kolaps të plotë.
   Për reformën e famëshme në drejtësi, si SHBA ashtu edhe BE, pati investuar para të madhe duke krijuar përshtypjen se kjo reformë po drejtohet prej tyre.
   Edhe Rama, për ta paraqitur këtë reformë, jo të mvarur prej qeverisë së tij po prej “ndërkombëtarëve”, arriti të fusë duartë që i ashtuquajturi Veting, të pastronte kryesisht ata juristë nga të cilët kishte frikën se do ti viheshin hetimit të abuzimeve të rënda të qeverisë së tij.
   Me të drejtë formalisht, BE dhe SHBA, largimin e opozitës në bllok nga parlamenti, e quajti një veprim të nxituar e të dyshimtë në aspektin e rregullave standarte të demokracisë perëndimore, e Rama e shfrytëzoi këtë për të thelluar marrëzitë e tija e të shtojë arrogancën jo vetëm ndaj opozitës, por edhe ndaj gjithë shqiptarëve e veçanërisht ndaj pushtetit të katërt, mediave.
   Të mos harojmë gjithashtu që ndërkombëtarët , e konsideruan opozitën “e re” në parlament, për një kohë si legjitime, derisa u kuptua se ajo nuk ishte një opozitë po një grup njerëzish pa vlera morale apo intelektuale që u bë shtojcë e mazhorancës.
   Paradoksalisht, kjp farë opozite që e paraqiste veten më radikale se opozita reale , nuk u dëgjua asnjëherë që të ngrinte në parlament kërkesën për ndëshkimin e personave të kompromentuar edhe në mediat ndërkombëtare si VOA, Bild apo edhe të DASH e të qeverisë gjermane, por për të mbajtur “deputetllëkun” e tyre që ju dhurua nga kjo qeveri, ishin agresivë më shumë kundër opozitës sesa kundër mazhorancës me të cilën votonin sëbashku çdo ligj të tyre antikushtetues.,
   Politikanët perëndimorë edhe se qeshnin me manitë e “artistit” shqiptar kryeministër, në fillim shihnin tek ai një politikan që do të sheshonte konfliktet fqinjësore në Ballkanin e trazuar, por nuk kaloi shumë kohë dhe e kuptuan se ky farë politikani kontravers, jo më që ë nuk luajti këtë rol, por bëri të kundërtën, duke u afruar me Serbinë edhe në dëm të interesave të Kosovës.
   Duke i lënë mënjanë edhe këto marrëzira të Ramës në planin e politikës ballkanike, politika perëndimore filloi të shqetësohej gjithnjë e më shumë, për tendencën autokratike të qeverisjes së tij.
   Ai u bë një Putin i vogël në Ballkan, me oreksin e shfrenuar për ti gllabëruar të gjitha pushtetet.
   Ishte kjo arsyeja që në fillim Bundestagu gjerman e më vonë edhe Parlamenti europian, i vunë si kushte qeverisë shqiptare për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE, që reformën zgjedhore ta bënte me spektrin e plotë të opozitës reale e jo vetëm me disa robotë të komanduar në Parlament që ngrejnë dorën me butonin e një ish ministri të fundit të mbrendshëm, të diktaturës komuniste.
   Si përfundim, duke parë që Rama, është i gatshëm të veprojë si Enver Hoxha dikur, kundër gjithë botës për ta kthyer Shqipërinë në vetëizolim, mendoj se i vetmi shpëtim i Shqipërisë, duhet të vijë nga rishikimi i reformës në drejtësi nga “ndërkombëtarët”.
   Shqiptarët do të mund të shpëtojnë nga regjimi diktatorial i Ramës, vetëm nëse SPAK-u nuk do të varet prej tij, por nga ata që e kanë rekomanduar e që kanë investuar për te, qindra milionë euro.
   Për Ramën janë depozituar në prokurori me qindra akuza për shkelje që nga krime ordinere, siç është shitja e ikonave të vjedhura, deri për krime të rënda të kanabizimit të gjithë Shqipërisë, mbushjes së institucioneve të shtetit me njerëz të botës së krimit, e pazare të fshehta të politikës së jashtëme , që bijnë ndesh jo vetëm me interesat kombëtare të shqiptarëve, por edhe të BE.
   Mjafton që SPAK të thërrasë për hetim Ramën, qoftë edhe vetëm për dy-tre akuza, ashtu siç u thirr Thaçi nga gjykata speciale, për ta shfryrë kaposhllëkun e tij.

  2. Kjo ceshtja, e largimit nga pushteti, te bandes se bastardeve antiNjerezore, te instaluar ne pushtet, nga krimineli nazist soros, ka marre fund, eshte vulosur fati i tyre, priten vetem zgjedhjet.
   Pastaj, do te vazhdohet me largimet nga puna, me lista emerore, ne grup, pamarre as mundimin, per urdhera nominal, deri tek dallkauku me i fundit, i pashkolle, i punesuar nga sekti sorosiano-masonik, i ridhjerrejes, motivacionet do te jene fallsifikim i dokumentave zyrtare; diploma, deftesa, status nepunesi civil, do te kallzohen penalisht, fillimisht per keto fallsifikime, pastaj do te arestohen per vjedhjet, abuzimet qe kane bere, se keto dallkauk, nuk dine as te shkruajne emrat e tyre, pastaj do te burgosen dhe do t’iu konfiskohet cdo pasuri e grabitur, gomeret dhe gomaricat ridhjerrese, si hajdute te pangopur qe jane, kujtojne se i kane bere letrat ne rregull, kujtojne se, duke deleguar firmat tek te tjeret, jane te mbrojtur nga pergjegjesia penale. Cfare injorantesh, cfare ordineresh, nese per cdo vjedhje, grabitje, ppp, koncesion, firmoste baxhella mesi, dhe firmos, xhepisti i autobuzave, xhuxhmaxhuxhi, erjon brace, kjo nuk e shpeton vampirin edvin kristaqi, nga burgu, por bashke me te, do te shkojne edhe firmitaret, keshtu per cdo institucion sepse analfabetet ridhjerras, kujtojne se me delegim firmash ruajne veten, por, harrojne se ata si krere institucionesh, jane penalisht pergjegjes, per cdo shkelje dhe abuzim!
   Mos u beni fare merak, per te realizuar keto hapa, eshte fare kollaj, sapo te largohet krijesa me e ndyre, me kriminale, me antiShqiptare, jevgjiti-llacifac, rama, nga Kryeministria.
   Kush na siguron qe ai qe do te vij, nuk do te jet me i keq?!
   Kushdo qe te vije, more greku micotaqi, te vij, me shume deme, me shume shkaterime, me shume vuajtje, nuk ka per t’i shkaktuar ketij vendi dhe populli. Me te ndyre, me te zi, me bastard se krimineli edvin kristaqi&banda, nuk ka mbi faqe te dheut, kjo me siguri matematikore, mundesia dhe propabiliteti, qe ata qe do te vijne, do te jete kaq te ndyre, sa demoni i zi, edvin kristaqi, eshte “0”.
   Hajduti edvin kristaqi&banda vollen dhe nuk lane asgje pavjedhur, s’ka mbetur me asgje, pra, ata qe do te vijne dashur padashur, jane te detyruar qe placken e vjedhur, nga edvin kristaqi dhe ridhjerreja, t’a konfiskojne, t’ua marrin, vetem ky veprim dhe futja ne burg e edvin kristaqit dhe gjithe ridhjerrejes, i siguron 4 vite te qeta ne pushtet, pushtetareve qe do te vijne, ky popull kaq do, kenaqet me fare pak!

  3. Shiko , kete vend e kane udheheq bandat sepse kesoj populli jemi ne ,,,,,Nuk kuptpj cfare presim nga Eu , si mendoni ju se mund te pranojne europa kesoj halabakesh qe kane grabit vendin e vet ! ?? Pse nuk e dine ato qe keto halabake jane pasuruar duke grabitur …? Thjesht , ato po i drejtohen popullit qe te permbyse kete klike…..

 2. Por, këta që tani janë në kaolicion bashkë, vetëm tri vite më parë ishin në kahe të kundërta.

  Basha akuzonte Metën se SH.P.K-ja e tij, LSI-ja, do të falimentojë, pasi për vite të tëra ka skllavëruar votuesit.

  Tani me sa duket Basha ka ndryshuar mendim dhe kërkon ndihmë pikërisht nga SH.P.K-ja e Ilir Metës. Per kujtese o neri per zhurmen e like floririt dhe kamarierit sigurims luluja

  1. Si Rama ne 2013. Mos u merzit fare se tani mesa duket i ka ardhur radha Bashes ta beje. Kur ne kerkonim c’rrenjosjen e sistemit me force, ti vije verdalle si kar e mbroje mekatet e Rames.Tani ti je i fundit qe ke te drejte te ankohesh per mekatet e Bashes. Me ate standart te ulet moral qe ka vene Rama pa vuajtur asnje pasoje, Bashes do i tolerohet pothuajse cdo gje, dhe ti do hash prap mut kot papushim, por me ndryshimin qe nuk do te te paguhet. E vetmja shprese per ne njerezit normale tani eshte qe Basha te fleje me gjate se Rama dhe mos adhuroje djallin.

 3. Rama e mendon politiken pazar. Gjithsecili ka nje cmim sipas tij sepse ky eshte morali i tij. Me keta parime eshte brumosur, vetem se harron dicka “te vogel”, Gjermania ka qene dhe eshte lokomotiva e Europes dhe nuk eshte bere e tille sepse ka bere pazare, por sepse ka nje disipline te celikte. Dicka te tille Rama nuk e kupton, por jo vetem kaq, i rritur ne diktature dhe shpesh viktime e bullizmit per sjelljet e tij asociale, ai ka enderruar gjithmone qe te jete si E. Hoxha per t’u hakmarre. Rruges ka kuptuar se me politike mund te behej i pasur duke bashkepunuar me kedo, gje qe per gjermanet eshte e pakonceptueshme. Adhurimi per nje njeri si Hoxha, i pabese dhe i pamoral, e ka bere te kerkoje aeleate si idhulli i tij. Meqe kohrat kane ndryshuar, e gjeti Tito-Stalin-Maon e tij, tek Soros-Vucic dhe ndoshta Thaci i cili eshte lehtesisht i shantazhueshem, bleu ata qe shiteshin me leket e vjedhura shqiptareve, ndaj te cileve u hakmor ne menyrat e tij, per poshterimet qe kishte pesuar ne femijeri dhe rini. Eshte e qarte se pse ky njeri nuk arrin ta kuptoje Gjermanine dhe gjermanet. Nga ana tjeter Km eshte ne situaten “Hip se te vrava, zbrit se te vrava”. Ata qe e kane paguar kerkojne haracin, ata qe e kane pesuar kerkojne demshperblimin dhe ky eshte ne mes te dy zjarreve. Ne keto kushte, duke patur edhe shpellarin kapter qe i jep zemer se do te shtype levizje popullore, shpreson qe te behet nje Enver i dyte. A do ta pranojne shqiptaret? A do ta pranojne BE dhe USA, kjo duhet pare. Reagimet tashme kane filluar. Te shohim se si do te vazhdojne…

 4. Po ja fut prape ky i gjati opozites. Po e ben kete zhurme per te larguar vemendjen nga problemet e tjera qe po e mbysin kete vend. Sa per zgjedhjet ky i fiton prape si me koalicion si pa koalicionin e opozites mjafton nje llogari e thjeshte. Gjithe administrata numuron rreth 300 mije te punesuar. Shumezo per dy. 600 mije. 200 mije militant qe votojne me sy mbyll per inat te Berishes. Ja dhe 800 mije vota qe i duheshin ketij te gjatit. Keshtu eshte kur ja lane vete gjithe pushtetet.

 5. Ke shume te drejte. Por e interpreton gabim. Likja e solli Ramen ne pushtet ne vitin 2013, PS nuk mori me shume se 66 deputete. Me 17 deputetet e Likes, arriti Rama te merrte pushtetin. Deshira per te vjedhur i vetem e beri qe ta beje armik Liken dhe LSI. Shume politikane shqiptare duhet te largohet nga skena politike, por emergjenca kombetare eshte largimi i Rames dhe i sektit te rilindjes. Burgosja e te gjithe personave qe kane “lyer” buzet dhe kane zhytur duat ne buxhetin e shtetit.

 6. Si do qe te jete Rama merr me shume vota se cdo koalicion te beje Basha Njerzit nuk votojne partine e Sali Kriminelit qe dogje dhe shkaterroi Shqiperine .Keta hajdute dhe vrases jane te destinuar te jene ne opozite gjithe jeten .Le te vazhdojne mitingjet dhe djegje e tritol se ashtu do vdesin. Nuk ka pushtet per shpellaret dhe pike .

 7. PO lexoj kete refrenin e ketij idiot komentuesi, IPAEMER, i ores 16, 14, qe eshte i perditeshmi , por me i bezdiseshmi si mendime te ceketa, e pa horizont.Sulmon opoziten, kur mortaaja rilindje ka bere e po ben kerdine ne ekonomi, politike, por edhe me epidemine, e keta cfurqe rilindasish qendrojne ne istikamin e mashtrimit e kopukllekut politik te idiotit qe po ndjek shembullin e genit te baballareve te tije, e te na behet kopia e aventurave politike kriminale si Enver Hoxha. Kjo lloje sere e ketij sekti nuk kane ndryshim nga prejaredhja, e dita dites po e vertetojne qe jane me anti popullor e anti demokratik.Se cdo parti qe njeh sot bota. Kjo grisje e maskes dhe shpalosja e rruges qe ka nisur ky KM, do na coje ne rrjedhen e proceseve te fillimit te demokracise, pasi ka shpartalluar te tera organet perfaqesuese te nje pushteti qe pretendon te bashkohet me Europen.Kete pergjegjesi e ka vetem psikopati Rama qe po shfaq shenja mos mirenjohje, e kuptim te rruges per zhvillim perendimor.Alabaket, zuzaret, e servilet, qe ka kompromentuar, apo kompromenton pushteti i tije, do rrezohen me cdo lloje revolte demokratike.

  1. Më vjen mirë për optimizmin tënd, por si ky komentuesi parrazit e dembel që ti i replikon ka shumë nga të gjitha partitë dhe ju janë ngjitur si rriqna, pra problemi nr 1 i pushtetit të ardhshëm është dënimi i vjedhjeve të pa precedenta të rilindjes, dhe 2 shmangja nga partitë e militantëvetë paarsimuar dhe injorantë që vetëm e kompromentojnë.

 8. Por, Lulzim Basha nuk ka deklaruar asnjë kontratë qiraje dhe asnjë shpenzim për koston e banimit në shtëpinë e re gjatë vitit 2019, në dokumentin e pasurisë për këtë vit. Nga verifikimi i deklaratës së pasurisë së firmosur nga Lulzim Basha, nuk rezulton asnjë e dhënë mbi shpenzimet financiare për banim për vitin që kaloi. Nga ana tjetër, në 28 tetor të 2019, Partia Demokratike deklaroi përmes një njoftimi zyrtar se “Pas disa dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, banesa e z. Basha do të duhet t’i nënshtrohet disa punimeve të domosdoshme. Për këtë arsye zoti Basha dhe familja e tij janë zhvendosur përkohësisht në një banese me qira…”.Ja o xixa lepirsi ekselent i bythes se salihut tani te luluqes lexo kete qe ta kuptosh kujt Po ja lepin bythen prej vitesh

 9. O te qifsha robt ,ate motren dhe gruan,edhe mamken, te gjithe librin e shtepise .cfare lidhje kane keto brockulla qe ke shkruar ketu o moter dhe grua qire ,i lexon shkrimet neper faqet portalit apo ke per detyre te besh zhurmuesin dhe te hash mut me te dyja duart dite dhe nate o fis qire.

 10. Ndërkohë që ne e njohim plotësisht rolin e Parlamentit për të miratuar elementë shtesë të reformës elektorale për ndryshimin e sistemit, ne inkurajojmë të gjitha palët të përfshira për të vazhduar diskutimet dhe dialogun me të njëjtin shpirt bashkëpunues dhe një mekanizëm gjithëpërfshirës të treguar gjatë marrëveshjes së 5 qershorit. Gjithëpërfshirja është thelbësore kur bëhet fjalë për reformën elektorale”, tha ai.

  Këto deklarata ambasadori Soreca i bëri nga Vlora, gjatë lançimit të fushatës “Europa është këtu”.Ty vlonjat te qifshin pragun e shtepise I gjithe Dukati bashke me terbacin

 11. Dhe nga lapsi marrin honorare keta sufllaqexhinjte! po si nuk ju ngop suma njehere , po ngelen duke bere gojore ,dhe duke ngrene hunj ne sume ,po nuk ndalohet dote rotacioni doni apo nuk doni ju me ato komentet tuaja te shpifura , ne hale te gomereve do veni ju dhe ai krye.k juaj.

 12. Shqipëria vuan prej tre vitesh përpjekjen e presidentit Ilir Meta për të fituar pavarësinë nga Perëndimi dhe për të shembur “Republikën e ambasadorëve”. Eshtë gati që për këtë të iniciojë dhe një lëvizje politike më vete.

  Lulzim Basha po ashtu nuk ja ka prishur në asnjë rast, përveç vijave të kuqe më 30 qershor. Ai injoroi Mcallisterin për të dalë nga çadra, dogji mandatet kundër vullnetit të Perëndimit, bojkotoi zgjedhjet kundër vullnetit të Perëndimit, dhe hodhi poshtë propozimet e Perëndimit për reformën zgjedhore, të koncetruara në propozimet e ODIHR, një muaj më parë,shkoni o shpellkare e cecen lepijani bythen salihut e lulushit,kur te mbaroni me keta te mbaruarit ju pret meta per nje lepirje bythe dhe loqet pastaj me vrap te supa me lakuriq e salihut

  1. Cuni kurves,dukesh qe te ka lindur sateme ne bordello.
   Si ka mundesi qe rilindasit jan te gjith drogaxhij,hajdite dhe cuna kurvash?
   Gjyshja e Rames dashnorja Ahmet Zogut,nusja e Rames dashnorja e Kristaq Rames.

 13. Ish anëtarja e kryesisë së PD kërkon dorëheqjen e Bashës: Ka tradhtuar elektoratin e djathtë, Rama fiton ndaj tij,cuni i cim babasit deputetit shembullor te pd arrestohet per vrasje,hani supen o shpellkare

 14. Kjo ceshtja e largimit nga pushteti, te bandes se bastardeve antiNjerezore, te instaluar ne pushtet, nga krimineli nazist soros, ka marre fund, eshte vulosur fati i tyre, priten vetem zgjedhjet.
  Pastaj, do te vazhdohet me largimet nga puna, me lista emerore, ne grup, pamarre as mundimin, per urdhera nominal, deri tek dallkauku me i fundit, i pashkolle, i punesuar nga sekti sorosiano-masonik, i ridhjerrejes, motivacionet do te jene fallsifikim i dokumentave zyrtare; diploma, deftesa, status nepunesi civil, do te kallzohen penalisht, fillimisht per keto fallsifikime, pastaj do te arestohen per vjedhjet, abuzimet qe kane bere, se keto dallkauk, nuk dine as te shkruajne emrat e tyre, pastaj do te burgosen dhe do t’iu konfiskohet cdo pasuri e grabitur, gomeret dhe gomaricat ridhjerrese, si hajdute te pangopur qe jane, kujtojne se i kane bere letrat ne rregull, kujtojne se, duke deleguar firmat tek te tjeret, jane te mbrojtur nga pergjegjesia penale. Cfare injorantesh, cfare ordineresh, nese per cdo vjedhje, grabitje, ppp, koncesion, firmoste baxhella mesi, dhe firmos, xhepisti i autobuzave, xhuxhmaxhuxhi, erjon brace, kjo nuk e shpeton vampirin edvin kristaqi, nga burgu, por bashke me te, do te shkojne edhe firmitaret, keshtu per cdo institucion sepse analfabetet ridhjerras, kujtojne se me delegim firmash ruajne veten, por, harrojne se ata si krere institucionesh, jane penalisht pergjegjes, per cdo shkelje dhe abuzim!
  Mos u beni fare merak, per te realizuar keto hapa, eshte fare kollaj, sapo te largohet krijesa me e ndyre, me kriminale, me antiShqiptare, jevgjiti-llacifac, rama, nga Kryeministria.
  Kush na siguron qe ai qe do te vij, nuk do te jet me i keq?!
  Kushdo qe te vije, more greku micotaqi, te vij, me shume deme, me shume shkaterime, me shume vuajtje, nuk ka per t’i shkaktuar ketij vendi dhe populli. Me te ndyre, me te zi, me bastard se krimineli edvin kristaqi&banda, nuk ka mbi faqe te dheut, kjo me siguri matematikore, mundesia dhe propabiliteti, qe ata qe do te vijne, do te jete kaq te ndyre, sa demoni i zi, edvin kristaqi, eshte “0”.
  Hajduti edvin kristaqi&banda vollen dhe nuk lane asgje pavjedhur, s’ka mbetur me asgje, pra, ata qe do te vijne dashur padashur, jane te detyruar qe placken e vjedhur, nga edvin kristaqi dhe ridhjerreja, t’a konfiskojne, t’ua marrin, vetem ky veprim dhe futja ne burg e edvin kristaqit dhe gjithe ridhjerrejes, i siguron 4 vite te qeta ne pushtet, pushtetareve qe do te vijne, ky popull kaq do, kenaqet me fare pak!

 15. Shqipëria vuan prej tre vitesh përpjekjen e presidentit Ilir Meta për të fituar pavarësinë nga Perëndimi dhe për të shembur “Republikën e ambasadorëve”. Eshtë gati që për këtë të iniciojë dhe një lëvizje politike më vete.

  Lulzim Basha po ashtu nuk ja ka prishur në asnjë rast, përveç vijave të kuqe më 30 qershor. Ai injoroi Mcallisterin për të dalë nga çadra, dogji mandatet kundër vullnetit të Perëndimit, bojkotoi zgjedhjet kundër vullnetit të Perëndimit, dhe hodhi poshtë propozimet e Perëndimit për reformën zgjedhore, të koncetruara në propozimet e ODIHR, një muaj më parë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu