• |
ide | kryesore

Borrell flet para takimit Hoti-Vuçiç në Bruksel: I inkurajoj të dy palët të afrohen në bisedimet e sotme (VIDEO)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri i Kosovës, Abdullah Hoti dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vucic, do të takohen sot në Bruksel pas një periudhe të gjatë të ndërprerjes së dialogut mes dy vendeve. Përpara takimit ka bërë një deklaratë shefi i politikës së Jashtme në BE, Josep BORRELL


Deklarata


Jam shumë i lumtur që ju drejtohem vetëm katër ditë pas takimit tonë të parë të nivelit të lartë të Dialogut Beograd-Prishtinë.

Takimi i së dielës ishte i pari pas një pushimi prej 20 muajsh. Nje kohe e gjate. Unë jam i lumtur që shoh që Bashkimi Evropian është përsëri në vendin e shoferit të procesit.

Presidenti i Serbisë [Aleksandar Vuçiq] dhe Kryeministri i Kosovës [Avdullah Hoti] janë sot me ne këtu në Bruksel për takimin e parë personal.

Duke u takuar për herë të dytë brenda një jave, të dy udhëheqësit tregojnë përkushtimin e tyre të vendosur për Dialogun e lehtësuar nga BE midis tyre. Dhe unë [duhet] ta mirëpres shumë atë.

Sot, unë pres një diskutim konstruktiv mbi elementet e para të bisedimeve tona, i cili do të kontribuojë në normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Unë i inkurajoj të dy palët të afrohen në bisedimet e sotme në frymën e kompromisit dhe pragmatizmit dhe me të ardhmen evropiane për njerëzit në Kosovë dhe Serbi në mendje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu