• |
ide | kryesore

Një libër për të kuptuar sjelljen e autokratit gjatë pandemisë

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Prej gati 5 muajsh, që kur Shqipëria ashtu sikurse gjithë bota është ngërthyer në një betejë sa të frikshme dhe po aq të panjohur me Covid-19, në mjedisin tonë politik është kthyer parç dhe mrapsht një pyetje: A doli më i fortë apo më i dobët kryeministri Rama nga kjo krizë sanitare?


Në fakt, kjo dilemë, që është shtruar për shumë nga regjimet autokratike anë e mbanë botës, gjen një pjesë të përgjigjes së saj në një esse të mrekullueshme të një prej intelektualëve më në zë të kontinentit, Ivan Krastev.


Tek “Mbërriti e ndesërmja, thua?”, (Botim i Institutit Shqiptar të Mediave, përkthyer nga Virgjil Muçi, 500 lekë), përkrah fatit të Europës, rolit të Kinës, vënies në dyshim të rendit liberal, pezullimit të demokracisë dhe ndryshimit të funksionimit të kapitalizmit, shqyrtohet edhe roli i autokratëve përgjatë periudhës së pandemisë.

Krastev thekson se “udhëheqësit autoritarë lulëzojnë në kohë krizash pasi ata janë elokuentë në politikën e frikës”.

Ai analizon shembullin e Viktor Orbanit që frymëzoi mosbesimin ndaj mediave, uzurpimin e institucioneve, anashkalimin e parlamentit dhe zhdukjen e “njerëzve të shesheve”, që protestojnë në rrugë dhe që janë një kufi i qartë ndarës mes demokracive të vërteta liberale dhe sozive të tyre të helmatisura.

Këto karakteristika ngjajnë tepër edhe me atë që përjetuam ne.

Edi Rama na shfaqej çdo mbrëmje në ekrane për të na frikësuar me kufomat që mbeteshin pa varrosur dhe me gënjeshtra si ajo videoja e dhunës së policisë spanjolle.

Ai bënte thirrje live dhe me mesazhe zanore në celular për të mos pasur besim tek mediat. Ai u bë zot i plotfuqishëm duke ndaluar tubimet e protestës (por jo shembjen e teatrit), duke dirigjuar daljen në rrugë të pensionistëve dhe nënave me fëmijë, duke u sjellë si gjenerali që do na printe në fitoren e kësaj beteje.

Lexo me tej:

Investigimi/ Mashtrimet më skandaloze të Ramës gjatë pandemisë

Pikërisht ky “lulëzim prej udhëheqësi autokratik” i bëri shumë nga idhtarët e tij të flisnin për rishpikjen e vetes nga kryeministri, për një pëlqyeshmëri maksimale të tij në publik, për meritat që ai merrte nga rrëmbimi i rolit të shpëtimtarit. Mediat pranë tij arritën deri në karikaturime të kësaj ideje duke shpallur sondazhe që e paraqisnin Ramën edhe si liderin botëror më të pëlqyer në Itali.

Pra shkurt, kovidi që po infektonte shqiptarët kishte kuruar imazhin e plagosur të kryeministrit të tyre.

Por, duke lexuar Ivan Krastevin, të vjen natyrshëm të mendosh në mënyrë më kritike.

Duke theksuar se të gjendur përballë të papriturave të një krize të panjohur shëndetësore, shtetet përballë frikës se mos gabonin, aplikuan pak a shumë politika të njëjta, ai arrin në përfundimin se: “Paradoksi i krizës së Coivid -19 është se i fuqizoi qeveritë duke u dhënë atyre pushtete të jashtëzakonshme, por, në të njëjtën kohë, fuqizoi edhe qytetarët, duke iu dhënë dorë të gjykojnë nëse qeveria e tyre punon më mirë apo më keq se ajo e vendeve të tjera”.

Pra, pikërisht ky lloj krahasimi, mes shteteve të ndodhura përballë të njëjtës fatkeqësi dhe që kanë aplikuar të njëjtat masa për të luftuar me të, na bën edhe ne shqiptarëve ta masin më lehtësisht “suksesin” e liderit tonë.

Dhe këtu rezultatet janë të pakundërshtueshme.

Covid-19 Shqipëria e izoluar. Gjithnjë e më pak mundësi për të dalë nga vendi

Ne jemi vendi që e kemi testuar në numër më të ulët se kushdo popullsinë tonë. Ne jemi shteti, që kemi dhënë ndihmën direkete financiare më të vogël në rajon (vetëm 0.8% pë PBB). Ne sot nuk plotësojmë kriterin e më pak se 16 të infektuarve për 100 mijë banorë, gjë që na ka mbyllur portat e BE-së.

Në librin e tij, Krastev vëzhgon se, ato vende që ishin të suksesshme në betejën me pandeminë, qenë të njëjtat që drejtoheshin nga qeveri transparente dhe me besim të lartë në opinionin publik.

Me kultin e sekretit për testet, vendodhjen e karantinës, numrin e respiratorëve dhe me sistemin e centralizuar vetëm në Facebookun e një njeriu, qeveria shqiptare e humbi edhe këtë shanc.

Prandaj, asaj publiku nuk ia dëgjon më këshillat për të mos u tubuar në mitingje, por vetëm në koncertet e Lali Erit.

Dhe pikërisht se e di që ka dalë tashmë i humbur në këtë sfidë, Edi Rama nuk po sillet më si në prill- mars, duke bërë protagoinistin e vetëm që drejton luftën ndaj pandemisë.

Ai është tërhequr në rolin e qytetarit të thjeshtë që del në publik me maskë. Në rrjetet e tij sociale nuk ka më poza prej kryemjeku.

Dhe e gjitha kjo sepse avantazhit të fillimit prej shpëtimtari autoritarist, i doli boja shpejt. Ashtu sikurse vërehet në essenë e Krastev, Ramës i ra miti i supermenit, në momentin kur u bë i krahasueshëm me të tjerët.

©Lapsi.al

25 Comments

 1. YMER GELBAZA KELLIRA ,MIRA KAZHANI ,KOL SALLAKU DHE CARLO BOLJA ,NE PORTALET E TYRE TE PAGAURA NGA EDI RAMA DHE ORGANIZATA ,NA BENE SIKUR NUK E NJEHNIN EDI RAMEN SI NJE AUTOKRAT DHE HAJDUT E QELBUR

  1. Mami kurva të paska dhënë edukatë shumë të keqe, ti mund të justifikohesh vetëm nqs thua se bushati ta ka përdhunuar atë kurvën komuniste, dhe prandaj përdor këtë fjalor.

 2. Ti zoteria i paemer 15.33 Bushati do ishte nip ne nje vend por RAMA YT ESHTE DJALI I KRISTAQIT TI PSE E LARGON DERI TEK NIPI KUR KE EDIN E SHPIFUR CFARE KEMI DEGJUAR E SHIKUAR PER TE AJ NE FAKET DHE QYTETAR SHQIPTAR NUK DUHET TE ISHTE JO ME KRYEMINISTER I SHQIPERIS POS TERMET DHE POS PANDEMI POS KOSOVE KY HIPOKRIT QE ME SHUME LEKE MERR BEKETI SE GJITHE SHQIPTARET PER PANDEMIN,KY MOSTER,,,,,,,

  1. Kujt i thua “Zotëri”? Këtyre mutrave!!!!!!

   Ata duan jo vetëm gjuhën që i kam bërë replikë, por duhen shfarrosur, ashtu si heqim barërat e këqia, pa të ardhur keq, se nuk ndryshojnë, vetëm bëhen edhe më të poshtër prej fukarallëkut.

  2. Rama eshte djali i Kristaqit,por nuk ka qene kurre komunist dhe nuk ka patur kurre teste partie si shoku Sali Berisha qe 25 vjet ishte sekretar partie dhe pastaj 25 vite te tjera u shnderrua ne demokrat…

   1. O debil, jo të gjithë komunistët kanë qenë monstra, ka pasur prej atyre që janë antarësuar për ti lejuar të ecnin përpara me karierë, se vetëm duke qenë komunist të hapeshin rrugët,

    Por edvini është një monstër në të gjitha kuptimet:

    Ka ndarë të paktën 4 gra- të gjitha ishin të këqija?
    Ka futë kriminelë që nga parlamenti e deri te qeliza më e vogël e administratës.
    Mbolli Shqipërinë me Hashash.
    Vodhi me PPP, me taksa e shpërdorim taksash e tatimesh.
    ………
    ……
    ….

    Thuaj një punë të hajrit që ka bë për 7 vjet, mos thuaj se ju ka punësuar ju mutrave, dhe si pasojë nuk rriten pagat.

 3. EDI RAMA E KA AKUZUAR BABAIN E TIJ PER PERDHUNUAS SE GRUAS SE TIJ HAHA JAHA ,DHE JU ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA ,ANDI BUSHATIT ,FATOS LUBONJES DHE ARMAND ARMAND SHKULLAKUT MUNDENI VETEM TI HANI ATE WKA NUK THUHET

 4. Pra, mire qe duhet te shkonte ne Kosove qe te vinte maske sepse ketu as ne ambjente te vogla sa nje dhome nuk e vinte, por ky nuk di as si ta vendose masken! Ky do ju mbroje, ky do ju shpetoje! Deri tani gjithkush ka thene per te se SHEH VEC HUNDEN E TIJ! Ja ku e keni, vec hunden e tij pa, ndaj ai e kish hunden jashte e kryeministri i Kosoves brenda maskes!Ja shiko kete loqen qe kurre nuk e poqen dhe e kupton shkrimin e bushatit ne fakt ne gjermani itali france austri zvicer suedi norvegji danimark holland spanj portugali rimani bullgari poloni rusi angli finland belgjik kroaci slloveni ceki greqi te gjithe keta popujt u lejuan te protestojne nga merkel makron jonson konti e te tjere lidera,sipas bushatit ne europe eshte vendosur Diktatura e shikoni o shpellkare gjithologun bushat diktatura e merkelit dhe makronit erdhi

 5. ZOTI ANDI BUSHATI,PO JENI NE NJE STUDIO BASHK ME CARLO BOLJA BOLINO DHE BATON HAXHIUN ,JU LUTEM PESHTYJ NE SURRAT NE EMER TE GJITHE KOMBIT SHQIPTAR thotë:

  EDI RAMA DHE LAL DHJERI NUK PERDORIN LETRA HIGJENIKE SE YMER GELBAZA KELLIRA ,KOL SALLAKU ,CARLO BOLJA DHE BATON HAXHIUT JUA VENE NE DISPONIM LLAPEN E TYRE..

 6. virusi po ben namin ne cdo vend te botes nga suedia e ser ne meksike ky kari lexon karstevin. o te hyft karstevi ne byth o koqe kanari

 7. YMER GELBAZA KELLIRA DHE BLEDI MANE ,FUTEN NE MAKINE DHE IKUN AFER LAGJES SE PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE MASTURBOJN NE MAKINE DUKE SHIKUAR NGA DRITARJA E PALLATIT TE SAJ

 8. Pse dukej aq i lodhur dhe i mbaruar Rama kur doli nga mbledhja? A mund ta shpjegoje dot kush? A mund te fitohet gje kur ke ne krah Rudine, Myslymin, Gjuzin, Kerperaten etj.

 9. Shkrim per mamin,cilimlleqe.
  Ne gjithe boten vdesin njerez dhe me shume atje ku demokracia eshte e”kulluar”.
  I plasi bytha njerzve se u forcua apo u dobesua Rama,shyqyr qe jam gjalle kudo qe te jesh.
  Ato libra jane per adoleshentet impotent qe merren me karamele.
  Bushat me mire merru me Kurtin ose me mjekren e Shkullakut se na shkruan keto karrlliqe.

 10. ALBIN KURTI KRYEMINISTER,DITMIR BUSHATI PRESIDENT I KOSOVES, TE GJITHE KOMBI E DO thotë:

  ZAGARI E TREDHUR I EDI RAMES DHE HASHIM THACIT KL,BATON HAXHIU KA HUMBUR SI SHURRA E PULES KETO DITE

 11. Organizata e Kombeve të Bashkuara në statistikat e saj për Divizionin e Popullsisë vlerëson se që nga viti 1990 deri në 2020-n, nga Shqipëria janë larguar rreth 1.2 milionë persona. Bëhet fjalë për migracionin neto, që përfshin diferencën mes personave që kthehen dhe atyre që largohen.
  Vala më e lartë e migracionit ishte në periudhën 1990-1995, kur kalimi nga ekonomia e centralizuar në atë të tregut dhe hapja e kufijve, bëri që shumë shqiptarë të largoheshin masivisht, përmes ambasadave, apo dhe anijeve. Gjatë kësaj periudhe kanë ikur 443 mijë emigrantë.

  Tendenca vijoi dhe në 1995-2000, e nxitur nga trazirat e ’97-s. Gjatë kësaj periudhe u larguan 180 mijë persona. Pothuajse në të njëjtat nivele ishte tendenca e largimeve në pesëvjeçarin e ardhshëm.

  Në periudhën 2005-2010 u konstatua sërish një valë e rritur migracioni, me 217 mijë të larguar.

  NË 2010-2015, nga vendi u larguan 137 mijë persona.

  Në pesë vitet e fundit, tendenca për të ikur nga vendi ka vijuar, ndonëse me ritmet më të ngadalta në 30 vitet e tranzicionit.Per bushatin dhe te gjithe ju shpellkare shurranjose okb foli

 12. Sali Berisha nxori në pah se Gjin Gjoni kishte mbështetjen absolute të Partisë Demokratike, shkruan javanews.al

  Kjo mbështetje kulmoi sot kur demokratët e propozuan Gjonin si kandidat për deputet. Në vitin 2015, Berisha do ta mbronte Gjonin në sallën e Kuvendit, duke u shprehur se kur përmendet emri i tij, duhet larë goja…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu