• |
ide | kryesore

Rama: I kënaqur që arritëm marrëveshjen me Myslim Murrizin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama tha se ishte i kënaqur që kishte arritur një marrëveshje me opozitën parlamentare.


“I kënaqur nga marrëveshja se kemi arritur një marrëveshje të gjerë edhe pse jo total. Këmi një marrvëshje të gjerë për ndryshimin për të hapur listat që qytetarët të zgjedhin deputetin që duan. Marrëveshja parashikon që të vazdhojnë negociatat edhe me opozitën jashtë parlamentaree. Është mirë që të mblidhet sa më shpejt Këshilli Politik. Opozita jashtë parlamentare kërkonte të dinte datën e saktë se kur do të votohet marrëveshja e 5 qershorit dhe kjo datë është 23 korriku. Aty do të jetë edhe ndryshimi kushtetues për hapjen e listave” – tha Rama.


Në takimin, i cili u zhvillua në Kryesinë e Kuvendit, Rama shoqërohej nga kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Ndërsa nga ana e opozitës parlamentare merrin pjesë tre kryetarët e grupeve parlamentare; Myslim Murrizi, Edmond Stojku dhe Nimet Musai. Bashkë me ta është e pranishme edhe Rudina Hajdari.

4 PIKAT E MARRËVESHJES:

1. Krijimin e premisave reale për zgjedhje të lira sipas standardeve, ku zgjedhësit kanë mundësi të japin votën e tyre për kandidatët e parapëlqyer të subjektit politik.

2. Miratimin e Reformës Zgjedhore dhe adresimin e rekomandimeve të OSBE/ ODHIR me qëllim forcimin e besimit të qytetarëve të zgjedhjet.
3. Përmbushjen e kushtit të vendosur të takimin e Këshilli Europian të datës 25 Mars 2020 për miratimin e Reformës Zgjedhore në përputhje të plotë me rekomandimet e OSBE/ ODHIR përpara konferencës së parë ndërqeveritare në kuadër të procesit të Integrimit të Shqipërisë me BE.

4. Dialogun gjithëpërfshirës ndërpartiak në proceset demokratike të vendit ku reforma zgjedhore është prioritet.

5 Comments

  1. Mos e ha kete kumbull o Myslym . Mos bej pakt me palloshin se eshte i pabese , do ta fusi . Me palloshin duhen 99 hile e nje trimeri .

  2. Aq te zgjuar e dini Murrizin ju? Murrizi eshte nje katundar i palatuar dhe ne universitet e di vete se si ka shkuar ne kohe te komunizmit. Jo se ka ndonje te keqe qe dikush eshte katundar, perkundrazi ka shume katundare qe jane mjaft te zhvilluar, por Murrizi nuk hyn tek ata. Murrizi eshte katindar me mentalitet katundari te para nje shekulli dhe kjo e ka bere te perdorshem. Ndersa fugisti i ores 21:26, duke dashur ta nxjerre te zgjuar Ramen,ben sikur eshte nje nga 7 mbeshtetesit qe ka Murroja. Leri prrallat dhe ambjentohu me realitetin, Rama e ka perfunduar me kohe ciklin e tij dhe kete e dine te gjithe. Pergatitu o ?????? te nderrosh pune ose te pakten nderro padron.

  3. Arriti marrveshjen me Murrizin,hahahaahahahaahhaha,sa ke hequr e sa po heq per ta bere gjasme faktor Myslymin e shkrete….!!!!
    Nese ben marrezine e votimit te ndryshimeve kushtetuese,do te thote shkerrmoqje e marrveshjes se 5 Qershorit !Nuk ka zot te shpetoje Edvin Rama,je vetem dhe fare i pashprese !Shqiptaret te urrejne masivisht dhe do te kthejne ate qe u ke bere per 8 vite me radhe !I ke grabitur,i ke denigruar,masakruar dhe shperfutyruar !Shpopullove kete vend dhe do vota ?Nga kush ?Te gjithe e dine se je hajdut,dhe me nje bande qe e ke inkriminuar keqas nuk ke rruge tjeter,veçse aty ku e kane vendin bandat,ne burg,mos ik,rri ketu se duhet t’ju kthesh parate qe ua ke vjedhur Shqiptareve !

  4. M Murizi eshte koqe gomari por ama ka emer, por ti o i pa emer te humbte fara si te ka humbe emri. Ruspi e keqe te qifte Murizi fisin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu