• |
ide | kryesore

Tabaku për borxhin: Rritje mbi 30%, çdo shqiptar paguan rreth 4500 euro nga xhepi për fasadat e qeverisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-deputetja Jorida Tabaku shkruan në një postim në facebook se borxhi  për frymë që shqiptarët do të paguajnë pas 7 viteve keqpërdorim të parave të taksave dhe borxhit të rritur është 4492 euro/frymë.


Sipas Tabakut, në kulmin e krizës ekonomike dhe pandemisë ekonomike, Rama vazhdoi të furnizonte dhe kanalizonte paratë publike tek oligarkët dhe PPP-të.


Iu dha shqiptarëve më pak parà se sa kishte premtuar, i gënjeu duke u justifikuar se nuk kishte fonde, e vërteta qe ndryshe. Një shqiptar që paguante 2379 euro 7 vjet më parë nga sot do të paguajë 4492 euro borxh.”- shkruan Tabaku.

Postimi i plotë:

Borxhi për frymë që shqiptarët do të paguajnë pas 7 viteve keqpërdorim të parave të taksave dhe borxhit të rritur është 4492 euro/frymë. Me një borxh që është rritur me 1800 Euro për çdo shqiptar (mbi 30%) që nga shtatori 2013 kur mori pushtetin, qeveria i ka çuar paratë e taksave dhe ato hua për sheshe në qytete dhe PPP.

Në kulmin e krizës ekonomike dhe pandemisë ekonomike, Rama vazhdoi të furnizonte dhe kanalizonte paratë publike tek oligarkët dhe PPP-të. Iu dha shqiptarëve më pak parà se sa kishte premtuar, i gënjeu duke u justifikuar se nuk kishte fonde, e vërteta qe ndryshe. Një shqiptar që paguante 2379 euro 7 vjet më parë nga sot do të paguajë 4492 euro borxh.

Ditë më të mira do të vijnë për shqiptarët, për të punësuarit dhe të rinjtë. Shqipëria meriton më shumë dhe shqiptarët do të mbërrijnë të fitojnë lirinë nga kjo oligarki që sot i qeverise.

7 Comments

  1. Kjo pickellonja te rruan bolet e Saliut kjo.
    Na thuaj ndonje gje per listat e hapura qe duan njerezit lerini pallavrat pa vlere. Po tregoni qe njelloj muter muterish si Rama jeni

    1. Si Rama dhe Saliu, pazarci dhe hajduter ne kurriz te shqiptareve. Dhe be darke merrni copat te Kastrati, Zamiri, Geci Fusha e kompani

  2. Por ama, kete te drejte Lulzim Basha e shperdoroi duke djegur mandatet dhe duke mos patur me zen e vendimmarrje dhe institucione. Te drejten per te marre vendime tani e kane opozitaret e rinj, te cilet edhe pse ende nuk jane provuar sa te afte do te jene per t’u votuar, kane sot per sot votat e duhura ne Parlament, jo per zgjedhje te vet, as per zgjedhje te Edi Rames, por per shkak te vendimit qe mori Lulzim Basha per te djegur mandatet e PD. Dhe per kete arsye, Edi Rama nuk mund te injoroje as opoziten e re.

    Atehere, cila eshte zgjidhja? Edi Rama kerkon t’i qendroje besnik marreveshjes me Lulzim Bashen per administrimin dhe mbarevatjen e zgjedhjeve. Njekohesisht, per te mundesuar votimin ne Parlamentin ku Basha vendosi te mos jete i perfaqesuar te kesaj marreveshjeje, Edi Rama negocion me opoziten e re listat e hapura. Dhe keshtu formohet nje “5 qershor” plus.Doli prap kjo tabak Honia e pd

  3. Sa me shume tua rritesh borxhin shqipetareve te duartrokasin e te votojne , te besh vaki qe tu rritesh rrogat , pensionet, tu minimizosh borxhin atehere shqipetaret te vene flaken se per te dhene voten jo e jo . KETE E DI SHUME MIR RAMA PRNDAJ PO U PUNON QINDIN SHQIPETAREVE EDHE KETE PAK E KAN DUHET TI SKLLAVEROSH QE TE JAPIN VOTEN ME SHUME

  4. Pra, njeriu që ka shkuar në Kosovë si mos-njohës i instuticoneve të vendit të vet, iu jep leksione politikanëve të Kosovës, të respektojnë institucionet.Nuk mer vesh nga kjo pune o mesuesi i majte i salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu