• |
ide | kryesore

Iluzioni naiv i një marrëveshjeje me Ramën

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Edi Rama ose duhet rrëzuar, ose duhet duruar. Kjo që po ndodh ditët e fundit po dëshmon edhe njherë, se është një naivitet idiotesk të shpresosh se me të mundesh të bësh një marëveshje normale, në kuadrin e një sistemi demokratik. Mbledhja pa opozitën e tryezës së Këshillit Politik, arsyeja e vetme e egzistencës të të cilit është të qenit konsensual, dëshmon për të pafundmen herë se ai mbetet një partner dinak dhe i pabesë.
Në këtë mënyrë, shefi i rilindjes është sjellë që pas nënshkrimit të paktit të 5 qershorit, kur fillimisht ra dakord të pranonte sistemin ku garohej me koalicione si dhe mosndryshimin e regullave të lojës në mënyrë të njëanshme.


Lexo me tej:


Opozita e bashkuar i përgjigjet Ramës: Ndalimi i koalicioneve shkatërron të dyja marrëveshjet për zgjedhjet

Por, pa u tharë boja e kësaj firme ai prodhoi një dredhi tjetër, hedhjen poshtë të këtij pakti, ndryshimin urgjent të Kushtetutës dhe pengimin e PD dhe LSI për të hyrë në koalicion me lista të veçanta në zgjedhjet e ardhshme.

Deri këtu Rama është brenda logjikës së tij. Ai po bën të vetmen gjë që di të bëjë më mirë. Ata që janë vënë në rolin e budallait janë sërish opozitarët, që besuan për të disatën herë se kishin gjetur mekanizmin që do ta detyronte kryerilindasin të luante ndershëm.

Që në tetorin e shkuar, pasi dështoi në përdorimin e forcës, prishjen e zgjedhjeve moniste dhe rrëzimin e regjimit me bomba molotov, dyshja PD- LSI shpalli një platformë të re opozitare. Thelbi i këtij dokumenti të pranuar konsensualisht ishte të justifikonte pafuqinë për tu përballur me pushtetin autoritar përmes vendosjes së vijave të kuqe të bashkëpunimit me të.

Opozita braktisi mitingjet, hoqi dorë nga sllogani “zgjedhje pa Ramën kryeministër” dhe la të hapur diskutimin me mazhorancën, por pa Damian Gjiknurin që e etiketonte si hajdut të provuar votash, pa Rudina Hajdarin që e konsideronte si të tradhëtare të blerë nga qeveria dhe me kryesues ndërkombëtarë të dialogut.

Tryeza e reformës zgjedhore/ Pikat ku u tradhëtuan zotimet e opozitës

Pas kësaj tërheqje të parë në tetor erdhi e dyta në janar. PD dhe LSI, pranuan të uleshin në tryezën e reformës zgjedhore, duke i dhënë oksigjen regjimit, përpara konferencës së donatorëve dhe hapjes së negociatave. E gjitha kjo u shoqërua edhe me tërheqje të tjera. Përballë gjeti në tryezë, pikërisht Gjiknurin, pikërisht Hajdarin dhe asnjë kryesues të huaj.

Andi Bushati: Të godasësh me molotov për t’u kthyer aty ku ishe

Pas pesë muajsh debatesh, konfrontimesh dhe diskutimesh, kur u duk sikur një pakt i arrnuar u arrit, për vëzhgimin e qendrave të votimit me kamera dhe për identifikimin biometrik të zgjedhësve, Rama sërish e përmbysi tryezën duke thirrur në ndihmë këtë herë sharlatanët e parlamentit të përgjysmuar.

Tani opozitës nuk i ka mbetur gjë tjetër veçse të shkojë drejt zgjedhjeve me të mbathuara nëpër shalë, dhe të rrijë gjithë ankth për pabesinë e re që do i bëhet në të ardhmen.

Pikërisht ajo që po ndodh këto ditë është edhe njëherë treguesi se akti me kurajoz dhe më i drejtë që ka bërë opozita reale ishte ai i djegjes së mandateve, dhe daljes nga ai sistem të cilin Rama e kontrollon si padroni që ka në dorë edhe gurin edhe arrën. Sa herë ka tentuar të kundërtën, qoftë në 18 maj 2017, qoftë në janar apo qershor të këtij viti, ajo ka dalë më pas e tradhëtuar dhe e zhgënjyer.

Edhe njëherë tani po provohet se me Edi Ramën është e pamundur një lojë me rregulla. Kur është puna për pushtetin e tij ai shpërfill çdo normë dhe çdo pakt. Atë që po bën sot me shfuqizimin e koalicioneve dhe me ndryshimin unilateral të kushtetutës, asgjë se pengon ta bëjë nesër me truqe të tjera për grabitjen e zgjedhjeve.
Prandaj kjo situatë e pas 5 qershorit, e ka vënë edhe njëherë opozitën para dilemës se me ç’mënyrë duhet të përballet me të.
Ashtu sikurse kanë vërtetuar dhjetra raste, rruga legale dhe demokratike duhet përjashtuar. Nëse ka këllqe, opozita duhet ti kthehet rrugës radikale. Ose në të kundërtën, nëse është e pafuqishme për të, le të mos i mbajë shqiptarët me shpresë, se do ktheje normalitetin përmes tryezash që Rama i përmbys sa herë të dojë.

Normalizimi i tij është një mision iluziv. Me të ka vetëm dy rrugë: ose duhet rrëzuar ose duhet duruar.

©Lapsi.al

58 Comments

 1. KETE DUHET RREZUAR DHE JO DURUAR ZOTI BUSHATI,SI TE GJITHE DIKTATORET ATA RREZOHEN ME QDO MJET DHE MEKANIZEN,

  1. Rama eshte thjesht kreu i organizates nr.1 kriminalo-politike ne Shqiperi. Luli dhe Lili jane te organizates nr.2. Pra esht lufte mes kriminelesh. Kush do kape terren, fonde publike, dogana, ndertim, para nga pastrimi i parave. Kaq. Dhe nga qe ka vora e ndryshon qe cke me te kushtetuten. Madje edhe mund te vere nje nen qe ne zgjedhje futen vetem subjektet parlamentare. Ashtu i do trapi mo vlla. U pelqeu, e zgjodhet, Lili me Moniken?Ti rrujne trapin tani…e te zene mire brimat e bythes se do ua nguli te tereve

 2. Që kur nga fundi majit u shfaq ambasadorja Kim që kërkonte marëveshje, kam qenë pothuaj i sigurtë që me edvinin nuk do të kishte ndonjë marëveshje korekte.

  Kështuqë opozita të përgatitet edhe njëherë si në 1990-1991, të rrëzojë me dhunë edvin hajdutin.

  Nuk është aspak e vështirë, maksimumipër 8 orë, policia e sampistët do të detyrohen të kapitullojnë, sepse nuk janë të motivuar për të mbrojtur karriget e hajdutëve të rilindjes.

  Guxim Luli! Guximtarët kanë fituar gjithmonë!

  1. Pershendetje “Vdekje komunizmit”:

   Ne 1990-91, vjehri i Lulit tend, Xhafer Isufi (Xhafa) te vriste per PS. Ky Luli jot, le te beje kariere politike tek cdo parti e majte, por jo tek PD. Ky dhe ustai i tij Sala, e shkermoqen PD dhe shkaterruan ate demokraci per te cilen enderonim. Ky Luli jot, do te kopjoje Ramen, por eshte shume fallso.
   Pyetje: Ç’lidhje ka PD (gjoja e dhathte) qe do te beje koalicion me LSI e Metes qe eshte me e majte se PS?

   Pergjigje: pazare ne kuriz te popullit.
   Uroj qe PD te shkaterrohet dhe te rilinde nje e djathte e vertet.

   Kalofsh diten e mire

   1. Zotëri Gjergji, nuk kam asnjë kundërshtim nga argumentet tuaja,

    Problemin që ngre ti e kanë ngritur të gjithë ata që janë me bindje të djathta, por të pavarur politikish nga partitë.

    Dihet tani se popullsia me bindje të majta është shumica në Shqipëri.

    Nuk na e merrte mendja por edvini e rringjalli enver hoxhën.

    Në këtë situatë që ekziston në Shqipëri, me popullsi të majtë shumicë, i bie që të vazhdojmë të rrimë nën të majtën shqiptare, që ka treguar se që nga themelimi që është një forcë politike antinjerëzore, antikombëtare e antidemokratike.

    Atëhere a ka ndonjë zgjidhje sipas mendimit tënd se si do të dalim nga kjo gjendje ku e majta e tregon hapur se nuk vjen në pushtet për t’ju shërbyer njerëzve, or përkundrazi, që njerëzit ti kthejë në shërbëtorë të politikës.

    A do të importojmë të djathtë nga vendet e tjera që të bëjmë demokracinë!?

    Duam s’duam jemi të detyruar të mbështesim të djathtën, edhe pa qenë i djathtë, sepse një e majtë shumicë e pakontrolluar bëhet e rezikshme, ashtu si në fakt është bërë që nga 2013.

 3. Z. Bushati ke plotesisht te drejte, ceshtja eshte se kujt ja thua, nje partie qe ka ne krye nje njeri qe ska kellqe siç thone nga jugu ose bole andej nga veriu apo nje partie tjeter qe te vetmen princip apo linje politike kane si te vjedhin sa me shume. Dhe sikur te mos mjaftonte kjo, situate behet edhe me e rende kur mendon se kemi nje popull me brek neper kembe, i lodhur, i zhgenjyer dhe i varfer.
  Thene kete, ku te presesh shpetim, nga Lulushi apo nga ajo filozofja tjeter brilante qe hante veshe. Mjafton kaq per te kuptuar se ne ç’gjendje eshte shqiperia sot.

  1. O idiot, shpëtimin nuk do ta sjellë askush përveç se bashkimit të shqiptarëve rreth opozitës.

   Ti mut rri aty ku je.

   1. Ti qenke idiot dhe i paemer vertete qe te vetmen arsye ke fyerjen. Te cila opozite te besosh, per cilen opozite flet o fshatar dhe militant i semure, ate qe nderton viza te kuqe apo te shoket e tu te opozites ne parlament qe nuk dine te ndertojne nje fjali te futur ne liste nga ajo opozite qe je marrosur ti, me siguri per ndonje cope vend pune.
    Injorant, ne po themi te ndertojme nje opozite qe ka nje filozofi te qensishme dhe me personalitete te cilat nuk i mungojne per te krijuar frymen fituese, perndryshe do shkojne te votojne vetem tipat si puna jote, pa racio, tipik komuniste ne radhe qe ne pike te mengjesit.
    Dhe qe ta kuptosh leshko, mua as me rruhet fare se cndodh atje pasi jetoj milje larg kafsheve si ty, por thjesht si shqiptar kur shof cpo ndodh atje, thjesht do donim te shifnim nje shqiperi te ngjashme ndopak me keto vendet ku jetojme ne.
    Po natyrisht si do mund te behet shqiperia me njerz si ty qe te ka ngel ora 30 vite mbrapa. Bej nje lavazh trurit qe mos te mbetesh militant i semure dhe dil shif ndonje vend tjeter te europes perendimore te kuptosh cdo te thote koncepti qytetar.
    Tani edhe mund te besh pak pushim nga te qenurit tere kohes ne portal, je bere fiks si Ver Llapa.

    1. Blla blla, leri idiotlliqet o i arsimuar që nuk ia paske nevojën opozitës. se kështu thonë të gjithë parrazitët e të paarsimuarit rilindas,: Unë jetoj në x shtet, fajin e ka Luli.

     Nuk u Shqipëria se 45 vjet komunizëm u kishte hyrë në gjak shqiptarëve, saqë thonë nuk duam as ujë e as drita vetëm partinë ta kemi të fortë.

     Edhe ti mut, nuk sheh që janë larguar për 7 vjet 400 mijë shqiptarë, kur ky numër, kur Kosova u pushtua nga Serbia në 1912, u arrit nga 1912 deri në 1955, pra atë që nuk e bëri Serbia e bëri edvin haleja.

     Ti idiot të ndërtosh opozitë!!!!!

     Po në kohën kur Shqipëria vidhet, dhunohet, sundohet nga kriminellët e injorantët, të kërkosh fajin te opozita, më e pakta që mund të thuash, je idiot.

     Me idiotë si puna jote e ka të lehtë edvini të mbajë pushtet se siç thoshte një kolegu yt parazit me ironi “Basha do tjua bëjë rrogën 500 euro”, gjë që tregon se ju idiotë paguheni shumë pak dhe paga 500 euro, unë ndërkohë e kam afërsisht kaq, i dukej utopi.

     Ju shaj, sepse të gjithë ju që fajin e gjeni te opozita, pa thënë ndonjë fjalë për rilindjen, nuk meritoni tju flasësh me argumente, se jeni shumë të trashë për të kuptuar.

     1. Hale, para se te semuresh nga deshira per ate karrigen meso te kundershtosh me argumenta tjetrin dhe jo me fyerje, pasi qe ketu ke treguar nivelin tend ordiner.

      Une po ashtu, konsideroj idiote tipa te tille qe kane kete filozofi qe te rrezojme kete qeveri po se kush vjen me tej pak rendesi ka. Nese te kujtohet kjo ishte sllogani i Muç Nanos – “qelbesira te te gjitha llojeve bashkohuni te rrezojme S. Berishen” dhe rezultati u pa – vertet mijera te larguar dhe niveli me i larte i korrupsionit i pare ndonjehere ne R. Shqiperise nga ai qe pretendon qe urren me shume se une. Dhe te njejten filozofi po na parashtron ti.

      Pastaj Z. Hale, sa per te te informuar ty, kam marre pjese me dhjetra here ne keto vitet e errta qe thua ti ne protestat e thirrura nga shoku yt Lulushi, ku pas 45 min fjalim patetik na thuhej shkoni ne paqe.

      Po ashtu Hale te sqaroj se e njoh nga brenda dhe ndaj, shume me mire se ty PD-ne e sotme te Lulushit se si eshte, prandaj kam keto rezerva ndaj saj. Dikur thuhej fjala dhe mbahej ndaj njerzit besonin tek ai qe e mbajti dy here pushtetin me nje popullsi 60 % akoma komuniste dhe jo si sot ku s’dihet cfare do beje ky trimi qe eshte kryetar.

      Dhe se fundi Hale, qe te ndryshoje dicka vertet duhet te kete njerz pas hekurave per vjedhjet qe i behen shqiperise se varfer perdite, kjo do ishte prova e ndryshimit por qe nuk mund te ndodhe sa te kete njerz qe mendojne rendesi ka rrotacioni politik pa asnje ndryshim ne thelb por thjesht ndryshim njerzish dhe nga vjedhja ne vjedhje.

      I dashur Ver beje pushim me mire se u lodhe.

    2. O idiot, shiko çfarë ke shkruar në komentin e orës 21:37:

     “Dhe qe ta kuptosh leshko, mua as me rruhet fare se cndodh atje pasi jetoj milje larg kafsheve si ty, por thjesht si shqiptar kur shof cpo ndodh atje, thjesht do donim te shifnim nje shqiperi te ngjashme ndopak me keto vendet ku jetojme ne”,

     KRAHASOJE me komentin e orës 22:50:

     “Pastaj Z. Hale, sa per te te informuar ty, kam marre pjese me dhjetra here ne keto vitet e errta qe thua ti ne protestat e thirrura nga shoku yt Lulushi, ku pas 45 min fjalim patetik na thuhej shkoni ne paqe.

     Po ashtu Hale te sqaroj se e njoh nga brenda dhe ndaj, shume me mire se ty PD-ne e sotme te Lulushit se si eshte, prandaj kam keto rezerva ndaj saj. ”

     Lexo tani se çfarë të kam shkruar o idiot o idiot në orën 22:10

     “Blla blla, leri idiotlliqet o i arsimuar që nuk ia paske nevojën opozitës. se kështu thonë të gjithë parrazitët e të paarsimuarit rilindas,: Unë jetoj në x shtet, fajin e ka Luli.”

     Pra tani duhet të na sqarosh a jeton jashtë Shqipërie apo jeton në Shqipëri se ngaqë je shumë debil atë që shkruan në një koment e kundërshton po vetë në komentin tjetër, sepse harron se ke gënjyer herën e parë.

     Po ti duke qenë idiot dhe duke jetuar mes idiotëve i pandeh edhe të tjerët si veten.

     A të pëlqeu ky argument.

     A e kuptove se me ju mutër vedëm e shamja dhe druri duhen përdorë se atë “argument” njihni.

     1. O fiksimaxhi portalesh, idiot I vetem argument qe ske, to nuk arrin te kupton konceptet kohore. Po flasim per nje periudhe mbi 7-vjecare qeverisje dhe une pikerisht per nje pjese te kesaj periudhe (6 vite) po flas ku kam marre pjese edhe ne ato protestat qe ti me siguri i ke pare nga tv mqs po flisje per mbrojtjen e demokracise. Tashme nuk jetoj ne ate vend se nuk mundet te jetohet kur intelekti po iken dhe kane ngele vemje si ty qe ska rendesi kush vjen ne qeverisje, mjafton te jete ajo qe te intereson ty, por harron se qeverisja ndryshohet tashme me voten gri qe nuk kane te njejtin mentalitet komunist si ty, qe duhet votuar partia pavarsisht se cfare vlerash paraqet.

      Tashi po ta them perseri, mbaje Lulken dhe PD-ne e pareformuar, pa emra, pa ide dhe pa fryme se me ate kriminalitet, me ate para te vjedhura ne keto 7 vite, me te gjitha institucionet ne favor te qeverise me nje shoqeri akoma komuniste do ti fitoni zgjedhjet si ato te 2017 dhe do ndertoni Republiken e Re ne eter. Pastaj dil ti me shoket e tu rrezoje Putinin/Erdoganin e ri te shqiperise.

      Vazhdo tani komentet me ndonje tjeter mqs paske kohe te mjaftueshme prej kafenesh.

     2. Nejse victorian, po të provokoj që të shprehesh sa më shumë, sepse e ve në pah më mirë që je idiot.

      Çfarë janë “konceptet kohore”, se nuk e kisha dëgjuar ndonjëherë?

      Mesa di unë protestat e opozitës kanë filluar vjet nga shkurti i vjetshëm deri në qershor, ndërsa ti thua se 6 vjet ke marrë pjesë në protesta. Ku janë zhvilluar këto protesta gjatë këtyre 6 viteve?

      Uroj që intelektë si ti të ikin sa më shumë, por ju jeni dembelë, nuk e doni punën, vini nga familje të çoroditura dhe prandaj nuk ju bën përshtypje paaftësia ulëritëse e administratës shtetërore, që janë në ata vende pune vetëm për të vjedhur.

      Prandaj nuk i shikoni kriminelët në parlament, pushtet vendor, dhe në të gjithë zinxhirin e administratës.

      Prandaj nuk të bën përshtypje se dy ministra të brendshëm u dorëhoqën për shkak të lidhjeve të forta me trafikun e drogës.

      Prandaj nuk të bën përshtypje që pasuria publike vidhet apo shitet për 5 lekë.

      Prandaj nuk ju bën përshtypje hashashizimi i gjithë teritorit të republikës.

      Prandaj nuk të bën përshtypje se pagat, pensionet kanë mbetur aty ku qenë në vitin 2013.

      Prandaj nuk të bën përshtypje rritja e taksave, tatimeve, tarifave më shumë se dy herë.

      Prandaj nuk të bën përshtypje se do ti paguash bechetit nja 200 milion euro.

      Prandaj nuk të bën përshtypje, se mutra si ti që mund të kenë mbaruar ndonjë degë të sociologjikut në Durrës, që do të thotë se e ke mbaruar gjimnazin me mesatare 6 (këtu hyjnë edhe fiskultura e tj që ua ngrejnë mesataren dhe u a çojnë në 6), kanë mbushur bodrumet e KM dhe pallatit të kongreseve, duke u dhënë ndonjë shpërblim herë pas here, si puna e qenit, në fakt qentë janë shumë më të mirë se ju, paguheni me taksat e njerëzve të ndershëm e që nuk merren me politikë, por nuk mund të rrinë e të bëjnë sehir, kur veset më të poshtra të një shoqërie jan ngritur në sistem.

      Gjithë këto që shkruajta i shkruajta në respekt të portalit dhe lexuesve të ndershëm e korrektë të këtij portali.

      Për ty dhe mutrat si ti do të keni gjithmonë një replikë të shkurtër: Jeni bijë të bushtrave komuniste që nuk njohin familje atdhe e Zot.

    3. Po ja mo besoni tek opozitarizimi i Rudines de Mrrizit dhe shqiperia do te behet..e sigurte.
     Rrofte partia e Rudina Murrizit dhe me shpejtesi drejt Europes(gropes).

  2. Si Luli si Mona, megjithese mund te kene me mijra difekte e kane ndonje gje pozitive. Rama eshte i zi ne cdo gje, vetem mjekren e ka te bardhe dhe ate e ka aq te bardhe nga mashtrimet qe ka bere deri me tash. A e keni vene re se kohet e fundit ka humbur edhe aftesine per te folur? Kjo ndodh sepse mendon vetem si te beje keq dhe te keqen ta paraqese si te mire. E di qe askush pervec shpures se tij te ciles i jane bashkengjitur Myslym Murrizi i cili ka zevendesuar Merkelin dhe Rudina Hajdari qe zevendeson Ameriken dhe tani ky Haxhi Qamil i shek XXI do thote me plot gojen se sa te kete Myslymin dhe Rudinen nuk ka cfare i duhet BE dhe SHBA.

  3. Luli sic e po e quan ti sic e qun edhe rama….nuk ka pse i mungon guximi te coje ne perplasje; rama nuk guxon ti prek qimen e flokut atij po ti ke guxim te hash ndoj plumb? kush do sakrifikohet???’ sigurisht per nje vend pretendent ne BE kjo eshte e papranueshme….ketu eshte edhe problemi

 4. O idiot. Opozita bashke me Bushatin te rrembeje armet dhe te dali malit per liri. Pastaj kur tja shkuli koqet perendimi do jete shume vone. Ne Afrike nderrohen pushtetet me dhune ne Europe nderrohen me vote. Kur thote opozita se i fiton zedhjet me vote ta provoje por duket qe nuk ja mban se dhe ajo e di shume mire se pervec pakenaqesise qe kane njerezit nuk krijon dot fryme se i kane akoma te korrutuarit dhe vrasesit ne Parti.

 5. Kjo eshte pasoja kur dorezohesh aq here sa ka bere Basha, kundershtari fillon fshin bythen me cdo lloj angazhimi sepse ia ke treguar limitet dhe te sorollat sic do. Limitet e opozites per fat te keq jane me shume psikologjike sesa reale dhe sigurisht lidhen me ate qe ka ne krye.

  1. 👍, no coment.
   Sorry, doja ta ndroja pak thenien tuaj: “per sa kohe do te kemi Salen, aq kohe do te qeverise Rama”.

  2. 👍, no coment.
   Sorry, doja ta ndroja pak thenien tuaj: “per sa kohe do te kemi Salen, aq kohe do te qeverise Rama”

   1. Sorry, edhe unë doja ta ndroja pak thenien tuaj: “per sa kohe do te kemi Salen, edvini i ka ditët e numëruara”

 6. Dolen patozet , thurjet, topallet, hajdatet , murizajt ti kundervihen opozites che Bashes qe eshte e vetmja shprese per shqipetaret. Basha nuk e hedh popullin ne luften vellavrasese sepse kjo eshte deshira e Rames . Te gjitha keto Rama po i ben per dy aresye 1) te beje ceshte e mundur qe opozita te MOS mari pnese ne zgjedhje 2) po ben te pamunduren qe opozita te dale me protesta te dhuneshme e ai ti thote botes qe opozita eshte destruktive . Shqipetaret e Kam ne dore ne qoftese e duan le ta mbajne ne ratin kur nuk e duan te MOS e votojne.Europa po e thot qart se me Ramen nuk ka europe neqoftese nuk doni te je i ne europe ta gezoni Ramen .Nje gje ta keni qe qart ju teoricientet qe kritikoni opoziten Bashen se Partia demokratike nuk vje ne pushtet me dhune por zgjedhje te lira e te ndereshme . Sa per te mar pushtetin me dhune meret per 2 ore por me humbje jete nga te dy palet e kjo nuk eshte e mire per gjithesecilin nga ne sepse ne nje familje osé ne FIDE gjysma Jan me PS e gjysma Jan me opoziten e bashkuar ora ne per qefin e Rames osé te Badhe te vrasim njeri tjetrin . Ky eshte perfundimi i llogjikes se teoricienteve , bravo e dashkeni Shqiperine

  1. Urime, Xeni, keni bere perparime. I ke pak fjalite pa kuptim dhe me shume gabime orthografike, por prape mire.

   Luli , ashtu si edhe Rama e Sala, njerez si ty do, injorante e analfabete.

   Keshille miqsore o Xeni, qe te kesh akses ne kompjuter e internet, nuk do te thote se i ke mundesite te japesh ndonje mendim. Rri rehat e mil ato dhite, se me qumshin e tyre behet djathe i mire, e mos u mer me pune te veshtira.

   Diten e mire.

   1. Gjergji ju shkruani: “Luli , ashtu si edhe Rama e Sala, njerez si ty do, injorante e analfabete.”

    A nuk duhet tju themi faleminderit që nuk duan kriminelë e trafikantë?

 7. Bushati kerkongjithmone perplasje sa here ka pisllik nga rama

  E vetmja gjeqeshpeton ramen eshte perplasja , kjo do e legjitimoje.

  Po eshte e vertete qe rama eshte plehre , por kjo s eshte e re. Nuk mundte djegim vendin per ramen. Rama do iki se ska ku te veje me.
  Rama e ka marre rrugen , tani perpelitet

  Nese nderkombetaret pranojne si opozite murrizin hahahahha apo kerperatatata ,eshte njesoj si te pranojme rucin dhe ballen opozite !!!

  Nuk i pranon njeri karagjozlligjet e ndyra te Rames. Pergjigja nga berlini oshte e qarte, edhe kim bytha ja tha tulle kol sallaksit ne real story.

  Po qe se fuqite e medha duan qe shqiperia te dhitet, nuk e ndal dot as basha as cak norri askush, do mbijetojne shqitaret perseri si cakejte nder male. Do jete fati i keq per ata qe qe jetojne ne shqiperi. Fati eshte mbreti i botes

  Shenjat jane te qarta rames i kane thene te qihet dhe ai po bensi kurve me murrizin

  Shfaqjet e shemtuara te nje maskarai patologjik vazhdojne

  Taksirat i tetos ne kete moshe thuaj

 8. Opozita i ka bere gropen vetes me veprimet e saj dhe pervec kesaj ka edhe armiqte e tjere, qe duhet t’i beje balle:

  1. Tradhtaret saj te brendshem, duke filluar nga Basha me shoke.
  2. Armiqte shqiptare, si ata te “Rilindjes” dhe bandat mafioze ne vend.
  3. Armiqte e huaj jashte vendit, Sorros me kompani, ambasadoret, etj.

  Keto grupe jane si nje gare me pengesa. E nga kush do ja fillojne me pare, kur vete keta te opozites jane te korruptuar?! Megjithe ato arsye per protesta qe ka pasur, te gjitha jane shtypur pa problem, sepse opozita eshte si ajo pula pa koke. Fatkeqesisht ky popull le t’i gezoje “Rilindasit” qe kurre nuk ikin me te mira dhe ndershmeri, vete i votuan. Pak nga pak po e kuptojne se ne Shqiperi ka ardhur diktatura e dajakut!

  Ky vend ka kohe qe e ka humbur davane, ky vend ka nje mallkim, vetem nje Zot i Madh mund ta shpetoje ate dhe kjo vetem kur njerzit te kthejne syte nga Ai me zemer te hapur. Sa e mundur eshte kjo? Afersisht zero perqind!

 9. Bushat tjeter marveshja tjeter pritshmeria prej saj. Te nenshkruash nje marveshje me Ramen nuk do te thote te presesh ti permbahet marveshjes Rama, besoj se asnjehere skane patur iluzjone te tilla. Qellimi i nenshkrimit te marveshjes ishte te fitonin pike me te patronet e tyre (te huajt), te krijonin mirebesim tek ata, dhe te shfaqnin nje alternative tjeter te nje pushteti te mundshem ne te ardhme. Kaq e arriten besoj. Kurre nuk jane shprehur dhe as kane patur pritshmerine qe Rama do te ulte koken e ti permbahej asaj qe nenshkroji, as qe marveshja do ti garantonte zgjedhjet as qe do te garantonte fitore. A e prisnin dredhine e Rames fill pasi nenshkroji marveshjen duke perdorur ata koke fiqte qe ka ne parlament mbase jo por sdo te thote qe ishin naiv.

 10. Përpjekja e tyre për të bërë zhurmë dhe për të krijuar idenë se po preket 5 qershori, është thjesht një aksion që tenton të maskojë hipokrizinë e Lulzim Bashës, që ka mbushur gjithë Ambasadat dhe gjithë aktorët e shoqërisë civile me gënjeshtra, se ai është dakord për listat e hapura, por nuk do Edi Rama.

 11. Po mire, opozitaret shqiptare jane naive, per te mos thene budallenj.
  Po USA, BE, UK, OSBE, KE, PE, FMN, BB, etj se u bene shume, pse mendojne te bejne marreveshje me Ramen?
  Nga qe jane naive apo kane ndonje qellim tjeter?

  1. Mirë që e ke pranuar se pyetja është naive, sepse ashtu është në të vërtetë.
   Marëveshje me Ramën sigurisht që kanë bërë të gjitha qeveritë perëndimore se qeveritë komunikojnë me qeveritë e jo me opozitat për punë marëveshjesh ekonomike.
   Edhe kanë mbyllur sytë për çamarrokllëqet e djallëzitë e tij, edhe e kanë qortuar opozitën se pse u largua nga parlamenti.
   Por kësaj rradhe nuk u ulën ambasadorët që të bëjnë marëveshje me Ramën, por e detyruan ate që të mbledhë mëndjen se nuk ka shans që në një vend antar të NATO-s, të ketë një parlament njëpartiak e me bedelë të rekrutuar si opozitë.
   Nëse do që Shqipëria të fillojë bisedimet me BE për integrimin europian, duhet të plotësosh 15 kushte – i thanë Ramës.
   Kushti i parë është që detyrimisht marveshjen ta kryesh me një këshill politik ku opozita të ketë pozita të barabarta e ajo që do të. miratohet në këtë marëveshje, të miratohet automatikisht edhe në gjysma gjelin parlament.
   Rama shkoi me shpresë se ndërkombëtarët po bënin shaka me te si artist e nuk besonte se marëveshja do të firmosej.
   Kur puna e krye, e pa sondazhet që e nxirnin opozitën ku e ku më lartë, sajoi djallëzinë tjetër dhe u kujtua para Lym Murrizit të thoshte se unë nuk ja prish qejfin atij për lista të hapura,
   Kleçkën kjo lista e hapur nuk e ka tek dëshira e Ramës për te se e thotë edhe tani që nuk i honeps të hapurat e ngordh për të mbyllurat, por se nëpërmjet ndrimit të kodit me lista të hapura , pamundësohen koalicionet e me këtë ai i vjedh opozitës nja 7-8 deputetë. Sa për merakun që i ka zënë Lymin e Rudinën për lista të hapura, sëbashku me të majtën radikale, Rama që e ka të mirën që i thotë me sinqeritet djallëzitë e tij, e tha copë në parlament se si me të hapura e si me të mbyllura, listat e kandidatëve socialistë do të vijnë tek unë për ti miratuar.

 12. PO U DURUAR KA NJE TE KEQE SEPSE NUK DO JET E LARGET DITA KUR TE THOTE SHQIPERIA SKA NEVOJ PER SHBA-EU PRA KEMI NENEN RUSI NE JEMI SHTET SOVRAN DHE MOS LUANI ME ZJARRIN.KY DUHET RREZUAR,IZOLUAR NE MENYRE KATEGORIKE.

 13. Në një shtet të kapur plotësisht në të gjitha institucionet nga një i çmendur me prirje diktatoriale, është marrëzi ti kërkosh një opozite që është jashtë parlamentit, se “ç”farë do të bësh ti për të rrëzuar” Ramën”.
  Cilido që është i mdërgjegjshëm se kjo qeveri duhet të rrëzohe, duhet ti bëjë pyetjen vetes :
  “Çfarë duhet të bëj unë që kjo qeveri të rrëzohet” ?
  Si u rrëzua diktatura më e egër e më jetëgjate e modelit stalinist në Shqipëri ?
  As opozita e përfaqësuar nga studentët e pedagogët e as dhjetra mijë shqiptarë që dolën në protesta, nuk morën armët që të përmbysnin qeverinë komuniste, sepse shteti diktatorial kishte në dorën e tij të gjithë makinerinë policore e ushtarake.
  Si u detyrua atëhere diktatori i fundit Ramiz Alia që të lejonte pluralizmin politik ?
  Sepse në Shqipëri erdhën ambasadorë të shtetee të fuqishme perëndimore, që pikërisht këta që sot i bëjnë thirrje për luftë opozitës, i akuzojnë se ndërhynë në punët e mbrendëshme të Shqipërisë.
  Ka një kategori nga “opozitarët” e Ramës, nostalgjikë të enverizmit, që kujtojnë se mund të përsërisin 97-ën me “komitetet e shpëtimit” të përbërë nga “vullnetarët e Enverit”.
  Dilni ju të opotitës së djathtë e vrituni me mafien e Ramës, që të rivijmë ne enveristët në pushtet.
  Kjo është dredhia edhe më e ndyrë e më kriminale se ajo e Ramës.
  Nuk e ka “lluksin” ky popull i lemerisur, masakruar, syrgjynosur e përgjysmuar, që të vriten shqiptarët me njeri tjetrin, për tju kthyer “sistemit të pastër socialist” që shkaktoi gjithë ato mynxyra Shqipërisë.
  E vetmja rrugë për të shkuar në progres demokratik , është rotacioni qeverisës që vjen me zgjedhje normale e të nderëshme e jo me kobure.

  Në një sistem të lirë demokratik, e ka të drejtën kushdo që të kritikojë edhe opozitën kur mendon se ajo po tregohet e pa aftë të që të mposhtë kundërshtarin politik.
  Por nëse e kritikon opozitën për këtë, duhet të kesh të kjartë në kokën tënde se çfarë alternative opozitare mund ti këshillosh e jo vetëm ta pyesësh me keqdashje e mënyrë provokative se çfarë do të bësh ti.
  Bushati është padyshim një nga kritikuesit më të ashpër të “Rilindjes” së Ramës dhe e ilustron këtë kritikë me shembuj e fakte konkrete, por ama nuk heq dorë asnjëherë që në mënyrë subjektive, ndikuar nga formimi i tij i hershëm ideollogjik i majtë, të bëjë çmos për ta zhvlerësuar opozitën e djathtë.
  E besojmë që Bushati i ka vënë vetes një mision të drejtë, përmbysjen e një pushteti të korruptuar me lidhje kriminale me mafien.
  Por çfarë faktesh e objektivash ka më shumë në retorikën e Bushatit, sesa në deklaratat publike të përditëshme të opozitës ?
  A mos opozita shkoi në ekstremin e dorzimit të mandateve, nga dëshira që të mos vijë në pushtet e pushtetin tja dhurojë Ramës, ashtu siç intrigon Rama me propogandën e tij, dhe nuk e kuptojnë naivët ?
  Historia e njerëzimit na ka mësuar se politika mund të prodhojë liderë “gjenialë” me energji negative, e liderë gjenialë me energji pozitive..
  Pa shkuar tek perandorët romakë, le të shkojmë në historin moderne të Europës e të Shqipërisë,
  Është kjo Europë që prodhoi liderë kriminalë diktatorialë si Hitleri e Stalini e prodhoi Theçer e Merkel që i fuqizuan demokracinë e ekonominë e vendeve të tyre.
  Në Shqipëri kemi dy modele të diktatorëve “gjenialë” me energji negative, Enver Hoxhën që imitoi modelin stalinist, e Edver Ramën që imiton diktatorët e vendeve ku sundojnë kartelet e fuqishme të drogës në Amerikën latine ku në të njejtën kohë dominon ideollogjia marksiste,.
  Fati i Shqipërisë është që ajo u fut në NATO e kthim pas në sistemin diktatorial komunist, ta harojnë enveristët se nuk do të ketë kurrë.
  Ndërkaq të mos harojmë se edhe sistemi demokratik kapitalist perëndimor, nuk mund të konsiderohet i përkryer nga vetë fakti i lirive demokratike për të pasur një sistem pluralist me parti të të gjitha ngjyrave ideollogjike.
  Dijmë se partitë e majta europerëndimore, të lebetitura nga arkivoli i hapur i perandorisë komuniste eurolindore, thuajse e kanë suprimuar fare emërtimin “parti komuniste” e bile shumë parti i largohen edhe emërtimit “siocialiste”
  Megjithate, paradoksalisht, disa parti të majta europerëndimore, partinë e ashtuauajtur”socialiste” shqiptare e trajtojnë e mbështesin si një “aleate” të tyre, ndonëse e dijnë se është një parti “siçiliste”.

 14. Dorezimi i mandateve thjesht i dha Rames hapesire me te madhe, GABIM EPIK. Mos futja ne Zgjedhjet Lokale i hoqi INFRASTRUKTUREN Opozites, Gabimi i Dyte Epik. Tani Opozites i duhet nje zgjedhje te hyj ne sistem , gje qe mendon ta bej me marveshje, po Rama shfrytezon ATO QI I DHUROI OPOZITA. E te thuash qene RRUGA E DREJTE DOREZIMI I MANDATEVE eshte te MOS SHIKOSH. Kuptohet do qe me dinjitoze per opoziten perballja direkte , dhe e forte me Ramen, ne rruge dhe kudo, sesa kjo Ulje me Bisht ne Shale qe e ka motivuar me shume Ramen. Bushat DOREZIMI I MANDATEVE QE GABIM.

 15. Per te paemrin e 13:36, ndjese lexueseve por jo ty mo plere ty te shkerdhefsha familjen, fisin dhe gjithe cfare ke. Kujt i ben gangsterin ngaqe mund te fshihesh si i paemer ty te qifsha emrin bir kurve. Cfare te duket vetja korrigjues i mendimeve te qytetareve qe nuk mendojne si ty mo llaxore plere. Ti flet per ata qenet e bukerit ne KM, por edhe ti je nje prej tyre mor fisqire qe rrin gjithe diten ne portal duke komentuar. Me flet mua per protesta 1 vjecare, normal mo plere se ti nuk je demokrat, sepse se pari demokratet nuk fyejne por kunderagumentojne, ndersa ti do jesh nga ato karakurvat e LSI-se qe kane lene pushtetin ne 2017 dhe nuk i kujtohen protestat e PD-se qe jane zhvilluar gjate gjate periudhes 2013-2017, si per shembull ajo per mushkojnjat qe fluturonin me hashash, Çadra e Lirise, e shume te tjera. Ndaj ju mungon shume ajo karrigja qe edhe gozhdat e dyerve ti vidhni. Ju njohim shume mire ju plerave xhepista se ju kemi pasur ne qeveri 2009-2013, te mbahet mend desh humbem pushtetin per bllokun e Lirit, se e keni doren e rende ju plera.
  Je ti bastard pa nder, pa kulture, pa familje dhe pa perendi qe te vetmen kapacitet ke fyerjen e cdokujt qe mendon ndryshe nga ty o vemje.

  Ti mua s’me provokon dot o injorant se as te kisha kthyer pergjigje, por reagova ndaj fyerjes tende bastard. Nuk me hiqesh mua si mbrojtes i PD-se, mor plere, se per dijenine tende ne 2013 jam shkarkuar nga kjo qeverie si pjesmarres ne komisionet zgjedhore te 2013 per PD-ne. Ndaj klysh kurve matu kujt i drejtohesh se te zhgerdhej kurven. Ty mund te te dukem nga ata lalucet e lushnjes por jo birkurve, jam nga Tropoja dhe shkollimin dhe punen shko e tregoja dikujt tjeter plere, mo qenie banale we te duket vetja ndonje intelekt, mor pabuks.
  Aq here sa fyen, jo mua por cdokend, tregon se cfare funderrine je ti.
  Now fuck off cunt!

  1. Të thashë që je idiot, dhe gjysëm i arsimuar.

   Unë nuk jam me PD, jam me TË DREJTËN.

   Mjerë ata që të kanë afër!

   Vetëm një gjë më bën përshtypje, nuk njoh as socialist e as demokrat që të këmbëngulin kaq shumë pa asnjë argument kundër partisë ku kanë milituar(sipas teje).

   Pra ose gënjen, ose je idiot që kujton se nuk vihesh re kur gënjen.

  2. Victorian, nje sugjerim miqesor — ky i “paemri” me te cilin po debaton eshte nje provokator, prandaj mos u merr me me te. Mire i the edhe nje emer nuk e ka, prandaj rri i qete, keta nje pune e bejne mire, ate te acarimit te situates duke u hequr gjoja si “opozitare”. Ti je ne rregull, opozita jone ka marre fund, per sa kohe eshte tradhtari Basha ne krye me sorrosianet e tjere ky vend eshte i mbaruar, le te pellasin militantet e kujtdo ngjyre sa te duan. Me te mira!

   1. Po pse o Miri, emri të jep vlerë, apo ajo që thua, në fakt të gjithë të paemër jeni këtu.

    Nuk provokoj, kot, kam bindjet e mija të djathta, e aq më tepër në këto 7 vjet të qeverisjes nga monstrat e rilindjes, ku hajdutlliku shtetëror është ngritur në sistem, e ku gjithfarë injorantë paguhet me taksat tona, të rrish e të mbështetësh edvinin e të sulmosh opozitën, më duket se nuk ështëkorekte nga ana njerëzore.

    Ti mbase mund të jeshi kënaqur, nga kjo qeverisje, por unë të siguroj se këtu ku jetoj unë, shumica e njerëzve, edhe socialistët janë shumë të zhgënjyer.

    Këtë qëndrim kam mbajtur edhe kur ishte PD në pushtet. Unë paguhem për punën që bëj në bazëtë një diplome të marrë në Tiranë para 90, nuk ia kam nevojën politikës, por kur situata bëhet kështu, mëvjen turp prej vetes të qëndroj indiferent.
    Të uroj të jesh mirë në familjen tënde.

    1. Shume mire qe ke bindjet e tua te djathta dhe jam shume dakort me hajduterine e pashembullt te Ri-vdekjes, por militantizmi nuk i ben mire njeriu, sepse ai te ben te verber kur gjerat nuk shkojne si duhet dhe nuk i gjykon gjerat si duhet.

     E kam fjalen per lidershipin e PD, cfare mendon ti per Bashen?
     – Cfare mendon ti per deshtimet e tij te njepasnjeshme?
     – Per qendrimin hajdutesk te Bashes kur vjen puna per marredheniet e tij okulte me Xhorxh Sorrosin? Nese te kujtohet para nja 2 vjetesh i dergoi nje mesazh anetareve te PD qe asnje te mos pipetinte kur behej fjala per marrdheniet PD-Sorros.
     – Po per ato anetare te PD qe u detyruan te largohen prej tij?
     – Po per listat e mbyllura te zgjedhjeve qe ky tip kryetar i PD i ka aq per zemer dhe nuk ndihet fare, qe me zor po detyrohet nga presioni i te tjereve t’i hapi?
     – Po per shtepine e pasur ne te cilen banon sot Basha, cfare mund te thuash?!
     – Po per aferat korruptive qe vete Basha eshte perfshire vite perpara? Ku ka tym ka edhe zjarr.

     Prandaj kur te flasesh per “opoziten” sqaroje mire se kush eshte opozita! Se kjo qe eshte sot nuk ben me, ishte nje Berishe qe i jepte jete asaj, kurse ky i sotmi (Basha) duhet shporrur nje ore e me pare. Cfare po bejne keta, po flasin per “afera korruptive te Rames & co”?! Ato “afera korruptive” nga nje vesh i hyne dhe nga tjetri i dalen Rames me shoke. Kurse populli eshte ngopur me fjale nga cdo ane, fjaleve i ka ikur koha, vepra, vepra, ato na duhen sot!

     Shume mire qe jeten tende e bazon ne punen e diplomen tende te para 90, ashtu duhet te jete, por ama sot nuk na duhet militantizem partiak i cfaredo ngjyre, por zgjuarsi, gjykim i paster, trimeri, mosbindje civile ndaj krimineleve ne pushtet dhe gjithashtu shporrja e Bashes!!

     Ne te njejten kohe, neve njerez opozitare te vertete nuk na ka hije te marrim tjetrin neper goje, por te perpiqemi te arrijme tek e verteta. Victoriani pati te drejte dhe mund te flasi vete ai me teper, por fjalet e ndyra sidomos mes nesh nuk kane vend!

     Te pershendes nga nje student i dhjetorit i 1990. Me te mira!

     1. Nuk dua të bëj replikë për replikën, por meqënëse paraqite disa akuza për Lulzim Bashën, disa qëndrojnë sidomos largimi i “të vjetërve”, por disa të tjera që thoni duhet të vërtetohen me fakte, dhe meqë fakte nuk besoj se do të nxjerësh dot kam vetëm një pyetje:

      Nqs edhe ti e shikon që shqiptarët janë katandisur edhe më keq se në kohë të Ramiz Alisë,

      Cili duhet të jetë prioriteti i shoqërisë shqiptare dhe sidomos i njerëzve që nuk kanë interesa partiake sot?

      A nuk është më e pakta naive dhe utopi që në këtë situatë të merresh me difektet e opozitës, jo se nuk ka difekte, ka sa të duash, por nuk mund te kemi sqimën për të kërkuar një opozitë ideale, është e vetmja shpresë derisa të krijohet një më e mirë.

      Opozita është e vetme përballë të gjitha pushteteve dhe institucioneve, përballë dhunës policore, përballë krimit dhe injorancës, dhe mbi të gjitha edhe përballë ish PD-istave që e kanë vjelur mirë PD që nga 1990. Opozita nuk është PD e LSI, opozitë janë të gjithë njerëzit e ndershëm që duan të jetojnë në një Shqipëri të paktën më njerëzore, se të pasur nuk të bën puna e ndershme.

      PS Meqënëse ke përmendur termin “militant”, unë nuk kam qenë për as edhe një minutë anëtar i PD apo ndonjë partie tjetër, të njëjtin pozicion pune kam prej më shumë se 30 vitesh, nuk kam marrë asgjë të pamerituar prej PD apo partie tjetër, kështu si flas sot për gjendjen ku jemi katandisur kam folur edhe kur PD ishte në pushtet, nuk më kanë qejf asnjëra palë se nuk ju kam shkuar ndonjëherë për mbrapa.

      Të uroj shëndet! 723

     2. Pergjigje per repliken e 22:05, (“i paemer”, 24/07/2020).

      Nga e besoni ju qe faktet une “nuk i nxjerr dot”? Ky eshte supozimi yt i gabuar, asgje me shume! Ato fakte jane ne shtypin publik te hapura, mjafton te kerkosh. Une nuk kam shpikur gje nga ato qe kam shkruar.

      – Ju pyesni se cili duhet te jete prioriteti i sotem i shoqerise. Une them te ristrukturohet teresisht opozita e sotme, sidomos PD, duke filluar nga kryetari i saj deshtak qe e ka kthyer PD ne prone private dhe cdo gje qe ben, eshte per shkak te trysnise se te tjereve. Le te sjelli PD elemente te rinj pozitiv, te paperlyer, trima, te zgjuar ne gjirin e saj, pse PD te mos ftoje publikisht per shembull avokatin trim Altin Goxhaj, qe e ka treguar veten, apo edhe te tjere? Patjeter qe ka edhe njerez te tjere, por ata sapo shohin kush e ka ne dore ate parti, largohen me shpejtesi. Sepse e dine sapo te futen ne parti do t’i binden se s’ben diktatures partiake ose do perjashtohen, sic ka ndodhur.

      – Duhet te merremi patjeter me difektet e seciles parti, sidomos asaj te PD, duke qene forca me e madhe e opozites. Nuk eshte ceshtja se ajo eshte apo jo nje “opozite ideale”, por ketu kemi te bejme me nje force qe ne menyre te deshperueshme ka nevoje per ndryshime rrenjesore. Ne nuk duhet te jemi militante te verber, e thame njehere kete. Dhe nuk eshte ceshtja, se ne jemi sqimtare te medhenj dhe po merremi me cikerrimat e PD, keto jane gjera madhore qu duhen diskutuar me te madhe dhe sidomos ne kete atmosfere kaotike ne PD, qe cfare thote sot nuk e ben neser.

      – Nese opozita eshte e vetme (mendoj se ketu e ke fjalen vetem per PD), ajo vete e ka fajin me qendrimin individualist te saj. Nje pyetje ketu — pse njerzit e perzune PD dhe partite e tjera opozitare kur jane bere protesta ne vend?! Sepse njerzit nuk kane me besim te ajo parti, kaq e thjeshte eshte. Per mendimin tim ajo parti eshte prishur nga koka, sic qelbet peshku nga koka.

      – Nuk eshte e thene te jesh anetar i nje partie per te qene militant i saj, qofte edhe nga larg. Prandaj mos t’ju vije keq kur quhesh militant, se nese nuk je, si i tille sillesh kur mbron PD-ne, ne nje kohe kur ajo eshte bere per t’u qare me te madhe. Dhe shume mire qe e ke kritikuar ate parti, per te miren e saj e ke bere.

      – Ka edhe gjera te tjera, po mendoj se u zgjata shume.

      Faleminderit per urimet, gjithe te mirat edhe juve!

      P.S. Pse 723 ??

 16. Ti mua s’me provokon dot o injorant se as te kisha kthyer pergjigje, por reagova ndaj fyerjes tende bastard. Nuk me hiqesh mua si mbrojtes i PD-se, mor plere, se per dijenine tende ne 2013 jam shkarkuar nga kjo qeverie si pjesmarres ne komisionet zgjedhore te 2013 per PD-ne. Ndaj klysh kurve matu kujt i drejtohesh se te zhgerdhej kurven. Ty mund te te dukem nga ata lalucet e lushnjes por jo birkurve, jam nga Tropoja dhe shkollimin dhe punen shko e tregoja dikujt tjeter plere, mo qenie banale we te duket vetja ndonje intelekt, mor pabuks.

  Të më falësh se nuk e kisha lexuar këtë fragment, por vetëm ata më sipër që kishin 4 sharje në 10 fjalë( indikator tregues për shkallën e injorancës).

  Tani më binde që qenke me PD.

  Në fakt e kam kuptuar që në 1990 kur gjithfarloj muti u turrën në PD, jo për të kontribuar apo për të ndihmuar në ndryshimet që prisnin njerëzit e vuajtur nën komunizëm, por për të plaçkitur, vjedhur e rrëmbyer çfarë tju vinte në dorë.

  Dhe Pd dhe të gjitha partitë sa të vazhdojnë të merren me mutra si ti, zor se do shohim më mirë.

  Vetëm kur rraca e militantëve qylxhi, dembelë e parazitë të
  mënjanohen nga politika, dhe do të merren vetëm profesionistë e njerëz me integritet, mund të shpresojmë të ringrihemi mbi këto monstruozitete që solli politika 30 vjeçare neokomuniste, por sidomos rilindja e neokomunistëve.

 17. I gjati ine nuk eshte ose ose por duhet rrezuar sezben dhe me çdo mjet perfshire edhe revolucionin . Por …. le ti bejme nje rezyme partive tona politike se çkane thene e çkane premtuar dhe se çpo bejne ne realitet .
  Ne vitin 2011 PS-ja , mbas historise “hap kutite ose largohu” doli me tezen duam votim dhe numerim elektronik . Por , kur mori pushtetin ne 2013 , edhe pse e premtoi se do ta bente realitet ne qeverisjen e saje harroi premtimin dhe asgje nuk ndodhi . Ne 2015 ishte PD tashme ne opozite qe e kerkonte nje gje te tille , biles e perforcoi ne maj te 2017 ku perveçse votimit dhe numerimit elektronik u kerkua edhe Republika e Re . Tani ata qe nuk e dine apo nuk e kuptojne se çdo te thote Republike e Re , une po ja shjegje me nje fraze te vetme . Minimalisht duhet te ndryshojne mbi 70% te ligjeve baze te kushtetutes . Edhe kjo nuk ndodhi . Ne 2019 ishte si PS dhe si PD qe kerkonin votim dhe numerim elektronik , biles nen presionin e popullit apo per te bere edhe populistin , arriten te kerkonin dhe ndryshim sistemi , kodi zgjedhor dhe shume ndryshime te tjera . Por prap asgje nuk ndodhi . Tashme jemi ne 23 Korrik 2020 dhe ? Nuk kemi kohe se duhet minimalisht nje vit kalendarik per te bere ndryshimet ne kushtetute , yhone palaçot e politikes . A thua se nuk ishin keta maskarenj e te pacipe qe premtuan se ndryshimet do te beheshin brenda nentorin te 2019 ? A thua se kushtetuta jone nuk eshte prekur asnjehere dhe eshte akoma e “virgjer” ? Po keta palaço politikane e kane ndryshuar
  ate edhe brenda nates , i kane futur duart ne te sa here qe jua ka dash qejfi . Shume here e kane perdor ate si nje dashnore me pagese , shume here te tjera kur ju ka mbaruar letera higjenike , kane grisur dhe perdorur fletet e saj per te fshire menderen . Sot , keta perdhunues e perçundues te ndyre na dalin mbrojtes me te flakte te saj . Pra ça u be nga 2011 deri ne 2020?
  U mbars mali dhe polli nje mi . Asgje nuk u ndryshua , premtimet u harruan , statusquo-ja triumfoi , korrupsioni do vazdhoje , hajnia do shtohet , drejtesia nuk do behet kurre drejtesi dhe kriminelet do komandojne dhe drejtojne edhe per disa vite kete vend .
  A duhet te pajtohemi me kete statusquo ? A duhet ta pranojme kete teater kukllash , ku populli do jete marioneta e politikanet mrinetistet ? Une them KURRE . Ne duhet te luftojme deri ne piken e fundit te energjise tone per te arritur qe te bejme te kunderten , ku populli te jete marionetisti dhe politikani marioneta .
  Kritikat e tua z.Bushati nuk kane rreshtur , ashtu si nuk kane rreshtur edhe kritikat e Lubonjes , Rakipit , ashtu si nuk kane reshtur edhe kritikat e shume analisteve te tjere qe jane opozitar te perjetshem . Por kohet e fundit edhe ju keni filluar te çedoni ne kerkesat tuaja maximaliste dhe jeni pro disa kerkesave minimalist me te vetmin kusht qe i gjati ine te iki ose me sakt te humbas.
  Po çdo te ndodh me pas zoterinj te nderuar analist, a mund te na e thoni ? A nuk ishit ju qe me te drejte i bete nje lufte te paepur z. Berisha dhe para tij edhe z.Nano ? E ku perfunduam ? Rame nga shiu ne bresher per te mos thene ne mes te nje tornadoje . Berisha na doli me i keq se Nano dhe i gjati ine na doli shume me menxyre se Nano dhe me i keq se Berisha . Tani a nuk jemi po ne qe themi se ishim shume here me mire kur ishte Berisha dhe akoma shume here me mire kur ishte Nano? Po pse ky eshte qellimi juaj ? Thjesht te beni rrotacione ? Sepse faktikisht ju me analizat tuaja nuk i keni sherbyer vendit per rrotacion por harroni se duke vepruar keshtu ju veçse keni krijuar diktatore te rinj .
  Pse e bera kete pragonizem ? E bera kete paragonizem per tju treguar ju analisteve te perjetshem se nuk mjafton te jeshe vetem opozitar i perjetshem , nuk mjafton te beshe shkrime apo analiza kritike qe thjesht te na tregojne gabimet e tyre dhe qe ne thelb largojne nje diktatoruc dhe na sjellin nje tjeter me te keq se antenati i tij . Ne nga ju zoterinj analist te nderuar presim shume e me shume , ne presim zgjidhje .
  Ju , ju lind per detyre qe me analizat qe beni perveçse te na tregoni gabimet e diktatoruceve ne fuqi duhet te jepni zgjidhje dhe idera se si duhet te veprohet ne te ardhmen qe gjerat te vine duke u permiresuar dhe jo duke u perkeqesuar . Shume here kam shkruar nje citat te vjeter kinez qe thote : “ Nje njeri i zgjuar e gjene gjithmone nje rrugedalje ne nje situate te veshtiren , ndersa nje njeri i mençur nuk hyne kurre ne situata te tilla ” dhe kete e kam pas per ju zoterinj , per ju dhe ajken e inteligjences qe shyqyr Zotit e kemi me shumice . Une nuk pres qe ju te jeni te mençur(magari) , por ama te zgjuar patjeter qe po . Une nuk pres qe ju te me tregoni malin qe duket , une pres prej jush te me tregoni se çka pas atij mali .Une nga ju pres zgjuarsine(magari mençurine) dhe largpamesine . A e dini se pjesa me e mire e intelektualeve i rrine larg politikes ? A e dini se “truri “ i ketij vendi po zhgenjehet nga dita ne dite nga politika absurde e ketyre palaçove ? A e dini se me miratimin e 5 qershorit dhe me pocaqillekun e gjoja listave te hapura te 30 qershorit inteligjenca i ka bere valixhet gati dhe kerkon qe te largohet me te katra nga ky vend . A kuptoni se inteligjenca po i le vendin idiotllekut , miresia ligesise , shtetari kriminelit dhe drejtesia padrejtesise ? Mendoj se ka ardhur koha ti themi boll rrotacioneve , boll statusquo-s , stop kriminalizimit te shtetit , stop padrejtesise . Ka ardh koha qe asnje te mos rrij duar kryq por te jap kontributin e tij . Sot ky vend ka nevoje me shume se kurre per kontributin e kujtedoji qe ndjen diçka per kete vend por mbi te gjitha per kontributin tuaj e te intelektualet te ndershem qe me thene te verteten nuk jane te paket . Ka ardhur koha ti themi stop ketij palaços se gjate , ti themi stop te gjithe palaçove te politikes . Ka ardhur koha per ndryshime cilesore dhe radikale . Ka ardhur koha qe te gjithe te perpiqemi per te miren tone te perbashket . Ka ardhur koha qe te sundoje shumica dhe jo nje pakice e korruptuar politikanesh te pavlere .
  Kurre nuk eshte vone per te bere miresi . Kurre nuk eshte vone per te dhene kontributin tend per atdheun dhe familjen . Sot eshte koha per ti thene STOP degradimit te vendit . Sot eshte koha per ti then BOLL kesaj politike te ndyre . Sot eshte koha e Shqiptareve dhe per Shqiptaret . Tung te gjitheve !

 18. Shkëlzën Berisha, djali i ish- kryeministrit Berisha, është pronar i kompanisë “Logal”, e cila figuron se ka blerë një prone, për të cilën ka marrë një kredi prej 1,8 milionë euro.

  Shkëlzen Berisha ka lënë peng disa toka arë, si dhe një godinë, të ndodhur në Marqinet.Shpellkaret e te njejtes cati po zihen kush ka bere me shume ne pd harrojn qe te dy vetem kane shurruar neper rruget e tirones o rrace e qelbur salihiste shkoni nga keni ardhe dhe na lini te jetojme ne te tjereve ku eshte fara juaj vetem mut shurre e bajga ka

 19. Që prej ardhjes së Edi Ramës në pushtet, akuza e përditshme e opozitës, me Lulzim Bashën e Sali Berishën në krye, është se ai e ka zhytur vendin në varfëri.

  Por, ndërsa populli vuan nga çmimet e larta dhe mos-rritja e pagave, çuditërisht nuk ndodh e njëjta gjë me opozitën.

  Shikoni lajmet e dy ditëve të fundit, për të kuptuar këtë gjë.

  Lajmi Nr.1: Gjin Gjoni, pasanik dhe një prej fytyrave të konsideruara si simbol i korrupsionit, propozohet bashkë me të vëllanë, për të qenë deputet i PD-së.

  Pra, Gjoni do ta na nxjerrë nga varfëria.

  Lajmi Nr.2: Shkëlzen Berisha merr kredi 1.8 milionë euro.

  Nuk po flasim për dyshimet që qendrojnë prapa kësaj kredie, por të marrësh një kredi të tillë, duke qenë person fizik, jo biznes i madh, duhet të kesh shumë para.

  Dhe këto para, Shkëlzen Berisha i ka bërë vetëm duke qenë djali i Sali Berishës, pasi në jetën e vet, nuk i ka thënë askush ndonjëherë, “puna e mbarë”.

 20. Rama ose duhet rrezuar, ose duhet duruar –
  Kjo nuk vlen per opoziten, kjo vlen per shqiptaret!
  Nese shqiptaret e durojne Ramen …
  1 – duke qeverisur pa asnje rritje pagash per 7 vjet
  2 – me nje rritje pensionesh nje pakete cigare ne keto 7 vjet
  3 – duke pare tendera korruptive e qesharake si ai i Unazes Re
  4 – duke pare e degjuar Ramen t’ju rrefeje perralla me Anti-KCK
  …atehere Rama vazhdon qeveris kete popull me durim-madhin ne glob!
  Nese shqiptaret nuk e durojne Ramen thjeshte do bejne ate qe ben kushdo popull ne bote, e rrezon ate e tjetrin pas tij, edhe tjetrin e tjetrin pa i pritur 8 vjet ne deshtim e degjuar prej tyre perralla te tipit Anti-KCK

  1. NUK ESHTE RRITJE PENSIONESH OR BYRAZER , AJO LLOJ RRITJE QUHET INDEKSIM .
   PALLOSHI VETEM E KA THELLUAR VARFERINE , KORRUPSIONIN , BORXHIN DHE KRIMINALITETIN . DUHET TE IK PATJETER .PROBLEMI ESHTE KUSH DO VIJ ? ASNJE NUK MENDON PER VENDIN , TE GJITHE DUAN TE PASUROHEN DUKE VJEDHUR . UNE NUK KAM SHPRESE PER PERMIRESIM NESE NUK NDRYSHOHET GJYSMA E KUSHTETUTES . UNE NUK KAM SHPRESE PO NUK ERDHEN NJA 500 POLICA TE FBI-SE QE KRIMINELET TU DRIDHEN LEQET E KOMVE . UNE NUK KAM SHPRESE PO NUK PATI LEVIZJE ELITASH .. ETJ …ETJ…ETJER

   1. Meqe zotrote ke deshire te presesh police nga FBI, levizje elitash etj, etj e kur thua “Kush do vije?” me mire bjeri drejt – Te rrije akoma Edi Rama i deshtuar fund e krye qe nuk ben dot ne 7 vjet asnje rritje pagash e pensionesh (pa i zbukluruar me emer indeksimi)! Por…Edhe uji qelbet duke ndenjur! Kurse bota pushtetet kur deshtojne i nderron pa pyetur per tjetrin, nderron dhe tjetrin pas tij, tjetrin! Keshtu ecen kjo bote nuk rri pyet per “Tjetrin” kur ka deshtimin ne pushtet.
    Prandaj nga Rama tjeter gje nuk pritet dhe – Rama ose durohet, ose rrezohet. Sejcili ka deshiren e vet.

 21. Edi Rama eshte aty dhe 8 vjet te tjere mer qyrravecet e PeDes ..E voton populli qe shikon si e rregulloi Shqiperine nga dita ne dite Ndersa PeDet i vune tritolin gjithckaje ,shkaterruan shtetin ,shkaterruan ushtrine cdo gje e kthyen ne skrap dhe e shiten,vrane njerez ne gerdec ,ne bulevard,vrane politikane me “aksidente ” etj etj Vazhdoni me mitingje e me shashka e flake se keshtu do fitoni leshin Ska pushtet ne tavoline fucking morons

  1. E “rregulloi” vertet Shqiperine Ram bythqiri yt o kurva Kopjac i Mender Bazes. Ja e perzuri rinine me qeverisjen e tij bloze. Kjo eshte “arritja” e tij madhore, zbrazja e Shqiperise nga rinia se pari. Kete e thone shifrat e te huajve, por nuk ka si ta thote Uturaku TemA ku ti ha perdite ato bajgat e bythes Mender Baze s.

 22. Deri më sot, zërat mediatikë të opozitës, sulmonin këdo që ishte për hapjen e listave, me argumentin se është shërbëtor i Ramës.

  Sot, Lulzim Basha ua ka rrëzuar gjithë betejën e tyre mbi një mujore, kundër hapjes së listave, pasi tha se PD është dakord me hapjen e listave.

  Dhe, normalisht që nuk do sulmojnë edhe Bashën, por kanë filluar ta dredhin.

  Tani po nxjerrin argument të tjera, dhe për habi, mbrojnë hapjen e listave.

 23. Shkëlzeni bëhet pronar i Gërdecit që përcëlloi babi, me një letër bakalli, ku gjoja ka marrë një kredi 1.8 milionë euro. Fillimisht blen pronën, më pas merr kredinë për të blerë pronën, të cilën e lë kolateral për gjoja kredinë.

  Mes rreshtave blen edhe ca makineri boronicash 2.4 miliardë lekë (të vjetra). Marifetin e kamuflon me një kompani që ka një punëtor. Më parë seç ka blerë një makinë 85 mijë euro dhe një apartament tek ETC 346 mijë euro me punën e nderuar si sekser.

  Dhëndri zëhollë Jamarbër Malltezi bëhet pronar i 6.3 metra tokë në Tiranë, si një nga 48 trashëgimtarët. Dhe kështu dhëndri bëhet pronar i 17 pallateve në Tiranë, me sipërfaqe ndërtimi 28.000 metra, tek ish-kompleksi Partizani, me vlerë mbi 20 milionë euro, me 35 %.

  Monika merr një kredi 40 mijë euro. Blen ca tokë në Laprakë dhe bën një pallat me burrin e Gentiana Sulës. Nga pallati shet 8 apartamente me vlerë 1 milionë euro.

  Tre dyqane të pallatit i ndërron me vilën në Gjirin e Lalëzit, e cila besohet se ka vlerë sa disa pallate. Blen një vilë në Golem 60 mijë USD, të cilën e shet pas 3 vitesh 300 mijë euro. Shton edhe 100 mijë euro gjoja kredi dhe blen apartament në Tiranë 400 mijë euro.

  Gjin Gjoni ishte pa lekë dhe i pastrehë. Elona Çaushin e mbante babi ambasador me para. Elona ‘dashurohet’ me gjermanin Werner Mehlber, me të cilin martohet. Themelojnë kompaninë ADFD dhe investojnë në Shqipëri. Marrin ambientet Duty Free në Rinas.

  Krijojnë edhe kompani të tjera, por të gjitha dalin me humbje. Një ditë Elona Çaushi takohet me Gjin Gjonin dhe ‘dashurohen’. Përzënë gjermanin dhe i marrin biznesin.

  Tani biznesi lulëzon. Në një vit blejnë shtëpi 530 milionë lekë të vjetra, rezidencë 700 mijë euro, dyqan 150 mijë euro, ndërsa Elona fiton 420 mijë euro (brenda një viti). Sipas ILDKPKI pastrojnë 2 milionë euro para të pista duke i investuar në pasuri të palujtshme. Në 2020 përzënë edhe amerikanët nga Rinasi.

  Lulzim Basha nuk tregon nëse e ka blerë, banon me qira apo ja kanë falë vilën në “Long Hill”. Nuk tregon se në ç’rrethana përdor sot benzin e Artan Santos.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu