• |
ide | kryesore

Opozita i përgjigjet kërkesës së Ramës për të mbledhur Këshillin Politik

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Opozita e Bashkuar i është përgjigjur ftesës së kryeministrit Rama për mbledhjen e Këshillit Politik pasditen e sotme. Në një njoftim që mban firmat e Oerd Bylykbashit dhe Petrit Vasilit thuhet se e përshtatshme është që ky takim të shtyhet për të enjten në orën 17:00, ose të premten ora 11:00. Në mbledhje nuk do të marrë pjesë sërish kreu i PD-së Lulzim Basha.


“Në Rendin e Ditës së mbledhjes siç kemi rënë dakord në Marrëveshjen e 5 Qershorit, duhet të përfshihet vijimi i punës së Këshillit për zbatimin e pikave 11 dhe 12 të saj, ku specifikohet se:


“11. Masat shtesë: Këshilli Politik do të vazhdojë të diskutojë në mirëbesim dhe të përpiqet të arrijë zgjidhje të përbashkëta ku dhe kur është e mundur të adresohen rekomandimet kryesore të ODIHR lidhur me:

(1) blerjen e votës;

(2) presionin ndaj votuesve dhe administratës publike;

(3) keqpërdorimin dhe abuzimin me administratën publike;

(4) marrëveshjet e fshehta me grupet kriminale;

(5) lirinë dhe sekretin e votës; dhe

(6) manipulimin dhe falsifikimin e rezultateve zgjedhore.

Në rast të mosprogresit këto propozime NUK do të ndërhyjnë apo vonojnë një marrëveshje dhe kalimin në parlament të masave të dakordësuara në pikat 1-9.

12. Hyrja në fuqi: Pikat 1, 2, 3, 7, 9, 9, 10 dhe 11 më sipër dhe dy shënimet poshtë do të hyjnë në fuqi për zgjedhjet e ardhshme (parlamentare dhe vendore). Pikat 4, 5 dhe 6 më sipër do të hyjnë në fuqi pas zgjedhjeve të ardhshme zgjedhore dhe parlamentare.”.

Në lidhje me ndryshimin e formatit të përbërjes së Këshillit Politik, nëse ju keni vlerësuar si të përshtatshme zgjerimin e përfaqësuesve të partive politike në Grupin e Punës së Këshillit Politik, atëherë ju bëjmë me dije se Opozita e Bashkuar do të përfaqësohet përveç nesh, edhe nga Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike z. Gazment Bardhi” – thuhet në njoftim.


4 Comments

  1. OPOZITA E BASHKUAR NUK DUHET TE SHKOJ ME NE ATE TRYEZ AJO TRYJEZ U PERMUT QE DJE KUR SHKOJ RAMA ME MURRIZIN OPOZITA NUK DUHET TE BEHET FASAD E QEVERIS ME SI DIKUR NE PARLAMENT POR DUHET TU BEJ THIRRJE QYTETARVE TE R. SE SHQEPERIS TE RRETHOJN RILINDJEN PARLAMENTIN E DHIER KRYMINISTRIN E NE MOS BINDJE CIVILE CFARE DON KY ME 8- VITE TE DHIERA I BERI PSE SI HAP RRUGE INTEGRIMIT TE SHQIPERIS NE EU.POR PO E PENGON ME QELLIMIN E KEQ DHE NJE DITE DO TE DALE TE THOTE SHQIPTARET DO HANE DHE BARE E DOREN SJASHTRIM KUJT NUK ESHTE E LARGET DITA .

  2. edhe ne si popull jemi me mendimin tend derisa ne ate trueze jane rudi8 sebilia murriz injoranti kjo trueze eshte e bere pis dhe nuk ka me kuptim

  3. Sali Berisha nxori në pah se Gjin Gjoni kishte mbështetjen absolute të Partisë Demokratike, shkruan javanews.al

    Kjo mbështetje kulmoi sot kur demokratët e propozuan Gjonin si kandidat për deputet. Në vitin 2015, Berisha do ta mbronte Gjonin në sallën e Kuvendit, duke u shprehur se kur përmendet emri i tij, duhet larë goja…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.