• |
ide | kryesore

Miratohet me 100 vota 5 qershori. Ndërkombëtarët e përshëndesin. ShBA ndryshe nga Europianët

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme


Menjëherë pas votimit në Kuvend të marrëveshjes së 5 qershorit nga parlamenti si pjesë e Reformës Zgjedhore kanë reaguar ndërkombëtarët. Por edhe njëherë, megjithëse të gjithë njëzëri e kanë përshëndetur këtë ndryshim, mes tyre vihen në duke diferenca të vogla në qëndrimet karshi qeverisë apo opozitës. Ambasadorja amerikane Juri Kim është më pro Ramës dhe më larg mikut të saj Luli Basha. Duke përgëzuar për votimin e draftit të 5 qershorit, ajo nuk i ka lënë aspak vend në qëndrimin e saj dyshimeve të opozitës se tetntativat për të ndaluar koalicionet dhe ndryshuar njëanshmërisht kushtetutën e prishin thelbin e paktit të arritur në sy të ndërkombëtarëve. 

Në reagimin e ambasadës së SHBA-ve thuhet se ky akt e çon Shqipërinë një hap përpara drejt BE.

| Shtetet e Bashkuara mirëpresin miratimin nga Parlamenti të legjislacionit për reformën zgjedhore që kodifikon marrëveshjen e 5 qershorit të Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ky akt respekton marrëveshjen e bërë nga të gjitha partitë dhe e çon Shqipërinë një hap tjetër përpara drejt Bashkimit Evropian. Përgëzojmë të gjitha partitë që u siguruan që marrëveshja e 5 qershorit u arrit, u respektua, dhe u zbatua në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe transparente. Kjo mënyrë gjithëpërfshirëse dhe transparente duhet të jetë një normë për ndërmarrjen e akteve të rëndësishme kombëtare. Në këtë drejtim, mirëpresim vendimin për rithirrjen e Këshillit Politik për të diskutuar reforma të mëtejshme zgjedhore. Të gjitha palët duhet të marrin pjesë në mirëbesim; të shpjegojnë pozicionet e tyre qartë dhe plotësisht njëri-tjetrit dhe popullit shqiptar; dhe të kërkojnë një zgjidhje që është në të mirën e të gjithë popullit shqiptar dhe vazhdon ta çojë vendin përpara në rrugën e tij demokratike”, vërehet aty.

Lexo me tej:

Kulisat/ Si u përpoq Rama të manipulonte takimin me Yuri Kim

Por po të lexosh reagimet e ambasadorit të BE, atij Britanik dhe Komisionerit për zgjerimin dallimi duket qartë. Ata i kanë marrë më në vëmendje vërejtjet e opozitës dhe theksojnë se ndryshimet shtesë të mëpasshme “nuk duhet të dëmtojë frymën dhe rezultatet e marrëveshjes së 5 qershorit”, duhet të bëhet me pjesmarrjen e të gjitha palëve, dhe dhe ajo që u arrit nuk duhet shmangur.

Ndërsa ambasadori i BE, Luigi Soreca thotë se: BE mirëpret miratimin nga Parlamenti i Shqipërisë për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, në përputhje me marrëveshjen politike të arritur në 5 qershor. Kjo përmbush një nga kushtet kryesore për të filluar negociatat e pranimit të Bashkimit Evropian, siç thuhet në konkluzionet e Këshillit të 25.3.2020 . Dispozitat e reja legjislative do t’i japin Shqipërisë një kornizë zgjedhore me integritet dhe standarde më të larta transparence, bazuar në rekomandimet e OSBE / ODHIR. Ne kemi marrë parasysh propozimet shtesë për reformimin e sistemit zgjedhor. Ndërsa pranuam rolin e Parlamentit në paraqitjen e ndryshimeve shtesë në lidhje me sistemin zgjedhor, ne nxisim të gjitha palët të vazhdojnë diskutimet në Këshillin Politik me të njëjtën frymë gjithëpërfshirëse dhe bashkëpunuese demonstruar gjatë miratimit të marrëveshjes politike të 5 qershorit. Procesi që çon në ndryshime shtesë nuk duhet të dëmtojë frymën dhe rezultatet e marrëveshjes së 5 qershorit“.

“Urime Parlamentit për miratimin e marrëveshjes së 5 qershorit pas një periudhe të gjatë pune gjithëpërfshirëse, forcimin e procesit zgjedhor dhe perspektivat e integrimit. Diskutimi i mëtutjeshëm i reformave duhet të jetë vërtet përfshirëse me pjesëmarrjen aktive të të gjitha palëve”, shkruan ambasadori britanik Duncan Norman.

“Unë mirëpres miratimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, në përputhje me marrëveshjen e 5 qershorit. Kjo përmbush një kusht kryesor të BE. Për çdo ndryshim shtesë, unë u bëj thirrje të gjitha palëve të vazhdojnë diskutimet, në mënyrë që fryma dhe rezultatet e marrëveshjes së 5 qershorit të mos shmangen“, shkruan komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi.

Marrëveshja është miratuar me votën pro të 100 deputetëve. Ndërkohë kanë qenë 6 deputetë që kanë votuar kundër kësaj marrëveshje të arritur më 5 qershor, ndërsa 3 deputetë të tjerë kanë qenë abstenim.

Marrëveshja mund të kalonte edhe me 84 vota, por PS-ja firmosi marrëveshjen me opozitën parlamentare pak ditë më parë.

 


24 Comments

 1. ””’ Në këtë drejtim SHBA mirëpresim vendimin për rithirrjen e Këshillit Politik për të diskutuar reforma të mëtejshme zgjedhore. ””’

  Pra ulni bythen tani dhe diskutoni te gjeni nje zgjidhje per hapjjen e listave !!!! .
  Qe ajo do behet do behet por te behet ne menyre te tille qe te gjithe te dalin te kenaqur me dicka.

  1. O vellaçko keshtu wshte kur dhe mazjorancen dhe opoziten i ka kap xhaxhi Sorosi. Dhe vazhdojne karat thone : ore ca lidhje ka Sorosi ketu

   1. Ose kur thone : ore e di sa ka si sorosi …. mir o mir po tja fillojme nga njeri si thoni ?
    A ju qifsha ropt militant parazit. Ropt edhe BE

   2. Mazhorancën dhe opoziten ? Ata po e po, por pervec atyre edhe jashte skenes politike i ka vendosur mire ushtaret e tij te vegjel kudo !! Kudo qe shkoke kedo qe njoh ka kaluar nga soros ose perfiton prej ti, madje dhe atje ku punoj ka dor sorosi.

 2. Lymsymi a e votoi mo se deklaroi mbreme qe nuk do e votonte dhe se te gjithe keta jane bashke, ndersa ai eshte me i miri i krejtve?

 3. Shpellkare e cecene shurranjose bashke me shkullakun perendimi pershendet marveshjen vetem pd eshte e dhjere por mbas disa diteve dhe keta do lepijne ete qe peshtyne dje,shahu politik fitoje dhe nje here mbi pazaret qe pd e meta kerkuan shurranjose sot nuk ka supe per ju

  1. Te kam thene 100 here qe problemet e shtepise nuk nxirren ne pazar: nuk tregohet qe poshte ti mban era shurre qe e ben sa here shikon liderin ripjelles, kurse lart mban era mut ngaqe i lepin bythen pa nderprerje.

 4. Interesat e Shqiperise jane me EU. Cfare ka bere amerika keto 15 vjet pervec luftes ne Kosove. Ka bere sehir ose me keq pale me trafikantet per hater te nje Sorosi qe eshte armiku I Trump por qe ka tentakulat gjithkun. Do shihni Maqedonia do hapi BE dhe Shqiperia prape jo, kostot e popullit

 5. I gjati ine duhet rrezuar sezben dhe me çdo mjet perfshire edhe revolucionin . Por …. le ti bejme nje rezyme partive tona politike dhe politikaneve tane se çkane thene e çkane premtuar dhe se çpo bejne ne realitet .
  Ne vitin 2011 PS-ja , mbas historise “hap kutite ose largohu” doli me tezen duam votim dhe numerim elektronik . Por , kur mori pushtetin ne 2013 , edhe pse e premtoi se do ta bente realitet ne qeverisjen e saje harroi premtimin dhe asgje nuk ndodhi . Ne 2015 ishte PD tashme ne opozite qe e kerkonte nje gje te tille , biles e perforcoi ne maj te 2017 ku perveçse votimit dhe numerimit elektronik u kerkua edhe Republika e Re . Tani ata qe nuk e dine apo nuk e kuptojne se çdo te thote Republike e Re , une po ja shjegje me nje fraze te vetme . Minimalisht duhet te ndryshojne mbi 70% te ligjeve baze te kushtetutes . Edhe kjo nuk ndodhi . Ne 2019 ishte si PS dhe si PD qe kerkonin votim dhe numerim elektronik , biles nen presionin e popullit apo per te bere edhe populistin , arriten te kerkonin dhe ndryshim sistemi , kodi zgjedhor dhe shume ndryshime te tjera . Por prap asgje nuk ndodhi . Tashme jemi ne 23 Korrik 2020 dhe ? Nuk kemi kohe se duhet minimalisht nje vit kalendarik per te bere ndryshimet ne kushtetute , yhone palaçot e politikes . A thua se nuk ishin keta maskarenj e te pacipe qe premtuan se ndryshimet do te beheshin brenda nentorin te 2019 ? A thua se kushtetuta jone nuk eshte prekur asnjehere dhe eshte akoma e “virgjer” ? Po keta palaço politikane e kane ndryshuar ate edhe brenda nates , i kane futur duart ne te sa here qe jua ka dash qejfi . Shume here e kane perdor ate si nje dashnore me pagese , shume here te tjera kur ju ka mbaruar letera higjenike , kane grisur dhe perdorur fletet e saj per te fshire menderen . Sot , keta perdhunues e perçundues te ndyre na dalin mbrojtes me te flakte te saj . Pra ça u be nga 2011 deri ne 2020? Ç’te mire na solli 5 qershori?
  U mbars mali dhe polli nje mi . Asgje nuk u ndryshua , premtimet u harruan , statusquo-ja triumfoi , korrupsioni do vazdhoje , hajnia do shtohet , drejtesia nuk do behet kurre drejtesi dhe kriminelet do komandojne dhe drejtojne edhe per disa vite kete vend . A duhet te pajtohemi me kete statusquo ? A duhet ta pranojme kete teater kukllash , ku populli do jete marioneta e politikanet marionetistet ? Une them KURRE . Ne duhet te luftojme deri ne piken e fundit te energjise tone per te arritur qe te bejme te kunderten , ku populli te jete marionetisti dhe politikani marioneta .

  Kritikat e tua z.Bushati nuk kane rreshtur , ashtu si nuk kane rreshtur edhe kritikat e Lubonjes , Rakipit , ashtu si nuk kane reshtur edhe kritikat e shume analisteve te tjere qe jane opozitar te perjetshem . Por kohet e fundit edhe ju keni filluar te çedoni ne kerkesat tuaja maximaliste dhe jeni pro disa kerkesave minimalist me te vetmin kusht qe i gjati ine te iki ose me sakt te humbas.
  Po çdo te ndodh me pas zoterinj te nderuar analist, a mund te na e thoni ? A nuk ishit ju qe me te drejte i bete nje lufte te paepur z. Berisha dhe para tij edhe z.Nano ? E ku perfunduam ? Rame nga shiu ne bresher per te mos thene ne mes te nje tornadoje . Berisha na doli me i keq se Nano dhe i gjati ine na doli shume me menxyre se Nano dhe me i keq se Berisha . Tani a nuk jemi po ne qe themi se ishim shume here me mire kur ishte Berisha dhe akoma shume here me mire kur ishte Nano? Po pse ky eshte qellimi juaj ? Thjesht te beni rrotacione ? Sepse faktikisht ju me analizat tuaja nuk i keni sherbyer vendit per rrotacion por harroni se duke vepruar keshtu ju veçse keni krijuar diktatore te rinj .
  Pse e bera kete pragonizem ? E bera kete paragonizem per tju treguar ju analisteve te perjetshem se nuk mjafton te jeshe vetem opozitar i perjetshem , nuk mjafton te beshe shkrime apo analiza kritike qe thjesht te na tregojne gabimet e tyre dhe qe ne thelb largojne nje diktatoruc dhe na sjellin nje tjeter me te keq se antenati i tij . Ne nga ju zoterinj analist te nderuar presim shume e me shume , ne presim zgjidhje .
  Ju , ju lind per detyre qe me analizat qe beni perveçse te na tregoni gabimet e diktatoruceve ne fuqi duhet te jepni zgjidhje dhe idera se si duhet te veprohet ne te ardhmen qe gjerat te vine duke u permiresuar dhe jo duke u perkeqesuar . Shume here kam shkruar nje citat te vjeter kinez qe thote : “ Nje njeri i zgjuar e gjene gjithmone nje rrugedalje ne nje situate te veshtiren , ndersa nje njeri i mençur nuk hyne kurre ne situata te tilla ” dhe kete e kam pas per ju zoterinj , per ju dhe ajken e inteligjences qe shyqyr Zotit e kemi me shumice . Une nuk pres qe ju te jeni te mençur(magari) , por ama te zgjuar patjeter qe po . Une nuk pres qe ju te me tregoni malin qe duket , une pres prej jush te me tregoni se çka pas atij mali .Une nga ju pres zgjuarsine(magari mençurine) dhe largpamesine . A e dini se pjesa me e mire e intelektualeve i rrine larg politikes ? A e dini se “truri “ i ketij vendi po zhgenjehet nga dita ne dite nga politika absurde e ketyre palaçove ? A e dini se me miratimin e 5 qershorit dhe me pocaqillekun e gjoja listave te hapura te 30 qershorit inteligjenca i ka bere valixhet gati dhe kerkon qe te largohet me te katra nga ky vend . A kuptoni se inteligjenca po i le vendin idiotllekut , miresia ligesise , shtetari kriminelit dhe drejtesia padrejtesise ? A e kuptoni se po rendim si te marre drejt marrezive te pafundme kolektive ? Mendoj se ka ardhur koha ti themi boll rrotacioneve , boll statusquo-s , stop kriminalizimit te shtetit , stop padrejtesise . Ka ardhur koha qe edhe Evropes ti themi se nuk duam vetem stabilitet por ne radhe te pare duam drejejtesi dhe demokraci dhe ju duhet te kontribuoni per ket dhe jo vetem per stabilitet . Ka ardh koha qe asnje te mos rrij duar kryq por te jap kontributin e tij . Sot ky vend ka nevoje me shume se kurre per kontributin e kujtedoji qe ndjen diçka per kete vend por mbi te gjitha per kontributin tuaj e te intelektualet te ndershem qe me thene te verteten nuk jane te paket . Ka ardhur koha ti themi stop ketij palaços se gjate , ti themi stop te gjithe palaçove te politikes . Ka ardhur koha per ndryshime cilesore dhe radikale . Ka ardhur koha qe te gjithe te perpiqemi per te miren tone te perbashket . Ka ardhur koha qe te sundoje shumica dhe jo nje pakice e korruptuar politikanesh te pavlere .
  Kurre nuk eshte vone per te bere miresi . Kurre nuk eshte vone per te dhene kontributin tend per atdheun dhe familjen . Sot eshte koha per ti thene STOP degradimit te vendit . Sot eshte koha per ti then BOLL kesaj politike te ndyre . Sot eshte koha e Shqiptareve dhe per Shqiptaret . Tung te gjitheve !

  1. Bravo per analizen!

   Vetem nje gje. Shume nga keta analiste, jane me vila tek Kodra e Diellit! 🙂

 6. URRAAAAAAAAAAAAAA…………………………
  RROFSHIN KURVAT E POLITIKES
  URRRRRRRRRAAAAAAAAAAAA……………..
  RROFTE 5 QERSHORI
  URRRRRRRRAAAAAAAAAAAA……………………
  RROFTE POPULLI YNE DELE E PAQEDASHES
  UUUUUUUUUURRRRRRRRRRRRRRRRRRRRAAAAAAAAAAAAAAAAAAA………………………………….

 7. Shkëlzën Berisha, djali i ish- kryeministrit Berisha, është pronar i kompanisë “Logal”, e cila figuron se ka blerë një prone, për të cilën ka marrë një kredi prej 1,8 milionë euro.

  Shkëlzen Berisha ka lënë peng disa toka arë, si dhe një godinë, të ndodhur në Marqinet.Shkoni lepijini bythen ketej kelyshit te Alushit se ju paguan mire por ne fillim lepirsi ekselent i familjes berisha Al pastaj ju shpellkaret shurranjose

 8. Po nuk ka si te ndodhe ndryshe sepse ajo hale ambasade eshte eshte kthyer ne nje strehe per mafjan dhe korrupsionin.atje vershojne lume parate e droges dhe gjakut te shqiptareve te hedhura nga rama.dihet ne gjithe boten qe per amerikanet dollaret jane simboli ose ekuivalenti i gjoja demokracise.ku futen ata kriminel nuk mbin bari.gjeni nje vend te vetem ku jane futur ata dhe nuk kan qene ne perkrahje te weverive te korruptuara te cilat jane te gatshme te bejne cdo gje ne intetese te amerikaneve.por ne fund pasi i kane shtrydhur mire i rrrgullojne sipas menyres se tyre me nga nne plumb ose heqje zarre nga populli.

 9. Pikërisht në kohën kur SHBA po cilëson si rrezikun më të madh të botës Kinën komuniste, janë aktivizuar edhe komunistët shqiptarë të cilësojnë “Amerikën” si armiken e Shqipërisë.
  Pompeu menjëherë sa u miratua marveshja e 5 marsit, deklaroi se duhet menjëherë të miratohet në parlamend ai kod ashtu siç është.
  Ambasadorja amerikane thotë se miratimi i marëveshjes së 5 qershorit sipas vendimit të këshillit politk edhe në parlament, tani është kthyer në ligj, e me këtë frymë duhet të përfundojë edhe marëveshja e plotë zgjedhore.
  Pra vazhdimësia e marëveshjeve për zgjedhjet, nuk ka si të dalë kundër ligjit tashmë të miratuar në parlament, e kjo kjartazi ju a pret rrugën aventurave të Ramës për vendimmarje të njëanëshme .n
  në dëm të opozitës. reale.
  Faktikish PD si forca më e madhe politike antikomuniste që solli përmbysjen e sistemit diktatorial enverist, nuk është shprehuar asnjëherë kundër listave të hapura, e ka filluar që kandidatët e saj për deputetë, ti kalojë në sitën e bazës së partisë. Pra ajo po i praktikon realisht listat e hapura.
  Është Rama që publikisht e pranon se është kundër listave të hapura, por e paska “detyruar Lym Murrizi e Rudina Hajdari, që të pranojë kërkesën e tyre”.
  Pra një mashtrim sa naiv aq edhe qesharak, pasi nëse do të ishte kështu, përse do të kishte firmosur marëveshjen Gjiknuri e Hajdari nën presionin e ambasadës amerikane ?
  Është DASH dhe Zëri i Amerikës që kanë denoncuar korrupsionin e kanabizimin e Shqipërisë nga qeveria Rama, kur komisionerë socialistë të BE si Mogherini , kishin mashtruar Këshillin e Europës.
  Thuhet se BE ka ndryshuar qëndrimin ndaj Ramës tani dhe po mbështet opozitën.
  Përse ka ndodhur kjo ?
  Këtë e shpjegon rezoluta e parlamentit të ri të BE ku edhe socialistët eurodeputetë , votuan me shumicë absolute zbatimin e 15 kushteve të vendosura nga Bundestagu gjerman, për fillimin e bisedimeve ndërqeveritare të integrimit europian të Shqipërisë.
  Është përmendur nga mediat se ndikimi i Sorosit kishte depërtuar edhe tek disa burokratë të Komisionit Europian e ishte kjo arsyeja që ndodhi Brexiti, largimi i Anglisë nga BE.
  A mund të mendojë kush se presidenti aktual amerikan, Trump, është i mvarur nga Sorosi siç dihet nga të gjithë se është i mvarur dymetroshi ynë që nuk e ka mohuar vetë asnjëherë këtë lidhje ?
  I biri i Kristaqit e nipi i Spiro Kolekës ka akuzuar gjithmonë Berishën se ka qenë “komunist”.
  Po pse a nuk ishte e gjithë Shqipëria që votonte me 99.99% për komunistët për 47 vite ?
  Vërtetë që gjithë shqiptarët e të gjithë intelektualët që u detyruan të antarësoheshin në PPSH, janë të gjithë përgjegjës njëlloj për krimet e diktaturës enveriste ?
  Dëgjoj se një bir apo nip i një ish kryetari të degës së mbrendëshme , akuzon Bashën se është i lidhur me Sorosin, pasi në moshën 18 vjeçare kur as e kishte idenë se kush ishte Sorosi, paskej fituar një bursë si qindra të rij shqiptarë , e meqë ai kur ishte nxënës në shkollën e mesme punonte për të nxjerrë një lek si kamarier gjatë pushimeve të verës, disa idiotë ish oficerë të sigurimit e akuzojnë si “spiuni kamarier”.
  Shumica dërmuese e familjeve të varfëra gjatë diktaturës, ju gjenin fëmijve të tyre adoloshentë një punë gjatë verës, që të blinin me ato para një xhaketë apo pantollona për dimër se aq paguhej puna e tyre.
  Kurse fëmijtë e krerëve të diktaturës, i bënin pushimet në plazhet e Bullgarisë, Rumanisë apo të Krimesë, e kur u prishën edhe me ta, në vilat e rezervuara për “udhëheqjen”të plazheve të Shqipërisë

 10. Që prej ardhjes së Edi Ramës në pushtet, akuza e përditshme e opozitës, me Lulzim Bashën e Sali Berishën në krye, është se ai e ka zhytur vendin në varfëri.

  Por, ndërsa populli vuan nga çmimet e larta dhe mos-rritja e pagave, çuditërisht nuk ndodh e njëjta gjë me opozitën.

  Shikoni lajmet e dy ditëve të fundit, për të kuptuar këtë gjë.

  Lajmi Nr.1: Gjin Gjoni, pasanik dhe një prej fytyrave të konsideruara si simbol i korrupsionit, propozohet bashkë me të vëllanë, për të qenë deputet i PD-së.

  Pra, Gjoni do ta na nxjerrë nga varfëria.

  Lajmi Nr.2: Shkëlzen Berisha merr kredi 1.8 milionë euro.

  Nuk po flasim për dyshimet që qendrojnë prapa kësaj kredie, por të marrësh një kredi të tillë, duke qenë person fizik, jo biznes i madh, duhet të kesh shumë para.

  Dhe këto para, Shkëlzen Berisha i ka bërë vetëm duke qenë djali i Sali Berishës, pasi në jetën e vet, nuk i ka thënë askush ndonjëherë, “puna e mbarë”.

  1. O Taulant po të kesh guxim dil e bëji nga podiumi i ps zyrtarisht këto denoncime që të marrësh përgjegjësi ligjore për ç’farë deklaron, siç del pd me zyrtarë të identifikueshëm për sejcilën akuzë përdryshe nuk të beson njeri më postime nëpër bllogje

 11. Ata janë milionerët e ish-opozitës së vjetër, qokaxhinjve që edhe pse nuk dinë të bëjnë edhe të luajnë në politikë, nuk u ndahet shpirti nga pushteti. Shesin, blejnë, shtojnë llogaritë bankare, hapin biznese dhe kompani në kohë krize, bëjnë marrëveshje me firma të huaja, dhe ortakëri biznesi në Shqipëri dhe jashtë saj, dhe sërish qahen, por kërkojnë edhe …pushtetin. Janë pikërisht milionerët e ish-opozitës së djeshme, që nuk lanë gjë pa i marrë shqiptarëve dhe Shqipërisë, që nuk lanë toka, fusha, male, armatime dhe municione, lumenj, liqene dhe dete pa blerë dhe shitur, nuk lanë bregdete dhe fshatra turistike pa ndërtuar vilat dhe pallatet e tyre, janë ata që në jugun e vendit kanë çirakët e tyre të punësuar në pronat e paligjshme.Ja dhe loqja e majte e salihut ky i ores 16:59 na tregon qe pd del me dokumenta si babales dhe pastaj salianji denohet me burg me vendim gjykate shko ha supen se eshte falas paguan zeni i salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *