• |
ide | kryesore

Listat e hapura/ Opozita ofron konsensus, Rama nuk pranon

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Opozita e bashkuar hodhi një hap të rëndësishëm drejt konsensusit për hapjen e listave. Pas një takimi me aleatët, Lulzim Basha tha se opozita pranon hapjen e 100% të listave për deputetë, me kushtin që formula e koalicioneve dhe e përzgjedhjes së mandateve të mos preket.


“Opozita e Bashkuar do të mbështesë hapjen 100 përqind të listave, me kushtin që koalicionet të mos ndryshohen, por të mbeten kështu siç janë sot dhe, për pasojë, edhe shpërndarja e mandateve të përllogaritet siç është sot, me formulën aktuale të koalicioneve zgjedhore” – tha Basha.


Ai shpjegoi edhe arsyet pse nuk mund të pranohet një hapje e pjesshme e listave.

“Së pari sepse nuk mund t’u thuash shqiptarëve ‘po hap listat dhe pjesën fituese ta zgjedhë prapë partia. Psh, në 34 deputetë të Tiranës, i bie që 11 të zgjedhë partia dhe 1 apo 2 të zgjedhin qytetarët. Imagjinoni qarqe të tjera si Kukësi, Dibra, Berati, Gjirokatra, ku, realisht, qytetarët nuk do të kenë mundësi të zgjedhin fare, sepse në ndarjen më optimiste, 1/3-ën e zgjedh partia, që do të thotë që qytetarët nuk do të kenë mundësi të zgjedhin fare. Pra, do të kemi qytetarë që arrijnë të votojnë për një deputet në mënyrë preferenciale dhe do të kemi qytetarë që nuk votojnë dot për deputetin në mënyrë preferenciale. Pra, duket qartë që është një mish-mash i gatuar me synimin e vetëm të prishjes së koaliconit opozitar, tentativë që e ka bërë politikisht dhe tani do që ta bëjë me ndryshime të njënashme kushtetuese” – tha Basha.

Ka reaguar menjëherë kryeministri Rama që e konsideroi një “gjysmë hapi pozitiv”, por duke këmbëngulur te ndryshimet e njëanshme që do të miratojë në 30 korrik duke hequr koalicionet parazgjedhore.

“Pozitiv gjysëm hapi i LBPD për hapjen e listave, që është thelbi i risive kushtetuese! Si e sa do hapen nga jo më pak se 75% në 100% kjo i takon diskutimeve pas 30 korrikut! Deri në 30 korrik ka rëndësi hapja e sotme e LBPD për listat, çka vetëm votimi 30 korriku e garanton😀
Sa për koalicionet parazgjedhore ato nuk do të ndalohen, thjesht do të standartizohen si kudo në Europë,po edhe kjo do të shkruhet e votohet pas 30 korrikut,kështu që për sot i vetmi ndryshim është hapja e LBPD ndaj risisë kushtetuese që do të sjellim në 30 korrik!Mjaft pozitive!” – shkroi Rama në Twitter.

Refuzimin e saj mazhoranca e zyrtarizoi edhe në Këshillin Politik ku gjeti një arsye qesharake duke i kërkuar opozitës që është jashtë parlamentit të mbledhë 28 firma deputetësh për të zyrtarizuar propozimin. Përfaqësuesi i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri i ka kërkuar PD dhe opozitës që të gjejë 28 deputetë për të paraqitur nismën e saj ligjore.

“Amendamenti nuk pengon hapjen 100% të listave por vë një dysheme duke thënë jo më pak se 2/3 e hapur. Edhe çështja e formulimeve për koalicionet edhe për 100% hapje listash është e mundshme të rregullohen në kodin zgjedhor. Nëse doni pastaj të bëni propozime në formë amendamentesh kushtetuese duhet ndjekur rruga parlamentare me firmat”, citohet të ketë thënë Gjiknuri.

Në krahun tjetër Oerd Bylykbashi i ka sqaruar se propozimi i PS për ndryshime të njëanshme të Kushtetutës të cilat lidhen me zgjedhjet dhunon Marrëveshjen Politike të 5 Qershorit. Këto ndryshime kushtetutese në veçanti zhbëjnë disa nene të Marrëveshjes së 5 Qershorit, përmes të cilave jo vetëm ruhen koalicionet parazgjedhore si subjekt zgjedhor, por edhe çdo parti brenda koalicionit vazhdon të ruajë të drejtën dhe mundësinë të konkurrojë me listat e veta të veçanta. Ndryshimi i njëanshëm i PS, prek jo vetëm elementë të qenësishëm të sistemit që kanë impakt të drejtpërdrejtë tek rezultati, por gjithashtu prek të gjithë procesin e administrimit zgjedhor. ©LAPSI.al

63 Comments

 1. Me portal kodosh, lapanjozash dhe dredharakesh nuk gjen ne trojet shqipfolse. Te bardhen te zez ne te qindat e sekondes.

   1. Tani nuk është më çështje militantësh,
    është populli i pakënaqur nga qeverisja
    skandaloze,hapur vjedhëse dhe kriminale eRamballës.
    Durimi është sosur.

  1. Hajvan. Po thone pa koalicione. Apo doni te keni LSI qe tju rrjepi ju militanteve por dhe PD. Nuk jua mban te shkoni vetem se nuk ju pjerdh njeri. Deshtak jeni.

   1. Po të isha në vënd të Ramës ,e dorëzoja pushtetin në tavolinë duke pranuar rotacionin( në histori shumë gjeneralë i kanë dorëzuar kështjellat, qytetet për të shmangur tragjeditë e panevojshme kur e kanë të sigurtë dështimin)dhe të pranonte si kusht një gjykim të drejtë dhe të paanshëm për gjithë periudhën 20 vjeçare në poste fitimpurëse shtetërore.

   2. Mos ki frik o trap se nuk i iken pushteti i Rames nga PD + LSI. As ty nuk te ikin “Favoret” e pushtetit.
    Me ndarjen e re teritoriale qe beri Rama, si ja deshte qejfi, i ka siguru 3-8 deputete me shume.
    Juve edhe po tju qij ne byth Rama prap do e doni, popull i felliqur, nuk keni shtyll kurrizore, beheni lolot e pushtetit te radhes, sa te Bashes sa te Rames, gjithsesi kto Rilindasit jane plerat e plerave.
    Pd ne koh te Sales vidte sa vidhte po te pakten bente dhe ndonje pune, ndersa ky plera, Rama mir qe vetem po vjedh dhe nuk po ben asnje pune, por po vjesh edhe brezat e ardheshem, me PPP me afate 30 vjecare. Edhe sikur Engjejt ta marin pushtetin ketu, nuk mund te na nxjerrin dot nga gropa financiare ku na ka fut Rama

  1. O TE QIFSHA ROPT DHE LIBRIN E SHPISE O QELBESIRE MAVI . RRUGEN E KE TEK SEMAFORI ATY KU TE PUNON JOTMOTER O FISKURVE .

   1. Je edhe ky sapo ka dale nga nje bordello e Pigalit. Na sqaro, je klient apo prostitute? Per te dyja rastet kemi oferta shume te mira.

 2. Hajvan. Po thone pa koalicione. Apo doni te keni LSI qe tju rrjepi ju militanteve por dhe PD. Nuk jua mban te shkoni vetem se nuk ju pjerdh njeri. Deshtak jeni.

 3. Perdridhet kurva e surrelit,perdridhet baxhella,nipi i Spiro Kolekes,po vdes nga frika qe tani !?
  Kurvicave perkrahes se listave te hapura ua ka ngrene qeni llapen !
  E shikoni se me ke plehra keni te beni,Shqiptare ?!
  Monstra edvin eshte i marre fund !

 4. Listat e hapura 100%, do kenaqin edhe Myslymin. Tani nuk ka arsye te kerkoje prishjen e koalicioneve. Ndersa Rama tani e tregon haptas qe eshte i humbur dhe lerkon te gjuaje penalltine me topin e Myslymit. Te shohim sa do i ece dhe cfare do te beje lepuri i luanizuar i Lushnjes.

 5. Ore, po kokat e medha si Myslymi, pellazgu Gjuzi, Qerosi ish-Kacurel, Sel Jenisheri, Kerperata, Ralfi e te tjere, cfare mendimi kane per hapjen e listave? Rama u pa, luajti bllofin dhe u dogj. Humbi gjithcka dhe u diskreditua krejtesisht. Tani militantet e bodrumeve, kapen me LSI-ne qe i solli ne pushtet. Ka nje ketu qe thote se LSI do e grije PD-ne. Me siguri e ka nga eksperienca e vet. Mandatin e dyte qe vodhen te vetem, kane vjedhur shume me teper dhe e kuptojne se LSI nuk te le t’i marresh te gjitha. Por ka edhe dicka te bukur ne gjithe kete histori, Rama e pranoi haptas se eshte humbes ne zgjedhjet e ardhshme dhe do i duhet lek i madh per te blere votat e nevojshme per te arritur ne 50-55 mandate qe mund ti gatantojne njefare sigurije qe nuk do shkoje ne burg. Tani do terbohet fare dhe do e shohim duke u sperdredhur me keq se ato gocat me minifund qe dalin ne semafor. Deri me tani kemi pare portokalli me Ramen, tani e ne vazhdim do shohim Beni Hill Show.

 6. Po çte pranoj rama, fundin e tij politik te pranoj. Por jo vetem kete, reforma ne drejtesi qe po mban varur do i ve prangat. E ka friken kodoshi prandaj ne çdo menyre do perpiqet mos e leshoj pushtetin.

 7. Rama qe nuk merr mandat tjeter kete e dine edhe ate qe e mbajn peng. Por si duket po perpiqet te kete numra bllokus ne parlament. Ndryshe me gjith keto zullume dihet se ku e ka vendit nese do funksionoj drejtesia qe reformuan miqte e avokatit, ata te departamentin e shtetit. Seka thene avokati, nami ne dhjetor. Prit gomor te mbi bar dmth.

 8. Djegia e mandateve/ Shehi pranon “dështimin”: Donim të zhvlerësonim Parlamentin, Nuk u ngopet o shpellkare duke lepire ate qe peshtyn lulzimja prej shtate vjetesh pse shfryni sot luluzimja e fitoje luften me meten dhe tani do fitoje luften me salihun dhe ju shurranjose shpellkar di hani Supe

  1. Mire shpellkaret qe nuk u ngopen duke ngrene ate qe peshtyn lulzimja, po ti i paemer i ores 00:28 akoma nuk u ngope duke i bere gojore ne mesnate Manjes, Lleshit, Balles dhe qytetareve te tjere te nderuar nga fshatrat malore te Shqiperise? Nuk te del dita o derezi por vazhdon edhe pas mesnate? A te paguajne mire te pakten se vetem me nje hot dog nuk ndryshon shija ne goje

 9. Sa rrotkari duhet te jesh ti i ores 01:21 qe kundershton dashin e lulzimes te ka helmuar supa e ke ngrene vone o shpellkari shurranjos i salihut

  1. Tirana ka 34 deputetë.
   Po cila nga partitë shqiptare i ka fituar të 34 mandatet e deputetëve në Tiranë ?
   Rama thotë që 1/3 e deputetëve do ta zgjedh unë e 2/3 do ta zgjedh elektorati.
   Sigurisht që në 1/3 që do të zgjedh ai, hyjnë ata që populli nuk i zgjedh pasi dihet se çfarë bërloku zgjedh Rama., të gjithë me të kaluar kriminale.
   Ashtu siç e ka thënë kjartë Basha, 1/3 për Tiranën , i bie që Rama automatikisht të sigurojë zgjedhjen e 11 banditëve të tij.
   Ja e zemë se PS nga 34 deputetë do të marë në Tiranë 20, gjë që në kushte normale nuk mund të ndodhë pasi e pamë sesa vota mori për zgjedhjen e Lal Plehut si kryetar i bashkisë të Tiranës, edhe duke marë pjesë vetëm PS në votime.
   A nuk i bie që deputetë të zgjedhur me “lista të hapura” për Tiranën, nëse ajo fiton 20, do të jenë 9, kurse të emëruarit e Ramës 11 ?
   E për çfarë lesh listash të hapura mund të bëhet fjalë me këtë dredhi të Ramës ?
   Basha që ka qenë gjithmonë për lista të hapura, në kushtet kur Rama do ti hiqte partive opozitare me makinacionet e sistemit të komplikuar të zhvendosjes së votave, duke prishur koalicionet, zgjodhi momentin për të dalë hapur me kërkesën e tij të herëshme.
   Votime me lista të hapura 100%, por duke evituar në maksimum mundësinë e vjedhjes e blerjes së votave, me marëveshjen e 5 qershorit
   Të mos harojmë se veç kushtit që në reformën zgjedhore të përfshihej edhe opozita reale, KE dhe PE së fundi me rezolutën e saj, ka vënë si kusht edhe ndëshkimin e atyre politikanëve që abuzuan në zgjedhjet e organizuara nga kjo qeveri.
   Rama kujton se shqiptarët e ndërkombëtarët i kanë haruar shkaqet se përse u largua opozita nga parlament.
   Opozita u largua nga parlamenti pikërisht se ai e deformoi reformën në drejtësi, jo vetëm duke e lënë Shqipërinë pa Gjykatë Kushtetuese e Gjykatë të lartë, por edhe duke i kërcënuar me vetingun prokurorët e gjykatësit, që të mos hetonin maskarallëqet në zgjedhjet lokale në Dibër, apo zgjedhjet e përgjithëshme të 2017 me modelin tragjikomik të bashkëpunimit të “duar akullores” Gjush, me bandën e Avdylajve në Durrës.
   Pas votimit në parlament të marëveshjes së 5 qershorit, që krijoi ca garanci jo tërësisht të plota për të penguar abuzimet në zgjedhje, sigurisht që Këshilli politik me pjesmarjen edhe të opozitës së mohuar, kërkesë kjo edhe e institucioneve ndërkombëtare, ajo që duhej të vazhdonte të diskutohej në tavolinën e këtij këshilli, nuk ishte ndryshimi i Kushtetutës, pasi ajo mund të ndryshohet vetëm nëse kemi një parlament pluralist me opozitën reale e jo me bedelë të një partie., por mazhoranca duhej të binte dakord që sëpaku të ndëshkoheshin disa politikanë të saj të demaskuar me përgjimet e famëshme.
   Rama as që e ka ndërmend ta bëjë këtë, por me djallëzine e hapjes së pjesëshme të listave, kërkon që sojin e Gjiknurëve, Gjushëve, Manjëve, Tahirëve etj. ti mbajë përsëri si deputetë në parlament, si pjesë e 1/3 që duhet ta ketë ai në dorë ti emërojë deputetë.
   Basha e kishte premtuar miratimin e ndryshimit të sistemit zgjedhor, por ama vetëm në kushtet e një parlamenti pluralist e jo monist.
   Duke parë se Rama as e ka mendjen për demokratizimin e sistemit zgjedhor, por është gati të bëjë gjithshka që të mbajë pushtetin e tij me prirje diktatoriale, atëhere ja përplasi atij e të gjithë naivëve shqiptarë, kërkesën për votime me lista të hapura 100%, por me kusht që ai të heq dorë nga dredhitë për të dëmtuar opozitën me ndalimin e koalicioneve.
   Ky është realiteti politik shqiptar e janë idiotësi e primitivitet që militantët të meren me tifozllëk kundra e pro “Lulushit” apo “Edvinushit”.
   Doni që deputetët ti zgjidhni vetë, apo ti zgjedhë Lulushi e Edvinushi ?

    1. Naivë janë ata që besojnë gënjeshtrat e dredhitë e Ramës e për fatin tuaj të keq, naivë të tillë ka shumë në Shqipëri.
     E gjithë kjo histori e “mosbesimit” tek Basha, se ai gjoja do të ndante pushtetin me Ramën në zgjedhjet e 2017-ës, është se ai me garancinë e ndërkombëtarëve, do të respektonte marëveshjen që para zgjedhjeve, gjysma e qeverisë të ishte nga opozita.
     Rana jo vetëm nuk e thirri asnjëherë Këshillin e ministrave miks, por i izoloi ministrat e opozitës tërësisht, e ndërkaq e gjithë administrata qëndrore e lokale , kishte kohë që në bashkëpunim me bandat e trafikantëve të drogës, i kishin bërë pazaret e shtiblerjes së votës.
     Si një politikan me formim perëndimor, e me karrakter, Basha nuk e vlerësoi se me çfarë horri kishte të bënte, e bëri gabimin tju besonte edhe ndërkombëtarëve apo më saktë disa dipllomatëve të korruptuar.
     Rama duke nuhatur se ka shumë shqiptarë naivë që e quajnë veten AS, që mendonin se Basha ka bërë pazarllëk me te për të ndarë pushtetin, u angazhua vetë e angazhoi të gjitha mediat e kapura prej tij, që të përhapnin këtë mendësi idiote,
     Lulzim Basha që ka tregues superioriteti në të gjitha fushat, dhjetë herë me të larta se Rama, nuk qenka kundërshtar i tij politik, por ka luftuar që të injorojë veten e e të ndihmojë Ramën që të bëhet diktator i Shqipërisë.
     Jo naivitet, por a ka idiotësi më të madhe se sa ta besosh këtë ?
     Po të ishte fjala jo për Bashën, por për një politikan ordiner si Patozi, edhe mund të kenë shqiptarët këtë dyshim.
     A nuk më thua o i “zgjuari” AS, përse Basha meqë qënka mbdështetës i Ramës, nuk ja “dhuroi” edhe njëherë atij pashallëkun e Tiranës në zgjedhjet bashkiake ?.
     Kur paska dashur që të luftojë që Rama të jetë kryeministër, përse e telendisi ate duke arritur të miratohet ligji i dekriminalizimit që ja nxorri të gjitha përzgjedhjet e tij nga bota e krimit ?.
     Përse ikte i lemerisur nga frika Rama nëpër qyteza për të bërë medemek metingje me militantë të administratës, kur Basha mblidhte para kryeministrisë me qindra mijëra protestues që thërrisnin sa dëgjohej deri në Durrës “Rama ik”.
     Si emigrant që më dhemb vëndlindja ime e prandaj kam ardhë shpesh në Shqipëri, e i ndjek çdo ditë zhvillimet në atdheun tim, duke lënë mënjanë bindjet e mija politike, e duke mos pasur asnjë lidhje e asnjë interes për politikanët shqiptarë, po e pohoj me bindje të plotë se është Rama që kërkon ta bëjë mik Bashën nga komplekset e inferioritetit, apo të mashtrojë publikun se Basha e mbështet ate, dhe e quaj idiotësi të kundërtën, që Basha përpiqet të forcojë pozitat e Ramës.
     Veçanërisht me situatn e krijuar kohët e fundit, të vazhdohet akoma me teoritë konspirative se Basha nuk qënka kundërshtar politike i Ramës, po bashkëpuntor i tij, kjo i kalon të gjitha caqet edhe të idiotizmit e jo të naivitetit, e kjo dyshoj se është një dinakëri e fshehur e propogandës së nostallgjikëve të enverizimit.

  2. Dhe Rama i fiton prape zgjedhjet megjithese nuk e meriton. Te kesh kete lloj opozite mbushur me deshtak e ke fitoren ne xhep.

  3. Shqiptare! Bashkohuni të shportim sherrxhiun Ramballa nga skena, pastaj ulemi njerëzishëm të zgjidhim hallet tona të përbashkëta.
   Në vëndin tim,në vëndin tënd
   Një i çmëndur,të gjithë i çmënd.
   Ky është Ramballa,apo jo!

  4. Përpjekje e dështuar.Nuk e përçan dot opozitën , ka arritur pika e vlimit.Lideri i opozitës së bashkuar është Basha,besueshmëria ndaj tij është e pa diskutueshme,e ka fituar me meritë pak nga pak e përditë gjithë këto vite, sidomos kur shikon se ç’farë lëtyrash ka në krahun përballë.

  5. o shoku idiot rilindashes. Mua sme helmon supa as e lulzimes e as sufllaqja e Gruas se Bilalit qe ti e ke si ekstazy. Une thjesht e shoh ftohte e
   gjithe kete qeverisje muti e budallallepsje militantesh. Njeriu duhet te ket pak dinjitet e respekt per veten pike se pari para se te adhuroje partine. Ti dhe lloji jot, jeni gati te beni kamikazin qe vetem Rilindja mos te ndaloje te bej Shqiperine me te pajetueshme e duke ju vjedhur diten per diell. Kshu qe me idiote ekzemplare si lloji jot qe maximumi i artikulimit tend eshte fjala “shpellkar” nje ne dy fjale, dhe nuk reagon kur po jeton ne nje shtet Narcos, keq eshte puna. Jeta nuk eshte vetem sufllaqe qyl o brryl.

 10. Ej njerez, mos ja vini re kesaj kurves ores 08:11 se i ka pare keq bytha e derrmuar nga ato qe quan “shpellkare” qe i kane pallu dhe grua e moter. Prandaj pra dhe diarrete i nxjerr nga goja.

 11. Deri më sot, zërat mediatikë të opozitës, sulmonin këdo që ishte për hapjen e listave, me argumentin se është shërbëtor i Ramës.

  Sot, Lulzim Basha ua ka rrëzuar gjithë betejën e tyre mbi një mujore, kundër hapjes së listave, pasi tha se PD është dakord me hapjen e listave.

  Dhe, normalisht që nuk do sulmojnë edhe Bashën, por kanë filluar ta dredhin.

  Tani po nxjerrin argument të tjera, dhe për habi, mbrojnë hapjen e listave.Per ju shpellkaret shurranjose qe palloni njeri tjetrin per te kenaqur kryshpellkarin salih karaxhic berisha

 12. Ku jane ata minjte e bodrumeve, tifoze te listave te hapura? I doni listat e hapura, hapini 100%. Do shihni se sa nga te pregeruarit e kryetarit, sidomos atij mv(r)ise me boje nuk do hyjne dot ne parlament. Apo doni lista gjoja te hapura ku maksimumi do jene 6 mandate qe di ndahen nga listat e hapura. Shkoni e beni seks oral tani se mund te perfitoni ndonje lek keto ditet e fundot qe ju kane mbetur.

 13. Shkëlzeni bëhet pronar i Gërdecit që përcëlloi babi, me një letër bakalli, ku gjoja ka marrë një kredi 1.8 milionë euro. Fillimisht blen pronën, më pas merr kredinë për të blerë pronën, të cilën e lë kolateral për gjoja kredinë.

  Mes rreshtave blen edhe ca makineri boronicash 2.4 miliardë lekë (të vjetra). Marifetin e kamuflon me një kompani që ka një punëtor. Më parë seç ka blerë një makinë 85 mijë euro dhe një apartament tek ETC 346 mijë euro me punën e nderuar si sekser.

  Dhëndri zëhollë Jamarbër Malltezi bëhet pronar i 6.3 metra tokë në Tiranë, si një nga 48 trashëgimtarët. Dhe kështu dhëndri bëhet pronar i 17 pallateve në Tiranë, me sipërfaqe ndërtimi 28.000 metra, tek ish-kompleksi Partizani, me vlerë mbi 20 milionë euro, me 35 %.

  Monika merr një kredi 40 mijë euro. Blen ca tokë në Laprakë dhe bën një pallat me burrin e Gentiana Sulës. Nga pallati shet 8 apartamente me vlerë 1 milionë euro.

  Tre dyqane të pallatit i ndërron me vilën në Gjirin e Lalëzit, e cila besohet se ka vlerë sa disa pallate. Blen një vilë në Golem 60 mijë USD, të cilën e shet pas 3 vitesh 300 mijë euro. Shton edhe 100 mijë euro gjoja kredi dhe blen apartament në Tiranë 400 mijë euro.

  Gjin Gjoni ishte pa lekë dhe i pastrehë. Elona Çaushin e mbante babi ambasador me para. Elona ‘dashurohet’ me gjermanin Werner Mehlber, me të cilin martohet. Themelojnë kompaninë ADFD dhe investojnë në Shqipëri. Marrin ambientet Duty Free në Rinas.

  Krijojnë edhe kompani të tjera, por të gjitha dalin me humbje. Një ditë Elona Çaushi takohet me Gjin Gjonin dhe ‘dashurohen’. Përzënë gjermanin dhe i marrin biznesin.

  Tani biznesi lulëzon. Në një vit blejnë shtëpi 530 milionë lekë të vjetra, rezidencë 700 mijë euro, dyqan 150 mijë euro, ndërsa Elona fiton 420 mijë euro (brenda një viti). Sipas ILDKPKI pastrojnë 2 milionë euro para të pista duke i investuar në pasuri të palujtshme. Në 2020 përzënë edhe amerikanët nga Rinasi.

  Lulzim Basha nuk tregon nëse e ka blerë, banon me qira apo ja kanë falë vilën në “Long Hill”. Nuk tregon se në ç’rrethana përdor sot benzin e Artan Santos.Lexoni o shpellkare shurranjose per keta qe ju Qiheni nga mengjes i ne darke bashke

  1. Ti Kopjaci i Mender Bazes e bere detyren, kopjen nga Uturaku TemA i Menderit qe e shkordheu Saliu kaq vjet e tani ka vajtur te pjelle te Ramiu.
   Por meqe ke merak per shpellkare shko se e ke shpelkarin ne krye te Komosionit te Ligjeve – Malokhane Manjen. Ke tjetrin ne krye te grupit Rilindjot Katunarin e Librazhdit Balla. Ke dhe kryetarin e Parlamentit Katunarin e Tepelenes Ruci. Shko e shkordheu me ta familjarisht moj kurve Llapaqene.

 14. MOR PLE PO KY SISTEM I SOTEM ESHTE PRODUKT I YTI 100% TANI KOLICIONET SI NE EUROP PO RROGAT PSE SJANE SI NE EUROP PANCIONET PSE SJANE SI NE EUROP SANDARTET E JETESES PSE SJANE SI NE EUROP. PO DREJTESIA PSE SESHTE SI NE EUROP PO POLICIA PSE SESHTE SI NE EUROP PO PSE NDIHMAT E TERMETIT LUFTES IMAGJINARE PSE SHKOJNE TEK TE VARFERIT SI NE EUROP NA TREGON EUROPEN TI LE SHQIPERIN PA GJYKAT KUSHTETUESE TE LART PA SISTEM DREJTESIE ME MOTIVIN SE KUR TA MBAROJME KETE REFORME DO HAME ME LUG FLORIRI E ME TE GJITHA REFORMAT NJESOJ ME MOTIVACIONIN KUR TI MBAROJME DO HAME ME LUG FLORIRI TI NA TREGON EUROPEN QE KE ALERGJI PER TE TI NA TREGON GJYKATAT QE KE ALERGJI PER TE NA BEN MORAL QE KE ALERGJI PER TE TI PRA EDI RAMA DUHET TE IZOLOHESH CFARE KE BERE NE 20 VITE NE SHQIPERI………………………..

 15. Po flet fterja qe qin motren vajzen mamin per dite qe vete salihu te jete mire vazhdo qiji motrat e vajzen deri sa te ngelin me barre qe te shtohet rraca juaj e shpellkareve shurranjose,shpifjet 20 vjecare te salihut te pelqejne ty o loqja e majte e salihut kur gazetare me emer dhe mbiemer shkruajne nuk dalin vete personat te mbrojne veten por ju nxjerrin ju shpellkareve shurranjose qe ju ushqejne me supe ne bodrumet e shqupit

  1. Supa eshte me e ushqyeshme se sufllaqja greke e perpunuar ne Kine me mish lakuriqi, qe marrin ata 4 persona qe rrine te mbyllur ne bodrumet e pallatit te kongreseve dhe ata 3 te tjeret qe jane mbyllur ne katim e trete te godines mavi. KUKDES, MOS DILNI SE JU KAPI COVID 19 DHE JU E KENI SISTEMIN IMUNITAR TE DOBESUAR NGA MUNGESA E AJRIT TE PASTER. Po ju kapi covidi ju te shtateve qqe jeni ne total, nuk ka kush shan Berishen, Lulin dhe Shkelzenin, por e keqja me e madhe eshte se NUK MBETET ASKUSH QE TE FLASE MIRE PER MAVITE.

 16. Pasi eliminoi ne kohe rekord pasojat e termetit, pasi menaxhoi ne menyre absolute (10 here me mire se Gjermania dhe 50 here me mire se Italia) pandemine duke na shpetuar nga kodra te larta e male te mesme me kufoma, pas nje qeverisjeje te shkelqyer ndermjet PPP-ve, pas nje menaxhimi te shkelqyer te borxhit publik i cili shume shpejt do jete afer 100%, pas rilindjes se qendrave urbane qe kane rregulluar kaosin ne trafik, pas eleminimit te hashashit ne Lazarat dhe me pas ne gjithe Shqiperine (packa se sivjet ka pak me shume hashash se vjet, po hajt me), pas ligjit te dekriminalizimit qe hoqi te gjithe personat me precedente nga kuvendi, persona qe ishin futur nga VMR e MV, pasi beri policine qe duam, pasi burgosi te gjithe ata qe kishin deri ne 5 mije leke pa paguar dhe shume e shume gjera te tjera te mrekullueshme, pa diskutim qe Rama duhet te marre te pakten edhe 5 mandate te tjera. I dhenshim dite nga ditet e minjve qe shkruajne nga bodrumet

 17. I paemer 09.18 te ruajte zoti kalamajte e çfare ke perzemer se vete je rende fare !
  Llogaria jote,dhe logjika qe i referohesh te le pamend !!?!?
  Rama fiton 20 deputete ne Qarkun e Tirane,hahahahaahaa!E
  Edvini as ne ender nuk arin te 15 deputete,harrojeni mbase merr aq sa e ka lisen e sigurte 11 deputete !
  Tyrlyly,tyrlyly as ne 2019 kur drejtonte e numronte vete nese llogariten votat nuk i dalin 15 e jo me tej !!!!
  Edvini keto zgjedhje do marre nje mut te madh sa bunkeri i tij ne Surrel !
  Nese votohet ndershmerisht merr 11 mandate,nese ben plehraxhiun e zakonshem me pazare e me vjedhje do shkoje te 14 deputete !Asnje me,qyp !Asnje me,zero me !Ju rilindas ose ju qe beni se kritikoni rilindjen dhe e nxirrni fitues,jeni ca pisa te ndyre shume,sa nuk ka zot t’ju laje !
  Meqense keni perghithesisht prejardhje spihunash sigurimi,kryetare kooperativash,bije kurvash,hajdute te ndyre keto marifete jane tanime te lexuara !!!
  Edvin Rama,nga populli do marre ndoc rrokun qe e permend shpesh ndersa une i them Mozllukun !!!
  Ju monstraxhinje e di se e dini……!!!

  1. Mos lexo me vrap, merre ma ka dal punën.

   Zotëria që ti replikon nuk thotë s e rilindja do të marrë, por përdor një shembull për të bërë të qartë se çfarë duhet të kuptojmë me lista gjysëm të hapura.

   Shifra 20, është përdorë për të bërë më të thjeshta llogarit, biles ai e shkruan qartë.

   Lexoje dhe njëherë si e shkruan:

   ” Ja e zemë se PS nga 34 deputetë do të marë në Tiranë 20, gjë që në kushte normale nuk mund të ndodhë pasi e pamë sesa vota mori për zgjedhjen e Lal Plehut si kryetar i bashkisë të Tiranës, edhe duke marë pjesë vetëm PS në votime”.

 18. Basha me opoziten e bashkuar me propozimin per 100% per l’ISTAT e hapura u zbathi breket Rames, Mutrizite e nafies (rudines) , nismes c’thurje e Jane lakuriq para shqipetareve. Keta nuk Kam turp e CIPE u Jan veshur syte e nuk e shikojne lakuriqesin e tyre osé u pelqen lakuriqesia pra keta fundurina mutrizi, nafija, cthurja nuk e Kam gje lakuriqesine sepse marin dhembull nga lkuriqesia e Rames ne France

 19. Jo oj kurva ores 11:21, po shkruan FTERI qe te ka shkordhy tet shoqe, tet moter dhe tok me grupin dhe bythen tende aq sa te ka mbet ne goje ajo “shpellkar” e aty ne goj ta mbash sa kohe bythen e ke te derrmume moj kurva Rames e Kopjaci i Bazes i pagu per te bere golen ketu.

 20. Piruetat e Lulzim Bashës, nga përqafues i listave të hapura në vitin 2017, pastaj kundërshtar i fortë i tyre deri më 23 korrik 2020, e më tej në mbrojtës i këtyre listave pas 24 korrikut 2020, janë akrobaci që në politikë të krijojnë kosto të forta kur vjen puna tek besueshmëria si udhëheqës politik.

  Nuk është problemi tek ndryshimi i mendimit, se edhe ky erdhi i sforcuar prej një loje me detyrim përcaktim që e luajti fortë opozita parlamentare. Problemi tek Lulzim Basha është se ashtu siç merr zjarr kashta, ashtu ndizet edhe ai kur kalon nga i akuzuar si kundërshtar i listave të hapura, në akuzues të palës tjetër se tashmë janë ata kundër këtyre listave.

  Deri më sot, Partia Socialiste është kthyer në një sanduiç, ku edhe pse është mazhorancë qeverisëse, i ka rënë barra që t’i plotësojë tekat, si Lulit e Monikës me shokë, ashtu edhe Muslimit e Rudinës me shokë

  1. Basha u tregua i zgjuar:përdori hajdaren dhe murrizin për të arritur atë që donte,listat e hapura (fakti që po e aplikon brënda partisë seleksionimin e hapur do e ndihmojë të bëjë pa kokçarje listën përfundimtare të deputetëve).Nëse ai do prononcohej më herët për listat e hapura me siguri Rama do investohej në të kundërtën(është fakt i gjithëditur tanimë që ai kërkon kontroll total deri edhe në emërime të parëndësishme)dhe do kishim një tjetër lloj teatri.Good job Basha!

 21. Shkëlzeni bëhet pronar i Gërdecit që përcëlloi babi, me një letër bakalli, ku gjoja ka marrë një kredi 1.8 milionë euro. Fillimisht blen pronën, më pas merr kredinë për të blerë pronën, të cilën e lë kolateral për gjoja kredinë.

  Mes rreshtave blen edhe ca makineri boronicash 2.4 miliardë lekë (të vjetra). Marifetin e kamuflon me një kompani që ka një punëtor. Më parë seç ka blerë një makinë 85 mijë euro dhe një apartament tek ETC 346 mijë euro me punën e nderuar si sekser.

  Dhëndri zëhollë Jamarbër Malltezi bëhet pronar i 6.3 metra tokë në Tiranë, si një nga 48 trashëgimtarët. Dhe kështu dhëndri bëhet pronar i 17 pallateve në Tiranë, me sipërfaqe ndërtimi 28.000 metra, tek ish-kompleksi Partizani, me vlerë mbi 20 milionë euro, me 35 %.

  Monika merr një kredi 40 mijë euro. Blen ca tokë në Laprakë dhe bën një pallat me burrin e Gentiana Sulës. Nga pallati shet 8 apartamente me vlerë 1 milionë euro.

  Tre dyqane të pallatit i ndërron me vilën në Gjirin e Lalëzit, e cila besohet se ka vlerë sa disa pallate. Blen një vilë në Golem 60 mijë USD, të cilën e shet pas 3 vitesh 300 mijë euro. Shton edhe 100 mijë euro gjoja kredi dhe blen apartament në Tiranë 400 mijë euro.

  Gjin Gjoni ishte pa lekë dhe i pastrehë. Elona Çaushin e mbante babi ambasador me para. Elona ‘dashurohet’ me gjermanin Werner Mehlber, me të cilin martohet. Themelojnë kompaninë ADFD dhe investojnë në Shqipëri. Marrin ambientet Duty Free në Rinas.

  Krijojnë edhe kompani të tjera, por të gjitha dalin me humbje. Një ditë Elona Çaushi takohet me Gjin Gjonin dhe ‘dashurohen’. Përzënë gjermanin dhe i marrin biznesin.

  Tani biznesi lulëzon. Në një vit blejnë shtëpi 530 milionë lekë të vjetra, rezidencë 700 mijë euro, dyqan 150 mijë euro, ndërsa Elona fiton 420 mijë euro (brenda një viti). Sipas ILDKPKI pastrojnë 2 milionë euro para të pista duke i investuar në pasuri të palujtshme. Në 2020 përzënë edhe amerikanët nga Rinasi.

  Lulzim Basha nuk tregon nëse e ka blerë, banon me qira apo ja kanë falë vilën në “Long Hill”. Nuk tregon se në ç’rrethana përdor sot benzin e Artan Santos.

  1. Ç’na intereson neve një qytetar privat si Shkëlzeni?Shumë mirë që investon,le të hapi vënde të reja pune.
   Apo po kthehemi përsëri tek lufta e klasave?

 22. Ja dhe Kopjaci i Mender Bazes i ores 18:11 kopjon disa nga Llapaqitjet e Menderit te Uturaku TemA. Kete detyre ka nga Ripjellja e Rames. Nderkohe mallkon ato qe i shkordhejne bythen duke i quajtur “shpellkare”. Kete e ben nga e keqja e bythes qe i kruhet.

 23. Por mbi të gjitha edhe për arsyen, se PD me pranimin e listave të hapura, i ka dhënë Partisë Socialiste më shumë se sa plotësimi i një kërkese.

  I ka dhënë së pari legjitimitetin e ndryshimeve kushtetuese. Deri para pak ditësh, jo vetëm ata që kërkonin hapjen e listave “ishin agjentë të Edi Ramës”, por mbi të gjitha “kush prekte Kushtetutën luante me zjarrin”. I vetmi argument procedural që kishte Ilir Meta dhe PD ishte se Kushtetuta nuk mund të preket një vit para zgjedhjeve dhe se po të prekej do merrte flakë vendi. Luli pati mirësinë të mos thoshte këtë radhë, që “do kalojnë mbi trupin tim”.

  Tani që opozita e rrugës, u tërhoq nga kjo betejë, pra pranoi të ndryshohej Kushtetuta, por e ka të paqartë si e do koalicionin, me listë të përbashkët, apo listë të përbërë, nuk duhet të bëhemi kaq mizorë, të merremi gjithë ditën me gafat e tye.

 24. Pak ditë më parë në media u përfol se kapiteni i Tiranës, Gent Muça është propozuar për deputet në Partinë Demokratike në njësinë numër 8.

  Por te Tirana nuk është vetëm mbrojtësi që propozohet për zgjedhjet parlamentare pasi është edhe një tjetër lojtar.

  Andi Lila është propozuar nga demokratët e Durrësit si kandindat për deputet në këtë qytet. P

  Propozimi për i emrit të tij ka ardhur nga anëtarët e PD në qytetin e tij, Kavajën.Ja dhe e ardhmja e pd

 25. Partia Demokratike solli sot shembullin e Kosovës.

  Por modeli që sugjeron opozita ekstraparlamentare është në të vërtetë i njëjti model që propozon Edi Rama dhe Partia Socialiste: domethënë po koalicione, por me listë unike.

  Në Kosovë, siç e tregon dhe fleta e votimit, partitë e lidhura në koalicion janë prezantuar me një listë unike siç propozon sot PS dhe jo të ndarë në lista të veçanta si pretendon akoma PD.

  1. Sa te pafytyre dhe te pabythe qe jeni ju komentuesit e paguar. Ne fakt fytyra nuk ju shihet mire se gjithe ditenbeni seks oral pasi bytha ju eshte bere si tub stufe nga shpellkaret e te dyja kraheve. Meqe merrni mundimin e flisni per moslejimin e koalicioneve, a mund ta thoni arsyen se pse duhet te prishen? Te gjithe e dime se Rama e ndjen humbjen dhe e di qe i ka ardhur fundi politik. Edhe pa koalicione rilindja do jete parti e trete, pasi me zullumet qe ka bere Rama, eshte e veshtire qe te marre vota pervec votave te ca idioteve qe kalojne ne orgazem kur i bejne seks oral Tao Taos. Por ka edhe nje arsye tjeter, pervec reduktimit te mandateve te fituesve, Rama do qe te eliminoje grupimet e vogla politike dhe te lere te paperfaqesuar te pakten 10% te shqiptareve. Prandaj me ato duar te qelbura nga pantellonat e atyre qe iubeni orale, me ato bythe te shkyera nga perdhunimet e shumta anale, mos u merrni me me keto gjera. Basha, nje person qe nuk eshte se gezon ndonje simpati te madhe beri levizjen me te bukur te jetes se tij, i hoqi Rames edhe lekuren se lakuriq ka qene gjithe jeten. Nga propozimi i Bashes per lista 100% te hapura, Rama ka kaluar ne depresion te thelle, ne te njejtin depresion qe pat kaluar, sipas Mero Bazes, kur akuzonte te jatin se te birin e kishte vella nga babai. Edhe Gjiknuri dukej qarte se ishte zene keq ne mbledhjen e keshillit politik. Tani Rama mund te beje aleance me Gjuzin qe i ka patur nja 620 vota ne 2017 se te tjeret zor se kane ndonje vote. Nderkohe ju mos u merzitni o komentues, do keni mundesi qe ne mos seksin anal, sepse bytha ju eshte zhveresuar shume, seksin oral do keni mundesi ta beni. Do gjeni edhe nga krahu tjeter sa te doni njerez qe kane nevoje qe ju t’i beni gojore. Pa pune nuk mbeteni

 26. Peka shpërthen edhe në akuza ndaj shefit të opozites duke e konsideruar bashen“megaloman, bandit, frikacak, trafikant, i shitur, agresor, fetar, ateist dhe amoral”,shpellkar qe e fitoje kryetarin nga krye shpellkari salih bravo komunisti I salihut Qim peka po ja cjerr masken lulzimes

  1. “ shpellkar, shpellkar, shpellkar”. S’thone kot gjuha shkon atje ku dhemb dhembi. Ketij robit, kari qe i kan rras nga pas ja ka bere shpelle😂.

 27. Për disa vite, shefi në hije i qeverisë Berisha do të ishte një njeri fantazmë e botës politike të shërbimit të fshehtë serb dhe nipi i drejtuesit të këtij shërbimi, Stanishiqit. Damir Fazlliq, i cili vinte nga bota e errët, do të shpallej në Kuvendin e Shqipërisë si miku personal i familjes Berisha, i paprekshëm, lëvizës i milionave euro në botën e dyshimtë të financës, ku dilnin pranë tij tre njerëz, Argita Berisha, Lulzim Basha dhe kunati i tij.

  Fazliçi do të ishte për disa vite njeriu më i fuqishëm në pas-skenën e politikës, që vendoste edhe kandidatët për kryetarë bashkiakë dhe që, përmes tij mund të bëheshe i pasur. Është rasti më flagrant se si nipi i shefit t krimeve në Kosovë shtrihej në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, si të ishte në zyrën e dajës së tij.

  1. Or Ethem bythqir Lalaj nuk u lodhe moj Gomarica madhore e Rames se shkordhyeri vehten me Damir Fazllicin?
   E di ti moj Gomarica Ethem bythqiri se firmes se atij Damir Fazllicit ky pushteti i Rames i ka dhene tenderin e interkonjuksionit te energjise? Nuk e di? Shko se ta rrefen Mero Baze qe hengri ne bythe gjoben 50 000 Euro per shpifje ndaj Fazllicit jashte shtetit nga zelli per ti sherby Rames. Por nuk e dinte qerosi Mero, nuk e di as ti Ethem bythqiri se Rama ju rren, pastaj ju detyron te rreni e ne fund ju jep ti lepini rrenat ashtu si ai vete.
   Shko pyete Mero Bazen per Damir Fazllicin sot, shko!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu