• |
ide | kryesore

Listat e hapura, PD tregon si do të jetë fleta e votimit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-deputeti Oerd Bylykbashi ka sjellë një fletë votimi si shembull për të ilustruar se përse hapja e listave dhe ruajtja e formulës aktuale për koalicionet është e mundur. Ai tha se fleta e votimit me koalicione nuk është libër i trashë, siç thotë Edi Rama dhe se do të vazhdojë të jetë e thjeshtë. Sipas tij, shembulli tregon që nuk ka asnjë pengesë për zbatimin e listave të hapura 100% dhe koalicioneve parazgjedhore.


 

18 Comments

 1. Hahaha sa ironi kepucari kane keta mavrite qe quhen prurje e re ne pd.Tek fleta e koalicioneve te ps-s te dyten kane renditur partine komuniste te shqiperise,por harruan kaq shpejt keta brekcjerre qe nga ajo parti kane dale dhe ajo parti i ktheu ne pushtet pasi blene Rahmetliun kryetar te saj

 2. Deri më sot, zërat mediatikë të opozitës, sulmonin këdo që ishte për hapjen e listave, me argumentin se është shërbëtor i Ramës.

  Sot, Lulzim Basha ua ka rrëzuar gjithë betejën e tyre mbi një mujore, kundër hapjes së listave, pasi tha se PD është dakord me hapjen e listave.

  Dhe, normalisht që nuk do sulmojnë edhe Bashën, por kanë filluar ta dredhin.

  Tani po nxjerrin argument të tjera, dhe për habi, mbrojnë hapjen e listave.Per ju shpellkaret shurranjose qe palloni njeri tjetrin per te kenaqur kryshpellkarin salih karaxhic berisha,shkoni depozitoni kerkesen ne kuvend bashke me 28 deputet pastaj na llap I per listat e hapura qe mbas nje muaji ju nuk donit tani u shkelyhet fate tregojua shpellkareve te tu keto lodra per femije

  1. Pak fantazi o cun, pak fantazi. Jo gjithmone te njejtin lajm qe shkruan Mero Baze dhe nese je kaq i dashuruar me Meron qe ia thyet dhembet ne Tepelene ne 2005, merr edhe ca lajme qe ka dhene para atij viti per ca inceste familjare e sa e sa gjera te tjera. Nese Merua genjente atehere, njelloj genjen edhe sot, ama nese sot eshte kaq i adhurueshem sepse thote te verteten, atehere ato historirat e djalit qe akuzonte babain se kishte shkùar me te shoqen qenkan te verteta. Ka publikuar edhe ca kartela klinike Merua ne ate kohe ne mos gaboj edhe ato jane te verteta?

 3. O rracist! Ramuti nje dite te bukur ne mjes, pas 7 vjetesh tha: duhet te hapim listat qe te votoje pupulli per KANDIDATIN qe do. Dakord,keta legenat e PD-se qe nuk ishin dalokord ne fillim tani po i ja plotesojne deshiren Rames jo 75% ,por 100 %. Habitem si nuk gezoheni kur i’a plotesojne deshiren 100% Guruse Rilindes???

 4. Hap listat edvin kurva !?Hap listat i biri i vrasesit,sulltan bythe surreli !
  Hap listat hajdut !Hap listat,mashtrues i degjeneruar !
  Ju,mamabaxhellave qe komentoni duke fyer e share partine demokratike,ju meshiroj!
  Ju,mbase as buke nuk keni ne shtepi,edhe bar hani ju por ama Komumutat duhet te jene patjeter ne pushtet!
  Ndjese,lugeterit po ikin me turp siç kane bere sa here kane lene pushtetin,qelbesa !

  Shenim:Ju treguan se sa e thjeshte eshte te votoni,sa e lehte eshte te hapen listat 100%,tani ikni ndytesa,ikni se na e shpifet kete vend !

 5. PKSH jeton dhe do jetoje sepse eshte ne ADN e nje pjese te madhe te politikaneve shqiptare te cilet thjesht jane adoptuar me kohen.

 6. DO TI HAPIN DO TIHAPIN POR BEJNE TE VESHTIREN SI KURVA QE JANE .
  DO TI HAPIN DHE DO BEJNE SHUME NDRYSHIME TE TJERA , DO TA SHIKONI .
  URAGANI PO AFRON DHE VEMJET E NDJEJNE TE PARAT .

 7. Piruetat e Lulzim Bashës, nga përqafues i listave të hapura në vitin 2017, pastaj kundërshtar i fortë i tyre deri më 23 korrik 2020, e më tej në mbrojtës i këtyre listave pas 24 korrikut 2020, janë akrobaci që në politikë të krijojnë kosto të forta kur vjen puna tek besueshmëria si udhëheqës politik.

  Nuk është problemi tek ndryshimi i mendimit, se edhe ky erdhi i sforcuar prej një loje me detyrim përcaktim që e luajti fortë opozita parlamentare. Problemi tek Lulzim Basha është se ashtu siç merr zjarr kashta, ashtu ndizet edhe ai kur kalon nga i akuzuar si kundërshtar i listave të hapura, në akuzues të palës tjetër se tashmë janë ata kundër këtyre listave.

  Deri më sot, Partia Socialiste është kthyer në një sanduiç, ku edhe pse është mazhorancë qeverisëse, i ka rënë barra që t’i plotësojë tekat, si Lulit e Monikës me shokë, ashtu edhe Muslimit e Rudinës me shokë

 8. Shkëlzeni bëhet pronar i Gërdecit që përcëlloi babi, me një letër bakalli, ku gjoja ka marrë një kredi 1.8 milionë euro. Fillimisht blen pronën, më pas merr kredinë për të blerë pronën, të cilën e lë kolateral për gjoja kredinë.

  Mes rreshtave blen edhe ca makineri boronicash 2.4 miliardë lekë (të vjetra). Marifetin e kamuflon me një kompani që ka një punëtor. Më parë seç ka blerë një makinë 85 mijë euro dhe një apartament tek ETC 346 mijë euro me punën e nderuar si sekser.

  Dhëndri zëhollë Jamarbër Malltezi bëhet pronar i 6.3 metra tokë në Tiranë, si një nga 48 trashëgimtarët. Dhe kështu dhëndri bëhet pronar i 17 pallateve në Tiranë, me sipërfaqe ndërtimi 28.000 metra, tek ish-kompleksi Partizani, me vlerë mbi 20 milionë euro, me 35 %.

  Monika merr një kredi 40 mijë euro. Blen ca tokë në Laprakë dhe bën një pallat me burrin e Gentiana Sulës. Nga pallati shet 8 apartamente me vlerë 1 milionë euro.

  Tre dyqane të pallatit i ndërron me vilën në Gjirin e Lalëzit, e cila besohet se ka vlerë sa disa pallate. Blen një vilë në Golem 60 mijë USD, të cilën e shet pas 3 vitesh 300 mijë euro. Shton edhe 100 mijë euro gjoja kredi dhe blen apartament në Tiranë 400 mijë euro.

  Gjin Gjoni ishte pa lekë dhe i pastrehë. Elona Çaushin e mbante babi ambasador me para. Elona ‘dashurohet’ me gjermanin Werner Mehlber, me të cilin martohet. Themelojnë kompaninë ADFD dhe investojnë në Shqipëri. Marrin ambientet Duty Free në Rinas.

  Krijojnë edhe kompani të tjera, por të gjitha dalin me humbje. Një ditë Elona Çaushi takohet me Gjin Gjonin dhe ‘dashurohen’. Përzënë gjermanin dhe i marrin biznesin.

  Tani biznesi lulëzon. Në një vit blejnë shtëpi 530 milionë lekë të vjetra, rezidencë 700 mijë euro, dyqan 150 mijë euro, ndërsa Elona fiton 420 mijë euro (brenda një viti). Sipas ILDKPKI pastrojnë 2 milionë euro para të pista duke i investuar në pasuri të palujtshme. Në 2020 përzënë edhe amerikanët nga Rinasi.

  Lulzim Basha nuk tregon nëse e ka blerë, banon me qira apo ja kanë falë vilën në “Long Hill”. Nuk tregon se në ç’rrethana përdor sot benzin e Artan Santos.

 9. Por mbi të gjitha edhe për arsyen, se PD me pranimin e listave të hapura, i ka dhënë Partisë Socialiste më shumë se sa plotësimi i një kërkese.

  I ka dhënë së pari legjitimitetin e ndryshimeve kushtetuese. Deri para pak ditësh, jo vetëm ata që kërkonin hapjen e listave “ishin agjentë të Edi Ramës”, por mbi të gjitha “kush prekte Kushtetutën luante me zjarrin”. I vetmi argument procedural që kishte Ilir Meta dhe PD ishte se Kushtetuta nuk mund të preket një vit para zgjedhjeve dhe se po të prekej do merrte flakë vendi. Luli pati mirësinë të mos thoshte këtë radhë, që “do kalojnë mbi trupin tim”.

  Tani që opozita e rrugës, u tërhoq nga kjo betejë, pra pranoi të ndryshohej Kushtetuta, por e ka të paqartë si e do koalicionin, me listë të përbashkët, apo listë të përbërë, nuk duhet të bëhemi kaq mizorë, të merremi gjithë ditën me gafat e tye.

 10. Pak ditë më parë në media u përfol se kapiteni i Tiranës, Gent Muça është propozuar për deputet në Partinë Demokratike në njësinë numër 8.

  Por te Tirana nuk është vetëm mbrojtësi që propozohet për zgjedhjet parlamentare pasi është edhe një tjetër lojtar.

  Andi Lila është propozuar nga demokratët e Durrësit si kandindat për deputet në këtë qytet. P

  Propozimi për i emrit të tij ka ardhur nga anëtarët e PD në qytetin e tij, Kavajën.

 11. Partia Demokratike solli sot shembullin e Kosovës.

  Por modeli që sugjeron opozita ekstraparlamentare është në të vërtetë i njëjti model që propozon Edi Rama dhe Partia Socialiste: domethënë po koalicione, por me listë unike.

  Në Kosovë, siç e tregon dhe fleta e votimit, partitë e lidhura në koalicion janë prezantuar me një listë unike siç propozon sot PS dhe jo të ndarë në lista të veçanta si pretendon akoma PD.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu