• |
ide | kryesore

Kë do ndëshkojë vota e 2021?

-Instant, 2, Arkiva, Ide, Lajme

Në prag të zgjedhjeve të vitit 2016 në SHBA, kineasti dhe aktivisti i njohur amerikan, Michael Moore rreshtoi pesë arsye përse do të fitonte Trump dhe jo Clinton. E pesta ishte “Efekti Jesse Ventura”, që lidhej me historinë e zgjedhjes më 1998 të guvernatorit të Minnesotas. Njerëzit aty ishin aq të lodhur e zhgënjyer me qeverisjen e republikanëve dhe demokratëve sa votuan mundësin profesionist Ventura, jo se e vlerësonin, por si ndëshkim ndaj tyre. Shkurt, kjo është vota e ndëshkimit, që është një element i rëndësishëm i demokracisë që ecën përpara edhe nëpërmjet ndëshkimit.


Para disa ditësh hasa në një debat që më kujtoi këtë efekt. Një kundërshtar i Ramës i thoshte një votuesi të tij të djeshëm: A të kujtohet kur në kohën e tërmetit, sa herë shihte ndonjë qen duke lehur e përdorte kafshën fisnike për të sharë gazetarët, duke i thirrur pronarit të qenit: “Hiqe more atë analist!”. Nëse ke respekt për veten dhe nuk e do opozitën, shko dhe shkruaj në fletën e votimit emrin e qenit të shtëpisë, të qenit të komshiut apo të ndonjë qeni rruge, por jo të Edi Ramës dhe kandidatëve të tij.


Për fat të keq, te ne, për shkak të shumë faktorëve që s’po i analizoj këtu, vota e ndëshkimit shkon tek i forti i radhës, që janë partitë kryesore opozitare. Kush i mban mend zgjedhjet e vitit 2005, besoj se e ka parasysh se spotet elektorale të PS-së asokohe u mbështetën në rifreskimin e pamjeve të bëmave të Berishës më 1997-n. “Kujtohuni se çfarë ju ka bërë ky njeri!”, ishte mesazhi. Besoj se një nga arsyet pse shqiptarët e votuan, megjithatë, ishte jo pse e kishin harruar ‘97-ën, por për të ndëshkuar aferat e korrupsionit të Nanos dhe talljet e paturpshme, me të cilat i shoqëronte ato.

Ashtu sikurse Rama më 2013, edhe opozita e sotme e ka më pranë vetes këtë votë nevoje ndëshkimi. Këtë e vërtetojnë edhe përpjekjet që po bën Rama për të penguar krijimin e koalicioneve. Është e sigurt se deri në ardhjen e zgjedhjeve, do të na befasojë me stratagjema të tjera në funksion të minimizimit të votës së ndëshkimit.

Por, si po reagon opozita përballë këtij aktiviteti? Për mua po reagon me sigurinë se vota e ndëshkimit do t’i japë fitoren. Në reagimet e saj për manovrat e fundit të Ramës mbizotërojnë fjalët: “asgjë nuk e shpëton nga humbja e sigurt”. Sipas meje po neglizhon dy faktorë që, nëse vazhdon kështu, me shumë gjasa do t’i sjellin një zhgënjim të radhës.

I pari është injorimi i sistemit kapilar të grabitjes së votës, që ka ngritur Rama nëpërmjet kontrollit të plotë që ka mbi pushtetet: ekzekutiv, parlamentar, gjyqësor, mediatik, financiar-ekonomik, mbi pjesën më të madhe të shoqërisë civile si dhe mbi pushtetin e madh të krimit.

I dyti është fakti se shumë shqiptarëve u është mpirë shpirti i ndëshkimit për shkak se ardhja në pushtet e opozitave më 1997, më 2005 dhe më 2013 nuk u ka sjellë ndëshkimin e premtuar, përkundrazi. Dhe kur flas për ndëshkim, nuk kam parasysh thjesht nevojën për të parë prapa hekurave abuzuesit e të korruptuarit, por, në thelb, nevojën e njerëzve për t’iu imponuar politikanëve për ndryshimin e sistemit të korrupsionit dhe vjedhjes, si dhe të ndryshimit të sjelljes së tyre në funksion të këtij sistemi.

Prandaj, gjykoj se për të fituar, opozitës i duhet vota e besimit, me çka kuptoj votën e njerëzve që shkojnë në votime jo për të zgjedhur të keqen më të vogël, as për të ndëshkuar të keqen me një të keqe, por nga besimi se po votojnë për ata që do të bëjnë, më në fund, vërtet mirë.

Mund të rreshtoja argumente për të vërtetuar se opozita punon pak ose aspak për të ngjallur këtë frymë besimi. (Duke qenë se po flas për ndëshkim, do të thosha se argumenti kryesor në këtë drejtim është pikërisht mosndëshkimi brenda saj i protagonistëve të ngritjes së sistemit oligarkik kriminal, që Rama sot po e çon në ekstrem). Por le të ndalem te mënyra sesi iu qas debatit mbi ndryshimin e sistemit zgjedhor. Edi Rama në manovrat e tij për të hequr koalicionet përdori argumentin e listave të hapura. Opozita reagoi duke demaskuar hipokrizinë e tij. Këtë e bëri jo keq. Edhe më mirë veproi kur pranoi të japë konsensusin për 100% lista të hapura me ruajtje të koalicioneve. Por, a nuk mbetemi përsëri te puna për të marrë votën e ndëshkimit? Po, sepse kushdo që kërkon të votojë me besim, nuk mund të mos ngrejë pyetjen: po çfarë e pengoi PD-në të mbante qëndrim konstant dhe të fortë pro listave të hapura, madje edhe në nivel kombëtar gjithë duke ruajtur koalicionet – siç bëri më në fund? Përgjigjja është shumë e thjeshtë: sepse nuk kapërcen dot atë që është e keqja më e madhe e politikanit shqiptar: të sakrifikojë interesin e vet të pushtetit dhe të parasë për interesin e shumicës.

Sigurisht, është naivitet të mendosh se liderët e opozitës mund të ndryshojnë antropologjiket në këta muaj që kanë mbetur, duke sakrifikuar veten për të fituar besimin e njerëzve. Madje, paradoksalit, mund të them se në kundërshtim me çfarë thashë vetë më sipër, sikur të ndodhte një mrekulli e tillë, shanset e tyre për fitore ndoshta edhe mund të pakësoheshin në vend se të rriteshin, pasi sistemi i së keqes që kanë ngritur (së bashku) mund ta pranojë rrotacionin vetëm me kusht që të zëvendësojë shoferin, por jo makinën dhe rrugën e tij. Por një minimum pune, përtej retorikave që synojnë votën e ndëshkimit, për të ngjallur votën e besimit, duhet megjithatë. Sepse Rama sot nuk ka nevojë të demaskohet pasi ka bërë shumë për t’u vetëdemaskuar, madje edhe te ndërkombëtarët. Ai ka nevojë të luftohet dhe mjeti më i fortë demokratik është mobilizimi masiv i njerëzve kundër tij, çka, sipas meje, kërkon votën e besimit.

 Fatos Lubonja/ Panorama

38 Comments

  1. Kjo pune ka marre fund, eshte i kot cdo argument bosh, cdo analiz qe pretendon te kunderten, cdo koment i blere, per te mallkuarin ne jete te jeteve, edvin kristaqi dhe banden e pederasto-prostirutave, nuk ka me shpetim, e kane te shkruar ne balle, ja do te shkojne qetesisht, njeri pas tjetrit, ne rresht, pa dallim nga i pari tek me i fundit, ne burg, me pasuri dhe gjithecka te vjedhur, te konfiskuar, ja do te perballen me turmat popullore, qe kerkojne, hakmarrje, shpagim, drejtesi! Tek e fundit cdo te besh do te gjesh!

 1. Lubonja ka te drejte ne shume pika te ketij shkrimi (jo ne te gjitha dhe ky eshte mendim personal), por ky shkrim eshte i vlefashem per vende normale, me demokraci te konsoliduar, ku hajduti eshte hajdut, krimineli eshte kriminel dhe elita eshte elite. Ne kete vend ku konsiderohen elite hajdutet dhe kriminelet, ku ka njerez qe kalojne ne orgazem vetem sepse po vidhen nga ata te cilet kane votuar dhe qe kane dale fitues, nderkohe pala tjeter qe ka votuar humbesin plas nga inati qe nuk vidhet nga hajdutet e vet dhe nuk ka mundesi te kaloje ne orgazem si kundershtaret politike, ky shkrim nuk eshte se merret shume seriozisht. Megjithate le te shpresojme qe shqiptaret nuk do te veprojne me me tifozllekun qe nese me vjedh ai per te cilin kam votuar jam ne rregull, por irritohem kur me vjedh ai te cilit i kam votuar kunder. Ne kete kontekst, opozita duhet te ngjalle fryme. Nje nga veprimet e shumta qe do duhej te kryente, do ishte qe te dergonte ne SPAK cdo zyrtar dhe per cdo vjedhje apo PPP. Te padise ne SPAK personat qe jane bere shkak per humbjen e gjyqit me Becchetin dhe te kerkonte me padi civile edhe demin qe i eshte shkaktuar shqiptareve. Ndoshta do duhej si hap i pare qe do hidhte themelet e besimit.

  1. Nu e mora që nuk e mora vesh njëherë se çfarë “fryme” i mungokërka opozitës që të vijë në pushtet.
   Jo po Rama e ka mbushur kupën e urrejtjes tek të gjithë e duhet të bjerë patjetër , por “opozita nuk paska firomë”
   Pse nuk na e anal-izon Lubonja se ku është e keqja e opozitës , cilat janë konkretisht me fakte rekordet e saj të korrupsionit e kriminalitetit , po me mendësinë e tij fiktive të luftës së përgjithëshme kundër kapitalizmit, për te cilido biznesmen apo kapitalist, ështe patjetër një bandit oligark.
   Hiqe o Lubonjë fiksimin tënd marksist se të gjithë kapitalistët duhen ndëshkuar sepse pasurohen në rrugë korruptive se kapitalist ishte edhe Engelsi.
   Nëse sistemi “i barazisë shoqërore” socialiste paskej qnë më i mirë se sistemi demokratik kapitalist , përse nuk u kthyen shtetet perëndimore e të përqafonin sistemin socialist, po ndodhi e kundërta ?.
   Nuk gjen këmbë kapitalisti në Korenë e veriut me sistem diktatorial komunist.
   Përse o z. Lubonja nuk përzgjodhe ti dhe mbi një milion shqiptarë që të emigrojnë tek vendi i diktatorit Kim un Jong, po shkuan që të “shfrytëzohen deri në palcë” nga kapitalizmi perëndimor ?
   Opozita e djathtë jo ka harxhuar “frymë” por ka uluritur kundër oligarkëve që mbajnë Ramën, po jo në pozitën e luftës së kllasave, por duke demaskuar me fakte këtë banditizëm.
   Më thuaj o Lubonjë se cilët “oligarkë” u përzgjodhën prej tij që të ndërtojnë një kilometër rrugë me 20 milionë euro ?
   A ka në përbërje të deputetëve demokratë (përfshi edhe këto lolot bedela) ndonjë që të ketë qenë i dënuar nga gjykatat europiane për vrasje , trafik droge e prostitucioni e krime të tjera, e po kështu ministra që të kenë bashkëpunuar me trafikantët e drogës apo thuajse të gjithë kryetarët e bashkive të përlyer socialistë.
   Ti thua se për të luftuar të keqen më të madhe , nuk duhet të pranojmë të keqen më të vogël.
   Pa më gjej në historinë e njerëzimit ndonjë shtet që të ketë pasur një qeverisje të përkryer ?
   Më gjej një figurë të shquar të historisë që të ketë qenë tërësisht perfekt (apo prefekt si e thotë deputeti socialist Qefalia) e i përkryer në gjithshka.
   Evolucioni i shoqërisë njerëzore ka kaluar nëpër mijra vite nga e keqja më e madhe , në të keqen më të vogël, përndryshe bota akoma sot do të jetonte në kopetë primitive të komunave, ku as nuk njihej edhe nocioni familje.
   Je ndër analistët më të aftë e më të preferuarit e mij z.Lubonja, por mblidhe mëndjen e hiq dorë nga marrëzia e barazisë utopike apo ideja e marë që këmbët të komandojnë kokën.
   Gjithësia është e krijuar nga diversiteti, që nga i mallkuari koronavirus e deri tek galaktikat.
   Nuk mund të gjesh as materie e as qenie të gjallë identike e po me të njejtat cilësi apo aftësi.
   Nëse mendon që nga e keqja e madhe të shkosh tek e përsosura, të siguroj që të përkryerën e të përsosurën nuk do ta gjejë kurrë njerëzimi, e thirrjet për këtë kauzë , mund ti quash fantaksje.

   1. Qenke Partizan i flakte ti. Basha jo pushtetin qe nuk e meriton, po meriton burgun per marveshjen qe ka bo me Ramen dhe po i vjedhin bashke Shqiptaret.
    Po pse mo, me Flamur Noken do vij ne pushtet PD?
    A e di ti o mallban qe kunati i Bashes ben pastrim lekesh?
    Mund te me thuash se leket e kujt po pastron?
    A mund te me thuash se pse e le qeveria te pastroje leket sheshit kur e ka me gjasme dhe kundershtar?
    Po pse mo vetem DY burra paska Shqiperia, o Ramen o Bashen?

    1. “Partizan i Bashës” ?
     Jo more AS , nuk jam “partizan” i askujt, po shoh faktet për të shkuar tek e vërteta.
     Më ka qëlluar edhe mua të lexoj paçavuren e Mero Gëlbazës ku në mënyrën më primitive e më të ndyrë, ai komenton “kunatin e Lulit”.
     Më ka bërë për të vjellë nga neveria rubrika e tij e përditëshme “antena në familje” që meret me thashetheme të niveleve të kafeneve të fshatit e ka shumë kohë që nuk e hap më faqen e tij në internet.

 2. Shume gjate Fatos,sic duket,nuk paske patur kohe (sikunder thoshte Lenini, po te shkruaj gjate ,sepse nuk kam shume kohe….),dhe shpesh po kalon dege ,me dege,dhe harron ku e ke filluy,dhe e embaron,ashtu sic nuk e ke fillu.Kujdes,djale,thellohu dhe mos u ngut pa aresye.

  1. Nuk ka fryme, nuk ka individualitet; Lul Basha eshte legen turme dhe asgje me hic. Eshte i gjithi banal si cdo anonim i turmes dhe nuk fryme-zon. Eshte marre nga anonimati per cilesite e profilin e tij idiot, pa shtylle kurrizore dhe, nuk ka hyre ne politike si profil i seleksionimit te aftesive te tij. Ashtu sic je dhe ti produkt i turmes, packa si individ je i mancipuar, ke profil duke dale nga seleksionimi profesional gjersa u bere personalitet, dhe i perket kategorise se te mallkuarve te vetmuar qe, e shplan nenvetedijen, se eshte i intergruar me komente anonime qe jane prove ku nuk eshte e veshtire te percaktosh kufirin apo fazen ku dhe individi humbet e behet nje me turmen. Dhe ketu kemi te bejme me modelin e pushtit.

 3. lubonja si gjithmone kerkon nga PD IDEALEN QE NUK MUND TAARRIJE ASNJE PARTI PERENDIMORE QE NUK ESHTE PERBALLE NJE DIKTATURE .cdo gje qe ben opozita lubonja do ta kundershtoje duke kerkuar qimen ne kashte .po perse nul thote lubonja qe kushdo qe i dhemb kurrizi nga krimet e rames,nga taksat.nga papunesia ,nga mjekesia pa “leke” nga korrupsioni duhet te beje detyren e tije te ndergjegjesohet ,ti parakaloje 8vjete te kesaje bande qeveritare ne kujtesen e saje ,ti therrase arsyes ,mos te genjehet me 5mije leke por ta ndeshkoje kete bande kriminelesh me vote sepse opzita nuk eshte vetem bashaekryemadhi por jane pjesa me madhe e shqiptareve.dhe fitorja apo humbja nuk eshte e bashes apo e monikes por eshte e popullit ,prandaj analizat e lubonjes ne pergjithesi nuk i sherbejne ketije qellimi.po ti vereshe me kujdese lubonja do te mbaje qendrim te kunderte per cdo veprim apo aksion qe ben opozita dhe nuk u jep lexuesve mesazhe pozitive ose inkurajuese por ne sense te kundert.

  1. Të përshëndes Mario.

   Komenti yt është shumë i drejtë.

   Lubonja në çdo shkrim më shumë i numëron dobësitë të Opozitës, se numëron vjedhjet dhe dhunën e rilindjes.

   1. Po normal, Rama nuk eshte ne pushtet se e meriton apo se ka mar votat apo edhe se ka vjedh votat.
    Arsyeja e vetme qe Rama eshte ne pushtet eshte opozita shqiptare, e cila nuk ofron asnje altetnative per ne. Nuk mund te pretendosh te vish ne pushtet me Flamur Noken si krah te djadhte.
    Jam i bindur 100% se Rama e ka te pa mundur te fitoje, qofte duke angazhuar te gjitha grupet kriminale ne tjetersimin e votes, kunderejte nje opozite qe ofron shprese per shqiptaret. Sa te jete Luli, apo dhe ndonje shoku i Lulit ne krye te PD rama e ka te sigurte fitoren.

 4. Për disa vite, shefi në hije i qeverisë Berisha do të ishte një njeri fantazmë e botës politike të shërbimit të fshehtë serb dhe nipi i drejtuesit të këtij shërbimi, Stanishiqit. Damir Fazlliq, i cili vinte nga bota e errët, do të shpallej në Kuvendin e Shqipërisë si miku personal i familjes Berisha, i paprekshëm, lëvizës i milionave euro në botën e dyshimtë të financës, ku dilnin pranë tij tre njerëz, Argita Berisha, Lulzim Basha dhe kunati i tij.

  Fazliçi do të ishte për disa vite njeriu më i fuqishëm në pas-skenën e politikës, që vendoste edhe kandidatët për kryetarë bashkiakë dhe që, përmes tij mund të bëheshe i pasur. Është rasti më flagrant se si nipi i shefit t krimeve në Kosovë shtrihej në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, si të ishte në zyrën e dajës së tij.Lubonja nuk flet per keto qe ka bere pd e salih karaxhic berisha por me njeriun qe nuk e pjerdh me prej 20 vjetesh dhe arsyen e di lubonja pse nuk e pjerdh rama me tregojua ketyre shpellkareve

  1. Vetem ne Shqiperi ndodh qe Kryeministri akuzohet per vjedhje,per perdorim droge,per tradheti ndaj kombit te tij,por ai nuk prononcohet dhe nuk i padit akuzuesit!Imazhi Kryeministrit ne hale.
   Perse u zbyth drogaxhiu Edvin Escobar D’Rama dhe e gjith banda antishqiptare e”rilindjes”ndaj shkarkimit te Ilir Metes?
   Presidenti Meta akuzoi Kryeministrin drogaxhi Edvin Escobas D’Rama: “Rama po punon për
   lobin pro-serb në SHBA!
   Presidenti i Republikës Ilir Meta tha,se veprimet e Ramës shkojnë në favor të lobit pro-serb në Uashington,kam shumë prova dhe dokumente që do i bëj publike në kohën e duhur”.
   Kryeministri drogaxhi paditi Berishen per kollaren,nuk padit Ilir Meten qe e akuzon per tradheti ndaj kombit shqiptare!
   Edita Tahiri: “Idenë për shkëmbim territoresh e solli Edi Rama te Thaçi nga Beogradi.
   Ish- kryenegociatorja në bisedimetKosovë- Serbi, Edita Tahiri, ka thënë se idenë për shkëmbimin
   e territoreve të cilën e ka shpalosur Presidenti Thaçi gjatëvitit të kaluar, e ka sjellë nga Beogradi
   në Prishtinë kryeministri shqiptar, Edi Rama. Këtë ajo thotë të ketë zbuluar gjatë kohës sa ishte
   ende në detyrë për dialogun në mes Kosovës dhe Serisë.Emërimi i Gent Cakajt është një veprim djallëzori kryeministrit Edi Rama. Nuk është problemi te individi, por te qëndrimet e Z. Rama.
   Ai është duke kërkuar persona, me gjasa, me prirje për dakordësi në ndryshimin e kufijve të
   Kosovës”, tha Tahiri.
   Akoma nuk ka nje padi ndaj Edita Tahirit qe e akuzon Edvin Escobar D’Ramen se bashkepunon fshehtas me serbet,pa mandatin e Qeverise se Kosoves,pra e akuzon per tradheti ndaj kombit shqiptare!Padine ndaj BILD-it dhe Ramush Haradinajt,D’Rama e terhoqi sepse eshte i dhjere.

 5. Kjo pune, ka marre fund, eshte i kot cdo argument bosh, cdo analiz qe pretendon te kunderten, cdo koment i blere, per te mallkuarin ne jete te jeteve, edvin kristaqi dhe banden e pederasto-prostirutave, nuk ka me shpetim, e kane te shkruar ne balle, ja do te shkojne qetesisht, njeri pas tjetrit, ne rresht, pa dallim nga i pari tek me i fundit, ne burg, me pasuri dhe gjithecka te vjedhur, te konfiskuar, ja do te perballen me turmat popullore, qe kerkojne, hakmarrje, shpagim, drejtesi! Tek e fundit cdo te besh do te gjesh!

 6. Masat i mobilizon shpresa, arsyeja,morali,keqqeverisja,padrejtesia, urrejtja, pa dyshim qe te gjitha keto etj jane ne shoqerine tone prezent por gjithashtu masat duan lidership e lidershipi i sotem i opozites thjesht po pret qe kundershtarit ti mbesi dopja gjashta ne dore. Do me pelqente te dilnin ne skenen politike lider te rinje qe te leshonin reze shprese e ardhmerie

  1. Kur Një milion shqiptarë shpresonin te lideri edvin rama, analistë e të gjithë gazetarët, megjithë akuzat e Sali Berishës për korrupsionin në ndërtime të edvinit, asnjë nuk i besonte, ndërsa sot kërkohet qimja në vezë, te Opozita e sidomos te Basha.

   Liderët e rinj do ti sjellin mendjet e reja.

   Të ndryshojmë mendjen tonë që të ndryshojmë politikën.

 7. Nu e mora që nuk e mora vesh njëherë se çfarë “fryme” i mungokërka opozitës që të vijë në pushtet.
  Jo po Rama e ka mbushur kupën e urrejtjes tek të gjithë e duhet të bjerë patjetër , por “opozita nuk paska firomë”
  Pse nuk na e anal-izon Lubonja se ku është e keqja e opozitës , cilat janë konkretisht me fakte rekordet e saj të korrupsionit e kriminalitetit , po me mendësinë e tij fiktive të luftës së përgjithëshme kundër kapitalizmit, për te cilido biznesmen apo kapitalist, ështe patjetër një bandit oligark.
  Hiqe o Lubonjë fiksimin tënd marksist se të gjithë kapitalistët duhen ndëshkuar sepse pasurohen në rrugë korruptive se kapitalist ishte edhe Engelsi.
  Nëse sistemi “i barazisë shoqërore” socialiste paskej qnë më i mirë se sistemi demokratik kapitalist , përse nuk u kthyen shtetet perëndimore e të përqafonin sistemin socialist, po ndodhi e kundërta ?.
  Nuk gjen këmbë kapitalisti në Korenë e veriut me sistem diktatorial komunist.
  Përse o z. Lubonja nuk përzgjodhe ti dhe mbi një milion shqiptarë që të emigrojnë tek vendi i diktatorit Kim un Jong, po shkuan që të “shfrytëzohen deri në palcë” nga kapitalizmi perëndimor ?
  Opozita e djathtë jo ka harxhuar “frymë” por ka uluritur kundër oligarkëve që mbajnë Ramën, po jo në pozitën e luftës së kllasave, por duke demaskuar me fakte këtë banditizëm.
  Më thuaj o Lubonjë se cilët “oligarkë” u përzgjodhën prej tij që të ndërtojnë një kilometër rrugë me 20 milionë euro ?
  A ka në përbërje të deputetëve demokratë (përfshi edhe këto lolot bedela) ndonjë që të ketë qenë i dënuar nga gjykatat europiane për vrasje , trafik droge e prostitucioni e krime të tjera, e po kështu ministra që të kenë bashkëpunuar me trafikantët e drogës apo thuajse të gjithë kryetarët e bashkive të përlyer socialistë.
  Ti thua se për të luftuar të keqen më të madhe , nuk duhet të pranojmë të keqen më të vogël.
  Pa më gjej në historinë e njerëzimit ndonjë shtet që të ketë pasur një qeverisje të përkryer ?
  Më gjej një figurë të shquar të historisë që të ketë qenë tërësisht perfekt (apo prefekt si e thotë deputeti socialist Qefalia) e i përkryer në gjithshka.
  Evolucioni i shoqërisë njerëzore ka kaluar nëpër mijra vite nga e keqja më e madhe , në të keqen më të vogël, përndryshe bota akoma sot do të jetonte në kopetë primitive të komunave, ku as nuk njihej edhe nocioni familje.
  Je ndër analistët më të aftë e më të preferuarit e mij z.Lubonja, por mblidhe mëndjen e hiq dorë nga marrëzia e barazisë utopike apo ideja e marë që këmbët të komandojnë kokën.
  Gjithësia është e krijuar nga diversiteti, që nga i mallkuari koronavirus e deri tek galaktikat.
  Nuk mund të gjesh as materie e as qenie të gjallë identike e po me të njejtat cilësi apo aftësi.
  Nëse mendon që nga e keqja e madhe të shkosh tek e përsosura, të siguroj që të përkryerën e të përsosurën nuk do ta gjejë kurrë njerëzimi, e thirrjet për këtë kauzë , mund ti quash fantaksje.

 8. Po ja late ne dore ketyre kryehorrave , nuk keni per te bere hajer kurre o popull .
  Keq e me keq do ta pesojme . Keta nuk dhurojne kurre asgje per ne , na lind per detyre
  ta marrim sikur edhe me force ate qe eshte e jona .
  Vetem revolucioni dhe gijotina eshte shprese e vertete e ketij populli .

 9. Sikur te me kishin thene ne 2015, votoni per Bashen, nuk do ta kisha bere kurre. Manaxhimi i pergjumur i Tiranes ishte skandaloz…Tani, pas kaq vitesh kur shikon lubite e ndyra te egersirave ridhjerese qe i vune kazmen qytetit, mendoj se me mire manaxhim i “pergjumur” por human sesa shkaterrim me themel i rindotjes ne emer te “po bejme pune”..Ne disa raste partite e tjera na kane marre votat ne emer te “te rese” por ne fakt ne dobi te Rames. Keshtu e beri Bojaxhiu e keshtu e beri edhe Blushi…Kesaj rradhe pa dyshim, votojme PD. Duhet te ndryshoje, pastaj mendojme per te tjerat!

 10. Nje mut me shume se rama eshte basha po erdhi un se marr vesh ca dhkruan ky aNalist ata jane nje kazan nje mafie nje familje ps pd lsi ….
  Te vine intelektualet ne pushtet atdhetaret si marin mema erion kristo eleni kocaqi etj qe ka plot ca leshin talleni me shkrime bosh ata jane kriminela qe e kane shit me kohe qe mbas 90 shqiperine ne duhet te ishim kaluar dubait tani
  Ata jane kriminela nje kazan i piste qe vetem Zoti u ardhte hakut ketyre cifutve te poshter kabalista

  1. Po meqë rama qenka ma i mirë, votoje prapë, çfarë ke që ha mut me çifutë kabalista e gjithfarë lloj idiotlliku?, a nuk e kupton që nuk të kanë faj çifutët po koka jote e mbushur me mut, që të dukeshkan njëlloj Basha me edvinin!!!!

 11. Meqe ste pelqeka me ti sha cifutet e mutit duhet nje holokaust tjeter me te fut dhe ty bashk atje ta pastrojme racen njerezore nga kanceri kabalist

  1. Ju hani një mut kamikazë dreqi.

   Çifutët ju kanë qi racën arabe në 5 luftra, KUNDËR ALEANCËS ARABE ME EGJIPT, SIRI, LIBAN, JORDANI.

 12. Yxhum yxhum yxhum komentuesa te rilindjes komentoni sa me shume me emera re ndryshem per erresuar mendjen shqipetareve (ne faktne UA kemi dhjer mendjen) sepse nuk i kemi punet mire , per kete po jep nje ndihme modeste edhe marksisti Lubonja . Lubonja eshte nga ana jone domethene ne qe e beme te dhiste ne sapllake , epo keshtu e Kan markesistet ti denohen sa te duan nga komunistet por armiku me i madh per keta eshte kapitalizmi ( packa se vete jeton ne shtetin kapitalist te Italise Duke mare edhe pension ) Ketyre duhet tua japesh buken me cfurk

 13. Analiza për të tre këto vota tregon se janë pikërisht PD dhe LSI që rriten, në zgjedhjet qëe administrohen nga komisionerë sot të arrestuar, ndërsa partia socialiste, sot në mazhorancë, e cilësuar nga opozita si hajdutja e votave, rezulton me rënie.

  Konkretisht, sipas rezultatit për të tre qëndrat:

  -LSI nga 2013 ne 2017 rritet me 111 vota.
  -PS nga 2013 ne 2017 rritet me 13 vota.
  -PD nga 2013 ne 2017 rritet me 38 vota.

  Nëse partia socialiste në njerën qendër me numër 1508 ka rënie votash nga 2013 në 2017, PD në qendren 1335 ka gjithashtu rënie votash nga 2013 ne 2017. E vetmja që disafishon votat në të tre qendrat është LSI.

  Partia Socialiste
  478 vota ne 2013
  491 vota ne 2017
  Rritja me vetem 13 vota.

  Partia Demokratike

  234 vota ne 2013
  272 vota ne 2017
  Rritja me 38 vota.

  Levizja Socialiste per Integrim
  24 vota ne 2013
  135 vota ne 2017
  Rritja me 111 vota.

  Këto rezultate i japin fund dilemës se kush i vodhi zgjedhjet, ashtu siç sjellin me vete një tjetër provë mbi atë se sa e pamoralshme është në lojën e saj, opozita shqiptare, që ishte gati t’i vinte flakën parlamentin, bulevardit, kryeministrisë në emër të lirisë së votës, kur në fakt me votën paska abuzuar vetë.

 14. Çifut
  qe ne emer shikoje ca muti esht sdo koment
  Sa te jene ne kupolen e lobingut boteror njerzimi ska per te pare piken e hajrit aq te poshter jane
  Ty qe te digjka barku per cifutet pill nga inati se e zeza e bardhe nuk behet asnjehere
  Keta jane pjelle e tyre qe financohen dhe drejtohen nga ta ps pd lsi….
  Thjesht shqiperine e ka marre lumi …derisa te vije momenti qe dielli te lindi perseri

  1. Unë dhe ti do të vdesim siç kanë vdekur miliarda të tjerë për rreth 4500 vjet, e dielli do të jetë po ai, që nuk ka lindur as për paraardhësit tanë injorantë.

   Çifutët janë racë punëtore, intelegjente që e duan kombin dhe atdheun e vet, krejt ndryshe, nga ne që e kthejmë emrin e fenë kush të na pagujë më tepër se jemi injorantë dhe si të tillë edhe fukarenj.

   Mos shko tek çifutët po shif punët e familjes tënde, e po i pate në rregull, bravo të qoft. rri ata te fëmijët e tu e mos u merr me të tjerët se jemi shumë të vegjël përballë tyre.

 15. Pyetja që lind është, edhe sa shtëpi të tjera ka Shkëlzeni? Ose më saktë, nga kanë buruar gjithë këto para, që një njeri më pak se 40-vjeç të disponojë kaq shumë pasuri?

  Mirëpo historia nuk mbaron këtu. Siç shihet nga dokumentat e mëposhtme, Shkëlzeni, i biri i Saliut dhe Liries, me numër pasaporte siç shkruhet në kontratën e shitjes, ja ka shitur shtëpinë Myftar Lumeshit. Lumeshi është emër i njohur në PD, pasi ka qenë shoqërues i kupolës së PD-së para viteve 2000. Ai ishte një nga Tropojanët që Berisha kishte marrë si mburojë në PD.

  Madje, përtej kësaj, Lumeshi është përmendur edhe për biznesin e tij të e paligjshem me Shkëlzenin për lojrat e fatit “Casino” gjatë kohës që Sali Berisha ishte Kryeministër.

 16. Lumeshi, i lindur në Tropojë, është emër i njohur në PD, pasi ka qenë shoqërues i kupolës së PD-së para viteve 2000, ndërsa Sali Berisha e mbante afër si mburojë në PD. Lumeshi është përmendur nga socialistë edhe për biznesin e tij të dyshimtë në lojërat e fatit. Lumeshi është emri i dytë i zbuluar si klient i Shkëlzenit në shitblerjen e pasurive të paluajtshme. Një tjetër klient i Shkëlzenit ishte biznesmeni pranë PD, Ilir Karçini, i dënuar pasi kishte porositur killerin, Julian Sinani, për të vrarë biznesmenin tjetër Piro Bare,ja fatos per keta horra nuk voton me shqiperia qe te vrasin per llogari te familjes salih karaxhic berisha dhe Trustit te Geshtenjave

 17. Partija politike mer Fatos anal isti eshte nje grup i organizuar njerezish qe kane te njejtin pozicion ideologjik. Ata kerkojne mbeshtetje ne popull duke propaganduar pozicionin e tyre dhe me premtimin qe do e implementojne kete pozicion kur te vine ne pushtet.

  PDja qe ne fillimet e veta eshte deklaruar si parti e djathte, dhe vazhdon e deklarohet si e tille dhe mbi kete baze kerkon te fitoje zgjedhjet e ardhshme.

  Ne praktike PDja vetem formacion i djathte politik nuk mund te quhet.

  Mbron hajdutet e prones.
  Hyn ne koalicion me parti qe ne spektrin politik jane me majtas se PS.
  Hyn ne koalicion me parti qe kerkojne copetimin dhe helenizimin e Shqiperise.
  Premton majtas e djathtas gjera qe do i kishte zili dhe partija socialiste suedeze.

  ne planin personal:
  Ka ne krye njerez qe megjithe deshtimet spektakolare qe prej 10 vjetesh, refuzojne te marrin pergjegjesi
  Tenton te kompromentoje kundershtarin politik me fakte te fallsifikuara.
  Rrjeshtohet mbrapa Gjin Gjonit, A Llalles e kompani.

  Ty mer lum miku ti ka zone syte inoti per ramazonin e gjate dhe ulesh e shkru ksi lloj traplliqesh. Zaten ti po te kishe men e kishe mbaru nji shkolle, po nejse.

 18. Skandali i Panamasë, që zbuloi paratë e fshehura të elitës botërore, përfshin në listën e saj edhe një shqiptar, të lidhur ngushtë me qeverinë Berisha.

  Ai është Ismail Mulleti, një biznesmen dhe ndërtues në vitet ’90, dhe ish-aksioner i një prej hoteleve më të rëndësishme në Tiranë “Hotel Tirana”.

  Por këto biznese janë thërrime përballë kompanisë GFI Techologies, ku ai është bashkëpronar.

  GFI Albania, nëpërmjet një kontrate 10- vjeçare që kushton 150 milionë euro, duhej të ngjyroste naftën në përputhje me qëllimin e përdorimit, me synim eliminimin e abuzimit me cilësinë e destinacionit dhe në fund shmangien e taksave.

  Pikërisht me këtë qëllim asaj iu dha koncesioni në javët e fundit të qeverisë Berisha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu