• |
ide | kryesore

Dëmtimi i Mbappé serioz: dalin rezultatet dhe kohët e rikuperimit të francezit

-Instant, F1, Sport

Kylian Mbappé do të mungojë në cerekfinalen e Champions League kundër Atalantës. Ndërhyrja e tmerrshme e Perrin, gjatë finales së Kupës së Francës mes Psg e St. Etienne, i ka kushtuar rëndë sulmuesit francez: ekzaminimet të cilave i është nënshtruar kanë konfirmuar një shëmbje të kaviljes me ndrydhje të ligamentit të jashtëm. Kohët e rikuperimit, sipas asaj që bëhet e ditur në komunikatën e klubit parisein, janë përcaktuar në tre javë. Ndeshja me bergamaskët është në program në 12 gusht kështu që, përjashto ndonjë mrekulli, Tuchel duhet të bëjë pa një nga yjet e tij.

Mbappé doli në lot nga fusha në Stade de France në minutën e 33′ të pjesës ës parë, pasi i shërbeu asist Neymar për golin e parë, që më pas rezultoi vendimtar për trofeun. Situata u duk menjëherë shqetësueses e testet mjekësore e kanë konfirmuar. Nuk është një dëmtim i rëndë, natyrisht, por mjaftueshëm për ta mbajtur jashtë, me shumë mundësi, në ndeshjen më të rëndësishme të sezonit.


22 vjecari për më tepër ka qenë një nga liderët e Psg në pjesën e parë të kompeticionit, me 5 gola e 5 asist në 7 prezenca. Në të gjithë sezonin, Mbappe kishte arritur në kuotën 30 gola e 18 asist në 34 prezenca, duke qenë kështu lojtari më vendimtar i skuadrës kryeqytetase.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.