• |
ide | kryesore

Studimi befasues/ Hormonet seksuale ndikojnë te koronavirusi

Arkiva, Lapsi Leaks

Dy studime të publikuara kohët e fundit kanë zbuluar se shumica e burrave të shtruar në spital me COVID-19 janë tullacë. Për këtë gjë shkencëtarët kanë bërë edhe një shpjegim deri diku të besueshëm.


Tullacëria tek meshkujt shoqërohet me nivele të larta të hormoneve seksuale mashkullore të quajtura androgjene. Androgjenët duket se luajnë një rol të rëndësishëm në hyrjen e SARS-CoV-2, që shkakton COVID-19, në qeliza.


Pra, është e mundur që nivele të larta të androgjenëve mund të rrisin rrezikun e infeksionit të rëndë dhe vdekjes nga COVID-19. Kjo hipotezë është e rëndësishme për të identifikuar njerëzit në rrezik dhe ngre mundësinë e strategjive të reja të trajtimit për COVID-19.

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu