• |
ide | kryesore

BE përgatit ultimatumin në Bruksel? Mediat serbe raportojnë se delegacionit të Beogradit do t’i jepet drafti i statusit të Kosovës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Nga Telegraf.rs 


Bashkëbiseduesit nga qarqet diplomatike pretendojnë se Brukseli, përmes të dërguarit special Lajçak, planifikon t’ia dorëzojë një projekt konfidencial kreut të ekipit serb, Marko Gjuric, me një kërkesë për t’ia përcjellë atë presidentit serb Aleksandar Vuçiç


Përfaqësuesit e administratës në Bruksel do të japin efektivisht një ultimatum në Serbi të enjten, raporton e përditshmja Novosti.

Sipas informacionit të marrë nga ky media, i cili citon burime nga qarqet diplomatike, delegacionit të Beogradit i cili po shkon në Bruksel për bisedime me Mirosllav Lajçak dhe përfaqësues të institucioneve të Prishtinës, të cilin ai i mbajti në selinë e Bashkimit Evropian, do t’i dorëzohet një draft marrëveshje gjithëpërfshirëse që nënkupton njohjen de-fakto të të ashtuquajturës Kosovë nga Serbia dhe që kërkon në mënyrë të pakthyeshme nga ana jonë të njohë në thelb pavarësinë e shpallur në mënyrë të njëanshme të shtetit të rreme.

Bashkëbiseduesit nga qarqet diplomatike pohojnë se Brukseli, përmes të dërguarit special Lajçak, planifikon të dorëzojë një draft konfidencial për kreun e ekipit serb, Marko Gjuric, me një kërkesë për t’ia përcjellë atë Presidentit serb Aleksandar Vuçiç.

Ky draft është bërë nga BE pa negociata me asnjë prej palëve dhe duke abuzuar praninë e tij në dialogun teknik. Teksti kërkon që Serbia të pranojë anëtarësimin e Kosovës në KB dhe organizatat e tjera ndërkombëtare”, përcjell burimi i së përditshmes. ©Lapsi.al

4 Comments

  1. Vdekje per serbet, asgje me shume per plera si ata. Shfrytezuan rastin qe BE ra ne gjume dhe sapo u nderrua presidenti ne USA e nxorren menjeher koken e tyre gjakatare. Ata vendin e kane ne Azi e jo ne BE. Vendimet ata i marrin ne Moske dhe ne Pekin.

  2. Lumeshi, i lindur në Tropojë, është emër i njohur në PD, pasi ka qenë shoqërues i kupolës së PD-së para viteve 2000, ndërsa Sali Berisha e mbante afër si mburojë në PD. Lumeshi është përmendur nga socialistë edhe për biznesin e tij të dyshimtë në lojërat e fatit. Lumeshi është emri i dytë i zbuluar si klient i Shkëlzenit në shitblerjen e pasurive të paluajtshme. Një tjetër klient i Shkëlzenit ishte biznesmeni pranë PD, Ilir Karçini, i dënuar pasi kishte porositur killerin, Julian Sinani, për të vrarë biznesmenin tjetër Piro Bare

    1. Po ti troll i lali erit je se kjo qe thua ska lidhje me lajmin. Apo je nga ata qe te paguajn sherbimet e fshehta serbe ne tirane

  3. Cfare njohje de facto flasin keta? De facto Kosova eshte humbur qe ne 99′ edhe nga kendveshtrimi Serb. WTF do te thote de facto? Serbet kane zero kontroll mbi territor, i duhet te kerkojne leje per te kaluar kufurin etj . Asnje nuk ka dyshim per situaten de facto, perndryshe je subjekt per psikiatrin. Atehere ku eshte ndryshimi dhe ultimatumi i “skiftereve” te BE ketu? Mos raportoni media serbe mor aman se ne ceshtjet e Kosoves jane shume poshte mesatares se ndergjegjesimit per realitetin te vete qytetareve serbe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu