• |
ide | kryesore

Heqja e koalicioneve/ Yuri Kim i shkel syrin Ramës për ndryshimin e kushtetutës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Që kur ka ardhur në Shqipëri Yuri Kim i ka sinkronizuar qëndrimet me kryeministrin. askush nuk ka pse surprizohet nga një diplomate të cilës si lëvizje e parë në Shqipëri do ti mbahet mend zemërimi se përse pesidenti i këtij vendi valviste flamurin e shtetit të saj. Edhe atëherë ajo i dha mundësi, Ramës të tallej në parlament se “Meta po e puth flamurin e SHBA-së pa leje”


Sa më shumë ashpërsohet situata politike, aq më tepër hermetike bëhen mesazhet që vijnë nga ambasadorja amerikane në Tiranë. Prandaj gjithnjë e më shumë, ndryshe nga sa ndodh me sinjalet që japin europianët, ato kanë nevojë për dekriptim. Kështu ka ngjarë edhe këtë të mërkurë pas përmbledhjes që ajo i bëri bisedave me liderët politikë (Ramën, Bashën, Metën). Po të lexohet me vëmendje deklarata e saj, ndryshe nga sa shkruajnë mediat pranë opozitës, duket qartë se ajo i ka hapur rrugë ndryshimeve kushtetuese në 30 korrik që ndalojnë koalicionet. Fillimisht ajo ka theksuar se “Parlamenti ka kompetencat dhe përgjegjësinë për të marrë në shqyrtim dhe miratuar legjislacionin”, pra se një gjë të tillë mund ta bëjë edhe nesër pa shkelur ligjin.


Lexo me tej:

Bisedat e Yuri Kim me Metën, Ramën e Bashën, ambasada jep detaje

Por ajo ka shkuar edhe më tej duke thënë se edhe nëse Rilindja vepron në mënyrë të njëanëshme, mundësia për të dialoguar më pas mbetet e hapur: “Partitë duhet të përfshihen në Këshillin Politik me mirëbesim. Drejtuesit përkatës kanë deklaruar se çdo veprim i Parlamentit nesër nuk i mbyll negociatat e nisura në Këshillin Politik rreth listave të hapura dhe koalicioneve“.

Dhe pasi ka theksuar se Parlamenti mundet ta ndryshojë Kushtetutën për heqjen e koalicioneve dhe pastaj të diskutohet që ato të ruhen!!! Yuri Kim ka bërë lojën e atij që nuk e kupton se ku fle lepuri dhe po vëzhgon se ç’do të ndodhë: “Ne do të shohim nëse drejtuesit do ta mbajnë fjalën e tyre”. Pra mesazhi është i qartë: “Le të ndrohet njëherë Kushtetuta, pasaj flasim”

Pra, edhe njëherë ambasadorja amerikane që flet me tone prej arbitri, nuk ka munguar të marrë anë. Ajo është rreshtuar me Ramën ashtu sikurse ka bërë që në fillim të këtij procesi.

Në një moment, në 2 qershor, kur u duk sikur marrëveshja për kodin zgjedhor po ngecte, ambasadorja Amerikane mbrojti fare hapur versionin e Damian Gjiknurit i cili thoshte se atë po e prish opozita që shton kushte të reja.

“Nuk mundet që pasi biem dakort dhe pasi reflektojmë një pjesë të mirë për kërkesat që ishin parakusht, edhe me dëshmitarë ndërkombëtarë, të çedohet dhe të dilet me kërkesa të reja” u justifikua ai. Përfaqsuesit e PD -LSI e mohuan me prova dhe dokumenta se nuk kishte asnjë kërkesë të re. Por pavarësisht kësaj, sinkron me deklaratën e përfaqësuesit të PS-së që fajësonte opozitën për ‘kërkesat e reja” doli një ditë më pas edhe ambasadorja amerikane Yuri Kim. “Tani është koha të ndalni së këmbënguluri në pozicione të pazbatueshme dhe/apo vendosje kushtesh të reja” apeloi ajo.

Ambasadorja Kim si zëdhënëse e Damaian Gjiknurit?

Nuk kaluan as dy ditë kur marrëveshja dukej se ishte ende në ngëërç dhe Yuri Kim e ngriti sërisht gishtin për të fajësuar opozitën. “Topi është në fushën e Lulzim Bashës” tha fare qartë.

5 qershori/ Topi ka mbetur në fushën e Yuri Kim
Dhe askush nuk ka pse surprizohet nga një diplomate të cilës si lëvizje e parë në Shqipëri do ti mbahet mend zemërimi se përse pesidenti i këtij vendi valviste flamurin e shtetit të saj. Edhe atëherë ajo i dha mundësi, kryeministrit të tallej në parlament se “Meta po e puth flamurin e SHBA-së pa leje”.
Ndërsa kur Edi Rama edhe sipas të gjithë faktorëve Europianë kërkoi ta përmbyste marrëveshjen e 5 qershorit, duke ndryshuar me opozitën parlamntare në mënyrë të njënshme rregullat e lojës, ambasadores Kim nuk i’a nxuri kurrë goja të tregonte se në fushën e kujt gjendej topi. Prandaj deklarata e saj e fundit që në fillim ndryshoni kushtetutën, pastaj diskutoni prapë nuk ishte një surprizë. 

©Lapsi.al

Résultat de recherche d'images pour "meta flamuri amerikan ambasadorja brace"

44 Comments

  1. Lekurverdha koreane kim, sebashku me kinezin lu, jane perfaqesuesit me authentik, me te vertete, misherimi, fytyra e shba “mikes”, “aleates”, se vertete, te Shqiperise dhe shqipetareve.
   Faleminderit shba, faleminderit shume, per mbeshtetjen e pakufijshme, totale, qe i jep, korrupsionit, vjedhjes, grabitjes, padrejtesise, sundimit te bandes se rivdekjes, ndihmes ne instalimin e diktatures se vertete, shkaterimit perfundimdar te Shqiperise, te kthyer ne laborator kaviesh eksperimentale, nga krimineli nazist soros, zhdukjes totale te kombit Shqiptar (nuk po shkateron vetem Shqiperine, por, shqiptaret kudo, ne Kosove dhe Maqedoni).
   Per cdo njethundrak, injorant, qe nuk e ka idene se; kush e themeloi, mbi cfare themelesh, cfare eshte, cfare perfaqeson, ke mbron, nga kush udhehiqet, kush e sundon, shba, ka informacion dhe materiale te bollshme, ne gjuhen shqipe, ne google, mjafton qe te keni marre pjese ne festen e Abetares, kjo si ref. Ndersa persa i perket komentatoreve te paguar, refuzoj me perbuzje, qe te merrem me ta!
   Ndiej keqardhje per qytetaret amerikan, te cilet pas shqiptareve, jane viktimat me te medha ne bote, te opresionit, terorit perfide shteteror te disinformacionit, te mashtrimit, te shplarjes se trurit sipas motto “sex, droge and rockenroll”, amerika eshte gjigandi down, eshte perandoria e rradhes, qe perdoret nga djajte e zinj, kunder njerezimit, Shqiperia eshte thembra e Akilit (per ata we kuptojne), prandaj na kane kaq shume frike dhe nuk na lene, ne asnje forme, a menyre, qe te marrim fryme, por, te keqes do t’i vij fundi, kjo eshte e garantuar!

  2. Shikojeni me kujdes foton, qe shoqeron shkrimin. Ne foto, duhen dy krijesa, qe shtrengojne duart ne forme “basti”apo pas arritjes se ndonje “pazari-deal”. Hija e zeze, kokezbathe, eshte krijesa me e ndyre, me e urryer, per shqiptaret, qe ka sunduar mbi kete toke, hija tjeter eshte nje aziatike. Bastardi, vampiri, edvin kristaqi, zgerdhihet, ndersa aziatikja duket e vrejtur, si diciture, debati i tyre:

   Aziatikja: CDO TE BEHET ME PARATE E MIA, JE VONE, ENDE SI KAM MARRE?

   Diktatori: PAPROBLEM, AJO PUNE KA MARRE FUND, DO T’I MARRESH KETO DITE, JA SA T’I BEJ GATI, MOS E VRIT MENDJEN FARE, UNE E MBAJ FJALEN, PYET LU-ne!

 1. Ne Shqiperi, imazhi i Amerikes eshte kompromentuar shume keto 7 vite per shkak te sjelljes se ambasades amerikane ne Tirane dhe mbeshtetjes pa kushte pet Ramen ne kurriz te shqiptareve. Ne fakt kjo ka ndodhur edhe me BE, per te njejten sjellje te perfaqesuesve te tyre ne Tirane dhe disa zyrtareve ne Bruksel. Shqiperia keto vite u be turpi i SHBA dhe Europes duke e lene vendin ne duart e krimit shteteror dhe duke zhgenjyer tmerresish shqiptaret. Duket si ne 1945-46 kur anglo amerikane e braktisen Shqiperine ” ne banje gjaku”, sic qe shorehur ne ate kohe ambasadori amerikan. Historia perseritet. Mbase duhet te ngushellohemi se nuk jemi bere akoma Siri. E kam fjalen per lufte civile, se per azil kerkues ia kemi kaluar

 2. Zonje e nderuar nderhyni dhe vejuani kembet ne nje kepuce ketyre te palaçove te pamoralshem te politikes
  sone te deshtuar . Nderhyni dhe vini veton , lerjani te zezen mbi te bardhe mbi tavoline ketyre horrave te politikes sone te mbrapsht . Do ta shikoni qe do ta pranojne menjehere sepse te gjithe jane deri ne fyt
  me padrejtesira , hajdutlliqe dhe ligesira ne kurriz te ketij populli . Do ta shikoni se do te keni aprovimin
  e menjehershem te te gjithe Shqiptareve dhe njekohesisht mirnjohjen tone per Ju personalisht .
  Caktojani ju ndryshimet dhe menyren e ndryshimeve duke u bazuar ne modelin e pagabueshem te
  demokracice dhe drejtesise Amerikane . Ne nuk duam ndryshime sa per sy e faqe qe ti sherbejne
  ketyre horrave te politikes , ne duam zgjidhje per Shqiperine dhe Shqiptaret . Zonje , ne nuk duam më
  vetem stabilitet , por ne radhe te pare duam te sundoje demokracia dhe mbi te gjitha ne kete vend te
  mbisundoje drejtesia . Zonje nuk duam buzkuq per partite politike por ndryshime radikale ne te mire te
  demokracise , Shqiperise dhe Shqiptareve . Kemi nevoje per Drejtesi dhe Respekt (rybe dhe hakikat) .
  Ky popull ka hequr shume picire nder shekuj por me shume po heq dhe po e peson nga vetvetja .
  Populli eshte gati te shperthej , behuni penges dhe njekojhesisht zgjidhje per hallet e ketij populli
  te shumevuajtur . Behuni shprese per kete vend Zonje e nderuar . Respekte dhe Tung

  1. Po ku ka popull ketu mo !
   Po te kishte popull do ja kishte treguar me kohe vendin rames dhe ripjedhjes..
   Po ketu kan ngel vetem pleqte komunistat sevilet te pa aftet hajdutet dhe drogaxhinjte..
   Rama do bejeçfare i don kari populli do haj jashteqitjet e tij,.
   Ambasadoret do mbushin taset me para..
   Shqipetaret karin e ramer se 7vjet qe u shijon ndryshe do ishin ngritur me kohe..turp

 3. Lekurverdha koreane kim, sebashku me kinezin lu, jane perfaqesuesit me authentik, me te vertete, misherimi, fytyra e vertete e shba “mikes”, “aleates”, se vertete, te Shqiperise dhe shqipetareve.
  Faleminderit shba, faleminderit shume, per mbeshtetjen e pakufijshme, totale, qe i jep, korrupsionit, vjedhjes, grabitjes, padrejtesise, sundimit te bandes se rivdekjes, ndihmes ne instalimin e diktatures se vertete, shkaterimit perfundimdar te Shqiperise, te kthyer ne laborator kaviesh eksperimentale, nga krimineli nazist soros, zhdukjes totale te kombit Shqiptar (nuk po shkateron vetem Shqiperine, por, shqiptaret kudo, ne Kosove dhe Maqedoni).
  Per cdo njethundrak, injorant, qe nuk e ka idene se; kush e themeloi, mbi cfare themelesh, cfare eshte, cfare perfaqeson, ke mbron, nga kush udhehiqet, kush e sundon, shba, ka informacion dhe materiale te bollshme, ne gjuhen shqipe, ne google, mjafton qe te keni marre pjese ne festen e Abetares, kjo si ref. Ndersa persa i perket komentatoreve te paguar, refuzoj me perbuzje, qe te merrem me ta!
  Ndiej keqardhje per qytetaret amerikan, te cilet pas shqiptareve, jane viktimat me te medha ne bote, te opresionit, terorit perfide shteteror te disinformacionit, te mashtrimit, te shplarjes se trurit sipas motto “sex, droge and rockenroll”, amerika eshte gjigandi down, eshte perandoria e rradhes, qe perdoret nga djajte e zinj, kunder njerezimit, Shqiperia eshte thembra e Akilit (per ata we kuptojne), prandaj na kane kaq shume frike dhe nuk na lene, ne asnje forme, a menyre, qe te marrim fryme, por, te keqes do t’i vij fundi, kjo eshte e garantuar!

 4. ore kjo ambasade sebashku me krenaristin bythe.ire grenell dhe sytopen palmer kane marre para te papara nga rama .nuk ka asnje pike dyshimi per kete ,dhe atyre do perplasur ne fytyre kjo gje dhe jo perrallat me stabilokraci e lesh .amerika eshte sketerre per cdo pjese te botes qe nuk i intereson.ka vite qe amerika ngeli duke prure ne shqiperi ose ambasadore bythezinje ose lekureverdhe te cilet i perdore si leter higjenike nje perdorimshe.ata jane nje rrace inferiore qe perkulen sipas levizjes se dores.kjo ambasade ka vite qe eshte kthyer ne vatren e mafjes se droges dhe korupsionit ,ka ardhur koha qe shqiptaret dhe opozita nuk duhet ta pjerdhe me ate .kjo bande ambasade gjithmone do te jete ne mbrojtje te droges dhe korupsionit sepse eshte perfituesja me e madhe e saje .perrallat me gjoja demokracine amerikane kane mbaruar ne amerike qe para 30 vjetesh dhe jo qe per shqiperine ata nuk pjerdhin fare,kjo putana koreane del e na cane .arin me spakune suksesete reformes ne drejtesi si prrallat me lejfenin.kjo baxhelle e pacipe do peshtyre dhe bande ambasada do lyer me mut.

 5. Komentuesit e lapsit, ose gazetaret e lapsit. Se nuk cuditem qe ata qe komentojn ketu jan dhe vet ata qe shkruajn artikujt.
  Gjithmon e gjejn fajin te faktori derkombetar.

 6. Populli shqiptar duhet ta kuptoj nje here e pergjithmon se shtetit amerikan nuk i behet vone per mireqenie te qytetareve te asnje shteti, perfshire ketu edhe qytetaret amerikan ne shba. Ata kerkojne vetem realizimin e atyre interesave qe ata kane. Po te iahte wnver hoxha i degjushem e vasal te politikes nderkombetare, ai sot do cilesohej si i shenjte. Pse duhet populli shqiptar te vitoj per ps apo pd e lsi kur asnjera nga keto parti nuk jane per shqiptaret. Sot ne shqiperi 85% e popullates nuk kane uje ne shtepite e tyre dhe prape kafshet dalin dhe i votojne. Njerezit i kthyen pasurite w tyre te grabitura por vetem ne letra sepse ne to politikanet ndertuan resorte turistike. Per tokat e shtetitnuk behet fjale, ato i takojne politikaneve. Cka me befason me se shumti eshte servelizmi ndaj edi rames. Ne shkurt te vitit te kaluar isha ne permetin e bukur dhe te qete kur pushimi yne u kthye ne rremuje. Edi rama vizitonte permetin dhe pas tij makina te shumta nga durresi e qytete tjera per ta shkrepur nje foto ne ate sallen sportive me sfond edi ramen. E kujtoj si sot ne filluam te ngjitemi shkalleve te gurri per te bere disa foto te permetin naten. Aty afer gjendet salla sportive e cila ishte rrethuar nga policet dhe sigurimi i rames. Shumica e njerezve ne ate salle ishin bythlepiresit e rames qe kishin bere qindra kilometra per ta pare padronin e tyre.

 7. Lumeshi, i lindur në Tropojë, është emër i njohur në PD, pasi ka qenë shoqërues i kupolës së PD-së para viteve 2000, ndërsa Sali Berisha e mbante afër si mburojë në PD. Lumeshi është përmendur nga socialistë edhe për biznesin e tij të dyshimtë në lojërat e fatit. Lumeshi është emri i dytë i zbuluar si klient i Shkëlzenit në shitblerjen e pasurive të paluajtshme. Një tjetër klient i Shkëlzenit ishte biznesmeni pranë PD, Ilir Karçini, i dënuar pasi kishte porositur killerin, Julian Sinani, për të vrarë biznesmenin tjetër Piro Bare,ja keta jane ustallaret e vjedhje ve te votave per 25 vjet,per ju shurranjose cecene prandaj e dashuroni salihun ju se Ai nuk harron tju jap supen e pernatshme,hani o shurranjose qe shani ameriken

 8. Ne do të shohim nëse drejtuesit do ta mbajnë fjalën e tyre” Absolutisht nuk e ka fjalen per ndryshim e Kushtetutes eshte e kunderta eshte per mos-ndryshim dhe per mbajtjen e paktit 5 qershor . Ne interviste per at balle per top ch that njelloj;ne presim qe 5 qershori te hyje ashtu sic ishte me konsensus . Politikani qe nuk mban fjalen nuk eshte asgje. ri-degjojeni ne youtube.ju drejtu rames po ky nuk merr vesh. Po nje gje eshte e sigurt ajo e do me shpejtesi AL ne hapje negocjatash dhe nese ngec puna ngecim ne negocjata

 9. Fillun adetin cecent e shqupit. Kurve, sorroiste, komuniste…..
  Per ate qe ishte para ksaj po kto te shame….
  Per Palmerin, po keto te shame….

  Vetem sekretari partise dhe lyl kamarieri rinasit jane demokrate, antikomuniste te vertete.

 10. Shikojeni me shume kujdes foton, qe shoqeron shkrimin. Ne foto, duhen dy krijesa, qe shtrengojne duart ne forme “basti”apo pas arritjes se ndonje “pazari-deal”. Hija e zeze, kokezbathe, eshte krijesa me e ndyre, me e urryer, per shqiptaret, qe ka sunduar mbi kete toke, hija tjeter eshte nje aziatike. Bastardi, vampiri, edvin kristaqi, zgerdhihet, ndersa aziatikja duket e vrejtur, si diciture, debati i tyre:

  Aziatikja: CDO TE BEHET ME PARATE E MIA, JE VONE, ENDE SI KAM MARRE?

  Diktatori: PAPROBLEM, AJO PUNE KA MARRE FUND, DO T’I MARRESH KETO DITE, JA SA T’I BEJ GATI, MOS E VRIT MENDJEN FARE, UNE E MBAJ FJALEN, PYET LU-ne!

 11. Skandali i Panamasë, që zbuloi paratë e fshehura të elitës botërore, përfshin në listën e saj edhe një shqiptar, të lidhur ngushtë me qeverinë Berisha.

  Ai është Ismail Mulleti, një biznesmen dhe ndërtues në vitet ’90, dhe ish-aksioner i një prej hoteleve më të rëndësishme në Tiranë “Hotel Tirana”.

  Por këto biznese janë thërrime përballë kompanisë GFI Techologies, ku ai është bashkëpronar.

  GFI Albania, nëpërmjet një kontrate 10- vjeçare që kushton 150 milionë euro, duhej të ngjyroste naftën në përputhje me qëllimin e përdorimit, me synim eliminimin e abuzimit me cilësinë e destinacionit dhe në fund shmangien e taksave.

  Pikërisht me këtë qëllim asaj iu dha koncesioni në javët e fundit të qeverisë Berisha.

 12. Ne shqiptaret si bythlepirsa qe jemi bashke me ata te kosoves duhet te ” falenderojme ” ameriken per ndihmen e madhe qe po jep per te na tregu se si shkaterrohet nje shtet nga themelet.

 13. Po ku ka popull ketu mo !
  Po te kishte popull do ja kishte treguar me kohe vendin rames dhe ripjedhjes..
  Po ketu kan ngel vetem pleqte komunistat sevilet te pa aftet hajdutet dhe drogaxhinjte..
  Rama do beje çfare i don kari populli do haj jashteqitjet e tij,.
  Ambasadoret do mbushin thaset me para..
  Shqipetaret do marin karin e rames se ka 7vjet qe u shijon ndryshe do ishin ngritur me kohe..turp

 14. Ta shajme sa te duam Enver Hoxhen por ka thene kete gje te sakt : Amerika eshte xhandar i popujve . Ne momentin kur presidencen e mori Trump kjo thenie e Hoxhes eshte e sakte . Shikoni kush Jane Palmer, Grenver, Lu, Kim , te cilet e Kan hallall teseren e partise komuniste te Shqiperise . Ne momenti e tanishem Amerika nuk eshte partner strategjik i shqipetareve por i korrupsionit te qeverise Rama

 15. 8 vjete cfare beri??? Vetem trafikun! Dhe mbajti ‘parine’ e Bllokut dhe te Myslim Shyrit me para….per te mbajtur pushtetin!

 16. Pse ndodhi e gjitha kjo:

  A-Këto ndryshime kushtetuese u realizuan falë djegies mandatve të Lulzim Bashës, i cili i hapi krahun Ramës të bëjë cdo gjë në parlament.

  B- Gjitjashtu ndryshimet u realizuan edhe nga deputetet e listës Basha dhe Meta të cilët e mbushën parlamentin me ata që sot plotësuan 93 votat e mazhorancës.

  C- Rama e xhiroi sërish Bashën ne marrveshje dhe kjo eshte pasoje e 17 Majit

  D- nderkombetaret po ndeshkojne gabimin dhe arrogancen e Berishes dhe Bashes me djegien e mandatve

  E- Me kete formule PS del parti e pare dhe Rames i lind e drejta re krijoj qeverine 2021-2025

  Mbajeni Lulzimin edhe 5 vjet të tjera se do i duhet Ramës edhe për mandatin e 4 në 2025. O njoni o loqja e majte e salihut e mbajti lulushin me para 14 milion euro i dha rama o loqe qe kurre nuk i poqe

  1. Une sjam as i majte as i djathte o i paemer. Jam emigrant. Ty me duket se ta ka kap gruan partia dhe motren, o pederast parazit i partise!!!

 17. Ky i pa emri i ores 22,59 duhet ta ket pas nënën nënsekretare partie dhe babin në fjalë minator në memaliaj pra kuptohet që është bastard i lindur kundra të mirës së kombit flet me shumë urrejtje për veriorët

 18. A ka ndonje bir kurve te na bej te qarte ate se Ambasada Amerikane i shkel syrin Rames per ndryshimet e kushtetutes apo e denon kete veprim sic keni njoftuar me pare!?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu